Murat Şaşzade

Murat Şaşzade

YazarÇevirmen
8.0/10
7 Kişi
·
33
Okunma
·
3
Beğeni
·
546
Gösterim
Adı:
Murat Şaşzade
Tam adı:
S. Murat Şaşzade, Murat Sabri Şaşzade
Unvan:
Türk Çevirmen, Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye
Yayınevlerine çeviri yaptı. Yayınlanmış sekiz çeviri kitabı bulunmaktadır. Prof. Dr. Erhan Bayraktar'da çevirmenlik yaptı. Gazetesiz.com'da köşe yazısı yazmaktadır. Suç, polisiye ve casusluk türünde roman yazar. Evlidir.
Rubin, en yakın dostu David'le yine satranç tahtasının başına oturmuştu. 70 yaşlarında, çocukluk arkadaşı olan iki adam... Siyah kukuletalı peleriniyle David, eski dostuna gülümseyerek "Oyuna sen başlıyorsun," dedi. Üzerinde beyaz kukuletalı rahip kıyafetlerini andıran bir kostüm olan Rubin, "Canım Türkiye üzerinde bir oyun başlatmak isterdi, ne dersin?" diye sordu. David memnuniyetini yüzüne yansıtarak "Çok hoşuma gitti. Bu yükselen yıldızda biraz kaos çıkartayım," diye cevap verdi. "Sen istediğin kadar kaos çıkar, sonunda ben dengeye getiririm."
Murat Şaşzade
Sayfa 7 - Puslu Yayıncılık
"Arkana bakabilir misin Mustafa Başkomiser." Başkomiser geriye dönüp Amerikan Koleji'nin duvarını gördüğünde, "Ne yani, siz buraya mı girmekten bahsediyorsunuz? İçeri silahlı adamlarınızla girmeye kalkarsınız, İzmir Emniyet'i tüm polisleri yığarak burayı on beş yirmi dakika içinde kuşatır," dedi. Başkan, "Şimdi nasıl girdiğimizi görürsün. Biz çete değiliz ki, silahla girelim," dedi ve yanındaki korumaya eliyle kapıyı gösterdi. Adam, kapıdaki güvenlik kulübesine gitti. İçeriden telaşla çıkan güvenlik görevlisi, "Ne için geldiniz, okul kapalı. Gecenin bu saatinde giremezsiniz," dedi. "Sakin ol arkadaşım. Bir saniye, kimliğimi göstereyim, fikrini değiştirirsin." Güvenlik görevlisi adamın kimliğini görünce neye uğradığını şaşırdı, beti benzi attı. Hemen kulübesine girip butona bastı ve bahçenin elektrikli demir kapısı açıldı. Koruma, güvenlik görevlisinin tekrar yanına gitti ve onu uyardı. "Bu akşam gördüklerini, bizim geldiğimizi herhangi birine anlattığını duyarsam, senin öldürür, kimsesizler mezarlığına gömeriz. Aileni düşün. Anladın mı?"
Murat Şaşzade
Sayfa 341 - Puslu Yayıncılık
Padişah, sakin bir ses tonuyla "Yaklaş evladım," dedi.
Miralay Kenan topuk selamı vererek başını kaldırarak yürüdü ve masasına üç adım kala durdu. Sultanın yaydığı güçten kaynaklanan manyetik alanın kendisini tamamen sardığını hissetti ve gözlerinin içine bakmadan hazırolda durdu. Padişahın arkasındaki duvarda eski Türk devletlerinin sancak resimleri sıralanmıştı. En son sırada Yıldız İstihbarat Teşkilatı’nın ambleminin resmini görmek tüylerini diken diken etti. Abdülhamid Han'ın gür sesiyle, “Miralay Kenan!” diye seslenmesiyle kendini toparladı.
Murat Şaşzade
Sayfa 7 - Motto Yayınları
264 syf.
·6 günde·1/10
Bu Doruk Yayınlarının 'Marksizm ve Kültür' dizisinden okuduğum ikinci kitap. Hangisi daha fena karar veremedim! Bazı yazarların Marksizm ile alakası olmayan, postmodern zırvalıkları illa Marksizm olarak sunmaya neden bu kadar meraklı olduğunu da anlayamadım. Yani insan kendine başka isim bulmakta bu kadar kabız iken, Marksizmi yenilemek konusunda yaratıcı olmak iddiasına nasıl sahip olabiliyor onu da çözemedim.
Marx, ne diyalektiğin ne de materyalizmin mucidi değil. Bunu kendisi defalarca söylemiş, her iki yöntemi de özgün bir şekilde kullanmak dışında bir iddiası olmamış. Şimdi ne diyalektik ne de materyalist olan, sonuna kadar metafizik bir idealizmi niye, neden, nasıl Marksizmin yenilenmesi olarak sunma ihtiyacı hissedilir, hayretler içindeyim...
Marx, ne sınıfların ne de bu sınıflar arası mücadelenin varlığını ilk kez tespit etmiş değil. Bunu kendisi defalarca söylemiş, artık değer olgusunu ispatlamak dışında bir iddiası olmamış. Şimdi sınıf mücadelesinden açık açık vazgeçmeyi teklif eden bir metin, nasıl Marksizmi yenilemiş olabilir, çözemiyorum!
Bir şeyin yenilenmesi, onun ayırt edici özgün yanını sabit tutularak veya geliştirilerek yapılabilir. Ayırt edici unsurdan vazgeçmek, ne kadar yenilemeyse; 500 yıllık bir binayı yıkıp üstüne betondan bir gökdelen dikmek de o kadar restorasyondur...
Her şeyi merak edip böyle abuk sabuk kitaplar okuyorum ya, müstehakımdır!
464 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Türk yazarlardan polisiye kurgu pek okumadım. Bir elin parmaklarını geçmez. Kuklacıların Oyunu başlangıçta beni çok içine çekemedi. Yazım dili ve karakterlerin diyalogları başlangıçta pek beklediğim gibi çıkmamasına rağmen sayfalar ilerledikçe hem yazım, hem diyaloglar toparlanmaya başladı ve sonlarda artık tam istediğim ve beklediğim bir hale geldi.

Bunun nedeni belki yazarın ilk kitabı (En azından ben öyle biliyorum) olması olabilir. Yazıldıkça açılan, açıldıkça da güçlenen bir kitap olmuş.

Başlangıçta sıkılsam da sonradan memnun bir şekilde tamamladım.

Yazarı takip etmeye devam. Yeni kitabı merakla bekliyorum.
464 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın kendisi çok değerli abimdir. Ruhunda yazmak var. Tavsiye ederim. Kurgularını muhakkak okumalısınız. İmza isteyenlere yardımcı olurum :) izmir'e yolunuz düştüğünde beklerim.
2Kedi1İnsan1Kitap
2Kedi1İnsan1Kitap EMDR - Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme'yi inceledi.
732 syf.
·26 günde·Puan vermedi
EMDR... Henüz 35 senelik bir geçmişi olan önceleri teknik sonraları terapi biçimi haline gelen, ilk zamanlar sadece travma tedavisinde çalışılırkeb geliştirilen protokollerle pek çok ruhsal bozukluğun tedavisinde kullanılan bir terapi türü. Kitap bizzat mucidinin elinden yazılmış. Davranış Bilimleri enstitüsü çalışanlarının katkıları ile de türkçeye çevrilmiş ve çok da güzel olmuş. Kitap Emdr'ın 8 aşamalı protokülünü ve bazı özel durumları bölüm bölüm anlatıyor ve bu eğitimi almış terapistlere çok güzel bir kaynak sağlıyor. Kitapta da sürekli ifade edildiği gibi bu yalnızca ruh sağlığı çalışanları ancak emdr eğitimi ve süpervizyonundan geçtikten sonra uygulayabilir, buraya dikkat!

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Şaşzade
Tam adı:
S. Murat Şaşzade, Murat Sabri Şaşzade
Unvan:
Türk Çevirmen, Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye
Yayınevlerine çeviri yaptı. Yayınlanmış sekiz çeviri kitabı bulunmaktadır. Prof. Dr. Erhan Bayraktar'da çevirmenlik yaptı. Gazetesiz.com'da köşe yazısı yazmaktadır. Suç, polisiye ve casusluk türünde roman yazar. Evlidir.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 33 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 70 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.