Melek Ulagay Taylan

Yazar 9,0/10 · 6 Oy · 1 kitap · 15 okunma ·  0 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

0 okur beğendi.
6 puanlama · 0 alıntı
0 haber · 1.032 gösterim
15 okur kitaplarını okudu.
14 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Melek Ulagay Taylan'ın Biyografisi

lkokulu Özel Işık Lisesi'nde okudu. 1965'te Amerikan Kız Koleji'nden (Robert Kolej) mezun oldu. 1967'de İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili Bölümü'ne girdi. 1971'de yurtdışına giderek bir süre Cenevre, Amsterdam ve Bologna'da kaldı. 1974'te Türkiye'ye dönerek, lisans öğrenimini tamamladı.

1976'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'nde İngilizce öğretmeni olarak göreve başladı. 1978'de Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde doktora programına kabul edildi. Ressam Orhan Taylan'la evlendi. Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamladı. 1982'de, Ankara'dan ayrılarak İstanbul'a döndü. Ağa Han Vakfı'nda basın ve halkla ilişkiler danışmanı olarak çalıştı. Esi Orhan Taylan, 1982'de Türk Barış Derneği üyesi olduğu için hapse atıldı ve 1996'ya kadar hapiste kaldı. 1985'te Simültane Tercümanlar Derneği'ne bağlı olarak simültane tercümanlık yaptı.

1992'de ortağı Nurdan Arca ile birlikte Ajans 21 Bağımsız Belgesel Film Yapımevini kurdu. 1994'te Helsinki Yurttaşlar Derneği'nin Türkiye'deki departmanında çalışmaya başladı ve bir yıl sonra Yönetim Kurulu'na seçildi. Habitat II Konferansı'yla bağlantılı olarak Yorum&Publicis Reklam Şirketi'nde çalıştı. Halen Ajans 21'de belgesel film yapımcılığını sürdürüyor.

Melek Ulagay Taylan'ın Kitapları Kitap Ekle

1. Bir Dönem İki Kadın (Birbirimizin Aynasında)
9,0/ 10  (6 Oy) ·  15 Okunma

Melek Ulagay Taylan sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.

Melek Ulagay Taylan kitap incelemeleri

Fatos, Bir Dönem İki Kadın'ı inceledi.
 01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta Oya Baydar'ın ve arkadaşı Melek Ulagay' ın günümüze kadar uzanan yaşadıkları anlatılıyor. İki arkadaş geçmişlerini hatırlayarak göz önüne seriyor. Oya Baydar çok beğendiğim bir yazar olarak bu kitabında da çok başarılıdır.