Milton W. Meyer

Milton W. Meyer

Yazar
9.0/10
5 Kişi
·
11
Okunma
·
1
Beğeni
·
259
Gösterim
İkinci Meiji Restorasyonun'dan sonra genç ve sağ kanada hakim subaylar ortaya çıktı. Sivil sağcılarla hemfikir olan bu genç subaylar ikinci Restorasyonu ilan ettiler. İmparatorluk yönetiminin ve itibarının gelişmesini amaç edindiler. Şiddetli bir faşizm damgasını yayan bu subaylar, terörist hareketler uyguladılar ve 1932'deki gibi aşırı bir köktencilik siyasetine yol açtılar. Antikaptalist ve aynı zamanda antikomünist olan genç subaylar, hem kapitalist derneklerin hem de sol kanat hareketlerinin yok edilmesini talep ettiler. 1936'nın sonunda, Japon hükümetinin şekli faşizm oldu.
Potsdam Bildirisi'nin koşulları Tokyo'ya yönelikti; haftalar sonra imparatorun etrafında bu koşulları kabul etmekle etmemek konusunda hararetli tartışmalar oldu. Savaşın sonucu üç etkenden, yani 6 ve 9 Ağustos'ta sırasıyla Hiroshima ve Nagasaki'ye atılan iki atom bombası ve Sovyetler Birliği'nin 8 Ağustos'ta Pasifik Savaşı'na katılması yüzünden hızlandı. Japonlar son çare olarak ordudan gelen muhalefete rağmen, silahlarını bırakmak için 15 Ağustos'ta bir imparatorluk fermanına uydular.
384 syf.
Hayatımda sadece bununla birlikte iki adet Japonya tarihine dair eser okudum. Özellikle Meji dönemi öncesi Japonya ve İkinci Dünya savaşındaki faşist Japonya'yı bu denli güzel anlatan bir kitapla henüz karşılaşmadım çeviri olarak zaten yeterli eserin bulunmadığını düşünürsek iştahımın kabarmasını mantıklı bulabilirsiniz. Velhasıl kelam 100 yıl önce modern demokrasi ile tanışan Japonya'ya bu kitap'da daha çok alan ayrılmış durumda. Babasının yaptığı hataları tekrarlamak istemeyen faşist bir gencin dokunaklı İmparatorluk hikayesi ise sizi bir trajedinin içine sokabilir.
384 syf.
Bilinen tarihinin en başından başlayarak bugüne kadar gelen bir tarih kitabıdır. Amacı doğrultusunda, genel bir bakışla yazılmıştır. Benim ilgilendiğim bölümleri Tokugawa ve Meiji dönemleridir. Meiji dönemindeki reformlar, Osmanlı'nın askeri ve siyasi reformları ile benzer niteliktedir. Fakat farklı sonuçlar çıkarmıştır. Biz dağılırken, Japonlar, önce Rusları yenmiş ve ilk dünya savaşında da çok fazla harap olmadan toprak elde etmiştir. Bu toprakları iktisadi olarak kullanmayı bilmiş ve İkinci Dünya Savaşı'nda büyük bir Doğu Asya İmparatorluğu kurmuştur. Savaştaki ağır yenilgisinden sonra bile toparlanabilmiş, bugün de bir ekonomi ve teknoloji devi olarak etkisini sürdürmeye devam etmektir. Türkiye ile Japonya arasındaki bu fark, Meiji döneminin ve jeopolitik konumun eseridir. İlgilenenlere temel bir bilgi olması açısından bu kitabı tavsiye ederim.
384 syf.
·Beğendi·8/10
Bu bir roman değildir. Herkes okumaz. Zaten belli bir döneme kadar Japon tarihinde kayda değer bir şey de olmadığı için kesinlikle herkese göre değildir. Lakin benim gibi Japonya'ya ve Japonlara ilgisi olanlar için çok güzel bir kitap. Bazı tarihlerde hatalar var. İmparatorların 100 yıl gibi tahtta kaldığı söyleniyor yalnız sözlü olarak bunu reddediyor. Bunlar gibi hatlar var. Yalnız Japonya tarihine bir bakış açınız oluyor. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Milton W. Meyer
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.