Leean Whiffen

Leean Whiffen

Yazar
8.7/10
19 Kişi
·
77
Okunma
·
2
Beğeni
·
497
Gösterim
Adı:
Leean Whiffen
Unvan:
Yazar.
Leeann her gece Clay`i yatağına yatırırken:"Sen benim yıldızımsın." diyor, Clay de "Sen de benim üçgenimsin." karşılığını veriyordu. Ancak bir gece "Sen benim meleğimsin." diyerek bu geleneği devam ettirdi.
İki yaşındaki bir çocuk annesine sarılırdı, bir yabancıya değil... Anlayamıyordum. Benden niçin kaçıyordu? Neden kontrolden çıkmıştı? Ve niçin bana hala anne demiyordu? Sanki beni tanımıyormuş gibi davranıyordu.
Leean Whiffen
Sayfa 12 - Epsilon
"Clay'in iyileşme ihtimalini düşündükçe heyecandan titriyordum. İleride hayatını mutlu ve konforlu bir şekilde geçirmesini istiyordum. Aşık olup bir aile kurmasını istiyordum. Aşksız hayat geçer mi! Ve inanılmaz istekle bana "Anne" demesini istiyordum. Kimliğimin farkında olarak bana sarılmasını ve "Anneciğim," demesini istiyordum."
"Böyle iyi bir programdan sadece zenginlerin ya da yemek için dahi devletten yardım alan fakirlerin faydalanabiliyor olması ne yazık! Bir çocuğun sağlığı paraya bağlı olmamalı. Eğer otistik bir çocuk zengin bir ailede doğuyorsa iyileşebilecek kadar şanslı oluyor. Paran yoksa çocuğun tedavi olamıyor..."
192 syf.
·Puan vermedi
Otizm Spektrum bozukluğu dil gelişimini iletişimi sosyal ilişkileri olumsuz etkileyen nörolojik bir hastalıktır, bu hastalıktan Örneğin Down Sendromundan daha yaygındır. Kitabın yayınlandığı 2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri Hastalıkları Kontrol Merkezi verilerine göre otizm görülme sıklığı 150 çocukta 1`di 2014 yılındaki rapora göre otizm görülme sıklığı 68 çocukta 1 olarak bildirilmiştir. Otizm Spektrumu çok geniştir, spektrumun hemen başında olup otizmi rahat atlatan çocuklar var spektrumun sonunda olup otizmin çok zor geçiren çocuklar var bu farkı bildirmesi açısından da kitapta geçen hikaye önem taşımaktadır. Bu kitabın hikâyesi gerçek bir yaşantıdır. Ailelerin, öğrencilerin, eğitimcilerin ve ruh sağlığı profesyonellerinin mutlaka okunması gereken bir çalışmadır. Özel eğitim alanında çalışmaya yeni başlayan eğitimciler ile çocuklarına yardımcı olmak isteyen ailelere, ABA(UDA) ile öğretme sürecinde ayrıntıların önemini aktaracak bir çalışmadır.
192 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Elveda Otizm Leean Whiffen
Otizm gerçeğini, ikinci oğlunun doğumundan bir süre sonra hayatlarının içerisinde bulan bir annenin kaleme aldığı kitap... Kitaptan edebiyatla ilgili bir beklentiniz olmuyor zaten ama hayat hikayesini çok güzel anlatmış. Öyleki okurken bol bol ağladım ben. Tamam duygusal bir insanımdır ama bu hikaye de fazlasıyla duygusaldı. Kitapta, otizm ile nasıl savaştıkları ve tedavi sürecinde neler yaptıklarını anlatmış yazar. Ve sonunda otizmle ilgili ulaşılabilecek ve bilgi alınabilecek sayfaların erişim adreslerini de vermiş. Bir de kitapta otizm ve aşı ile ilgili deneyimleri var. Kesin bir dille aşı karşıtlığı yapmıyor ama aşı ve otizm ilişkisi hakkında anlattıklarını okuyun derim. Ben çok severek okudum
192 syf.
·Beğendi·8/10
Bu kitap otizmde beslenmenin önemine vurgu yapıyor. Bir annenin gözünden otizmli çocuğunun yaşadığı zorluklar. Her özel eğitimcinin okuması gereken bir kitap.
192 syf.
·Beğendi·8/10
Bir ailenin otizmle mücadelesinin anlatıldığı bu kitapta ; bir anne , çocuğunu kaybetmekten korkanların sesi oluyor. Onu tekrar kazanmak için mücadele ediyor ve oğlu Clay’in semptomlarını hafifletecek tedavileri keşfediyor. .
.
Bir ailenin bu yolda yürürken karşılaştığı zorlukları ve bir çocuğun başına gelebilecek en büyük zorluklardan biriyle nasıl savaştığını göreceksiniz. .
.
Otizme dikkat çeken, farkındalık adına yazılmış çok güzel bir azim öyküsü... Okuyun, araştırın, okutun , bilinçlenin... Sizin başınıza gelmemesi bu gerçeğin var olmadığı anlamına gelmez.. Bizler de yeterli bilgiye sahip olmalıyız ki o özel çocuklarımız da topluma kazandırılsın.. Herkes önce kendi elini taşın altına koyacak!!!!
#epsilonyayınları
192 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir!
Hastalık ancak bizim veya çok sevdiklerimizin başına gelince anlaşılan bir olay. Tıpkı kendi hastalığımdan sonra bir şeyleri anladığım gibi. Bu kitabı okurken Leean'nın hissettiklerinin çoğunu ben de kendi hastalığım ortaya çıktığında hissetmiştim. İlk başta kabullenmeme daha sonra hastalıkla başa çıkma ve başa çıkarken bir çok kişi ile kendini karşılaştırma en sonunda ise kabullenme geliyor. Ama Leean'nın kabullenmesi çocuğuna kendini adamasıyla onun tedavisi için her şeyi yapması ile kendini gösteriyor.

Leean ve ailesinin otizme yolculuğu ikinci oğlu Clay'ın doğumuyla başlar. Ancak bu yolculuk engebeli bir yoldur. Kimsenin bilmediği otizmli çocukları kaderlerine mahkum ettiği bir yol.

Ama Leean oğlu Clay'i bu yolda tek başına bırakmayacaktı. Onun için tüm dünyasını verir ve maliyeti ne kadar yüksek olursa olsun oğlunu tedavi ettirir.

"Tıp bilgime dayanarak şunu söyleyebilirim ki kısa bir süre içerisinde herhangi bir hastalıktaki hızlı artış genetiği işaret etmez. Eğer genetik değilse hastalığın oluşumunda çevresel faktörlerin etkisi vardır. Ve eğer çevresel faktörler söz konusuysa buna da yol açan bir neden vardır. Otizme sebep olan çevresel faktörü bulduğumuz taktirde bu hastalığı tedavi etmemiz veya engellememiz mümkündür. Peki o halde niçin bugüne kadar bir araştırma yapılmamıştı? Neredeyse 150 çocuktan 1'ine otizm teşhisi konularak geleceklerinden çalınıyordu? İnsanlar niçin bu durumun farkında değildi? Neden bu konu gazetelerin ilk sayfasında yer almıyordu? Oysa aynı medya, SARS, Batı Nil Hurması gibi ülkede tek tük görülen hastalıkları haber yapıyordu. Halbuki 150'de 1 çocuk Amerika'da 500000 çocuk demekti. 1952'deki en yaygın çocuk felci salgınında dahi Amerika'daki çocukların 10000'de 1/4'ü hastalanmıştı. Ölümler 10000'de 0.2 oranındaydı. Bu rakamlar, otizmin yaygınlığının yayında çok sönük kalıyordu."

Günümüzde bir çok çocuğun yakalandığı bu hastalıkla aslında nedir? Ya da bu hastalığa bu kadar çok kişi yakalanıyorsa tedavi seçenekleri neden bu kadar maliyetli?

"Okudukça otizmin sadece davranışla ilgili bir hastalık olmadığını öğrendim. Gerçekte otizmin bütün organların çalışmasını olumsuz yönde etkileyen metabolik bir hastalık olduğu sonucuna vardım. Bağışıklık sistemindeki bozuklukların da sindirim sistemini ve beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediğini anladım. Bütün bunları öğrendikten sonra davranışsal tedaviye bir de medikal tedavi eklemek sizce de mantıklı olmaz mı?

İşte Clay'i iyileştiren bu davranışsal tedavi ve yediklerine dikkat etmesiyle sağlandı. Bir kaç kişi ile yapılan bu davranışsal eğitim sadece Clay'in olduğu bir sınıfta uygulandı. Leean'ın da glütensiz yiyecekler almasıyla Clay artık diğer çocuklarla birlikte okula gitmesini sağladı. Tabi bu tedavinin maliyetini karşılamak hem Leean hem de Sean için çok zor oldu. Fakat küçük çocuklarının sağlığı için her şeyi göze alırlar.

"Leean ve ben, küçük oğlu Clay'e otizm teşhisi konduktan kısa bir süre sonra tanıştık. Bu olayı takip eden üç sene içerisinde, kendisine ve eşi Sean'a, oğullarının karmaşık pek çok medikal problemlerini çözmesi konusunda yardım ettim. Bu sorunların üstesinden gelmek uzun sürer ve iyi bir ebeveyn desteği gerektirir. Leean'de, otizmle başa çıkabilecek harika bir savaşçı ruh vardı ve oğluna çok destek oldu. Leean savaştı, oğlu Clay bu savaşa gayet güzel cevap verdi. Bugüne kadar Clay benzeri 1500 çocuğu tedavi ettim; ancak otizmi anlamak ve Clay'de olduğu gibi herkesi rahatça tedavi edebilmek için almamız gereken çok yol var. Neyse ki Clay bize bunun mümkün olduğunu gösterdi. Otizm tedavi edilebilir.. Çocuklar iyileşebilir... Bu kitap ailelere ve hekimlere umudun yitirilmemesi ve savaşılması gerektiğini çok güzel bir şekilde anlatıyor."

Bu kitabın etkileyici olmasının nedenlerinden ilki yaşananların gerçek olmasıdır. Leaan'ın zor günlerini anlattığı bu kitapta kendimden bir sürü şey buldum. Çaresizlik, savaşçı ruhu, umudu...

"Otizm çok küçük yaştaki bebeklerde de görülebiliyor ve belki de iyileşmesi için bir umut yaratılabiliyor. Beyindeki simir bağlantıları bebeklerde deneyim ve egzersiz ile geliştiği için yeterli zihinsel aktivitelerle belki de bir aşama kaydetmek mümkün olabilir." "İşte beni yerimden kaldırmaya yetecek bir ışık bulmuştum. Başka bir akademik makalenin sonundaki yorum ise şöyleydi:
'Küçük yaşta otizm teşhisi konan çocuklara yeterince erken ve düzenli bir eğitim sağlanırsa çocukta gelişmeler gözlemlenebilir.'
Clay hala çok küçükken başlamanın tam sırasıydı."

Clay'ın iyileşme umudu Leean'ın hayatındaki mutluluğu oldu. Küçük bir umut kırıntısı hayatımızı nasıl da etkiliyor.

"Clay'in iyileşme ihtimalini düşündükçe heyecandan titriyordum. İleride hayatını mutlu ve konforlu bir şekilde geçirmesini istiyordum. Aşık olup bir aile kurmasını istiyordum. Aşksız hayat geçer mi! Ve inanılmaz bir istekle baba "Anne!" demesini istiyordum. Kimliğimin farkında olarak bana sarılmasını ve "Anneciğim," demesini istiyordum."

Hastalık durumlarında yaşanan en zor durumlardan biri insanların sizi anlamak istememesidir. Bu durumu ben de çoğu kez yaşadım ve hala yaşıyorum. Bazen uyarıyorum bazen de bir şey demeden sadece bakıyorum. Karşı taraf da bu durumu anlıyor.

"Otizmde tedavinin ve terapinin bir bölümünü onları insanlarla kaynaştırma, seslerle ve aktivitelerle tanıştırma oluşturur. Bu onlar için çok zordur ve lütfen bu durumdaki kişilere hassas davranalım. Bu başa çıkması zor bir hastalıktır. Anlayışınız için teşekkürler."

Clay iyileştiğinde dünyalar Leean'ın olmuştur. Artık otizm ile ilgili seminerler veriyor ve herkese kendi hikayesini anlatıyordu.

"Clay birden elimi tuttu, gözüme baktı ve 'Anneciğim seninle vakit geçirmeye bayılıyorum.' dedi. Bugün benim şanslı günümdü."

"Bugün Leean'ın ev-ofisinde, koltuğunun hemen arkasındaki duvarda bir zamanlar Clay'i sakinleştirmek için kullandığı fırça asılı. Bu, ailenin nereden nereye geldiğini gösteren bir hatırlatma olarak orada asılı duruyor."
192 syf.
·Puan vermedi
"Otizm iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar. Otizm nedir sorusunun cevabını erken yaşta arayan aileler, erken teşhiste uygulayacakları rehabilitasyon programı ile rahatsızlığın etkilerini minimize etmeleri mümkündür. Bilim adamları nedenini henüz tam olarak tespit edemese de genetik bir rahatsızlık olduğu görüşü kuvvetlidir." " Dokunaklı bir azim ve sevgi öyküsü.. Iyileşme ve gelecek umudunun samimi ışığıyla içinizi aydınlatıyor"
Hastalık bizim ya da çok sevdiklerimizin başına gelince anlaşılan bir olay.. Denizi hiç görmemiş bir insana denizi sorduğumuz da sizce ne kadarını anlatabilir. Çoğu söylediği kulaktan doğma fikirler olur. Onu gerçekten hissedene kadar bazı şeyler hep eksik kalır.. İşte tıpkı otizm ile ilk defa tanışan aile gibi.. İnsan bilmediğine düşmandır derler ya. Bizdeki de o hesap.. Clay'ın ailesi ne pahasına olursa olsun onun iyileşmesi için herşeyi yapacaktı. Bu zorlu yolu en az hasarla atlatmak için ellerinden geleni yapacaklardı.. Yaşananlar yer yer gülümsemenize yol açacak çoğu zaman da bir damla yaş akacak gözlerinizden.. Bir ailenin oğullarının hayatını ona hediye edebilmek için gösterdikleri büyük çaba.. Büyülü bir mücadele belki de bu denli etkili kılan yaşananların gerçek olmasıdır.. Bir anne.. Çocukları için herşeyi verir.. Ve oda destek bir baba.. Küçük birde abimiz var ️ - "Annecim kardeşim için ne yapabilirim?" diye sorması yok mu 🤗 Ailemizin azim dolu serüveni beni çok etkiledi.
Tıp kitaplarında yoktur ama sevgi her yarayı iyileştirir.. Sözü akıllara geliyor..
Gülümseten bir kaç diyolog : "Clay'ı her gece yatağına yatırırken 'Sen benim yıldızımsın' diyor Oda bana 'Sen benim üçgenimsin' derdi.. Bugün her zamankinden farklı olarak 'Sen benim meleğimsin' dedi..
Birgün bahçeye çıkıp trambolinde zıplıyorduk.. Clay elimi tuttu ve" Annecim, seninle vakit geçirmeye bayılıyorum. " dedi.. Bugün benim şanslı günüm dedim️ #otizm #elvedaotizm #kitapkurdu #kitspaşkı #okuyanbilir #okumaaşkı #kitapsever #kitapkokusu #kitaptavsiyesi #bookstagram #bookself #bookworm #
192 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Evladı için verilen mücadele ve azmin zaferi sonunda. Otizme dikkat çeken farkındalık yaratan perspektifinizi genişleten bir kitap . Okumaya değer

Yazarın biyografisi

Adı:
Leean Whiffen
Unvan:
Yazar.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 77 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.