Mustafa Çiçekler

Mustafa Çiçekler

Çevirmen
8.5/10
15 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
432 syf.
Tasavvuf.. Derin bir umman. İdrak edemeyene anlamsız ve hatta küfür gibi gelebilen bir kapı. Tasavvuf için pişmek lazım (çok zor). Yada önyargı ve yüzeysel bakmayacağım diye bir niyetle başlamak lazım. Faydadan çok zarar olabilir mazallah.. "Sûret ehli benim sözlerime takılmış, içinde boğulmuş. Mânâ ehli ise, sırlarımı kavramış, işin eri olmuş."

İlk okuduğumda bazı cihetleri ağır gelmişti. Sindirememiştim.. Bu tarz eserleri âmiyane idrak etmemek için tekrarla mahiyetini keşfetmeye çalışmak lazım.
Bu sefer okuduğumda ağır gelen yerleri bambaşka gözüktü gözüme. Bir şeyhin; hafız, hadis alimi ve daha bir çok yönden donanımlı birinin girdiği ağır imtihan ve bu imtihan sonucu imanından oluşu, en ağır günahları işlemesi bölümü bu sefer farklı ve daha ders vericiydi.
Bu yolda hiçbir nefs hilelerden ve tehlikelerden emin olmamalı. Ruh bedeni terk edene kadar imtihanımız sürüyor. Çok iyi anladım efendim.
Hakiki dostun gün gelir senin yerine tövbe edip yalvardığı ve bu yalvarmanın seni kuyulardan kurtarıp gün ışığına eriştirdiği gerçeği anca bu kadar güzel teşkil edilebilirdi.

Aslında kitabın konusu bu değildi. Bu zor yola girmekten çekinen kuşlara Hüdhüd kuşunun ikna için anlattığı hikayelerden biri sadece. Kuşların şikayetleri, bahaneleri, korkuları, zaaflarıyla yola girmek istememelerinin hikayelerle cevaplanıp mazeretlerin silinmesi. Her bir hikaye ayrı bir sır. Hiçbir mazeret diri kalamıyor, lâyüad bürhanlarla yerle bir oluyor. Bütün dünyevi istek ve arzuların ortak cevabı " Bilmiyor musun ki ömrün, uzun olsun kısa olsun, iki soluktan ibarettir."


Kuşların bu yolculuğu bizim için bir âyine görevi görüyor. Onlarda benliğimizin sırlarını anadan üryan keşfediyoruz.
İki soluk için ah vah etmeyelim, altına gümüşe tamah etmeyelim, fani sevgilerde gark olmayalım vesselam.
432 syf.
·Beğendi·8/10
Tasavvuf çok derin bir konudur. Burada onunla ilgili ister bilgi vermek, ister eleştirel konuşmak haddime değildir. Tasavvuf doğru bir yol da olsa, yanlış bir yol da olsa bu hakkı kendimde görmemekteyim. Çünkü laf söyleyecek kadar bilgim bulunmamaktadır. Fakat, tasavvuf yolunu, nefsin kemale erişmesini, ilahi Aşk’ı anlamak isterseniz Mantıku’t Tayr sizin için iyi bir başlangıç kitabı olacaktır. Günümüz şarlatanlarının romanlarını okuyacağınıza eski ama değerli bu kitapları tavsiye ederim. Pişman olmayacağınızı da buradan belirtebilirim.
432 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitabı bitirdikten sonra zihnimde beliren şey şuydu:" Bu kitap, anlatım şekli ve anlatılanlar üzerine düşünmeli; kitaptan edindiğim bilgileri ve kitap hakkındaki düşüncelerimi belirginlestirmeliyim." Kitabın üzerimde böyle bir etkisi oldu. Esere dair ne düşündüğüm konusunda emin olamamak etkisi. Eser öyle bir yazılmış ki, peşin hüküm veremiyorsunuz, olumlu olarakta olumsuz olarakta.
Kısaca düşüncelerimi şöyle özetleyebilirim:
Eserin özgün dili Farsça olduğu için eserden beklentim Fars dilinin zenginliğini, sanatsal tadını fazla fazla alabilmekti. Fakat çeviriden kaynaklı bir sadelik miydi, günümüz türkçesi için oldukça fazla mi sadelestirilmisti yahut eser tamda çevrildiği gibi miydi ya da ben mi beklentiyi çok fazla yukseltmistim bilmiyorum ama beklediğim sanatsal doyumu elde edemedim. Bunun net cevabını verebilmek için sanırım eserin diğer çevirilerini de incelemek gerekiyor.
Eserin içeriğine dair ise özellikle durumların akabinde verilen, bazı temsili hikayelerin konularının ve karakterlerinin kitabın genel duruşuna uygun olmadığını düşünüyorum.
Fakat eseri dönemi ile değerlendirdiğimde görüyorum ki çağının gereklerine, yaşanılan, karşılaşılan durumlarına/sorunlarına/sorularına yönelik rehberlik edebilecek bir eser. Günümüzde ise değişen koşullar, yaşam tarzları, tartışılan soruların farklılıkları vb. gibi sebeplerden dolayı çağındaki rehberlik etkisi biraz daha zayıf fakat farkındalık kazanmak, unutulmuş şeyleri hatırlamak, farklı bir bakış açısı geliştirmek açısından güzel bir eser.
Birde şunu atlayamayacağım eseri okurken neredeyse her sayfa da yazarın engin bilgisi karşılıyor bizi.
Dikkatle, araştırarak ve sorgulayarak okunması gereken güzel bir kitap. Naçizane fikirlerimdir. :)