Mona M. Amer

Mona M. Amer

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
420 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Müslümanlar için psikolojik danışma, İslami pratikler ve bilgiler hakkında bilgi sahibi olmanın, danışanın duygu dünyasını anlamada ve danışana uygun tedavi sunmada önemli bir yeri olduğunu belirtiyor. Danışanın iyi oluş sürecinde on yardımcı olacak dinsel ve tinsel kaynakların bilinmesinin tedaviye katkı sağlayacağı vurgulanıyor. Kitap her ne kadar Avrupa ve ABD üzerinde yaşayan müslümanlar için olsa da Türkiye' de çalışan psikolojik danışman, psikiyatr, sosyal hizmetler uzmanı gibi personellerin de başvurabileceği bir kaynak olabilir. Özellikle kültüre duyarlı bir çerçevede kendimizi yetkin kılmak için dinin, danışanların duygu ve düşüncelerindeki yerini/etkilerini bilmemiz onları daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.
Kitap 18 bölümden oluşuyor ve Müslüman inancını anlatarak başlıyor, daha sonra bilişsel psikoterapi, psikanaliz, hümanistik, aile sistemleri gibi modellerin Müslümanlarda uygulanabilirliğini tartışıyor ve İslam temelli müdahaleleri tanıtıyor. İslam dinini seçenler (din değişikliği), ergenler ve mülteciler ile psikolojik danışma uygulamalarını açıklıyor. En sonda ise aile içi şiddet, cinsellik ve cinsel işlev bozuklukları ile madde bağımlılığı konularına İslami kaynakların kullanımının nasıl olabileceği anlatılıyor.
Psikoloji, PDR alnında öğrenim geren ya da uzman olan kişilerin ilgisini çekebilir. Özellikle kültüre duyarlı psikolojik danışma üzerinde araştırma yapanlar yararlanabilir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.