Uzun Vadi

7,1/10  (17 Oy) · 
34 okunma  · 
10 beğeni  · 
951 gösterim
Dünya edebiyatının en güçlü kalemlerinden, destansı romanların usta yazarı John Steinbeck bu kez anlatının en zor, en rafine türüne; öyküye yöneliyor. Salinas vadisinin tepelerinden, kanyonlarından, küçük kasabalarından geçerek sıradan insanların küçük, yalın dünyalarından evrensel temalar yaratmayı yine başarıyor. 1930'lar Amerikası'nın hüzünlü ama umutlu, yalnız ama direngen karakterleri; kent ve kır, geçmiş ve gelecek arasındaki çelişkilerle boğuşurken, Steinbeck her zamanki titizliğiyle projeksiyonu yazından çok okura döndürüp, başka tür bir sorgulamaya yöneltiyor.

İnsanın yaşadığı coğrafya, zaman ve mekânla ilişkisini incelikli bir biçimde yansıtan öyküler, uzak, farklı ve bir o kadar da benzer dünyaların kapılarını kimi zaman bir çiçek adı, kimi zaman da küçük bir tasvirle açıyor. Aralarında ödüllü öykülerin bulunduğu, efsanevi Güney Gotiğine de selam duran ve 1938 yılında yayımlanan bu derleme, güncelliğinden hiçbir şey kaybetmeden ilk kez Türkçede…
(Tanıtım Bülteninden)
Zühal Uğur 
21 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

JOHN STEİNBECK ÇOK BEĞENDİĞİM BİR YAZAR.ROMAN VE ÖYKÜLERİNİ SEVEREK OKUYORUM. BU KİTAP KISA ÖYKÜLERDEN OLUŞMUŞ.TÜM ÖYKÜLERDE BİRBİRİNDEN GÜZEL KONULAR İŞLENMİŞ.KONULARI SADE GİBİ GÖZÜKÜYOR AMA ASLINDA ÇOK GÜZEL NOKTALARA DEĞİNİLMİŞ.

silaes 
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

İlgimi çeken üç tane hikaye oldu. Bunlardan ilki Yılan başlıklı hikaye. Bu hikayeyi sevemedim. Nedeni ise konusu veya diliyle ilgili bir sorun değildi. Her türlü hayvan üzerinde bilimsel deney yapılmasına karşıyım. Bu sebeple öyküyü zor tahammül ederek okudum.Kitabın sonundaki Bakire Azize Katy kitabın en dolu dolu, en anlamlı en güzel öykülerinden biriydi. Favorim kurgusu, konusu ve yazımı açısından diğerlerinin önüne geçen Johnny Bear öyküsü oldu. Leziz bir hikayeydi.

Halil Yavuz KAYA 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

12 adet hikayenin oluşturduğu kitap. John Steinbeck romanlarında alışa geldiğimiz; içinde bulunduğu ve yaşadığı yer ve zamanın toplumsal ilişkileri, ekonomik güçlüklerin mücadelesi içerisindeki, insan yaşamını bu sefer genelde doğa , tabiat, coğrafyanın içindeki davranış biçimleriyle bireyi ön plana almış olduğunu görüyoruz.
Muhteşem bir giriş var hemen her hikayede, lakin sonuç öyle gelmedi bana. Yazar sonucu; bir gizeme, bir bilinmeze yada okurun algı dünyasına bırakmış. ama bu biraz basite indirgenmişlik gibi adeta. Hatta bazı hikayelerin neden yazılmış olabileceğini sorgularken kendi kendinize, bazılarında ise sonunun neye bağlandığını kavramanız imkansız gibi.
Bazıları ise gerçekten harikulade olduğunu da ifade etmeliyim...

Maggie 
21 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 3/10 puan

Sıradan olayları ustaca anlatmakta oldukça başarılıdır kendisi. Ama maalesef romanlarındaki tadı hikayelerinde alamadım. Bazı hikayeleri yazmadaki sebeplerini anlamış değilim. Örneğin Yılan isimli hikayesi. Sadece son 2 hikaye olan Cinayet - ki bu hikaye çoğunluk tarafından beğenilir- ve Bakire Aziz Katy hikayelerinde bir şey anlattığına inandığım için çok beğendim.

Kitaptan 31 Alıntı

Salih Çermik 
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Çok çalışmak kederlerini unutmak için birebirdir.

Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 100 - Sel Yayınları - 1. Baskı)Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 100 - Sel Yayınları - 1. Baskı)
Salih Çermik 
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Hissettiği ağrı canını sıkan yalnızlığından kaynaklanıyor gibiydi.

Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 107 - Sel Yayınları - 1. Baskı)Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 107 - Sel Yayınları - 1. Baskı)
silaes 
03 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

'' İnsanlara para lazım, biz de temin ediyoruz. Faiz oranlarını kanun belirliyor. Bizimle ilgisi yok.''

Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 31 - Sel)Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 31 - Sel)
silaes 
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

'' Unutmayın ki çocuklar erkek adama ihtiyaç duyulduğunda erkek olurlar. Çevrede bir erkeğe ihtiyaç yoksa kırk yaşında olsa da hala oğlan çocuğu gibi davranan erkekler gördüm.''

Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 42 - sel)Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 42 - sel)
Salih Çermik 
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Sesinde yalnızlık vardı.

Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 77 - Sel Yayınları - 1. Baskı)Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 77 - Sel Yayınları - 1. Baskı)
silaes 
03 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

''Bahçeme pek de görünmez sayılamayacak milyonlarca peri geliyor sanki. Onları tek tek göremezsin ama milyonlarcası havanın rengini değiştiriyor.''

Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 33 - Sel)Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 33 - Sel)
silaes 
03 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

adam elini uzatıp ona dokunacaktı ama vazgeçip çekti. '' Seni çok seviyorum,'' dedikten sonra durakladı. ''Ama senden korkuyorum da.''

Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 27 - Sel)Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 27 - Sel)

"Unutmayın ki çocuklar erkek adama ihtiyaç duyulduğunda erkek olurlar. Çevrede bir erkeğe ihtiyaç yoksa, kırk yaşında olsalar da hala oğlan çocuğu gibi davranan erkekler gördüm,"

Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 42 - Sel Yayınları)Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 42 - Sel Yayınları)

"Kendimi seyredebilirken iki hayat yaşıyor gibiydim. Harika bir şey bu. Canım ne zaman istese yapabilir miyim bunu, merak ediyorum. İnsanlar bana baktıklarında ne görüyorlarsa ben de onu gördüm.

Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 30 - Sel Yayınları)Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 30 - Sel Yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
 22 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Eğer bir seni yakalayıp bir şeyler yaparsa, birinin eline düşersen, bil ki bunu yapanın seni yakalayan kişi değil Sistem' dir. Zaten yakaladığı kişi de sen değilsin. Seni kuralları uygulamak için kullanıyor.

Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 84)Uzun Vadi, John Steinbeck (Sayfa 84)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..