Michael Kerrigan

Michael Kerrigan

Yazar
7.8/10
10 Kişi
·
23
Okunma
·
1
Beğeni
·
72
Gösterim
Adı:
Michael Kerrigan
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Liverpool, Birleşik Krallık, 2 Kasım 1952
Ölüm:
7 Ağustos 2014
Doğum tarihi: 2 Kasım 1952, Liverpool, Birleşik Krallık
Ölüm tarihi ve yeri: 7 Ağustos 2014
Filmler: The Phoenix and the Carpet
Ödüller: Daytime Emmy Bir Çocuk Dizisinde En İyi Yönetmenlik Ödülü
Sofokles, M.Ö V.yüzyıldaki klasik trajedisi Oidipus Tyranus'un son satılarında şunları yazdı: ''Bu cihetle bir ders çıkarıldı''.

Kimse, hayatı kederden incinmemiş ölümden ayıran
Sınırı geçip 'kapanış' gününü görene kadar
Mutlu olduğunu düşünmesin.

Bunun anlamı açıktır: Hayat sadece sonuna geldiğinde tanımlanır ve sadece sonuçlandığında anlatı son şeklini alır.
Ve yine de hiçbir neden olmasa dahi seçim eksikliğinden dolayı kaderci kalırız. Ölüm biliyoruz ki bir gün hepimiz için gelecektir.
Reichtag'ın kundaklanması ve suçun komünistlere atılması, Hitler'in sol muhalefete operasyon yapmak ve bir dizi temel özgürlüğü kısıtlamak için ihtiyaç duyduğu bahaneyi vermiş oldu. (...)
Böylece Hitler'in devleti kanun hükmünde kararnamelerle etkin bir şekilde yönetmesinin yolu açılmış oldu.
Michael Kerrigan
Sayfa 148 - Kronik Kitap
Yahudilerin varlığını “Yahudi Sorunu” olarak tanımlayan ve köklerinin kurutulmasını “Nihai Çözüm” olarak adlandıran kişi Wagner’di.
Madagaskar'ın bir bölümünde, bazen ölenin öbür dünyada eğlenmesi için tabuta küçük bir radyo yerleştirilir ve gömülmeden hemen önce açılırmış.
Madagaskar'ın famadihana geleneğinin de altında bu yatıyor; ölüler tekrardan mezardan çıkarılıyor ve son olarak gömülmeden ''kemikleri döndürülüyor''. (Topraktan çıkarılan kemikler, kişi öldükten sonra meydana gelen değişikliklerin kendisine 'gösterilmesi' için kasaba etrafında bir tur attırılıyor. Böylece son olarak toprağa verildiklerinde olan bitenden haberdar oluyorlar.)
Hitler'in diktatörlüğünü bu denli güçlü kılan şey iletişim araçları üzerindeki hakimiyeti ve kendini mevcut her olayın "anlatıcısı" yapma becerisiydi.
Michael Kerrigan
Sayfa 110 - Kronik Kitap
X. yüzyılın İranlı seyyahı İbn Fadlan, Volga'daki yerel bir reis için yapılan cenaze törenini anlatıyor. Bu, Slav yerlilerinin Baltık ve Rus Kiev Dukalığı arasında nehrin yukarısına ve aşağısına doğru giden İsveç Vikinglerinin yöntemlerini benimsedikleri bir bölgedir.
Fadlan, hükümdarın gemisinin kıyıya çekildiğini ve gemide ortaya yerleştirilen büyük çadırda yapılan ayrıntılı törende tercih edilen bir cariyenin hükümdarın altı adamı tarafından ayinsel bir şekilde tecavüze uğradıktan sonra kurban edilerek öldürüldüğünü ve hükümdarın yanına yerleştirildiğini şaşkınlık içinde anlatıyordu.
224 syf.
Çok sayıda fotoğrafın bulunduğu, kuşe kağıda basılı bir kitaptı. Hitler biyografileri bakımından Batı dünyasının en tercih ettiklerinden birisi olduğu kanısındayım. Döneme ilgi duyanlar için hayli cazip bir eser olduğunu söylemem lazım.

Kitabı okurken aklımda hep şu cümle vardı: Bütün diktatörler birbirlerine benzerler!

Evet öyledir, zira diktatörlük, bir ruh hastalığının yansımasıdır aynı zamanda. üç aşağı beş yukarı tavırları, düşünceleri ve uygulamaları benzeşir. İnsanlık dışı bir şeydir.

Kitap, dünya tarihinin en büyük katillerinden birisi olan Adolf Hitler'in nasıl bu duruma geldiğini irdelemeye çalışıyor. Ancak ilginçtir, bu cani yakın tarihte yaşamış olmasına rağmen, sanki bir Orta Çağ figürüymüş gibi hakkındaki pek çok şey bilinmezlikle dolu.

Eşcinsel mi, iktidarsız mı, cinsel hayatı nasıldı, savaş kahramanı mı, yoksa bir firari mi, gerçek babası kimdi, Yahudi bağı var mı, onu bir psikopata çeviren yaşanmışlıklar tam olarak neydi, Yahudi düşmanlığının temeli neydi hatta gerçekten öldü mü gibi sorular kesin cevabına ulaşmış değil.

Kitaptan aldığım bazı notlarla, Hitler denilen insanlık düşmanının bazı özelliklerini aktarmak istiyorum.

-Ailede şiddet uygulayan, sert ve asabi bir babası vardı. Onun aksine ise şefkat dolu ama şiddet mağduru bir annesi de. Kaotik bir çocukluk geçirdiği ve hayatta belki de sadece annesini gerçekten sevdiği aşikar.

-Ressam olmak istiyordu. Yeteneksiz değildi ama üst düzey bir yeteneği yoktu. Bu nedenle ressamlıkta ilerleyemedi. Asker oldu.

- İyi bir hatipti. Konuşmalarıyla kitlesini etkileyebiliyordu. Oysa onun konuşmaları, ülkesi dışındakiler tarafından gülünç bulunuyordu.

- Başarısız bir siyasi girişimden sonra hapse atıldı. Ancak bir yılı bile bulmayacak kadar yatıığı hapishanede, bir nevi ofis ortamı kuruldu. Arkadaşlaruyla birlikte kaldı. Hatta meşhur ve meşum Mein Kampf/Kavgam orada yazıldı.

- Demokratik yollarla başa geldi. Seçimler kazandı. Sonrasında diğer bütün siyasi partilerin faaliyetlerini yasaklayıp, tek parti, tek adama dönüştü.

- Meclis baskınını bahane ederek, bütün sol muhalefeti susturdu. Hapse attı. İşten çıkardı. KHK'lar ile ülkeyi yönetti.

- Birinci Dünya Savaşı'ndan kaynaklanana savaş tazminatı ve ardından yaşanan 1929 Dünya Ekonomi Buhranı sonucunda ülke ekonomisi bitmişti. Sağduyulu partilerin yerine radikal sağ ve sol partilerin hızlı ama fanatik çözümleri halkın ilgisini çekti. Ülkenin içinde bulunduğu sosyal durumu kullanarak iktidara geldi. Milliyetçi ve tarihi söylemleri kullandı.

Aslında kitap daha pek çok şeyden söz ediyor ancak bunlar bile dünyadaki dikatatörlerin benzeştiğini; usül ve ruh hallerinin kesiştiğini göstermesi adına yeterlidir sanırım.
224 syf.
·9 günde·3/10
Hitleri seven yada hayranlik duyan biri degilim. Ama bu kitabi ikinci dunya savasina ilgi duydugum icin uzun zamandir alip okumak istiyordum.
Okumaya basladim ve kitabin sadece Hitler'i kotulemek uzere yazilmis bir kitap oldugunu gordum. Hitlerin babaannesine kadar gidilmis ve kadinin hayat kadini olabilicegini, Hitlerin babasinin, babasinin kim oldugunun bilinmedigini yazmis. Hitler escinsel olabilir gibi alti doldurulayan sacma sapan iddialarda bulunulmus. Hitler'in penis boyunun mikro oldugunu ve Eva Braum un Almanyanin en mutsuz kadini oldugu gibi zavallica ve cocukca ithamlarda bulunulmus. Okurken ben cringe oldum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Kerrigan
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Liverpool, Birleşik Krallık, 2 Kasım 1952
Ölüm:
7 Ağustos 2014
Doğum tarihi: 2 Kasım 1952, Liverpool, Birleşik Krallık
Ölüm tarihi ve yeri: 7 Ağustos 2014
Filmler: The Phoenix and the Carpet
Ödüller: Daytime Emmy Bir Çocuk Dizisinde En İyi Yönetmenlik Ödülü

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.