Max Heindel

Max Heindel

Yazar
8.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
35
Gösterim
Adı:
Max Heindel
Unvan:
Astrolog, Yazar
Doğum:
Danimarka, 23 Temmuz 1865
Ölüm:
ABD, 6 Ocak 1919
Max Heindel (doğuştan Carl Louis von Grasshoff, 23 Temmuz 1865 - 6 Ocak 1919) bir Danimarkalı-Amerikalı Hıristiyan okültist, astrolog ve mistik idi.
Şeytan’dan (Lüsifer) gelen bir zekâya sahip olan Kabil Oğulları Süleyman ve ataları tarafından toplamış metalleri eritmek ve sunak masası, kap ve diğer eşya haline getirmek için ateşi kullanma bilgi ve becerisine sahiptiler.
Doğa veya Tanrı, mantıklı bir sebebi olmaksızın hiç bir şey yapmaz. Ne kadar çok araştırırsak bize o kadar
âşikâr olur ki, doğa, hedefe ulaşmak için her zaman en iyi vasıtaları kullanan akıllı bir annedir.
Mefisto “kan çok özel bir sıvıdır,” derken, “kan Ego’yu barındırır. Egosunu yenmek isteyen bunu kanından elde etmelidir,” demek istiyordu.
İncil’e göre Şeytan (Lüsifer) ruhunun Havva’ya yılan şeklinde göründüğünü hatırlayalım. Efsaneye göre Kabil bu birliktelikten doğmuştu.
Eski Mısır’da Firavunlar hem peygamber hem de kraldı. Bu iki görevi üstlendikleri için yılanbaşı (Ureus) motifli çift taç kullanırlardı. Bu tacı taktıklarında bilgelik sembolü yılanbaşı kaşların arasından alından çıkar gibi görünürdü.
583 syf.
·68 günde·Beğendi·9/10
Gülhaç Evren Kavramı; İnisiye Max Heindel tarafından yazılmış, evren(i) -leri, ruhları, fizik alem boyutundaki tüm maddeleri( aslında hepsi bir bütündür, ayırt edilemez) okültizm çerçevesinde açıklayan çok kıymetli bir eserdir.
Okuyucunun bu kitabı okuyup, algılayabilmesi için(ki tam olarak algılayamadığım kısımları mevcut) ; öncelikle temel spritüelizm altyapısına sahip olması,
Kitabı okurken mutlaka ön yargılarını ve bildiklerini bir kenara ayırması, yoğun hoşgörü sahibi olması(tamamen objektif bir gözlemci karakterle)
Ve en önemlisi de, çok dikkatli okuyup, tetkik etmesi, ara ara molalar vererek üzerinde düşünmesi gerekir.
Bu üç önemli unsur olmadan bu kitap sadece, "böyle bir teori de var, misyonerlik yapılmış sanki" gibi doğru olmadığını düşündüğüm yorumlamalara sebebiyet verecektir ki, bu da kıymetsiz yorumlar olacaktır.
Öncelikle bu kitapta çevirmene gönülden teşekkür edilmeli, böylesine önemli, algılaması zor ve kıymetli bir kitap olabildiğince anlaşılır bir biçimde çevrilmiştir.
Önsözü yazan Sevgili Malik İlyas Tanrıbağı ise, oldukça açıklayıcı, detaylı bir önsöz ile esere katkıda bulunmuştur.
Sadece Önsözü okumak bile insanı heyecanlandırmaktadır.
Kitap; evrenin ve insanın yaradılışını evre evre detaylı bir biçimde açıklayıp, insanoğlunun gelecekte nereye yönelimi olacağına ışık tutmaktadır. Elbetteki bunu Gülhaç Cemiyeti'nin Evren yorumlaması ile Hristiyanlık doktrin ve terminolojisi kullanılarak dinler üstü bir anlayışla yapmaktadır, ancak burada tekrardan belirtmek isterim ki (bu hem okültistlerin hem de İnisiye Yazar'ın da yürüdüğü) hoşgörülük, doğru algılama, objektiflik bakış açıları ile okunmalıdır.
Kitap hakkında ilgili inceleme için kısa bir kitap bile yazılabilir, bununla birlikte bunu okuyucuya ben de bırakmak isterim.
Fikirler zihinde oluşur, fikirleri ortaya koyarken, Zihninizi ve kalbinizi dengede tutmak için unutma bu satırları;

"Çektiği acıların bir anlamı olmazdı
Kalbine işleyen güçlü imanı olmasaydı..
İman güçtür.. Bilgi ile kutsanır..
Aklını bilgi ile doldur, kalbini ele geçirmesine izin verme.. " Barış Mert G.
102 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Şimdi birleri kitabın adından hareketle "'ya! Şimdi biz mason veya katolik mi olacağız?' diye düşünebilir veya bakabilir. Lakin bu kitabı okuyan kimse 'mason' veya 'katolik' olmaz o yüzden önyargılarımızdan sıyrılarak sadece ne anlattığına bakılmasında yarar var. Şunu da düşünen olabilir, 'ya! Okumadık ama yanından geçerken acaba oradan üzerime sıçrayıpta 'kapabilir miyiz?' Hayır yine bir şey olmaz ama siz yine de tedbiri elden bırakmayın diyebilirim :).

Masonluk ve Katoliklik kitabıyla Max Heindel, okuyucuyu din, efsane, semboller dünyasına yolculuğa çıkartırken, masonluğun menbaına ulaşıp oradan insanlık nesline baktırıyor. İyi ve kötünün amansız mücadelesinde Adem ile Havva haricinde diğer etkenler; Kabil ve Habil ile devam eden o kavgaların İncil yönüyle ve efsaneler üzerinden anlatımı yapıyor. Sembolik anlatımlardan belki o anlık bir çıkarım yapılmayabilir ama ilerledikçe o konu daha net anlaşılabiliyor.
Kabil'in Habil'i öldürmesi ne içindi? Kimin faydasına ve oradan türeyen nesillerin devamında ne olmuş şeklinde bir tez sunuyor veya o şekilde düşünürken, masonluğun kaynağına ulaşan bir efsane anlatımı da yer almaktadır.

Lakin herkese, her kesime hitap eden bir kitap da değil. Dinler tarihi, insanın yaratılışı, Kabil ve Habil, Süleyman tapınağı,, İncil, Tevrat, Tanrı, Şeytan, güç mücadelesi bir arada (Kitabı okurken bir ara aklıma rahmetli Aytunç Altındal geldi. Tam onun anlattığı (elohim gibi…) şeyler var ).

Yazar, İncil'e ve mitolojik anlatımlara göre yaratılış hikayesini iki temel unsur da işliyor. Habil ve Kabil olgusu. Karşı cephe de olan Kabil yani 'kovulan, dışlanan' bir irade daha sonraki zamanda ete kemiğe bürünmüş hale gelip duvarcı ustası Hiram olur.

Son kısım olayı neticelendiriyor. Fazla bilgi kitabın tadını kaçırır. Ancak bu kadar diyebilirim. Farklı bir şey okumak isteyenlere önerilir. Lakin 'din elden gidecek' diyenler uzak dursun. Ne olur ne olmaz :)

Bu kitabı 21 - 22 Mayıs 2020 tarihleri arasında okuyup inceleme yazısı ise 22 Mayıs 2020 tarihinde 1000Kitap sitesine eklenmiştir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Max Heindel
Unvan:
Astrolog, Yazar
Doğum:
Danimarka, 23 Temmuz 1865
Ölüm:
ABD, 6 Ocak 1919
Max Heindel (doğuştan Carl Louis von Grasshoff, 23 Temmuz 1865 - 6 Ocak 1919) bir Danimarkalı-Amerikalı Hıristiyan okültist, astrolog ve mistik idi.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.