Kırmızı Kazak

8,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
328 gösterim
Kitaplarla iç içe geçmiş denemeleri okumak uzun sürer. Yıllar önce okuduğunuz kitaplar, elinizdeki denemelerle birlikte yeni boyutlar kazanır, derinleşir, zenginleşir. Okumadıklarınız yepyeni ufuklara çağırır. Bu nedenledir ki, okumadıklarınızı okumak, okuduklarınızı yeniden karıştırmak için sabırsızlanır, elinizdekini bırakır, "öteki metinler"le avarelik edersiniz.

Meltem Gürle'nin denemelerini de okumanız uzun sürecek, ara vereceksiniz, döneceksiniz, yeniden durup yeniden başlayacaksınız. Oturacaksınız, kalkacaksınız, araya başka kitaplar girecek. Elinizdeki kitabın kopyası eskiyecek ama okuduklarınız değil. Bu denemeler kendileri eskimeyecekleri gibi eskiden okuduklarınızı da tazeleyip yenileyecek.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9789750733079
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cevat Bayhan 
 22 Oca 16:17 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazarın Birgün gazetesinde yayınladığı köşe yazılarından bir derleme olarak hazırlanmış bir kitap. Aynı kuşağın insanı olduğumuzdan mıdır, özellikle çocukluk, ilk gençlik ve üniversite yıllarını içeren denemelerinde hep kendimden bir şeyler yakaladım. Farklı konularda ve özellikle de okuduğu kitaplar hakkındaki yorumları okumaya değer ve insanı okumak için motive ediyor. Örneğin bir sonraki kitap olarak Dostovyeski'nin 'Budala' isimli kitabını hemen okunma sırasına aldım bile.
Deneme türünden hoşlanan, başta 60'lı yıllarda doğmuş kuşakdaşlarıma olmak üzere herkese tavsiye ediyorum.

Kitaptan 3 Alıntı

"uzun bir arkadaşlıktı bizimki. fakat zamanla uzaklaştık, görüşmez olduk. neden, diye düşündüm geçenlerde. eskiden bu kadar keyif aldığım bir arkadaşlık, bana neden aynı tadı vermiyor artık? oysa hiçbir şey değişmedi, dedim kendi kendime. sonra fark ettim ki, sorun da bu zaten. değişen hiçbir şey yok. hep aynı şeyleri konuşuyoruz. aynı hikayeleri tekrar edip duruyoruz. çünkü o hiçbir şeyi unutmuyor, geride bırakmıyor. kalp kırıklıkları, sevecenlikler, hatalar ve güzellikler, hepsi onun zihninde yaşandıkları ilk andaki kadar canlı bir şekilde duruyor. oysa bu şekilde mumyalanıp saklandığı zaman, yaşantılar tecrübeye dönüşmüyor. hayat ilerlemiyor. aksine, bütün kapıların aynı odaya açıldığı bir döngü haline geliyor."

Kırmızı Kazak, Meltem GürleKırmızı Kazak, Meltem Gürle

Fakat bütün iyi okuyucular bilir ki, bir kitaba dair fikir edinmenin en isabetli yöntemi, onu açıp okumaya başlamaktır. İlk birkaç sayfadan sonra hala okumak istiyorsanız, o kitap sizinle gelecek demektir. Kapağında ne yazarsa yazsın.

Kırmızı Kazak, Meltem GürleKırmızı Kazak, Meltem Gürle

Sonra hayat yine ele geçirir bizi.Küçük dertlerimizin hayhuyu içinde unuturuz esas şeyi.Bir de bakarız ki,Zihni’mizden çıkıp sıyrılıvermiş-“tıpkı kısacık bir ipliğin iğne deliğinden kurtuluvermesi gibi.”

Kırmızı Kazak, Meltem Gürle (Sayfa 109)Kırmızı Kazak, Meltem Gürle (Sayfa 109)