Mehmet Emin Artuk

Ceza Hukuku - Genel Hükümler yazarı
Yazar
8.3/10
25 Kişi
129
Okunma
2
Beğeni
3.576
Görüntülenme

Mehmet Emin Artuk Sözleri ve Alıntıları

Mehmet Emin Artuk sözleri ve alıntılarını, Mehmet Emin Artuk kitap alıntılarını, Mehmet Emin Artuk en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Reklam
Tesadüfi suçlular, ortamın etkisine kapılarak, fırsat bulduklarında suç işlemekten kendilerini alıkoyamazlar.
Sayfa 86
Ceza, itaatsizliğin yaptırımıdır. İtaatsizlik ise ancak mevcut bir buyruk varsa söz konusu olabilir.
Sayfa 204
Fiili suç olmaktan çıkaran yeni yasa yürürlüğe girmeden önce fail hakkında mahkumiyet kararı verilip, kararın infazına başlanasa dahi, cezanın icrası, yani infazı kendiliğinden sona erdiği gibi, onun yasal sonuçları da aynı şekilde ortadan kalkacaktır.
Sayfa 212
Sanığın, gayri resmi olarak başkası ile evliyken eşinden ayrılarak anne ve babası ile birlikte yaşamaya başladığı, başka bir şahısla evlilik dışı girdiği ilişki sonucu hamile kaldığı, hamileliğini anne ve babasından sakladığı, olay günü sabah saatlerinde doğum sancısı başlayınca banyoya tek başına giderek ayaktayken burada doğum yaptığı, yeni doğan bebeği bir çarşafa sararak salondaki çamaşır makinasının arkasına bıraktığı, kanamasının devam etmesi üzerine annesine rahatsızlandığını söyleyerek kendisini hastaneye götürmesini istediği, hastaneye gidince yeni doğum yaptığının anlaşıldığı, olayın polise bildirilmesi üzerine sanığın, bebeği ikamet ettiği evde çamaşır makinasının arkasına bıraktığını söylediği, yapılan aramada yeni doğan bebeğin sanığın söylediği yerde çarşafa sarılı şekilde ölü olarak bulunduğu, İstanbul Adli Tıp Morg İhtisas Dairesi ve Adli Tıp 1. ihtisas Kurulunun raporlarına göre canlı doğduğu anlaşılan bebeğin ölüm nedeninin kesin olarak belirlenemediği olayda; sanığın öldürme kastının kesin olarak saptanamadığı, koruma ve gözetim yükümlülüğünü ihlal ederek yeni doğan bebeği çarşafa sarmak suretiyle çamaşır makinesinin arkasına bırakarak terk etmesi sonucu ölümün meydana geldiği, eyleminin TCK.nun 97/2. maddesi yollamasıyla 87/4. maddesine uyan suçu oluşturduğu anlaşıldığı halde, TCK.nun 87/4, 62 ve 53 maddeleri uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi gerekirken, suç niteliğinde ha-taya düşülerek yazılı şekilde hüküm kurulmak suretiyle fazla ceza tayin edilmesi "
Reklam
72 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.