Mehmet Fatih Bekirhan

Mehmet Fatih Bekirhan

Yazar
10.0/10
4 Kişi
·
8
Okunma
·
1
Beğeni
·
90
Gösterim
Adı:
Mehmet Fatih Bekirhan
“Bekiran ve Kara Koyunlu aşiretinden, Kürt boyundan, Türk soyundan, Hz. Muhammed (sav) ümmetindenim.”
..

Oysa ikisi de Türkmen olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki Ak Koyunlu ve Kara Koyunlu devletleri, güçlerini bir araya getirebilmiş olsalardı, Anadolu'nun batı ucunda parlayan Osmanlılar gibi, Doğu ucunda hiç sönmeyen bir güneş halinde yükselebileceklerdi.
Mehmet Fatih Bekirhan
Sayfa 141 - Berikan Yayınevi
231 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
..

Benim için kitabın değeri dört yıldır Erciş'te yaşamam hasebiyle biraz fazla. Günümüzde maalesef bırakın Türkiyeyi, Erciş'te bile adları sanları unutulmuş bir devlet ve bu devletin erkânı anlatılmakta.

= KARAKOYUNLULAR =

XV. Yüzyıl Türkiye'sini ve siyasi yapısını daha iyi anlayabilmek için mutlaka okunması gereken bir eser. Karakoyunlu Devleti ekseninde, Akkoyunlular ve Timur Devleti başı çekmekle birlikte o dönemin irili ufaklı devletleri ve siyasi mücadeleler işlenmiş.

Dört yıldır Erciş'te yaşamaktayım, bırakın halkın Karakoyunlu devletinin detaylarını bilmesini, maalesef böyle bir şeyden haberleri dahi yok. Şehir merkezindeki büyük bir caminin adını "Karayusuf Paşa Cami' " koymuşlar, bir keresinde yaşlıca bir amcaya "Yahu amca adamın adı Karayusuf Bey, Paşa da neyin nesi, niye öyle yazmışlar." dedim, "Oo olur mu adam burada bir paşaymış." demesin mi ! Velhasıl günümüz Türkiye'sinde halkımız tarihimizden bihaber. Koskoca Karakoyunlu'ların başkentinde yaşayasın, bundan en ufak bir bilgin olmaya...


Yazarımızın bu Aralık ayı içerisinde konuyla alakalı Türkmen Kurdu adlı bir tarihi romanı basıldı. Mutlaka tavsiye ederim.

XV. Yüzyılda dünya üzerindeki tek güç olan Türklerin kendi aralarındaki siyasi mücadeleleriyle böyle bir gücü nasıl heba ettiğini anlamak, günümüz Türkiye'sinde bugünümüze ve geleceğimize bundan ders çıkarmak için iki ideal eser diye düşünüyorum.

Kardeş yurt bozdu, oba ayırdı,
Felek çemberi, zalim kayırdı,
Düşman yay gerdi, kılıç sıyırdı,
Uğraşı yaman, Türkük, Türkmenik,

Yazımız kara, kara yazılmış,
Taşa çizilmiş, yara yazılmış,
Seher vaktinde, dara yazılmış
Ol başı duman, Türkük, Türkmenik,

Buğday öğüten taşa, sepeğe,
Bandık nimeti, kara kepeğe,
Muhammet Dini, sırlı ipeğe
Eyledik iman, Türkük, Türkmenik.

Şiddetle tavsiye ederim. Mutlu okumalar.

23.12.2018 23:53 Erciş
320 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Türk tarihinde süre gelen tahta kavgalarından birkaç tanesinin anlatıldığı bu tarihi roman oldukça sürükleyici bir anlatıma sahip. Tarihi roman okumayan biri olarak bu alan ilgimi çekmeye başladı. Daha önce okuduğum Bozkırın İsyanı kitabının bahsetti Celali isyanları ile aynı dönemi de içine aldığı ve buradaki tahta kavgalarının Osmanlı'yı da etkilediğinden de bahsedilmektedir. Tahta kavgalarının iç yüzü anlatılınca insanın kahrolmaması düşünülemez. Bizim neden çok devlet kurduğumuzun da cevabı ortaya çıkmış oluyor. Yazarımızı da tebrik ediyorum. Böyle bilinmeyen olayları anlattığı için. Kalemine ve emeğine sağlık.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Fatih Bekirhan
“Bekiran ve Kara Koyunlu aşiretinden, Kürt boyundan, Türk soyundan, Hz. Muhammed (sav) ümmetindenim.”

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.