Kenan Karataş

Kenan Karataş

Yazar
8.0/10
6 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
47
Gösterim
Teşkilat-ı Mahsusa'nın savaşçı istihbaratçısı Ömer Naci'nin ölümü üzerine bir şiir kaleme alan Ziya Gökalp, satırlarında onun için şunları yazıyordu:

O, yalnız bir hatib, bir merd değildi!
O, yalnız milletle hem-derd değildi!
Ferd olsa yanmazdım , bir ferd değildi,
Milletin şahlanmış imanıydı o!

(Şiirin 3. kıtasıdır.)
Kenan Karataş
Sayfa 259 - Osmanlı Devleti Teşkilat-ı Mahsusa Ziya Gökalp
BOMBALI YILDIZ SUİKASTI
Demir ve çelik parçalarıyla güçlendirilmiş bomba, faytonun özel bir bölümüne yerleştirilmiş şekilde Yıldız Camii'nin hemen çıkış kapısının karşısına bırakılır. Aylarca yakından takip edilen Sultan Abdülhamid, sürekli aynı saatte caminin bahçesinden çıkmış ve asla bir dakika da olsa gecikme yaşanmamıştı. Yine öyle olacağı sanılıyordu ama kendisine selam vermek için koridorda bekleyen Şeyhülislam'la sohbete dalması, çıkışını birkaç dakika da olsa geciktirmişti. Bu sırada daha önceden ayarlanmış olan bomba büyük bir gürültüyle patlamış, üçü asker olmak üzere toplam yirmi altı kişi parçalanarak can vermişti.
Kenan Karataş
Sayfa 153 - Osmanlı Devleti'nde İstihbarat Abdülhamid Suikast
II. Abdülhamid'in 1880 yılında temelini attığı Yıldız İstihbarat Teşkilatı Osmanlı'nın kurumsal anlamda ki ilk istihbarat ve espiyonaj faaliyetlerinin yürütüldüğü bir birim olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıldız Hafiye Teşkilatı inançlı, gönüllü ve eğitimli üç yüz zaptiye kuvvetinden oluşturulmuş daha sonra bu sayı dört bine kadar ulaşmıştır. Saraya ve istihbarat teşkilatına alınacak isimler hakkında detaylı bir tahkikat yapıldıktan sonra, onay için Abdülhamit Han'a sunuluyor, Padişahın onayından geçen jurnalciler yeteneklerine göre sarayda, yurt içinde ya da yurt dışında görevlendiriliyordu.
Kenan Karataş
Sayfa 105 - Abdulhamid Osmanlı Devleti İstihbarat
Mete Han tarafından icat edilen "Islık çalan ok" geleneğine göre; Türk Hükümdarı okunu hangi hedefe atarsa atsın, askeride okunu o hedefe atmak zorundaydı. Ok'unu atmayan asker, diğer askerler tarafından orada öldürülürdü. Mete Han, babası Teoman'ı da bu geleneğe göre öldürmüştür.
Kenan Karataş
Sayfa 16 - T.İ.T Türk İstihbarat ve Espiyonaj Tarihi, Mete Han
Teşkilat adına çalışan birçok ajan bu görevi herhangi bir ödül ya da çıkar için yapmamaktaydı. Vatan ve din birliği adına teşkilata katılan fedailer, siyasi bir birlik kurarak Osmanlı düşmanlarına karşı güçlerini göstermek istiyorlardı. Teşkilat içinde emir komuta zinciri tartışılmaz bir konuydu ve emre itaat şarttı.
Kenan Karataş
Sayfa 207 - Osmanlı Devleti Teşkilat-ı Mahsusa
Abdülhamid Han'ın talimatıyla kurulmuş olan hususi şifre dairesi, daha önceden hazırlamış olduğu rakam, şekil ya da figürleri içeren şifreleri teşkilatın merkezlerine ve jurnalcilere gönderirdi. Şifreyi alan jurnalci ya da merkez Saray'a göndereceği jurnalleri artık bu semboller üzerinden hazırlar, daha sonra şifre dairesine gönderirdi.
*Jurnal: Rapor
*Jurnalci: Rapor hazırlayan muhbir (günümüzdeki İ.K.K. personeli)
Kenan Karataş
Sayfa 111 - Osmanlı Devleti Abdulhamid Özel Şifre Dairesi
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.