Maxime Chattam

Maxime ChattamKötü Ruh yazarı
Yazar
8.3/10
882 Kişi
3.437
Okunma
188
Beğeni
10,8bin
Gösterim

Maxime Chattam Kimdir?

Maxime Chattam (d. 19 Şubat 1976, Fransa) Fransız roman yazarı. Fransa'nın Herblay kentinde doğdu. Çocukluğunu Amerika Birleşik Devletleri'nde geçirdi, 1987 yılında geri geldiğinde ilk romanının fikirleri kafasında oluşmuştu. Gençlik döneminde bir aktör olmak istediği için komedi dersleri aldı. Polisiye ile ilgilendiği dönemde bir yıl kriminoloji dersleri gördü. İlk romanı Kötü Ruhu 2002 yılında yayımladı. 2003 yılında bir önceki romanın hikâyesi ve kişilerinden oluşan yeni kitabını yayınladı. Her iki kitabı da Türkiye'de yayımlandı. Lise yıllarında tiyatro dersleri almaya başladı. Üniversite yılları küçük rollerle geçti, ancak bu arada öykü ve roman denemeleri yazmaya başlamıştı. Daha sonra polisiye tutkusunu gerçekleştirmek için bir yıl kriminoloji eğitimi aldı. Adlî tıp, suçlu psikolojisi ve kriminal polislik konularında da kendini geliştirdi. Ve ilk romanı “L’ame du Mal” (Kötü Ruh) 2002 yılında yayımlandı. Onu aynı kahramanın hikâyelerini anlatan iki roman izledi: “In Tenebris / Karanlığın Soluğu” (2003) ve “Malefices / Kara Büyü” (2004). Yazarın Türkiye'de Doğan Kitap tarafından çıkarılan öteki yapıtları şunlardır: "Le sang du temps / Zamanın Kanı" (Mart 2008), "Les Arcanes du Chaos / Kaosun Sırları" (Temmuz 2008), Le theorie Gaia / Gaia Teorisi" (Ağustos 2009.)
Unvan:
Fransız Roman Yazarı
Doğum:
Herblay, Fransa, 19 Şubat 1976

Okurlar

188 okur beğendi.
3.437 okur okudu.
34 okur okuyor.
763 okur okuyacak.
33 okur yarım bıraktı.

Maxime Chattam Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Yalnızlık zamanı dokunulabilir kılıyor .
Eylemler konuşur, onları okuyabilmek gerek
Herzaman sürdürülecek bir savaş vardır, barışta bile.
Sayfa 205Kitabı okudu
Damarlarınızdaki adrenalin fazlalaştığında neler yapabileceğinizi tahmin bile edemezsiniz.
Ama burada kirli yağ kokusu yerine korkunun kokusu duyuluyordu.

Maxime Chattam İletileri

Tümünü gör
Arkadaşlar herkese merhaba. Kendime göre uzun bir okuma listesi oluşturdum. Daha önce okuyan varsa ya da fikri olan kitaplar ile ilgili buyurun sohbet edelim. Buradaki dostların da kitapları var. Her ay kendime belirli bir miktar bütçe ayırdım almak için. Fikirlerinizi bekliyorum. 1)
Min Jin Lee
Min Jin Lee
-
"Uyku belki de insanın sahip olduğu tek huzur sığınağı.."
Maxime Chattam
Maxime Chattam
"Uyku belki de insanın sahip olduğu tek huzur sığınağı." -
Maxime Chattam
Maxime Chattam
🌿

Maxime Chattam Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
512 syf.
8/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Joshua Brolin serisinin üçüncü kitabı Kara Büyü; katman katman olay örgüsü, özgün fikirlere dayandırılmış cinayet yöntemi, üstün özellikler yüklenmiş bir kişi yerine uzmanlıklarına göre sınıflanan bir ekip tarafından yürütülen soruşturması,etkileyici ve gerçekçi karakterleri ile merak uyandıran bir okuma süreci vaat ederken; karmaşık detaylandırmalarla düz bir doğrultuda ilerlemeyen kurgusu, uzatılan ve tekrarlanan bölümleri, yavaş ilerleyen ilk yarısı ile de durağan bir yapı sergiliyor. Özel dedektif olarak çalışmaya devam eden Joshua Brolin'in dedektif Annabelle O'Donnell ile birlikte yürüttüğü Caliban tarikatına dair soruşturmanın üzerinden 6 ay geçmiştir. Annabelle'nin yanına ziyarete gitmeye karar veren Joshua,arkadaşı polis memuru Larry Salhindiro'nun kardeşinin tuhaf ve açıklanamayan bir yöntem ile öldürülmesi üzerine planlarını erteler. Bu ölüm bir başlangıçtır. Bunu takip eden günlerde yüzlerinde donmuş dehşet ifadesi, iç organları boşaltılmış ve örümcek ipeğinden bir kozaya sarılmış kadınlar ve şehrin çeşitli yerlerine salınmış zehirli örümcekler, karanlık bir planın giriş kısmını oluşturacaktır. Gerçekçi temellere dayandırılan ve okumaktan keyif aldığım Joshua Brolin, Annabelle O'Donnel karakterleri ile özgün düşünce sistemine sahip bir seri katil profili işlemesi açısından dikkat çekici bir yapıya sahip olduğunu düşündüğüm bu kitap özgün bir polisiye okumak isteyenlerin dikkatini çekebilir.
Kara Büyü
Kara BüyüMaxime Chattam · Panama Yayıncılık · 2022509 okunma
464 syf.
8/10 puan verdi
·
10 günde okudu
Joshua Brolin serisinin ikinci kitabı Karanlığın Soluğu; insanın karanlık doğasını, kötülük kavramını, günümüz toplumunun tüketim çılgınlığını, güç ve iktidar arayışını, gerilim ve merak unsurlarının her sayfada giderek yükseldiği etkileyici bir kurgu çerçevesinde işliyor. Karmaşık bir vakanın ,
Karanlığın Soluğu
Karanlığın SoluğuMaxime Chattam · Panama Yayıncılık · 2021473 okunma
430 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Kötü Ruh, nefis bir üçlemenin ilk kitabı. Yazarın kalemi güçlü ve haksız olduğunu düşündüğüm bir şekilde Grange ile yarıştırılmış. Oysa nevi şahsına münhasır tasvirleri, hayal gücü ve araştırma yeteneği olduğunu düşünüyorum. Üstelik ilk kitabı için sıkı bir çalışma süresi ayırmış ayrıca seri yazacak kadar güvenli bir başlangıç sergilemiş. Üçlemenin ilerleyen bölümlerinde kalemin ne kadar güçlendigini zaten fark ediyorsunuz. Joshua Brolin'i tanıdığınız zaman bir müfettişin alkol sorunları olmadan da başarılı olabileceğini, prensip sahibi olmanın faydalarını ve empatinin gücünü de öğreniyorsunuz. Hayranlıkla okuduğum nadir karakterlerden biri olmasının yanında diğer karakterler için de söyleyebileceğim en önemli şey güçlü özelliklere sahip olmaları ve size sıkı arkadaslik etmeleri. Kurgunun eksiği yok fazlası var. Bence polisiye sevmeyenler bile rahatlıkla okuyabilir çünkü duygusal yönü de ağır basıyor. Fakat bazı bölümler kanlı canlı gözleriniz önüne gelecek kadar etkili yazılmış ki kanlı satırlardan hoslanmayanlar için özellikle belirtmek isterim. Brolin'in çalışma şekli çok ayrıcalıklı olduğu için kendini katilin yerine koyduğu bölümlerden etkilenmemek elde değil. Kitap bittiğinde hemen elinizin altında ikinci kitap Karanlığın Soluğu olsa iyi olur çünkü merakla ona sarılıyorsunuz. Keyifli okumalar.
Kötü Ruh
Kötü RuhMaxime Chattam · Doğan Kitap · 2007767 okunma