Mahmut Özışık

Mahmut Özışık

Çevirmen
8.1/10
131 Kişi
·
337
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Adı:
Mahmut Özışık
Unvan:
Çevirmen
Doğum:
1952
1952 yılında doğdu. Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Gilles Kepel’in Fitne; Nicole Jamet’in Dolmen; Frederic Beigbeder’in Pardon Nasıl Yardımcı Olabilirim?; Maxime Chattam’un Kaosun Sırları ve Leş; Jean-Christophe Rufin’in Adem’in Kokusu; Amélie Nothomb’in Kış Yolculuğu adlı kitaplarını Türkçeye kazandırdı.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
100 syf.
·6/10
Kitaba ilk okumaya başladığımda beni Paris semalarında bir gezintiye çıkaracağını hissetmiş ve heyecanlanmıştım fakat Hayal kırıklığı yaşamam uzun sürmedi. Yine de yazarın hayal dünyası oldukça geniş. Emeklerine saygı duyuyorum.
372 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Amerika’da yaşanan 11 Eylül saldırısının arka planında yaşananların anlatıldığı, dünyayı sadece bir avuç insanın yönettiği, geri kalanların ise oyuna kukla olarak katıldığını konu alan, ezoterik simgeler hakkında bolca genel bilgi veren, insanı düşünceye ve kendini sorgulamaya iten harika bir kitap diyebilirim.Gerçekten kitabı okudukça şaşıracak ve sürekli olarak kendinizi sorgulayacaksınız.Özellikle kitapta verilen ezoterik bilgiler, gizli güçler ile ilgili genel kültür bilgisi bile bu kitabı okumak için yeterli olur kanısındayım.Peki sizlerin hayatı kimin ellerinde ? Kendi gerçekliğini aramak ve görünenin arkasını sürekli eşelemek isteyenler için bu harika kitap sizleri bekliyor.
664 syf.
·Beğendi·10/10
Keyifle okuduğum muhteşem bir kitap. İnsan kalın bir kitap olduğu için cidden seviniyor. Bir yandan da gerçeği öğrenmek için sabırsızlanıyor. Elimden bırakmamıştım. Okumayanlara şiddetle tavsiye ederim.
664 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
kitapta çok farklı bir kurgu kullanılmış. kitap bölümleri sondan başa nuamralandırılmış. iki yazar dostun güzel ama imkansız bir aşkın 30 yıldır çözülemeyen cinayetlerin çok harika kurgulandığı bir roman boşuna film yapılmasına karar verilmemiş.
372 syf.
·Beğendi·8/10
Şaka maka kaos ve sırları.
Maxime Chattam diliyle polisiye gerilimde kendine önemli bir yer tutmuş durumda.
Ve bu yeteneğini böylesine bir kitapta kullanmasıyla kendisine olan hayranlığımı daha da bir artırdı.
Cesaret isteyen bir roman.
Ve ne yalan söyleyelim, iki tip okuyucusu var. Gözleri kapalı okuyup kendini bu gerçeklikten izole edenler ya da bu gerçekliğe tutunup daha fazlasını öğrenme yolunda Chattam'a müteşekkir olanlar.
Eğer ikinci tipe adaysanız, dünyaya anlam yükleyenlere isyan edip kendi anlamlarınızı yaratacak ve önünüze serilen gerçeklik perdesini ellerinizi kirleterek aralayacaksınız.
Her bir sayfa da kaosun sırları için zihninizde yer açacak ve gereksiz ne varsa bir an önce kurtulacaksınız.
Yani adam yapmış hacılar.
100 syf.
·5/10
Kısacık romanlarıyla tanınan Nothomb'un kitapları sürükleyiciliği ile okuru hemen içine alıverir. Bu kitapta da aynısı yapıyor Nothomb. Çok akıcı bir dil kullanılmış, güzel bir kurgu hazırlamış fakat kitabın sonu tam bir hayal kırıklığı yarattı bende. Sonu bir yere bağlanmayan kitapları oldum olası sevmem. Bu kitapta da aynı durum söz konusu. Sonu biraz daha uzatılabilirmiş bence.
664 syf.
·Puan vermedi
O kadar sürükleyici bir roman ki, bir an bile elinizden bırakamayacaksınız. Ve sizi sadece bir kez değil, belki 10 kez ters köşeye yatıracak.
392 syf.
·2 günde·6/10
Maxime'den okuduğum ilk kitap. O yüzden yazara karşı önyargılı bir tutum içinde bulunmak yanlış olur diye düşünüyorum.
Olay Bir savaş gemisinde, cepheye gidecek askerlerin savaşmaya gitmesinden birkaç gün önce başlıyor. Cinayetler gerçekten zekice planlanmış ve bazı sembolik detaylar kitabı daha ilgi çekici kılıyor. Ama ne yazık ki o sembollerin taşıdığı anlamları öğrenemiyorsunuz kitap bittiğinde bile.Alanın dar oluşundan mıdır nedir kitapta polisiye kitaplarından almış olduğunuz o tadı alamıyorsunuz, eksik olan şeyler var sanki ama ne olduğunu bilemiyorsunuz.Diline gelecek olursak oldukça akıcı, değerlendirilebilir.
372 syf.
·9/10
Hayatın senin ellerinde olup olmadığını sorgulatan bir kitap.Birileri yönetiyor bir yerlerde hepimizi ve onların ellerindeyiz tıpkı bi kukla gibi .Tüm bildiklerinizi unutun ve şaşırmaya hazır olun bu arada kimseye de güvenmeyin.
372 syf.
·8/10
Amerika'nın 11 eylül olaylarıyla ilgili bir macera romanı. Yalnız okumak için sadece polisiye-macera-gerilim tarzı arıyorsanız bu kitap tam olarak aradığınız kitap olmayabilir. Biraz genel kültür bilgisi, biraz aksiyon ve mükemmel bir final sahnesi... Gizli güçlerle ilgili kitapta geçen blog sitede anlatılan çoğu şeyin gerçekten yaşandığını düşünüyorum. Gerçekten beğendim, okumalısınız...

Yazarın biyografisi

Adı:
Mahmut Özışık
Unvan:
Çevirmen
Doğum:
1952
1952 yılında doğdu. Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Gilles Kepel’in Fitne; Nicole Jamet’in Dolmen; Frederic Beigbeder’in Pardon Nasıl Yardımcı Olabilirim?; Maxime Chattam’un Kaosun Sırları ve Leş; Jean-Christophe Rufin’in Adem’in Kokusu; Amélie Nothomb’in Kış Yolculuğu adlı kitaplarını Türkçeye kazandırdı.

Yazar istatistikleri

  • 337 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 120 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.