Giriş Yap

Maxime Chattam

Yazar
8.2
847 Kişi
Unvan
Fransız Roman Yazarı
Doğum
Herblay, Fransa, 19 Şubat 1976
Yaşamı
Maxime Chattam (d. 19 Şubat 1976, Fransa) Fransız roman yazarı. Fransa'nın Herblay kentinde doğdu. Çocukluğunu Amerika Birleşik Devletleri'nde geçirdi, 1987 yılında geri geldiğinde ilk romanının fikirleri kafasında oluşmuştu. Gençlik döneminde bir aktör olmak istediği için komedi dersleri aldı. Polisiye ile ilgilendiği dönemde bir yıl kriminoloji dersleri gördü. İlk romanı Kötü Ruhu 2002 yılında yayımladı. 2003 yılında bir önceki romanın hikâyesi ve kişilerinden oluşan yeni kitabını yayınladı. Her iki kitabı da Türkiye'de yayımlandı. Lise yıllarında tiyatro dersleri almaya başladı. Üniversite yılları küçük rollerle geçti, ancak bu arada öykü ve roman denemeleri yazmaya başlamıştı. Daha sonra polisiye tutkusunu gerçekleştirmek için bir yıl kriminoloji eğitimi aldı. Adlî tıp, suçlu psikolojisi ve kriminal polislik konularında da kendini geliştirdi. Ve ilk romanı “L’ame du Mal” (Kötü Ruh) 2002 yılında yayımlandı. Onu aynı kahramanın hikâyelerini anlatan iki roman izledi: “In Tenebris / Karanlığın Soluğu” (2003) ve “Malefices / Kara Büyü” (2004). Yazarın Türkiye'de Doğan Kitap tarafından çıkarılan öteki yapıtları şunlardır: "Le sang du temps / Zamanın Kanı" (Mart 2008), "Les Arcanes du Chaos / Kaosun Sırları" (Temmuz 2008), Le theorie Gaia / Gaia Teorisi" (Ağustos 2009.)

İncelemeler

Tümünü Gör
430 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kötü Ruh, nefis bir üçlemenin ilk kitabı. Yazarın kalemi güçlü ve haksız olduğunu düşündüğüm bir şekilde Grange ile yarıştırılmış. Oysa nevi şahsına münhasır tasvirleri, hayal gücü ve araştırma yeteneği olduğunu düşünüyorum. Üstelik ilk kitabı için sıkı bir çalışma süresi ayırmış ayrıca seri yazacak kadar güvenli bir başlangıç sergilemiş. Üçlemenin ilerleyen bölümlerinde kalemin ne kadar güçlendigini zaten fark ediyorsunuz. Joshua Brolin'i tanıdığınız zaman bir müfettişin alkol sorunları olmadan da başarılı olabileceğini, prensip sahibi olmanın faydalarını ve empatinin gücünü de öğreniyorsunuz. Hayranlıkla okuduğum nadir karakterlerden biri olmasının yanında diğer karakterler için de söyleyebileceğim en önemli şey güçlü özelliklere sahip olmaları ve size sıkı arkadaslik etmeleri. Kurgunun eksiği yok fazlası var. Bence polisiye sevmeyenler bile rahatlıkla okuyabilir çünkü duygusal yönü de ağır basıyor. Fakat bazı bölümler kanlı canlı gözleriniz önüne gelecek kadar etkili yazılmış ki kanlı satırlardan hoslanmayanlar için özellikle belirtmek isterim. Brolin'in çalışma şekli çok ayrıcalıklı olduğu için kendini katilin yerine koyduğu bölümlerden etkilenmemek elde değil. Kitap bittiğinde hemen elinizin altında ikinci kitap Karanlığın Soluğu olsa iyi olur çünkü merakla ona sarılıyorsunuz. Keyifli okumalar.
Reklam
368 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Yine bir kitap yazayım elinden bırakamasın insanlar demiş. İnsanoğlu hasta olduğunda vücut hastalığa neden olan bakterilerle virüslerle savaşır ve onları kendisinden uzaklaştırmaya çalışır. Peki ya dünya hastalanırsa ne olur. Sanayileşme, tüketim çılgınlığımız ve neden olduğumuz daha bir çok kaos kaç canlı türünün yok olmasına sebep oldu? Peki giderek artan saldırganlığımız aslında kendi neslimizi de tehlikeye atmıyor mu? Gün gelirde dünya bizden kurtulmadan gözü dönmüş canavarlar olarak biz birbirimizden kurtulmaya başlarsak. Kitap tamda bundan bahsediyor işte. Peter eşi Emma ve eşinin kardeşi Ben ile avrupa birliği tarafından yeni bir göreve dahil oluyor. Ben ve Peter başka bir merkeze götürülürken Emma bir adaya gidip araştırmaları yakından incelemek zorunda. Seri katiller tarafından ele geçirilmiş bir ada, yalnız bir kadın. Ordunun ,avrupa birliğinin , almanların, fransızların ve daha bir çok ülkenin gizli birimlerinin baskısı altında herkes birbirinden birşey saklarken Peter ve Ben hayatta kalıp olayları açığa çıkarabilecek mi? Sürükleyici bir kitaptı, tek sorun baskısı kitap 367 sayfa ama karınca duası gibi normal kitaplar gibi olsa muhtemelen 500 sayfadan daha az olmazdı. Okurken gözlerim yeter da bıktım diye isyan ediyordu.
488 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kötü Ruh, psikoloji, adli tıp , edebiyat konusundaki bilgilerin anlaşılır bir dil, olayları yaşatan bir anlatım, gerilim dolu, araştırmalara dayanan bir kurgu ile harmanlandığı polisiye gerilim türünde etkilendiğim bir kitap oldu. Anlatımın akıcılığı, karakterlerin davranışlarını yönlendiren düşünce akışlarının,seri cinayetler işleyen kişilerin profillerine ve psikolojik durumlarına yönelik çıkarımların etkili bir şekilde sunulması, her kavram ve durumun zihinde soru işareti kalmayacak şekilde tanımlanması okumayı keyifli hale getiren özellikleri. Ancak, aynı düşüncelerin tekrar tekrar farklı biçimlerde sunulması sebebi ile kitabın ağır bir işleyişe sahip olduğunu düşünüyorum. Joshua Brolin FBI'ın Davranış Bilimleri Biriminde profil uzmanı olmak üzere eğitim almış, ancak birime hemen atanmaması sebebiyle Portland Polis teşkilatında müfettiş olarak görev yapmaya başlamıştır. Cinayet mahallinde topladığı verilerle katilin davranış örüntüleri ve karakteri hakkında bilgilere ulaşan Brolin, son araştırmasında, 3 kadını kaçırmış, kollarını keserek vahşice öldüren ve arkasında tuhaf izler bırakan Portland Celladının profilini çıkarmaya çalışmaktadır. Elde ettiği veriler ve akıl yürütmeleri onu Portland Celladının son kurbanını götürdüğü yere ulaştırır, seri katili öldürür. Bir yıl sonra benzer yöntemlerle işlenmiş cinayetler, Joshua Brolin' in "ölü bir insan nasıl cinayet işleyebilir?"sorusu ile birlikte tekrar harekete geçmesine neden olacaktır. Dante'nin Cehennemi' nden , karanlık zihinlere ve öldürmeye zemin hazırlayan psikolojik etkenlere kadar bir çok konu gerilim içeren bir kurgu ile birlikte sunuluyor. Yazarın soruşturmayı incelikli bir şekilde ele alması, öne çıkan her olayı en ince ayrıntısı ile açık bırakmayan bir sekilde sunması sebebiyle okuyucuyu karakterlerle birlikte akıl yürütmeye, davranışları yönlendiren sebepler üzerinde düşünmeye sevk eden bu kitap türle ilgilenenlere önerimdir.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42