Mustafa Güldağı

Mustafa Güldağı

Yazar
8.7/10
76 Kişi
·
165
Okunma
·
18
Beğeni
·
2.620
Gösterim
Medenileşmek adına Avrupa'ya özenenler utansın! Batılılaşmayı çağdaşlaşma sananlar utansın! Utansın, ilericiliği Batı'nın gösterdiği hayat tarzı sananlar utansın.
"Misyonerlerin asıl amacı Hristiyanlaştırmaktan çok, İslâmiyetten koparmak, Müslümanlığımızı anlamsızlaştırıp direnme gücünü yok etmektir. İnancını koruyamayan vatanını asla koruyamaz."
Mustafa Güldağı
Sayfa 309 - Adnan Odabaș, Dikkat Misyonerler Geliyor
Tek filmle kültür değiştirilemez. Ama yıllar içinde aynı mesajı işlediği yüzlerce film ile bu değişimi başarabilir. Sinema, önce verdiği mesajlarla toplumu alıştırır. Zamanla sinemanın verdiği şeyler yadırganmaz olur ve topluma yerleşmeye başlar.
"Bu arada Kurban Bayramında kestiğimiz hayvanlara laf atanlar, bizlere cani diyenler, Noel Bayramı dolayısıyla hindi kesenlere hiçbir şey demezler. Çünkü onlara göre Noel Bayramında hindi kesmek ilericilik, bizim kestiğimiz kurban gericilik"
Ingilizler Hindistan'ı işgal edince orada kendi tekstil mallarını Hint kumaşına rakipsiz kılabılmek için ..Hint tekstil sanayisini ayakta tutan 40bin Hintli kumaş imalatçı ustanın parmaklarını kesmişlerdir..
276 syf.
Kitabı bitirmiş degilim ama bir eleştiriyi hak etti.Yazarın ilk okuduğum kitabı, bu yüzden genel yazarların yazdığı doğruluğu kabul edilen yazılarını paylaştım. Okumanın, araştırmanın bir gayesi bir hedefi var, gercegi bilmek, ama okuyarak gerçekleri biliyormuyuz, kitaplarda belgede olmadığına göre ve çoğu okurunda ulaşamadığını da düşünürsek okuyarakta ögrenemiyoruz. Kitap okumak çok büyük bir keyif, ama en büyük zihin sömürücüleri o yazar cizer kisvesinden çıkacağınıda unutmayın. Kitap'ın içeriginden detaylı bahsetmeyecegim bütün kitaplar bana göre okunmalıdır. Okudukca tek birşey öğrendim özellikle siyasi kitaplarda, osmanlı ve Atatürk hakkında  verdikleri bilgilerin doğruluğunu kanıtlamak ve okuru ikna etmek için bir sidik yarışına girdiklerini görürsün ve dahası çoğu kendini eleverir ve vermiş olduğu kaynaklar yetersiz kalır, karşı görüş kaynak olarak genelde emperyalistlerin Atatür'ü hedef aldığı gazete mecraları gösterilir. Sen 1911 senesindeki mülakatı 1999 da Jewis de yayınlanan yazıyı kaynak göstereceksin ve mülakat yapan yazar yada gazeci birde yahudi o yıllarda neden paylaşmamış yada hatıra defteri nerede, adam ölmüş gitmiş gel şimdi Atatürkle mülakat yapan adamı bul:)).Kitap'ta herkes Sebetayist ama yazar kim? İzmir de ilk kurşunu Yunana  sıkan şehit dahi sebetayist. Yazarla ilgili kitapta dikkatimi çeken, kendisiyle ilgili hiç bir bilginin olmaması yani biyografisi yoktu . Google de biyografisini bulamıyorsunuz. Kimdir necidir belli değil.
384 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Son dönemde Lopus Yayınevinden çıkan kitaplar raflarda oldukça dikkatimi çekiyor. Halil Yaşar Kollu kitaplarından sonra Mustafa Güldağı'nın Kuşatma isimli kitabını da okumuş oldum. Kitabın kısa bir özetini aslında son sayfalarda yazarımız gayet güzel özetlemiş. Kitap, Endülüs'ü, Haçlı Seferlerini, Osmanlıyı ve son olarak da günümüzü anlatmış. Bu dönemde Türk ve Müslüman dünyası üzerinde oynanan oyunları anlatmış. Endülüs, Haçlı Seferleri ve Osmanlı bölümünde bir nebze tarih kitabı havası veren kitap özellikle son bölümlerde siyasi bir kitaba dönüşmüş bence.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Kitapta genel olarak olaylar ve kişiler üzerinden tarihi olaylar anlatılmış. Daha doğrusu bu olayların perde arkası anlatılmış. İşte bu perde arkasından çok dikkat çekici bilgiler mevcut. Bu bilgiler ne kadar doğrudur ve ne kadar tarafsızdır orasını bilemem. Fakat bazı bilgileri başka yerlerden de okumuşluğum öğrenmişliğim var.
Kitapta Türklerin ve Müslümanların üzerinde her mecrada (cephede, toplumda, siyasette, film sektöründe, dilde vb.) batılı devletler tarafından yapılan uygulamalar veya yıkma/değiştirme politikaları örneklenerek sunulmuş okuyucuya. Örneğin Everest Dağı'nın adı nereden gelmektedir? Bunu kaç kişi biliyor acaba günümüzde. Bunu kitaptan bir alıntı ile cevaplamak istiyorum.
"George Everest, ilköğretimini harita konusunda uzmanlaşarak tamamladıktan sonra Askeri Akademi'ye yazıldı. Daha sonra Hindistan'a atandı. Hindistan'da generalliğe yükseldi. Unutmayın, İngilizler bir yeri işgal ettiklerinde oraya hemen bir haritacı atarlar. Bu haritacılar sosyolog ve din uzmanları ile ortak çalışarak İngilizlerin çıkarına uyacak şekilde bölme ve parçalama işlemleri yaparlar. Yeni bir harita çıkarırlar. General George Everest bu haritacılardan biridir." Everest Dağı'nın önceki adı da Çomolungma imiş.
Aslında alıntılarım kitabın bir özeti gibi. Alıntıları okuyarak ne ile karşılaşacağını az çok tahmin edersiniz. Şahsen tavsiye ettiğim, ilginç ve iddialı bilgilerle dolu bir kitap. İyi okumalar.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
384 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
"Eski için yeni fikirler dene, olmazsa yeni için eski fikirlere dön." Herkesin dayandığı bir temel düşünce fikri vardır. Vatikanın da dayandığı fikir bu idi.
384 syf.
·3 günde·7/10
Tarih boyunca yaşanılan dört kuşatma döneminden bahsediyor. Bazı noktalar acaba olabilir mi dedirtti. Her gün izlediğimiz filmler, oyuncular, futbol, siyasi olaylar hakkında çok farklı düşünmeye sevk ediyor insanı. Ancak yazarın tarafsız olmaması beni üzdü.
384 syf.
·Beğendi·10/10
Dili hiç mi hiç sıkıcı değil. Tarih kitabı desen yazar olayları çok güzel sıralamış yine sıkılmıyorsunuz. Sonlara doğru tarih kitabından çok siyaset, bilim kitabına dönüşüyor. Ben okurken yazarın taraflı davranmasını sezmedim. Ayrıca günümüz beyin kontrolü,mesaj veren filmler,algı konularına da değinmiş,meraklıysanız hiç kaçırmayın derim. Paragraf sonlarında yazarın"konuya giriyoruz çaylarınızı hazırlayın " demesi çok hoştu:)
Yazarın ikinci eseri; ilk kitabın içeriği , akıcılığı hala bende unutulmazlar arasında... o heycanla aldığım bu kitap asla bir KUŞATMA değil .. Ama kayda değer ilginç bilgi ve olaylardan bahsediyor
384 syf.
·Puan vermedi
Lopus yayınlarının son dönemdeki muazzam kitap kadrosunun baştacı bir kitap . Devlet sosyal hayat ve gündeme dair birçok konuya değinmiş . Çok güzel analizler ile beraber çok net bir akış sunuyor .. gerek yazım dili gerek kurgusu. Gerek puntoları ile o kadar net bilgiyi size sıkılmadan aktarıyor .
384 syf.
·Beğendi·10/10
Atatürk 1913 yılında Fuat Bulca'ya yazdığı mektupta Osmanlı'nın sonunu nasıl öngördüğünü öğreniyoruz. Atatürk Osmanlı'nın 1913 'teki durumunu; Endülüs'ün yıkıma doğru adım adım sürüklendiği 1008 yılı sonraki dönemine benzetmiştir. Atatürk, mektubunda arkadaşlarını uyararak "Endülüs tarihinin son sayfalarını okuyunuz!" demiştir.
Atatürk'ün bu sözünden 7 yıl sonra Mehmet Akif Ersoy da Endülüs'ün akıbetine vurgu yapmıştır. Mehmet Akif Kastamonu Nasrullah Camii'nde 1920 tarihinde verdiği vaazında: "Endülüs diyarını gözünüzün önüne getirin. O cihanın en mamur, en medeni, en mütefennin iklimi vaktiyle sinesinde on beş milyon Müslüman barındırırken bugün baştanbaşa dolaşsanız, tek bir dindaşımıza rast gelemezsiniz." demiştir.
Atatürk'ün; "Endülüs tarihinin son sayfalarını okuyunuz!" dediği sayfalarda "Böl,parçala, yok et" politikası öne çıkıyor. Endülüslü Müslümanlar iki şeye sahip çıkamadıkları için bu akıbete uğramışlardır.
1- Müslümanlar arasında dini birliğin bozulması
2- Milli birliğin bozulması..
Kitabın Endülüs tarihiyle başlaması manidardır. Çünkü geçmişten günümüze kadar yapboz gibi parçalara ayrılan müslüman dünyasının ibretlik durumunun en somut vesikasıdır.Onların Böl,parçala,yok et politikasına karşı "Ya istiklal ya ölüm"parolamızla mücadeleye devam etmeliyiz.Çünkü kurtuluş savaşı henüz bitmiş değil...
384 syf.
·Beğendi·10/10
Tarihimiz boyunca geçen 4 büyük kuşatma dönemleri en ince ayrıntılarına kadar anlatılmış çok beğendim.yazarın ne kadar kendi düşüncelerine de yer vermiş olması ve araştırmaları da olunca ortaya müthiş B i eser çıkmış.
377 syf.
·13 günde·8/10
Kuşatma devam ediyor; Endülüs ile başlayan haçlı seferleri ile devam eden Osmanlı'nın yıkılmasıyla sonuçlanan kuşatma son kale olan Ülkemiz üzerinde devam ediyor fikirle... Uyanık olmak gerekiyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Güldağı
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 165 okur okudu.
  • 21 okur okuyor.
  • 159 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.