Mustafa Güldağı

Mustafa Güldağı

Yazar
8.5/10
193 Kişi
·
505
Okunma
·
41
Beğeni
·
5,1bin
Gösterim
Adı:
Mustafa Güldağı
Unvan:
Türk Yazar
Kitap okumuyoruz. Sloganik, romantik şeyleri sevip onlara bağlanıyoruz. Hikayeler ile ömür tüketiyoruz. Okumayı ve araştırmayı sevmiyoruz. Bu yüzden tuzakların farkına varamıyoruz ve bizi kolayca kuşatıp yok edebiliyorlar.
Insan haklarını uygulamaya geçiren bizim medeniyetimizdir. Medenileşmek adına Avrupa'ya özenenler utansın! Batılaşmayı çağdaşlaşma sananlar utansın!
Fransız fizikçi Pier Curie şöyle diyordu: "Kral Şarlman İspanyayı Müslümanlardan aldığında , Gırnata sarayı'nın meydanında, bir milyon el yazması eseri şenlikler yaparak yaktırdı. Bunlardan bize sadece 30 eser intikal etti. Biz bu 30 eserle atomu parçaladık ve Ay'a çıktık. Eğer o yakılan kitapların yarısı kalsaydı, bugün galâksiler arasında seyahat eder olacaktık."
Thomas Babington Macaulay 1835 'te yayımlanan makalesinde şunları yazıyor: "İngiliz dili ve kültürünü tüm Hindistan'a yayarak öyle bir insan grubu oluşturacağız ki bunlar kanları ve renkleri itibariyle Hintli ama zevkleri , dünya görüşleri, zihinsel yapı bakımından İngiliz olacaklar "Bunu Hindistan'da uyguladılar. Osmanlı'nın son dönemlerinde ve özellikle Türkiye'de yapmak istedikleri ve yaptıkları da tam böyle bir şeydi işte. Kanımız , rengimiz yerli ama zevklerimiz, zihin yapılarımız, dünya görüşlerimiz aynı Ingilizlerinki gibi olacaktı. Bunu Türkiye'de de başarmışlardı.
Medenileşmek adına Avrupa'ya özenenler utansın! Batılılaşmayı çağdaşlaşma sananlar utansın! Utansın, ilericiliği Batı'nın gösterdiği hayat tarzı sananlar utansın.
Fethullah Gülen'in fahri başkanı olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı 2000 yılının Mayıs ayında Şanlıurfa'da "Diyalogda bir ümit sembolü: Hz. İbrahim" konulu bir sempozyum düzenlediler. Bunun ardından Urfa'da Hristiyan bir erkekle Müslüman bir kadını evlendirdiler.

Bu İslam'a aykırıydı. Amaç Hristiyanlığı, Hak gibi göstermekti. Bu evlilik töreni çok tepki aldı. Bu arada Dinler Arası Diyalog'un Urfa'da yapılıyor olmasının konumuzla doğrudan bir alakası var ki, o da, Urfa'nın Haçlı Seferleri tarihinde çok özel bir yerinin bulunmasıdır. 1096 yılında başlayan ilk Haçlı seferi sırasında, Haçlılar, Anadolu'nun başka hiçbir yerinde tutunamamışlardır. Ama Urfa şehrini 1098'de ele geçirmişler ve burada "Urfa Haçlı Kontluğu"nu kurmuşlardır. Urfa şehrini Hristiyanların elinden Türk-Selçuklu Musul ve Halep Atabeyi İmadüddin Zengi 1144 yılında kurtarmıştır.

Son Haçlı seferinin ilk karargahının da yine aynı yerde kurulacak olması acaba tesadüf mü? Hiç zannetmiyorum. Böyle bir toplantı için Urfa'dan daha uygun bir yer herhalde düşünülemezdi. Kesinlikle tesadüf olamaz.
"Misyonerlerin asıl amacı Hristiyanlaştırmaktan çok, İslâmiyetten koparmak, Müslümanlığımızı anlamsızlaştırıp direnme gücünü yok etmektir. İnancını koruyamayan vatanını asla koruyamaz."
Mustafa Güldağı
Sayfa 309 - Adnan Odabaș, Dikkat Misyonerler Geliyor
384 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Son dönemde Lopus Yayınevinden çıkan kitaplar raflarda oldukça dikkatimi çekiyor. Halil Yaşar Kollu kitaplarından sonra Mustafa Güldağı'nın Kuşatma isimli kitabını da okumuş oldum. Kitabın kısa bir özetini aslında son sayfalarda yazarımız gayet güzel özetlemiş. Kitap, Endülüs'ü, Haçlı Seferlerini, Osmanlıyı ve son olarak da günümüzü anlatmış. Bu dönemde Türk ve Müslüman dünyası üzerinde oynanan oyunları anlatmış. Endülüs, Haçlı Seferleri ve Osmanlı bölümünde bir nebze tarih kitabı havası veren kitap özellikle son bölümlerde siyasi bir kitaba dönüşmüş bence.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Kitapta genel olarak olaylar ve kişiler üzerinden tarihi olaylar anlatılmış. Daha doğrusu bu olayların perde arkası anlatılmış. İşte bu perde arkasından çok dikkat çekici bilgiler mevcut. Bu bilgiler ne kadar doğrudur ve ne kadar tarafsızdır orasını bilemem. Fakat bazı bilgileri başka yerlerden de okumuşluğum öğrenmişliğim var.
Kitapta Türklerin ve Müslümanların üzerinde her mecrada (cephede, toplumda, siyasette, film sektöründe, dilde vb.) batılı devletler tarafından yapılan uygulamalar veya yıkma/değiştirme politikaları örneklenerek sunulmuş okuyucuya. Örneğin Everest Dağı'nın adı nereden gelmektedir? Bunu kaç kişi biliyor acaba günümüzde. Bunu kitaptan bir alıntı ile cevaplamak istiyorum.
"George Everest, ilköğretimini harita konusunda uzmanlaşarak tamamladıktan sonra Askeri Akademi'ye yazıldı. Daha sonra Hindistan'a atandı. Hindistan'da generalliğe yükseldi. Unutmayın, İngilizler bir yeri işgal ettiklerinde oraya hemen bir haritacı atarlar. Bu haritacılar sosyolog ve din uzmanları ile ortak çalışarak İngilizlerin çıkarına uyacak şekilde bölme ve parçalama işlemleri yaparlar. Yeni bir harita çıkarırlar. General George Everest bu haritacılardan biridir." Everest Dağı'nın önceki adı da Çomolungma imiş.
Aslında alıntılarım kitabın bir özeti gibi. Alıntıları okuyarak ne ile karşılaşacağını az çok tahmin edersiniz. Şahsen tavsiye ettiğim, ilginç ve iddialı bilgilerle dolu bir kitap. İyi okumalar.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
384 syf.
“İnsanlar kötüydü kitaplara sığındım” der Cemil Meriç. Allahtan onlar var da, oralardaki hayallerimize, mutluluğumuza, umutlarımıza kimse karışamıyor.
Gelelim kitabıma: Tarih kitapları ve siyasi kitaplardan pek haz etmeme rağmen tavsiye(hatta ısrar) üzerine okumuş bulunmaktayım, int. te de bir göz attım yorumlara ve alıntılarına, gerçekten herkesin okuması gerektiğine inandım. Okuyun derim; gözlerimiz nelerle boyanıyor, sistematik olarak nelere alıştırılıyoruz, gözümüz önünde cereyan eden onca şeyin perde arkasında neler var...
384 syf.
·Beğendi·10/10
Bilinçlenmek isteyen herkesin okuması gereken bir kitap. Kitabı okuduktan sonra hayat’a bakış açım değişti, eskiden “bundan ne olur ki ya.” cümlesini şimdi “bundan her şey olabilir.”e dönüştü. Uyanık olalım bizi heryerden kuşatıyorlar.
384 syf.
·4 günde·10/10
!! KESİNLİKLE OKUYUN !!
Günümüzü anlamak için mutlaka okunması gerekiyor. Kitabın ismi gibi gerçekten büyük bir kuşatma var. Şiddetle tavsiye ediyorum.
384 syf.
·5 günde·10/10
Yazar coğrafi ve zihinsel kuşatmayı çok güzel anlatmış. Öncelikle Endülüs'ün Kuşatılmasını, daha sonra Selçuklu'nun ve daha sonra da Payitaht'ın kuşatılmasını coğrafi kuşatma olarak anlatıp zihinsel kuşatmaya öyle geçmiş. Zihinlerimizin müzikler, filmler çeşitli programlar ile nasıl yönetildiğini anlattığı kısım güzeldi. Hadis inkarcılarının, akılcılık akımının kısacası peygambersiz islamiyet çalışmasının temelinin deizme dayandığı ve maksadın deizim olduğunu çok güzel anlatmış. Birçok konuda özet bilgi geçmiş ve geniş bilgilere kaynakçada kullanılan kitaplardan ulaşabilirsiniz. Sıkılmadan okuyacağınızı ümit ediyorum. Yazarın ikinci kitabı olan Kaos'u da aldım.
384 syf.
·3 günde
Tarih boyunca yaşanılan dört kuşatma döneminden bahsediyor. Bazı noktalar acaba olabilir mi dedirtti. Her gün izlediğimiz filmler, oyuncular, futbol, siyasi olaylar hakkında çok farklı düşünmeye sevk ediyor insanı. Ancak yazarın tarafsız olmaması beni üzdü.
Kuşatma Mustafa Güldağı

Kuşatma, bizim gibi zor bir coğrafyada olan bir ülkenin hem fiziksel hem zihinsel olarak kuşatma altına alındığını anlatıyor. Bölüm bölüm olan bu kuşatmalar bir çok konuda ülkemizin, zihnimizin ve dinimizin yani aslında temelde toplum olarak tam bir kuşatma altında olduğumuzu gösteriyor. Yani yazar yıllardan beri gelen kuşatma altında oluşumuzu açık ve akıcı bir şekilde anlatmış. Kitabı okurken sıkılmıyorsunuz. Özellikle bir çok konuya değinmiş olması da meraklılarını sevindiriyor. Okunabilecek bir kitaptır.
384 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kesinlikle okunması gereken bir kitap okudukça insan bırakmak istemiyor nasıl kuşatıldığımızı coğrafi ve zihinsel işgalin nasıl yapıldığını anlatıyor bana kitap tavsiyesi sorduklarında ilk bu kitabı tavsiye ediyorum çünkü zihinsel olarak uyutulmuşuz gerçekleri öğrenip uyanmak gerekli....
384 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
"Eski için yeni fikirler dene, olmazsa yeni için eski fikirlere dön." Herkesin dayandığı bir temel düşünce fikri vardır. Vatikanın da dayandığı fikir bu idi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Güldağı
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 41 okur beğendi.
  • 505 okur okudu.
  • 49 okur okuyor.
  • 346 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.