Geri Bildirim
Meltem Gürle

Meltem Gürle

8.7/10
3 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
388
Gösterim
Adı:
Meltem Gürle
Unvan:
Türk Yazar
"uzun bir arkadaşlıktı bizimki. fakat zamanla uzaklaştık, görüşmez olduk. neden, diye düşündüm geçenlerde. eskiden bu kadar keyif aldığım bir arkadaşlık, bana neden aynı tadı vermiyor artık? oysa hiçbir şey değişmedi, dedim kendi kendime. sonra fark ettim ki, sorun da bu zaten. değişen hiçbir şey yok. hep aynı şeyleri konuşuyoruz. aynı hikayeleri tekrar edip duruyoruz. çünkü o hiçbir şeyi unutmuyor, geride bırakmıyor. kalp kırıklıkları, sevecenlikler, hatalar ve güzellikler, hepsi onun zihninde yaşandıkları ilk andaki kadar canlı bir şekilde duruyor. oysa bu şekilde mumyalanıp saklandığı zaman, yaşantılar tecrübeye dönüşmüyor. hayat ilerlemiyor. aksine, bütün kapıların aynı odaya açıldığı bir döngü haline geliyor."
Fakat bütün iyi okuyucular bilir ki, bir kitaba dair fikir edinmenin en isabetli yöntemi, onu açıp okumaya başlamaktır. İlk birkaç sayfadan sonra hala okumak istiyorsanız, o kitap sizinle gelecek demektir. Kapağında ne yazarsa yazsın.
Sonra hayat yine ele geçirir bizi.Küçük dertlerimizin hayhuyu içinde unuturuz esas şeyi.Bir de bakarız ki,Zihni’mizden çıkıp sıyrılıvermiş-“tıpkı kısacık bir ipliğin iğne deliğinden kurtuluvermesi gibi.”
(Oğuz) Atay dünyanın çeşitliliğinin altını çizmek ve analitik bir zihnin bu çeşitliliği asla bütünüyle kavrayamayacağını göstermek için, farklı anlatı türlerini/söylemleri birbirine ekleyerek kullanır. Tutunamayanlar, mektuplar, şiirler, gazeteler, ansiklopedik makaleler, sahte-akademik analizler gibi bütün anlatım türlerine açıktır.
Meltem Gürle
Sayfa 48 - İletişim, 2016 1. Baskı
Yazarın Birgün gazetesinde yayınladığı köşe yazılarından bir derleme olarak hazırlanmış bir kitap. Aynı kuşağın insanı olduğumuzdan mıdır, özellikle çocukluk, ilk gençlik ve üniversite yıllarını içeren denemelerinde hep kendimden bir şeyler yakaladım. Farklı konularda ve özellikle de okuduğu kitaplar hakkındaki yorumları okumaya değer ve insanı okumak için motive ediyor. Örneğin bir sonraki kitap olarak Dostovyeski'nin 'Budala' isimli kitabını hemen okunma sırasına aldım bile.
Deneme türünden hoşlanan, başta 60'lı yıllarda doğmuş kuşakdaşlarıma olmak üzere herkese tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Meltem Gürle
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.