Giriş Yap

Leyla Coşan

Yazar
8.1
11 Kişi
Unvan
Öğretim üyesi
Doğum
1971
Yaşamı
1971 yılında Almanya’da doğdu. 1989-1993 yıllan arasında Marmara Üniversitesi Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı’nda Lisans eğitimi gördü. 1993 yılında Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1996 yılında yüksek lisansını, 2000 yılında ise doktorasını tamamladı. 2010 yılında doçent olan Coşan halen Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

İncelemeler

Tümünü Gör
224 syf.
‘Ganimet Türkler’ (Beutetürken)
"BeuteTürken" bu kavramı sanırım bundan on yıl önce TRT'de yayınlanan "Almanya'da Türk İzleri" belgeselinde öğrendim. 1683 yılındaki II. Viyana bozgunu ve ardından Osmanlı Devleti’nin Balkanlara doğru ricatı ile Avusturya ve Almanya içlerinde kalan esir Türkleri tam da o zaman öğrendim. On yıldır Almanya, Rusya, İran ve Çin içinde eriyerek kimliklerini kaybetmiş Türklerin trajik hikayelerini okuyorum ama en çok kalbime dokunanlardan biri "BeuteTürken" denen Almanlara esir düşen Türkler. Naziler iktidara geldiklerinde kişilerin soylarına dair kilise kayıtlarını incelemeye başladılar, güvenilmez buldukları Yahudileri bu şekilde deşifre etmek akıllıcaydı fakat öngöremedikleri bazı bilgilerle de karşılaştılar. Mesela ataları Türkken vaftiz edilmiş soyu günümüzde de devam eden bazı Almanlar, Avusturyalılar vardı. Mesela günümüzün en etkili Alman müverrihlerinden Götz Haydar Aly'nin soyu Christian Friedrich Aly adında vaftiz edilmiş bir Türktü. İsmi Yusuf olan bir Türk çocuğu Mittelfranken'de esirken Hristiyanlaştırılmış ve Protestan papazı olmuştu, bir başka esir Türk kızı Christian Moritz Grimm adlı bir papazla evlendirilmişti. Krala Sadakati ile nam salan Mehmet von Königstreu, Goethe'nin Türk akrabası olarak bilinen Sadok Seli Soltan arşivlerden fışkırmaya başladı. Bunların Kilise kayıtlarından okunabilmesi bir anda 400 yıl gerisine hatta daha da ilerisine götürdü bmevcut ilgileri. Haçlı sefeleri ile başlayıp 1683’te Viyana, 1685’te Neuhausel, 1686’da Ofen, 1687’de Mohaç, 1688’de Belgrad, 1691’de Salankamen ve 1697’deki Zenta savaşlarına kadar birçok Türk kızı, Türk oğlu esir alınarak Güney Almanya’ya getirilmişti. Eser onların, o esirlerin Almanya'daki izlerini araştırıyor. Bu eser alanında müthiş desem sizleri yanıltmış olmam sanıyorum zira Rusya'daki Hristiyanlaştırılan Türk aileleri (Straganov, Aksakov, Turgenyev, Karamzin vesaire) hakkında hatta Hristiyanlaştırılan Türk Toplulukları (Nogaybekler, Kreşinler, Gagavuzlar, Urumlar, Tuvinler, Altaylılar, Sakhalar vesaire ) hakkında bile ülkemizde yeterince malumat ihtiva eden çaplı bir eser yokken, izinin sürebilmesi çok zor olan bu tür evraklara ulaşıp onları Türk karisine armağan edebilmek büyük bir başarı. Leyla Hanım ve Stefan Bey bu eserle Rusya, İran ve Çin'de kaybolan Türk topluluk ve ailelerini de araştıranlar için birer yolbaşçı oldular. Onlara bu kıymetli eserden dolayı minnettarız.
Reklam
224 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Esaretten Vaftize
Leyla Coşan ve Stephan Theilig tarafından ortaklaşa yazılan 'Esaretten Vaftize' adlı kitap, 16. ve 17. yüzyıllarda Almanya'da bulunan Türk savaş esirlerini anlatıyor. Kıyıda, köşede kalmış bir konu olmakla beraber tarihe meraklı olanların ilgisini çekebilecek niteliktedir. 1960 sonrası işçi olarak gidenlerin çok çok öncesinde 16. ve 17. yüzyıllarda Almanya'da esir olarak tutulmuş ve unutulmuş kişilerin izlerini takip ediliyor. Savaşta esir alınan Türklerin yaşamına değinilirken esas unsur olarak vaftiz edilmeleri hakkında ayrıntılı bilgi veriliyor. Daha kitabın başlarında okuyucuyu şaşırtmayı sağlayacak ilginç bilgiler yer alıyor. Örneğin, 1930'lu yıllarda o zamanki Nazi yönetimi tarafından 'Almanya'ya esir düşen, vaftiz edilen, evlenen ve çocuk sahibi olan Türkler ve Türklerin soylarının devamı (s.14)' konusunda bir çalışma yaptırdığını da öğreniyoruz. Yapılan bu çalışmada 1938 yılında yayımlanmış. Esir tutulan Türklerin, Hıristiyanlaştırılması için en önemli unsur da vaftizdir. Bir Hıristiyanın vaftiz olmasının dışında özellikle bir yabancı (Burada Türk ve Müslüman) kişinin vaftiz olma aşamaları hakkında bilgi verildikten sonra diğer önemli unsur da dil ögesidir. Vaftiz zamanında edilecek dualar ve teyit etmek ezbere dayalı olması gerekiyor. Buradan da dilin, din kadar önemli bir gösterge olduğu ortaya çıkabiliyor. Vaftiz olayı sadece suyun içine girmek olmadığı dilin de sorulan soruları anlayıp onaylamasını içerdiği anlaşılıyor. Din değiştirdiğini kabul edenler olduğu gibi etmeyenler de bulunuyor. Çocuk, yetişkin kadın ve erkek bazı savaş esirleri hakkında vaftiz kayıtlarının okunmasıyla ortaya çıkan bir durum gösteriliyor. Büyük Alman edebiyatçı Goethe Türk kökenli mi? Esir alınan Türkler fidye karşılığında serbest bırakılıyor muydu? Fidye vermeyenlere ne oluyordu? Almanya'da yaşam koşulları, vatan hasreti, din değiştirme ve bunun sonucu elde edilen avantaj; evlilikler ve oktoberfest ile Osmanlı çadırları arasında nasıl bir bağ var? Gibi çeşitli sorular da karşımıza çıkıyor. II, Friedrich'in Müslümanlardan oluşan süvari birlik kurmasıyla Hitler'in II. Dünya Savaşı sırasında el-Hüseyin'in başında bulunduğu Müslümanlardan oluşan bir birlik kurması ne kadar birbirine benziyor? Gibi zihin egzersizi yapılacak okuma içeriyor. Tarihin tozlu sayfaları içinde, bu ve buna benzer çeşitli ilginç konular da yer alıyor. Bu kitap da onlardan biri sayılabilir. Ayrıntılı dipnotlar, kaynakça ve resimlerle birlikte o resimlerin açıklaması da yapılıyor. Bu kitap Almanya'daki çok sayıda kütüphaneden hem fiili olarak hem de web üzerinden literatür taraması yapılıp belgelerden istifade edilerek ortaya çıkartılmış. Tabi en önemli unsur dönem içinde yazılan seyahatnameler ve kitaplar. Farklı şeyler okumak isteyen ve ayrıca tarihe meraklı okurlara tavsiye ediyorum. Bu kitabı 30 Nisan - 1 Mayıs 2021 tarihleri arasında okudum. Bu yazı ise 26 Ekim 2021 tarihinde 1000Kitap sitesine eklendi.
415 syf.
·
2 günde
·
5/10 puan
Elimden kalemi bırakamadım o kadar çok altı çizilecek, not alınacak satır mevcut ki anlatamam ama okumak şart !! Çok emek verilmiş belli güzel bir eser olmuş. Okurken kitleniyor insan adeta, fazlasıyla bilgi veren bir kitap. Öyle kahve yanı kitaplarından değil. "Biz Türkler neymişiz be!"dedirtiyor okurken o kadar çok korkmuşlar ve kurtulmak istemişlerki dualarında bile yer etmişiz sürekli... Tabi batılıların tasvirlerinin çoğu yalan yanlış olsa da !
Tanrım Bizi Türklerden Koru
7.8/10 · 17 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42