Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Keşfet
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
İletiler
Dergiler
Çevirmenler
Kitap Türleri
Hedefler
1000Kitap Android UygulamasıÜCRETSİZ – Google Play'den indirin
1000Kitap iOS UygulamasıÜCRETSİZ – App Store'dan alın
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

Michael T. Madigan

Michael T. MadiganMikroorganizmaların Biyolojisi kitabının yazarı
Yazar
10.0
2 Kişi
5
Okunma
0
Beğeni
131
Gösterim
Proteinlerin düzgün çalışması için doğru amino asidin polipeptit zincirinde doğru yere eklenmesi hayati önem taşır. Bu görev, protein sentez makinası olan ribozomun görevidir. Protein sentezi her ne kadar sürekli bir süreç olsa da, belli başlı birkaç basamağa ayrılır:...
Bilim
Stop kodonlarına aynı zamanda anlamsız kodonlar olarak da adlandırılırlar, çünkü translasyonu durdurduklarında, büyüyen polipeptitin "anlamını" durdururlar. Bu kural için birkaç istisna mevcuttur. Örneğin, hayvanların (bitkilerin değil) mitokondrisi, UGA kodonunu,...
Bilim
Biyolojik bilgi akışının temeli, nükleik asit kalıbı ile oluşturulacak polipeptit zincirindeki amino asit dizisinin ilişkilendirilmesidir. Bu ilişki genetik koda kadar dayanmaktadır.
Bilim
Splaysozomdaki proteinler, sürekliliği olan bir protein kodlayan dizi içeren olgun mRNA'yı oluşturmak üzere intronları kesip çıkarır ve sınırları ortaya çıkan ekzonları bir araya getirirler. Özellikle yüksek hayvanlar ve bitkilerdeki pek çok gende çoklu intronlar olup, son olgun mRNA'nın üretilmesi için, bu intronların tamamının, splaysozom tarafından tanınması ve uzaklaştırılması gereklidir.
Bilim
Kodlama dizilerini içeren segmentler ekzon olarak adlandırılırken, araya giren, kodlama yapmayan bölgeler ise intronlardır. Primer transkript terimi, son mRNA molekülünü oluşturmak üzere intronları uzaklaştırılmış ve sadece ekzonlar içeren RNA molekülünden önceki orijinal transkript için kullanılır.
Bilim