·
Okunma
·
Beğeni
·
7785
Gösterim
Adı:
Kuşatma
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058209244
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lopus Yayınevi
Haberlerde dinlediğiniz, gazetelerde okuduğunuz ve televizyonlarda izlediğiniz her şeyi unutun.
Bu kitap size, birbiriyle bağı ve ortak yönü olan dört büyük kuşatma ve dört büyük işgali anlatacak...
Tarihten bugüne kadar yaşadığımız coğrafi ve zihinsel işgalin gizli kodları vardı...
Düşmanın yok etmek için planladığı her saldırı, bu kodlar üzerinden gerçekleştiriliyordu. Gerçeği bilmemiz istenmiyordu...
Anlatacaklarımız komplo teorisi, masal ve hikâye değildir...
Okudukça şaşıracak, anladıkça kuşatmanın ne kadar derin ve kirli olduğunu fark edeceksiniz...
Dünü okuyup bugünü görmek, bugünü görüp yarını sezmek istiyorsanız bu kitap tam size göre...

''İnsan okudukça, nasıl oyuna getirilip kandırıldığımızı ve yapılan zihinsel kuşatmayı acı ile okuyor, mola vermeden her şeyi öğrenmek istiyor.''
384 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Son dönemde Lopus Yayınevinden çıkan kitaplar raflarda oldukça dikkatimi çekiyor. Halil Yaşar Kollu kitaplarından sonra Mustafa Güldağı'nın Kuşatma isimli kitabını da okumuş oldum. Kitabın kısa bir özetini aslında son sayfalarda yazarımız gayet güzel özetlemiş. Kitap, Endülüs'ü, Haçlı Seferlerini, Osmanlıyı ve son olarak da günümüzü anlatmış. Bu dönemde Türk ve Müslüman dünyası üzerinde oynanan oyunları anlatmış. Endülüs, Haçlı Seferleri ve Osmanlı bölümünde bir nebze tarih kitabı havası veren kitap özellikle son bölümlerde siyasi bir kitaba dönüşmüş bence.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Kitapta genel olarak olaylar ve kişiler üzerinden tarihi olaylar anlatılmış. Daha doğrusu bu olayların perde arkası anlatılmış. İşte bu perde arkasından çok dikkat çekici bilgiler mevcut. Bu bilgiler ne kadar doğrudur ve ne kadar tarafsızdır orasını bilemem. Fakat bazı bilgileri başka yerlerden de okumuşluğum öğrenmişliğim var.
Kitapta Türklerin ve Müslümanların üzerinde her mecrada (cephede, toplumda, siyasette, film sektöründe, dilde vb.) batılı devletler tarafından yapılan uygulamalar veya yıkma/değiştirme politikaları örneklenerek sunulmuş okuyucuya. Örneğin Everest Dağı'nın adı nereden gelmektedir? Bunu kaç kişi biliyor acaba günümüzde. Bunu kitaptan bir alıntı ile cevaplamak istiyorum.
"George Everest, ilköğretimini harita konusunda uzmanlaşarak tamamladıktan sonra Askeri Akademi'ye yazıldı. Daha sonra Hindistan'a atandı. Hindistan'da generalliğe yükseldi. Unutmayın, İngilizler bir yeri işgal ettiklerinde oraya hemen bir haritacı atarlar. Bu haritacılar sosyolog ve din uzmanları ile ortak çalışarak İngilizlerin çıkarına uyacak şekilde bölme ve parçalama işlemleri yaparlar. Yeni bir harita çıkarırlar. General George Everest bu haritacılardan biridir." Everest Dağı'nın önceki adı da Çomolungma imiş.
Aslında alıntılarım kitabın bir özeti gibi. Alıntıları okuyarak ne ile karşılaşacağını az çok tahmin edersiniz. Şahsen tavsiye ettiğim, ilginç ve iddialı bilgilerle dolu bir kitap. İyi okumalar.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
384 syf.
·5 günde·10/10
Yazar coğrafi ve zihinsel kuşatmayı çok güzel anlatmış. Öncelikle Endülüs'ün Kuşatılmasını, daha sonra Selçuklu'nun ve daha sonra da Payitaht'ın kuşatılmasını coğrafi kuşatma olarak anlatıp zihinsel kuşatmaya öyle geçmiş. Zihinlerimizin müzikler, filmler çeşitli programlar ile nasıl yönetildiğini anlattığı kısım güzeldi. Hadis inkarcılarının, akılcılık akımının kısacası peygambersiz islamiyet çalışmasının temelinin deizme dayandığı ve maksadın deizim olduğunu çok güzel anlatmış. Birçok konuda özet bilgi geçmiş ve geniş bilgilere kaynakçada kullanılan kitaplardan ulaşabilirsiniz. Sıkılmadan okuyacağınızı ümit ediyorum. Yazarın ikinci kitabı olan Kaos'u da aldım.
384 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
!! KESİNLİKLE OKUYUN !!
Günümüzü anlamak için mutlaka okunması gerekiyor. Kitabın ismi gibi gerçekten büyük bir kuşatma var. Şiddette tavsiye ediyorum.
384 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
"Eski için yeni fikirler dene, olmazsa yeni için eski fikirlere dön." Herkesin dayandığı bir temel düşünce fikri vardır. Vatikanın da dayandığı fikir bu idi.
384 syf.
·3 günde·7/10
Tarih boyunca yaşanılan dört kuşatma döneminden bahsediyor. Bazı noktalar acaba olabilir mi dedirtti. Her gün izlediğimiz filmler, oyuncular, futbol, siyasi olaylar hakkında çok farklı düşünmeye sevk ediyor insanı. Ancak yazarın tarafsız olmaması beni üzdü.
384 syf.
·Beğendi·10/10
Dili hiç mi hiç sıkıcı değil. Tarih kitabı desen yazar olayları çok güzel sıralamış yine sıkılmıyorsunuz. Sonlara doğru tarih kitabından çok siyaset, bilim kitabına dönüşüyor. Ben okurken yazarın taraflı davranmasını sezmedim. Ayrıca günümüz beyin kontrolü,mesaj veren filmler,algı konularına da değinmiş,meraklıysanız hiç kaçırmayın derim. Paragraf sonlarında yazarın"konuya giriyoruz çaylarınızı hazırlayın " demesi çok hoştu:)
384 syf.
Lopus yayınlarının son dönemdeki muazzam kitap kadrosunun baştacı bir kitap . Devlet sosyal hayat ve gündeme dair birçok konuya değinmiş . Çok güzel analizler ile beraber çok net bir akış sunuyor .. gerek yazım dili gerek kurgusu. Gerek puntoları ile o kadar net bilgiyi size sıkılmadan aktarıyor .
384 syf.
·Beğendi·10/10
Atatürk 1913 yılında Fuat Bulca'ya yazdığı mektupta Osmanlı'nın sonunu nasıl öngördüğünü öğreniyoruz. Atatürk Osmanlı'nın 1913 'teki durumunu; Endülüs'ün yıkıma doğru adım adım sürüklendiği 1008 yılı sonraki dönemine benzetmiştir. Atatürk, mektubunda arkadaşlarını uyararak "Endülüs tarihinin son sayfalarını okuyunuz!" demiştir.
Atatürk'ün bu sözünden 7 yıl sonra Mehmet Akif Ersoy da Endülüs'ün akıbetine vurgu yapmıştır. Mehmet Akif Kastamonu Nasrullah Camii'nde 1920 tarihinde verdiği vaazında: "Endülüs diyarını gözünüzün önüne getirin. O cihanın en mamur, en medeni, en mütefennin iklimi vaktiyle sinesinde on beş milyon Müslüman barındırırken bugün baştanbaşa dolaşsanız, tek bir dindaşımıza rast gelemezsiniz." demiştir.
Atatürk'ün; "Endülüs tarihinin son sayfalarını okuyunuz!" dediği sayfalarda "Böl,parçala, yok et" politikası öne çıkıyor. Endülüslü Müslümanlar iki şeye sahip çıkamadıkları için bu akıbete uğramışlardır.
1- Müslümanlar arasında dini birliğin bozulması
2- Milli birliğin bozulması..
Kitabın Endülüs tarihiyle başlaması manidardır. Çünkü geçmişten günümüze kadar yapboz gibi parçalara ayrılan müslüman dünyasının ibretlik durumunun en somut vesikasıdır.Onların Böl,parçala,yok et politikasına karşı "Ya istiklal ya ölüm"parolamızla mücadeleye devam etmeliyiz.Çünkü kurtuluş savaşı henüz bitmiş değil...
384 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Belgeleriyle bir çok hakikati ortaya koymuş. Geçmiş, şimdi ve gelecek köprüsü güzel kurulmuş. Futbolun, sinemanın, sözde şarkıcıların nasıl bu milleti yıllardır uyuttuğunu farklı bakış açıları ile ortaya koymuş.
Harika bir kitap okumadan önce incelemeye başlamıştım zaten ve bütün her şeyi tam gerçekçilik ile anlatıyor . Arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim okumaları icin
384 syf.
·Beğendi·10/10
Tarihimiz boyunca geçen 4 büyük kuşatma dönemleri en ince ayrıntılarına kadar anlatılmış çok beğendim.yazarın ne kadar kendi düşüncelerine de yer vermiş olması ve araştırmaları da olunca ortaya müthiş B i eser çıkmış.
384 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
İlginçtir ki kitabın yazarı hakkında ne bir bilgi bulabildim ne de bir fotoğraf... Kitaba gelirsek ilginç iddialara yer veriyor, bunlara tam doğrudur diyemeyiz çünkü teoriler üzerinden ilerliyor. Buna rağmen okurken akıcı ve her başlıkta merakınızı artırıyor. Kitap yazarından ziyade birçok kitaptan aslında alıntılardan oluşmaktadır..
Medenileşmek adına Avrupa'ya özenenler utansın! Batılılaşmayı çağdaşlaşma sananlar utansın! Utansın, ilericiliği Batı'nın gösterdiği hayat tarzı sananlar utansın.
Fethullah Gülen'in fahri başkanı olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı 2000 yılının Mayıs ayında Şanlıurfa'da "Diyalogda bir ümit sembolü: Hz. İbrahim" konulu bir sempozyum düzenlediler. Bunun ardından Urfa'da Hristiyan bir erkekle Müslüman bir kadını evlendirdiler.

Bu İslam'a aykırıydı. Amaç Hristiyanlığı, Hak gibi göstermekti. Bu evlilik töreni çok tepki aldı. Bu arada Dinler Arası Diyalog'un Urfa'da yapılıyor olmasının konumuzla doğrudan bir alakası var ki, o da, Urfa'nın Haçlı Seferleri tarihinde çok özel bir yerinin bulunmasıdır. 1096 yılında başlayan ilk Haçlı seferi sırasında, Haçlılar, Anadolu'nun başka hiçbir yerinde tutunamamışlardır. Ama Urfa şehrini 1098'de ele geçirmişler ve burada "Urfa Haçlı Kontluğu"nu kurmuşlardır. Urfa şehrini Hristiyanların elinden Türk-Selçuklu Musul ve Halep Atabeyi İmadüddin Zengi 1144 yılında kurtarmıştır.

Son Haçlı seferinin ilk karargahının da yine aynı yerde kurulacak olması acaba tesadüf mü? Hiç zannetmiyorum. Böyle bir toplantı için Urfa'dan daha uygun bir yer herhalde düşünülemezdi. Kesinlikle tesadüf olamaz.
"Misyonerlerin asıl amacı Hristiyanlaştırmaktan çok, İslâmiyetten koparmak, Müslümanlığımızı anlamsızlaştırıp direnme gücünü yok etmektir. İnancını koruyamayan vatanını asla koruyamaz."
Mustafa Güldağı
Sayfa 309 - Adnan Odabaș, Dikkat Misyonerler Geliyor
Tek filmle kültür değiştirilemez. Ama yıllar içinde aynı mesajı işlediği yüzlerce film ile bu değişimi başarabilir. Sinema, önce verdiği mesajlarla toplumu alıştırır. Zamanla sinemanın verdiği şeyler yadırganmaz olur ve topluma yerleşmeye başlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kuşatma
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058209244
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lopus Yayınevi
Haberlerde dinlediğiniz, gazetelerde okuduğunuz ve televizyonlarda izlediğiniz her şeyi unutun.
Bu kitap size, birbiriyle bağı ve ortak yönü olan dört büyük kuşatma ve dört büyük işgali anlatacak...
Tarihten bugüne kadar yaşadığımız coğrafi ve zihinsel işgalin gizli kodları vardı...
Düşmanın yok etmek için planladığı her saldırı, bu kodlar üzerinden gerçekleştiriliyordu. Gerçeği bilmemiz istenmiyordu...
Anlatacaklarımız komplo teorisi, masal ve hikâye değildir...
Okudukça şaşıracak, anladıkça kuşatmanın ne kadar derin ve kirli olduğunu fark edeceksiniz...
Dünü okuyup bugünü görmek, bugünü görüp yarını sezmek istiyorsanız bu kitap tam size göre...

''İnsan okudukça, nasıl oyuna getirilip kandırıldığımızı ve yapılan zihinsel kuşatmayı acı ile okuyor, mola vermeden her şeyi öğrenmek istiyor.''

Kitabı okuyanlar 237 okur

  • Nurşin cftc
  • Okursever
  • Tansel deniz
  • NRN.
  • Erdoğan Aksoy
  • Öznur ŞEN
  • M Oğuzhan ÇELİK
  • Tayfun CANSIZ
  • Abdulsamed alacan
  • Tunahan Akyüz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.1 (46)
9
%13.7 (14)
8
%24.5 (25)
7
%6.9 (7)
6
%1 (1)
5
%3.9 (4)
4
%0
3
%2 (2)
2
%2 (2)
1
%1 (1)