Meg- John Barker

Meg- John Barker

Yazar
9.8/10
4 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
21
Gösterim
Adı:
Meg- John Barker
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kingston upon Hull, Birleşik Krallık, 23 Haziran 1973
Foucalt'ya göre cinsellik, üstündeki örtüyü kaldırmamız gereken, saklı bir hakikat değil, aksine belli bilgi biçimleri (din, bilim vd.) tarafından üretilen bir şeydir.
Diyelim ki, cinsiyet/toplumsal cinsiyet ve arzunun açmış bin çiçeği var. Bu çeşitlilik bile günümüzde "normal" ve "anormal" saydığımız iki, yalnızca iki kategorinin imtiyazlı statüsünü elinden almak için yeterlidir.
Freud ayrıca cinselliğin doğuştan itibaren beyinde bulunan bir şey değil, daha ziyade geliştirilen bir fikir olduğunu gösterdi.
Belki de şiddet, intihar, yoksulluk ve evsizlik gibi konularda her gün risk altında olanları da içerecek şekilde toplumdan en çok dışlanan gruplara da queer şemsiyesi altında yer verilmesi gerekiyordur.
İçinde yaşadığımız dünyayla (bu dünya bize farklı zaman ve mekânlarda farklı kimlik olanakları sunar) kurduğumuz ilişkiler aracılığıyla söz konusu kimlikleri işgal ederiz.
Kimlikler kalıcı olarak ikamet edilen, sahiplenilen, korumaya alınan ya da reddedilen kategorilerinden ziyade keşfedilen, ziyaret edilen, yinelenen mekanlardır ve anlık olarak birinden diğerine doğru yaşanan bir akıştır.
Yani ezeli ve ebedi olarak geçerli tek bir kimlik yoktur.
176 syf.
Daha önce queer okumalar yapmaya çalışmıştım ama dili fazlasıyla akademik ve ağır gelmişti, yarım bırakmak zorunda kaldım. Queer teoride de kavramlar biraz soyut olunca anlaması, kavraması epey bir zor oluyor. Queerin ve toplumsal cinsiyetin az çok ne olduğunu biliyorsanız ve bazı kavramlara aşinaysanız başlangıç için ideal bir kitap olduğunu düşünüyorum. Daha önce ntv yayınlarının çizgi serilerini okumuştum, tarzları da epey bi benziyor, sadece bu yayın daha uzun ve daha kapsamlı. Kitabı okuduktan sonra aklımda daha fazla soru işareti oluştu ve bazı boşluklar kaldı. Bu benim açımdan iyi bir durum.

Kitap ikili cinsiyet algımı ve heteronormatif düşüncelerimi görüp özeleştiri yapmamı sağladı. Queer teori cinselliği ve cinsiyeti akışkan, dinamik görüyor ve toplum tarafından inşa edildiğini iddia ediyor. Aynı zamanda kendimizi bir kimlikte sabitlememize de karşı çıkıyor, cinselliğe özcü yaklaşmayı fazlasıyla eleştiriyor. Cinsiyet, yönelim, ırk gibi kimliklerin toplum tarafından bir hiyerarşiye sokulduğunu, normatif kimliğe sahip olanlarınsa daha ayrıcalıklı bir konumda olduğunu söylüyor. Önce bir queer şemsiyesiyle dışlanan kimlikleri içine alıyor, daha sonra bu kimliklerin, kategorilerin yıkılması gerektiğini söylüyor. Kulağa biraz tanıdık geliyor değil mi :)İlk ekonomik sınıflarla karşılaştığımda zihnimin ve algı düzeyimin açıldığını bazı şeyleri daha iyi anlamlandırabildiğimi hissetmiştim. Aynı farkındalığı yaşıyorum. Bizzat bedenleri ve cinselliği konu aldığı için bilimi de ilgilendiren bir yanı var tabii, bu beni fazlasıyla heyecanlandırıyor. Kitabın pozitif ve negatif yanlarını ele almak gerekirse

Negatif
* Her şeyden biraz biraz, yüzeysel bir biçimde bahsediyor.
*Bu konularla hiç alakası olmayan bir cishet beyaz erkek için anlaşılmaz olabilir.

Pozitif
*Kitap kavramları üstün körü öğrenmek amacıyla kullanılabilir.
*Okuyan kişi hangi kavram için nereye başvurması gerektiğini öğrenebilir, içinde bolca makale ismi ve başka yazarların kitapları geçiyor.
*Sadece teori değil aktivizmden de bahsediyor.
*Queer teoriye yönelik eleştirilerden ve eleştiren yazarların kitapları, makalelerinden de bahsediyor.
*Sadece teoriye değil, bilimsel araştırmalara freud, kinsey gibi bilim adamlarına da değiniyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Meg- John Barker
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kingston upon Hull, Birleşik Krallık, 23 Haziran 1973

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.