Mecdi El-Hilali

Mecdi El-Hilali

Yazar
9.2/10
219 Kişi
·
819
Okunma
·
78
Beğeni
·
1.326
Gösterim
Adı:
Mecdi El-Hilali
Unvan:
Yazar
Dr. Mecdi Hilali, Mısırlıdır. Mecdi Hilali aynı zamanda mensubu olduğu İhvan-ı Müslimin Cemaati’nin [Müslüman Kardeşler Cemaati’nin] tanıdık isimlerindendir. (Biz her ne kadar projelerden bıkmış olsak da, projelerin çoğunun içeriksizlik dolu, meyvesinin ise hayal kırıklığı olduğunu çoğunlukla görsek de, baştan hemen yargılayıcı durumuna düşmemek için inşallah Türkiye'de ve modern Dünyada projelerin başındaki bereketsizlikler onları da bulmaz duasıyla söyleyelim:) Devrimden sonra Kahire’de Yeni Nesil Yetiştirme Projesi adında bir merkez açarak kitaplarını bizzat pratiğe geçirmiş. Kitapları özellikle Müslüman Gençler arasında yakından takip edilen, akıcı ve güzel üslubuyla sevilen ve tanınan bir şahıstır. Kısa bir süre önce kitapları Türkçeye tercüme edilen Hilali’nin kitapları hemen yoğun bir ilgi gördü. Mecdi Hilali bu kitapları herhangi maddi bir menfaat veya ticaret amacıyla yazmadı. Kitaplarının içinden fışkıran kardeşlik ve samimiyet belki de bu kitapları Müslümanlar arasında yoğun ilgi görmesine ve gençler tarafından yakından takip edilmesine sebep olmuştur.
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk eseriydi.
Hacmi küçük ama içeriği geniş, çok bilgilendirici ve samimi bir kitaptı. Allah yazandan Razı olsun. Kitapta bir müslümanın hayatını daha verimli kılması adına yapabileceği güzel amellerden, düştüğü yanlış durumdan nasıl sıyrılıp kurtulabileceğini güzel örneklerle bize aktarmış. Hayati yaşamımıza Kuran-ı, sünnet-i dahil edersek bizi götüreceği güzel boyutu çok güzel bir sekilde hissettirmiş.Bir çok yeri benim için çok büyük örnek oldu.Kısaca ifade etmek gerekirse, Mecdi Hilali, eserlerinde ana hatlarıyla nefis terbiyesi, kalbin düzelmesi, salih amel işlemeye teşvik eden, imanı artıran, kuvvetlendiren konuları, kurtuluş yolunun Kur’ân’a dönmekle mümkün olabileceğini anlatan konuları ele alır ve bunları detaylı bir şekilde uzun uzun anlatır.Bir solukta bitirilebilecek çok güzel bir eser.Az ve öz ama içeriği derya deniz.Alınmalı okunmalı ,okutturulmalı,istifade edilmeli ,amele geçirilmeli ,hatta hediye edilmeli...
144 syf.
·40 günde·Puan vermedi
Esselamu Aleyküm.
_
İnsan her okuduğu kitapta kendine bir pay çıkarabilir. Okuduğu her yazıda kendinden bir şeyler bulabilir. Yalnızca okuduğu şeyden bir ders, bir öğüt bulmak istesin insan, bulur. Ben de bu kitaptan kendime birkaç ders ve birkaç öğüt çıkardım. Kitabın çoğunda ayetler ve hadislerle birlikte örnekler var, en güzelide buydu. Rabbim istifade etmeyi, öğrendiklerimizi hayatımıza uygulayabilme şuurunu nasip etsin.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı tekrar okumayı nasip eden Rabbe hamd olsun. Bu eseri yazmayı nasip ettiği kulunu çok sevsin ve cennetine alsın.

İncecik ama dopdolu olan bu eserin gayesi ölmeden önce öldürmektir.

Ve benim gayem ise bu kitabı ömrüm yettiğince ve Rabbim güç verdiğince herkese tavsiye etmektir.

Ölmeden önce muhakkak okuyun.
Samimi, çok samimi tavsiye.
80 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
En en sevdiğim ve herkese önerdiğim bir kitabı incelemek yetersiz kalacak. Yine de okumak isteyenlere birkaç şey söyleyeyim:

Rabbim beni geri döndür; kitabın başlığından da anlaşılacağı üzere bir yere varılıp ordan geriye döndürülmek Allah'tan isteniyor. Evet o dönüş kabirden, dünyaya.
Bu yakarış Kur'an'ı Kerim de halimizi izah ediyor.

"Nihayet onlardan birine ölüm gelip çatınca, "Rabbim! Beni geri gönder de, geride bıraktığım dünyada iyi işler yapayım" der. Hayır! Onun söylediği bu söz boş laftan ibarettir. Önlerinde, yeniden diriltilecekleri güne kadar bir berzah vardır."

|Müminun, 99,100

Kitap, ölmeden sizi kabre koyup hayatınızı film misali gözünüzün önüne seriyor. İbadetler, ibadetlerin neden kabul edilmeyişleri, pişmanlıklar, kaçırılan salih ameller..
Hepsi başlıklar halinde nefsinize yöneliyor, nefsinizi terbiye etme fırsatı veriyor.

İyi ki ölmeden okumuşuz diyeceğiz. Ölüm sekerâtı uyandırmadan evvel uyan!
60 syf.
İnce lakin içi bir o kadar dolu olan , kimi yerinde mühim meseleleri hatırlamaya vesile olan “ Müslüman Gencin Sorumlulukları”.
İnsan olarak, kendimize ve çevremize sorumluluklarımız mevcut. Bunu inkar edemeyiz. Hiçbir şey yapmadan, düşünmeden yaşanabilir mi? Müslüman olmak bir anlam da sorumluluğu yüklenmektir. Müslüman genç, bulunduğu ortamda kelâmıyla, haliyle tavrıyla İslâm’ı temsil etmekte, eğer ki, sahih bir niyete, sağlam bir akideye sahip ise topluma İslâm’ı inşa da edebilir, Allah'ın izniyle. Bu sebeble her nerde olursak olalım, nerede hangi bölümde okuyorsak okuyalım asli görevimizi unutmadan, sorumluluklarımızın bilincinde hayatımızı idame ettirmeliyiz.
87 syf.
·10/10
Kitabımıza başlangıç için sadece 20/30 sayfa okuma niyetiyle başlamıştım lakin "Din Kardeşim!" ile başlayan cümleler, ardı ardına geldikçe kitabı elimden düşüremedim.Ne de çok ihtiyacım olan bir başlıkmış..Bu mektuba aç kalmış farkına varamamışım..
Kitabımız önce "Din Kardeşim!" başlıklarıyla bizlere nasihatler vermekte,sonrasında bir kardeşimizin derdini tespit edip ona; 1)Takva
2)Kasr-ı Emel
3)Maişet Konusunda Kanaatkar ve İffetli olmak
4)Allah'a Kendisine Yaraşır Şekilde Tevekkül Etmek
5)Zayıf Olduğumuzu Akıldan Çıkarmamak
6)Nefisle Mücadele Etmek
7)Hayırlı İşlere Koşmak
8)Hayırlı İnsanlarla Dost Olmak
Maddeleriyle deva olmaya çalışmaktadır.Maddelerin çoğu Ayetler ve Hadislerle desteklenmiştir.Mektupta bahsedilen dert tüm ümmetin genel derdidir.Sıralanan maddelerdeki devalar da ümmetimizin derdine de çare olacağını ümit etmekteyiz.Allah Kitabımızın yazarından razı olsun..
128 syf.
·4 günde·9/10
Sayılı gün çabuk biter denilir öyle de oluyor, üç aylara yeni girdik demeye kalmadan ilki bitiyor bile. Kimimiz bu günleri güzel kimimiz ise farkında olmadan geçirdi. İşte bu kitap bu noktada Ramazan ayı için bizlere nasihatlerde bulunuyor.

"Sayılı Günler" Ramazan ayı için yazılmış, isminin de hakkını veren bir eser. Çok geç olmadan Allah'ın mü'min kullarına verdiği bu değerli ayı nasıl bereketlendirir, daha fazla nasıl feyiz alırız diye kısa bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Sayfa sayısının az olması sizi aldatmasın maneviyatta çok şey katacaktır. Yazarın 'Sevgili kardeşim!' hitabı sizinle konuşma havasındaymış gibi büyük bir lezzet sunuyor. Bir çırpıda bitebilir fakat insanın onları amele dökme noktası öyle bir çırpıda olabilecek bir şey değil sonuçta yılların alışkanlığı ve nefsin çelmesi yakanızı bırakmıyor. Bundan ötürü sindirerek okumakta fayda var.

Kitabın içeriği üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde kişiyi iç dünyasına yöneltip özeleştiri yapmasına yardımcı oluyor. İkinci bölümde insanın sorumlulukları ve görevlerinde kısa hatırlatmalar da bulunuyor. Ramazan ayı için dolu dolu bir program da sunuyor ayrıca. Bunlar yapılması zor olan şeyler değil herkesin rahatlıkla yapabileceği paha biçilemez değerler. Ve son bölümde de reçeteyi elinize tutuşturuyor. İçinde bulunduğumuz buhranı ve çözüm yolunu gösteriyor. Bu bölümde çıkış yolunu bulmamanız imkânsız gibi bir şey.

Dili basit, okunması seri. Ramazan için yazılmış bir eser fakat ben Ramazan ayına girmeden okumanızı öneririm. Mademki Receb ve Şaban ayı Ramazana hazırlık ayıdır. Öyleyse bu kitap Ramazan ayına girmeden temin edip okunmalıdır.

"Ruhların özgür, şeytanların bağlı olduğu bu mübarek Ramazan ayından hakkıyla istifade etmeye var mısın?" (sf.85)

Keyifli okumalar!
116 syf.
RAMAZAN'DA KALPLERİMİZİ NASIL CANLANDIRABİLİRİZ?

Kalbi canlandıracak ve kalpteki imanı artıracak en büyük araç ve metot, Kur'ân'dır. "O’nun âyetleri kendilerine okunduğu zaman (bu) onların imanlarını artırır." Enfâl 8/2.

Ramazan ile Kur'ân arasında da güçlü bir ilişki vardır. Çünkü Ramazan, Yüce Allah'ın üstün kıldığı ve en büyük mucizenin kendisinde inmesi için lütufta bulunduğu aydır: “(O sayılı günler,) insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile bâtılı birbirinden ayırmanın apaçık olarak Kur'ân’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır." Bakara 2/185.

Şüphesiz Kur'ân'ın kalpler üzerinde büyük etkisi vardır: "Allah, sözün en güzelini; âyetleri, (güzellikte) birbirine benzeyen ve (hükümleri, öğütleri, kıssaları) tekrarlanan bir kitap olarak indirmiştir. Rablerinden korkanların derileri (vücutları) ondan dolayı gerginleşir. Sonra derileri de (vücutları da) kalpleri de Allah’ın zikrine karşı yumuşar." Zümer 39/23.

Bunun anlamı, hedefimize Kur'ân'sız ulaşamayacağımızdır. Bu nedenle Kur’ân'dan faydalanılabilecek ve en önemli zaman, Ramazan ayıdır. Hatta Ramazan ayı, özel Kur'an mevsimidir. Bunun için Kur'an her gün bizimle birlikte olmalıdır. Namazda ve namaz dışındaki okuyuşlarımızda.. Kimi sure ve âyetleri müzakerelerimizde.. Teravih ve teheccüd namazlarımızdaki dinleyişimizde... Fakat niyetimiz, kaç defa hatmedeceğimiz olmamalıdır; aksine endişemiz, kaç kez kalbin etkilendiği, derilerin ürperdigi ve gözlerin yaşardığı olmalıdır.

Bu çalışmada, Ramazan ayında gün gün Kur'ân'dan nasıl faydalanabileceğimize dair pratik metotlar ortaya koymaktadır. Her gün konuyla ilgili hadis ve ayetler okuyabileceğimiz, bahsi geçen salih amelleri yerine getirerek hem bakış kazanacağımız hep güzel işlerde bulunmanın lezzetine varabileceğimiz, verilen soruları cevaplayarak bereketli bir Ramazan geçirmeye -inşAllah- vesile olacak hacmi küçük bir kitap. Rabbim istifade etmeyi nasip etsin..١

/dipnot: yazının büyük bölümü kitabın içerisinden alınmıştır. İçerik için yeterli bulduğum için bu şekilde paylaştım.
87 syf.
·335 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu tarz kitaplardan binlerce basılıp Müslümanlara dağıtılsa ne güzel olur. Buyrun mektubunuz var dense mesela.
Hem umut verici hem uyarıcı güzel mesajlar tüm inananlara ulaşsa.

Elinize aldığınız andan itibaren kısa süre içinde okuyup bitirebileceğiniz, hikmetlerini aklımızla tam manasıyla kavramaktan aciz olduğumuz ayet ve hadislerle dolu değerli bir eser kaleme alınmış Dr.Mecdi el-Hilalî tarafından.
Mektubun su gibi okunacak olması, tekrar tekrar dönüp sayfalara bakılmayacağı, okuyucunun yapılan hatırlatmaların üzerinde bir kez daha düşünüp kendini yeniden muhasebeye çekmeyeceği anlamına gelmiyor tabi.

Bana bunu bir kardeşim hediye etti. Allah ondan razı olsun. Çevremde böyle din kardeşlerim olduğu için Rabbime hamd ediyorum. "Her biriniz kiminle arkadaşlık kuracağına dikkat etsin. Zira kişi, dostunun dini üzeredir" buyuruyor Rasûlullah aleyhisselam. En yakın dostlarımla oturup İslâm'dan konuşmak, hadisten bahis açmak, dinlememiz gereken derslerle ilgili istişarelerde bulunmak şükründe yetersiz kalacağım bir nimet. Birilerini Allah için sevmek o kişi hakkında; o benim arkamdan gıybet etmez, bana yalan konuşmaz, benimle ilgili kötü zanda bulunmaz, dualarında bana da yer verir diye düşünmek demek oluyor. Bunu imandan başka hiçbir kriter sağlayamaz.
O yüzden ne mutlu din kardeşi olanlara.
Yani;
Ne mutlu bizlere!
60 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap, insanın hayatının rotasının çizildiği gençlik döneminde, maddi ve manevi yönden onun karalarını vermesine yardımcı olan bir kişisel gelişim kitabıdır. Kişisel gelişim noktasında da ayet, hadis ve selef-i salihinin sözlerini kullanarak insana teşvik ve
güzel bir çalışma tekniği sunuyor. Kısa ama öz bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mecdi El-Hilali
Unvan:
Yazar
Dr. Mecdi Hilali, Mısırlıdır. Mecdi Hilali aynı zamanda mensubu olduğu İhvan-ı Müslimin Cemaati’nin [Müslüman Kardeşler Cemaati’nin] tanıdık isimlerindendir. (Biz her ne kadar projelerden bıkmış olsak da, projelerin çoğunun içeriksizlik dolu, meyvesinin ise hayal kırıklığı olduğunu çoğunlukla görsek de, baştan hemen yargılayıcı durumuna düşmemek için inşallah Türkiye'de ve modern Dünyada projelerin başındaki bereketsizlikler onları da bulmaz duasıyla söyleyelim:) Devrimden sonra Kahire’de Yeni Nesil Yetiştirme Projesi adında bir merkez açarak kitaplarını bizzat pratiğe geçirmiş. Kitapları özellikle Müslüman Gençler arasında yakından takip edilen, akıcı ve güzel üslubuyla sevilen ve tanınan bir şahıstır. Kısa bir süre önce kitapları Türkçeye tercüme edilen Hilali’nin kitapları hemen yoğun bir ilgi gördü. Mecdi Hilali bu kitapları herhangi maddi bir menfaat veya ticaret amacıyla yazmadı. Kitaplarının içinden fışkıran kardeşlik ve samimiyet belki de bu kitapları Müslümanlar arasında yoğun ilgi görmesine ve gençler tarafından yakından takip edilmesine sebep olmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 78 okur beğendi.
  • 819 okur okudu.
  • 41 okur okuyor.
  • 327 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.