Muzaffer Reşit

Muzaffer Reşit

DerleyenÇevirmen
7.6/10
9 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
56
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
141 syf.
·8 günde·9/10
Yıllardır kütüphanemde duran ve okumak için elimdeki kitabı bitirmemi bekleyen bu romanı sonunda okudum ve yıllardır okumadığım için kendime kızdım.

Roman, beyaz adamın zencilere (kölelik kaldırılmış olsa dahi) reva gördüğü muamele ile zencilerin hâlâ kölelik sendromundan çıkamamış olmalarını çok güzel bir şekilde işliyor. Ayrıca 20.yüzyıl başı ABD'sindeki ahlak anlayışı toplumsal bakışı da çok güzel bir şekilde veriyor.

Konu dağılmadan ama mekanlar ve kişiler değişerek tıpkı bir film izler gibi hızla akıyor. Kitaptan kopmadan heyecanla okuyor ve bitiriyorsunuz.

İyi okumalar
Behçet
Behçet Cennet Çayırları'ı inceledi.
@Becoes·28 Şub 2019·Kitabı okumadı
Tesadufen kesfedilen, dogasi ve huzuru nedeniyle cennet cayirlari olarak adlandirilan vadiye yerlesen ailelerin keyifli, huzunlu ve merak uyandirici hikayelerinden olusan guzel bir eser
160 syf.
·1/10
Kitabın önsözünde, güzel bir nüktenin parlak bir zekanın ürünü olduğu hatırlatılmasına karşın, zekadan ziyade; bel altı, namussuzluk konulu fıkralara yoğun olarak yer verilmiş. Fıkrakarın en az yarısı, fuhuş yapan, aldatan eşleri konu alıyor. Fransız fıkraları, papaz, Yahudi fıkraları ağırlıklı olarak neşredilmiş. Dünya fıkraları olarak aktarılsa da fıkralar içerisinde en sık kullanılan kelime "ayol." İlk defa 1949 yayımlanan kitabın, 1976 da basılan 7.baskısı inceleme konumuzu oluşturmuştur. Kitap Varlık Yayınlarından çıkmış.