Marshall Goldsmith

Marshall Goldsmith

Yazar
8.6/10
17 Kişi
·
26
Okunma
·
3
Beğeni
·
639
Gösterim
Adı:
Marshall Goldsmith
Tam adı:
Mark Reiter Marshall Goldsmith
Unvan:
Yazar, Liderlik Koçu
Doğum:
20 Mart 1949
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·11 günde·5/10
Kitap iddialı bir alt başlığa sahip: "Nasıl Yeni Alışkanlıklar Edinebilirsiniz?". Davranışlarımızı etkileyen ve karar verme sürecinde belirleyici olan her türlü unsuru tetikleyici olarak adlandırıyor yazar. Çevrenin en büyük düşmanımız olduğunun ve sürekli bizi etkileyerek davranışlarımızı şekillendirdiğinin her bölümde altı çiziliyor. Tetikleyicilerin nasıl işlediğinden, onlarla ilgili farkındalık kazanmanın öneminden bahsediliyor ilk kısımda. İkinci kısımda yazarın aktif sorular adını verdiği sorumluluğu kendi üzerimizde hissetmemizi sağlayan sorular üzerinde durulmuş. “… da ne kadar başarılıyım” gibi pasif bir soru yerine “… da başarılı olmak için bugün ne yaptım?” şeklinde bir sorunun alışkanlıkları ve davranışları değiştirmede daha etkili olduğunu savunuyor. Ayrıca bunun istatistiğini tutup kendimize not vermenin ya da daha da önemlisi bunun takibini başka birisinden istemenin sorumluluk duygusunu arttıracağını savunuyor. İlk iki kısım tatmin ediciydi. Yine de günün sonunda yeni bir şey söylemiyor yazar.

3. kısımdan itibaren okuduğum bölümler ise sanki kitabın genel konseptinin dışında amaçsız ve bağımsız makalelerden oluşmuş gibiydi. Alakasız konulara girilmiş, sığ şekilde verilen örnekler kitabın bütünlüğünü bozmuş. Bu kısımdan sonra her okuduğum bölüm beni kitaptan resmen soğuttu. Sonlara doğru sığ ve sıkıcı örneklerden gına geldi ve atlayarak okumaya başladım.

Kitap boyunca beni rahatsız eden bir şey de, yazarın yaptığı işi sürekli vurgulaması ve örnekleri hep üst düzey şirket yöneticilerinin yaşamlarından vermesi oldu. Bu açıdan Triggers bilimsellikten uzak, CEO’lara koçluk yapan bir terapistin danışanlarıyla yaşadıklarının bir araya getirildiği, bir şeyler anlatmaya çalışan fakat bunu çok iyi başaramamış, bütünlüğü olmayan, yüzeysel bir kitap olmuş.

Sonuç olarak belki Malcolm Gladwell’in eserlerindeki muhteşem kurgu ve bilimsel yaklaşımı gördükten sonra beklentim çok yüksek olduğu için bu kadar olumsuz yaklaşıyorum bu esere, fakat beni kesinlikle tatmin etmedi. Beklentimin çok altında kalan bir kitabın bende yarattığı his özetle şöyle; okumanız için sizi güdüleyecek başarılı bir kurgudan ve bu tür eserlerden beklenen bilimsel dilden oldukça uzak, bildiğimiz şeyleri derinliği olmayan anekdotlarla süslendiği, ama söylediği yeni bir şey olmayan bir kitap. Demek ki bir kitabı okumaya karar verirken yayınevine (MediaCat'e selamlar) peşinen güvenip hareket etmemek gerekiyor. Karar sizin.
292 syf.
·5/10
Kitapta aslında bir işi zevkle yaparken içimizden başlayıp, dışımıza yansıyan pozitif enerjimizin tanımını MOJO olarak belirtiyor. Burada işi aşkla yapmanın adı da diyebiliriz. Başarılı olmak için, mutlu olmak için olmazsa olmazdır. Tersine de NOJO diyor. Birçok güzel hikaye ile bunların önemini anlatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marshall Goldsmith
Tam adı:
Mark Reiter Marshall Goldsmith
Unvan:
Yazar, Liderlik Koçu
Doğum:
20 Mart 1949

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 26 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.