·
Okunma
·
Beğeni
·
3419
Gösterim
Adı:
Cennet Çayırı
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755707846
Orijinal adı:
The Pastures of Heaven
Çeviri:
Nihal Yeğinobalı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Cennet Çayırı
Cennet Çayırları
Cennet Çayırları
Cennet Çayırları
Cennet Çayırları
Cennet Çayırları
California’nın bir vadisinde geçen, birbiriyle bağlantılı bu on iki öyküsünde John Steinbeck, yine çarpıcı anlatım gücünü gözler önüne seriyor. Bir doğa harikası olan Cennet Çayırı keşfedildikten sonra kimileri kafalarında ütopyacı fikirlerle, kimileri başka hayatlardan kaçmak amacıyla buraya gelmişlerdir. Steinbeck, tekinsiz Battle Çiftliği’ne yerleşen Munroe ailesinin çevresinde gelişen öykülerde insan ruhunun en saf yönlerinden en karanlık köşelerine kadar destansı bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Cennet Çayırı’nın görünüşte sıradan yaşamlar süren sakinleri, her bir öyküde adım adım kişisel felaketlerine ve hüsranlarına doğru yol alırken, insanlığın en derin yanılgıları, duygusal zaafları, düşünsel sınırlılıkları satırlara dökülüyor.
Steinbeck’in ilk dönem eserlerinden olan Cennet Çayırı, gerek doğa gerek insan tasvirleriyle ölümsüzleşmiş bir klasik
216 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Gerçekten her kitabından ayrı bir haz aldığım bir yazar Steinbeck. Bildiğim kadarıyla yazarın ikinci kitabı.Kitapta on iki ana hikaye ve bir son kapanış kısmı diyebileceğim kısım var. Cennet çayırı maceraları anlatılmış kısa kısa. Kitabı okudukça ve çiftlik sakinleri ile tanıştıkça siz de onlardan biri gibi oluyorsunuz. Gerek doğa, gerekse insan tasvirlerini okurken gözünüzde öyle bir canlanıyor ki bir süre sonra kendinizi bu güzel vadide hissediyorsunuz.Hemen her kitabında karşımıza çıkan üslup bu kitapta da karşımızda. Mekan ve doğa tasviri elbette bu kitapta geçtiği yer itibariyle daha fazla. Herkese ayrı bir karakter çizmesi, geçmişinden başlayarak bugününe gelmesi ve bilinmez bir gelecekle bırakması hikayelerin temel özelliği. Yine geneli çiftçilikle uğraşan insanlar var ki yazarın kendi çocukluğu da benzer ortamlarda geçmiş zaten.Benim için çok güzel bir yolculuktu ‘Cennet Çayırı’. İz bırakanlardan biri oldu. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
216 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Merhaba,
Bir John Steinbeck eserinin daha sonuna geldim.
Şu günlerde odaklanabileceğim, kendimi sahnenin icinde bulacağım bir kitap okumak benim icin bi hayli zor, fakat Cennet Çayırı'nı çok keyifli ve kitapdan kopmadan okudum.
İcerisinde on iki tane hikaye var fakat hepsi aynı civarda yani Cennet Çayırı adlı bölgede geçiyor.
Üstelik belli başlı karakterler var ve onları her hikayede görmeniz mümkün. Aslında şöyle söylemek doğru olabilir; her hikayede, Cennet Çayırında yaşayan farklı bir ailenin hikayesine ortak oluyorsunuz.
Kimi hikayede bir insanın yalnızlığına ortak olurken, kiminde bir çocugun sorunlarına ortak oluyorsunuz veya bir başkasında bir aile dramı okuyorsunuz.
Her birinden farlı çıkarımlarda bulunmanız mümkün. Ve geneline baktığınızda hepsinin de kişinin insani yanına dokunan hikayeler olduğunu görebilirsiniz.
Çok farklı ve keyifli bir hikaye kitabı okumuş oldum.
Okumayı düşünen herkese şimdiden keyifli okumalar dilerim.
Sağlıcakla...
Youtube kanalım için;
https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
216 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
John Steinbeck, california'nın vadisine göç eden insanların hüzünlü hikâyeleriyle, pastoral yaşamın insan eliyle ne hâle geldiğini gözler önüne sermiştir. İnsanlar dönemin ekonomik sıkıntısı nedeniyle birbirlerini mutsuz etmektedir.
Kitapta ki en büyük ironi, kitabın ismidir. Çünkü cennet çayırında yaşayanların mutsuzluğu, cennet bahçesinde insana yer olmadığını söylemektedir.
Usta yazar , yaptığı tabiat ve insan tasvirleriyle okuyucuyu cennet çayırında hissettiriyor.
Öyküler hüzünlü olsa bile insan bu eseri okurken mutlu oluyor.
216 syf.
·Beğendi·10/10
Yine muhteşem bir eser okudum. Bunlara kitap demek bence haksızlık, okurken yaşattığı duygular, kapağını kapattıktan sonra bıraktığı izler, okurken yaşamak onları eşsiz bir eser yapıyor. California'da bir vadide Cennet Çayırı'nda geçen birbirinden bağımsız görünse de birbiri ile bağlı on iki muhteşem öykü okudum. Muhteşem betimlemeleri, güçlü anlatımı, insan doğasında olan tüm olgulara öykülerde muhteşem bir şekilde yer vermesi eseri ölümsüzleştiriyor. İnşallah tüm eserlerini tamamlar ve külliyatımı yaparım. Gönülden tavsiyemdir.
216 syf.
Okuduğum eser 1958'in Eylül ayında "Cennet Çayırları" adı ile basılmıştır. Esere geldiğimizde çok farklı karakterlerin doğa ve insan sevgisiyle buluştuğu vadi yöredir burası.
Munroe Ailesi, Cennet Çayırından bir çiftlik alırlar. Bu çiftliğin alma nedenleri şehirden buraya taşınmalarıdır. Çiftlik başarıyla işletilir ve aile'nin hayatında başarı söz konusu olur. Ama bu başarı herkese farklı şekilde yansır. Munroe Ailesi, komşularının hayallerini bitiren, mahveden bir aile omuştur.
---Yazarın hikayeleri bu ailenin etrafında şekillenir ve her hikayenin içerisinde yer alan ortak nokta Munroe ailesidir. Kısacası okumak isteyenlere tavsiye ederim iyidir, hoştur... ️
216 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
İnsanların kafasında oluşan, hâyâllerini süsleyen bir “cennet” algısının iz düşümü aslında Cennet Çayırı.
Kiminin kendinden, kiminin sorunlarından, yüzleşmekten ya da hayatın ta kendisinden kaçmak için kurguladığı, planladığı bir ütopya.
Harika bir yazar olan Steinbeck, yine büyük sözler etmeden, kendi yorumunu araya sıkıştırmadan, sadece var olan durumu, hissi vurucu şekilde okuruna hissettiriyor.
Enikonu bu hayatta yüzleşmek zorunda kalacağımız hangi şeyden kaçabiliriz? Ve bu “cennet” ütopyası ne kadar gerçekçi? Sorgulamamızı istiyor; çünkü, hepimiz sonunda aynı şeyleri, korktuğumuz ve yaşamaktan kaçındığımız şeylerle tekrar sınanıyoruz. O zaman anı kaçırmak neden?
216 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Cennet çayırı olsaydı da böyle bir diyar yada kitapların içine girip yaşasaydık bu kitap ile yazar bir kez daha büyüledi beni büyük adammış şu Jonh STEİNBECK. Oniki öyküden oluşan kitap yada cennet çayırları her bir öyküde karakterler, hayat hikayeleri, pişmanlıklar, hatalar,', günahlar, fedakarlıklar ve umutlar var. Aslında insanın iç dünyasında çoğu kez kendi kendine bile anlatamadığı hallerini öykülerle yansıtıyor yazar. Normalde bir kitabı ikinci kez hiç okumadım ama ileride yine okumayı düşünüyorum ve bir gün cennet çayırında yaşamayı ümit ediyorum kardeşçe dostça...
216 syf.
·Beğendi·8/10
Orijinalin de 12 hikayenin yer aldığı " Pasture Of Heaven" dilimize çevrilmiş hali ile " Cennet Çayırları" nı 1958 baskısı Varlık Yayınlarından okudum. Çeviri de ise sadece sekiz hikaye yer almakta.
Bir vadiden adını alan yerleşim hikayesinin uzun yıllar öncesine dayanan bu yerin, köyün yaşayanları ile ilgili onların kaderlerinin anlatıldığı bir eser. Harikulade tasvirleri, harikulade anlatımla kaleme almış yazar. İnsanı içine çekip alan konuları ile duygusallıkla ve gerçekçiliğin harmanlanmasını görüyoruz. Bir birinden ayrı gibi de görünse hikayeler; orada yaşayan konunun kahramanlarının iç içe geçmiş hayatları ile yaşamlarının geometrik dizilimi harika olmuş. Ben zevke yıllar önce okumuştum. Yine okuyarak aynı tadı yine buldum. Okuyun sizde bulacaksınız.
216 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
12 adet minik öyküden oluşan kitapta tek bir ortak ailemiz var. Bu ailenin yaşadığı çayırda karşılaştığı hayatların hikayesini keyifle okudum. Normalde öykü okumayı da sevmeyen biri olmama rağmen kitabın damağımda oldukça güzel bir tat bıraktığını söyleyebilirim. :)
216 syf.
·3 günde·8/10
Yazarın okuduğum 3. Kitabı bu. Kitap birbirine bağlı 12 öyküden oluşuyor. Cennet Çayırında yaşayan insanları teker teker ele alan yazar tasvirleri ve üslubu ile sizi sanki orada yaşayan bir karaktere dönüştürüyor. Onlarla üzülüp onlarla umutlanıyorsunuz adeta. Dışarıdan çok renkli gözüken Cennet Çayırında yer alan her insanda derin iz bırakan sıkıntılar ele alınmıştır. İnsanların hayatlarının dışarıdan bakıldığı gibi iyi olmadığının üstünü çizmiş yazar. Kitabın ismi en büyük ironidir aslında. Okuyacak olanlara tavsiye ederim.
216 syf.
·10/10
Yazar, ilk hikayesinden başlayarak okuyucusunu cennet çayırında her yeri görebilen bir eve yerleştiriyor. Oradan izliyorsunuz sonra bütün manzarayı.Tarımla uğraşan bu insanların iç dünyalarını o kadar ustalıkla anlatıyor ki yazar, keşke hiç bitmese diyorsunuz. Çok beğenerek okudum, düşünenler mutlaka okusun.
216 syf.
·Beğendi·9/10
Bir vadi düşünün ki yeşilliği,manzarası,akarsuları ve yamacında evler ile içlerinde yaşayan aileler,onların çocukları,torunları ve birkaç nesil onlardan çıkan hayat dersleri veren türlü hikayeler barındırsın.

John Steinbeck'in ilk dönem eserlerinden Cennet Çayırı damakta bıraktığı tad ve okuyucuya verdiği geleceğe yönelik nasihatlarla dolu dolu bir kitap.İçinde doğa üzerinden insan unsuruna yaptığı tanımlamalar herkesin kendinden birşeyler bulup, dersler çıkartabileceği zevkle okunacak bir roman.

İnsanda doğaya koşma hissiyatı,şöminenin başında aileyle-akrabalarla hoş sohbet ve huzur uyandırıyor.İçinde barındırdığı içiçe geçen,bağlantılı 12 hikaye ile birlikte insan/doğa tasvirleri sarmalında unutulmaz bir Steinbeck başyapıtı.

Tavsiye olunur...
"Yaşamak öylesine yalancı ki! Bana kalırsa var olduğumuza hiçbirimiz pek inanamıyoruz; bu yüzden de her gittiğimiz yerde var olduğumuzu kanıtlamaya çalışıp duruyoruz..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cennet Çayırı
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755707846
Orijinal adı:
The Pastures of Heaven
Çeviri:
Nihal Yeğinobalı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Cennet Çayırı
Cennet Çayırları
Cennet Çayırları
Cennet Çayırları
Cennet Çayırları
Cennet Çayırları
California’nın bir vadisinde geçen, birbiriyle bağlantılı bu on iki öyküsünde John Steinbeck, yine çarpıcı anlatım gücünü gözler önüne seriyor. Bir doğa harikası olan Cennet Çayırı keşfedildikten sonra kimileri kafalarında ütopyacı fikirlerle, kimileri başka hayatlardan kaçmak amacıyla buraya gelmişlerdir. Steinbeck, tekinsiz Battle Çiftliği’ne yerleşen Munroe ailesinin çevresinde gelişen öykülerde insan ruhunun en saf yönlerinden en karanlık köşelerine kadar destansı bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Cennet Çayırı’nın görünüşte sıradan yaşamlar süren sakinleri, her bir öyküde adım adım kişisel felaketlerine ve hüsranlarına doğru yol alırken, insanlığın en derin yanılgıları, duygusal zaafları, düşünsel sınırlılıkları satırlara dökülüyor.
Steinbeck’in ilk dönem eserlerinden olan Cennet Çayırı, gerek doğa gerek insan tasvirleriyle ölümsüzleşmiş bir klasik

Kitabı okuyanlar 313 okur

  • Buse gurol
  • Mert Kaya
  • Kübra yüksel
  • Aygül Dursun
  • Mehmet can bulut
  • kitap kokusu
  • Fatma Dalkılıç
  • World Z
  • Seda Örüker
  • kitap_tutkum0103

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.8
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%8.8
25-34 Yaş
%35.1
35-44 Yaş
%36.8
45-54 Yaş
%10.5
55-64 Yaş
%3.5
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.8
Erkek
%56.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.9 (23)
9
%9.1 (10)
8
%31.8 (35)
7
%19.1 (21)
6
%4.5 (5)
5
%1.8 (2)
4
%0.9 (1)
3
%0
2
%0.9 (1)
1
%0