8,6/10  (19 Oy) · 
39 okunma  · 
12 beğeni  · 
714 gösterim
Korkunç bir gölge dünyayı karanlığa sürüklemek için pusuda bekliyordu. Er ya da geç cehennem dünyaya taşınacak ve insanın içindeki cani, kötülüğünü yaymak için uyanacaktı.

"Evet, Maxime Chattam okurlarını korkutmayı seviyor ama tam dozunda, ne eksik ne fazla. Korku ile merak arasında gidip gelen okuru tam istediği yerde, hep daha derin uçurumlarda tutuyor."
-Le Magasine des Livres-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9786050908985
 • Orijinal Adı:
  Predateurs
 • Çeviri:
  Mahmut Özışık
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Apollo 
13 Ağu 16:42 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap ve yazarı harikulade olunca kitabı, bu kadar sürede bitirememek imkansız olsa gerek:) Maxime Chattam, muhteşem bir polisiye yazarı. Agatha Christie yanında sönük kalır. Yazarın okuduğum ikinci eseri ve sonuncu olmayacak;)

Kitap, bir askeri gemisinde gerçekleşen iki cinayeti ve savaş yerinde yaşanan cinayetleri anlatıyor. İlk cinayet, kafasına koç kafası geçirilen bir asker. İkincisi de ağzına akrep konulup ölüme terk edilen, diğeri ise (savaş alanında) tavana monte edilen iplerle terazi misali dengede bırakılan bir başka asker. Bu cinayetlerin önce burçlarla ilgilenen, sağ el kullanan, 44 numaralı ayakkabı giyen bir erkeğe ait olduğunu düşünseler de gerçekler hiç de öyle değil:) Katili az çok tahmin edebildim. Ama daha farklı biri olsaydı tabi daha iyi olurdu. Bu cinayetlerden sonra katil zanlısını yanlış tahmin ediyorlar. Ama cinayetler altı ay sonra tekrar başlayınca anlıyorlar başka biri olduğunu.

Maxime, kurduğu olay örgüsüyle muhteşem bir yazarlık örneği teşkil ediyor. Muhteşem bir deha. Kesinlikle bu ve Kötü Ruh adlı eserini (sadece bunları okuduğum için) tavsiye ederim. Nedense böyle polisiye romanları hep ilgimi çekmiştir. Umarım siz de benim gibi hayran kalırsınız. En iyisi şimdi yarım bıraktığım diğer kitabıma geçeyim:)

Serdar Poirot 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Usta yazardan yine çok güzel bir polisiye roman. Seagull gemisinde vahşi bir cinayet işlenir. Askeri Polis teşkilatında teğmen olan Craig Frewin ve ekibi bu işi araştırmaya başlar. Kendilerine hemşire Ann Dawson da eklenir. Ekip savaşa gidecek olan Raven Bölüğü 3. Takımdan şüphelenmektedir ancak savaş ortamında herkes birbirini savunmaktadır. Katili bulduklarını zannederler ancak 6 ay sonra cinayetler tekrardan başlar ve bu sefer hedef Askeri Polis'tir. Acaba katil kimdir? Frewin katili yakalayabilecek midir? Ann ile Craig arasındaki ilişki nasıl sonuçlanacaktır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

elif bingül 
14 Mar 15:39 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Bir savas gemisinde baslayip cephede son bulan enteresan cinayetler serisinin islenme bicimleri ve çözümleri anlatılmış kitapta.bu yapilirken yazarin deyimiyle "kanin lisani" ile katilin cinayet isleme sebepleri ve onu buna iten etkenler cok ustaca kurulmuş cumlelerle anlatılmış.kanin lisani diyerek yazar psikolojik etkenleri vurgulamış.cinayetlerde yakalanan ayrintilar ve bu ayrintilardan ulasilan psikolojik tahliller cok etkileyici idi.
Anlatim ve kurgu cok ustacaydi. Katil iyice saklanmıştı.basta 1 2 kişiye yonlendirilseniz de katil sonuna kadar kendini acik etmedi.ben severek okudum.

İlhan DALKIRAN 
06 Tem 12:46 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

Savaşın vahşi ortamında son derece kanlı şekilde işlenen cinayetler ve bunların peşindeki askeri polis. Maxime Chattam o kadar kanlı cinayetler düşünüp bunları o kadar gerçekçi şekilde betimliyor ki her cinayet işlendiğinde cinayet alanını ve kurbanı anlatırken ürperiyorum. Bu kitapta da bunlardan bolca var.
Katilin ve peşindekilerin psikolojik durumlarına da oldukça detaylı yaklaşmış.

Emine 
19 Ağu 17:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı bir solukta okudum diyebilirim. Kitap normal bir cinayetten oldukça uzak. Kitabı okuduğunuzda kendinizi kahramanalardan biri gibi hissediyorsunuz. Her şeyi onlarla birlikte çözümlerken, 'hadi canım, bu olamaz!' Diye şaşkınlığınızı oraya bırakmadan bitiremiyorsunuz.

Kitaptan 23 Alıntı

Apollo 
12 Ağu 13:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Öldürmek, herkes için utandırıcı bir eylemdir. Savaşta bile...

Leş, Maxime Chattam (Sayfa 32)Leş, Maxime Chattam (Sayfa 32)
Apollo 
13 Ağu 10:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekler
Her zaman kötü söz söyleyenler ve insanların itibarını gölgelemek isteyenler olmuştur.

Leş, Maxime Chattam (Sayfa 187)Leş, Maxime Chattam (Sayfa 187)
Apollo 
12 Ağu 18:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünya kapkaranlık gözüktüğünde, kelimeler yaşamı aydınlatan fenerler gibiydi...

Leş, Maxime Chattam (Sayfa 89)Leş, Maxime Chattam (Sayfa 89)
Apollo 
12 Ağu 19:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar cehennemi yeryüzüne taşımışlardı.

Leş, Maxime Chattam (Sayfa 108)Leş, Maxime Chattam (Sayfa 108)
Apollo 
13 Ağu 16:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Senden özür dilemiyorum Patty. Sana yaptığımın hiçbir özrü olamaz.

Leş, Maxime Chattam (Sayfa 390)Leş, Maxime Chattam (Sayfa 390)
3 /