Define Adası

7,5/10  (115 Oy) · 
590 okunma  · 
81 beğeni  · 
2.676 gösterim
Stevenson’ın ilk kez 1881 yılında bir dergide tefrika olarak yayımladığı Define Adası, bugüne dek gerek atmosferi ve karakterleriyle, gerek anlattığı heyecanlı define avıyla her yaştan okuru cezbetmiştir. Yetişkin dostlarıyla birlikte çıktığı deniz seferinden sağ salim dönülmesinde önemli rol oynayan, romanın yeniyetme anlatıcısı Jim Hawkins açısından, bir rüştünü ispat etme hikâyesidir. Zira Jim bu seferde ihanetler, sürpriz saldırılar ve kanlı çarpışmalarla karşı karşıya kalmıştır. Romanın en fazla ete kemiğe büründürülmüş, en güçlü karakteri John Silver’ın eylemlerinde ise yazarın “ahlak” kavramının her zaman açık ve net olmamasına ilişkin alaycı yaklaşımı sezilir.

Popüler korsan imgesinin biçimlenmesinde de Define Adası’nın rolü büyüktür. Bugün korsan denildiğinde gözümüzün önünde hemen definenin yerinin işaretli olduğu haritaların, tropikal adaların, omzunda papağanıyla tek bacaklı denizcilerin canlanmasını, romanın çok sayıda film ve dizi versiyonunun bu imgeleri çoğaltarak kolektif belleğimize yerleştirmesine borçluyuz.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786053329206
 • Orijinal Adı:
  Treasure Island
 • Çeviri:
  Nurettin Elhüseyni
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
kült'ablası 
01 Şub 06:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hoo ho hoomm bir şişe rom...aklımdan çikmaz bu cümle...okuduğum ilk yabancı kitap...bana hep cocuklugumun acemi düşlerini hatırlatır...ne zaman görsem çocuk olurum...

Yeşim Gökyıldız 
 17 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 4/10 puan

Yüz Temel Eser arasında olduğu için güzeldir diye düşündüm ama maalesef çok sıkıldım. Macera kitabı sanmıştım ama yanılmışım . 255 sayfa ama ancak dört günde okudum.Kaldı ki ben 554 sayfalık kitabı aynı sürede bitirmiş insanım.Merak eden varsa bir şans verebilir ama şahsen pek tavsiye etmem.

küçük Jim babasının ölümünden sonra ve annesine güzel bir yaşam sunmak adına, arkadaşlarıyla çıktığı bu yolda çok cesurdu. Hem de şanslı sayılırdı, defalarca öleceğini düşündüğü durumlardan sağ salim ayrıldı.

Emre Şeyda 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Korsanlar ve defineler, bu konular üzerine ne kadar da eser verildiğini düşünüyorum da bu eseri tereddütsüz en başlara koyuyorum.

Define avcılığının belki de asırlar boyunca yapıldığı apaçık bir gerçektir. İşin içinde bir de korsanlar varsa bu gerçek daha da gizemli bir hal alır. Bu eserde korsanların define peşinde koşarken haritayı bulan Jim Hawkins adındaki çocukta bundan payını alacak ve ister istemez bu ava korsanlarla beraber gidecekti.

Bu eserin de pek çok filmi yapıldığını düşünürsek bilimkurgu dizisi ve bilimkurgu animasyonun da yapıldığını es geçmek istemiyorum. Define gezegeni adlı animasyon bu eser üzerinden yola çıkmış bir uyarlamadır.

Bu arada eserde bulunan şarkı en bilindik korsan şarkılarından olmuştur zannımca.

"Yo ho ho ve bir şişe rom"

Karpuzcu Panda 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Eski sade bir dil ve sıradan bir korsan öyküsü. Hayır! Burada her bölümün bitiminde diğer bölüme heyecanı ve merak duygusunu miras bırakan bırakan bir kitap var.

Burada bize unuttuğumuz bazı gerçekleri hatırlatan bir kitap var. Korsan olmak neydi ha? Korsan olmak candan sevmekti, sergüzetçi olmaktı ve rom içmekti.... o misyonerler tarafından unutulan korsanlık folklörümüzü yeniden dirilten bir kitaptır define adası..

Unutma ey Türk genci, Edward Teach'in kaptan olduğu yaştasın..... kendine inan, papağanını omuzuna al ve dümeninin başına geç!

Seda Şimşek 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukken ne kadar meraklıydık hazine bulmaya nasıl hayaller kurar korsancılık oynardık eski minik dünyamızda küçük büyük herkesin okuması gereken bir kitap

Ugur Kocalar 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir kitap düşünün, hayatınıza giren o korsan vari olayları yaratan olsun. Bu kitabı okumadan önce kesinlikle Black Sails dizisini izlemelisiniz kitap hakkında size daha keskin fikirler oluşturacak. <3

Şevval Aksoy 
23 Oca 20:56 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Ben kitaptan çok güzel bir kitap olacağını tahmin ediyordum fakat okurken çok sıkıldım içinde çok argosu sözcükler var hiçte maceralı bir kitap değil en sevmediğim kitaplardan hatta

Kitaptan 4 Alıntı

EfeFurkanCangül 
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Adamlarını yormaktan çekinen Silver'ın emriyle çok yavaş kürek çekiyorduk.

Define Adası, Robert Louis Stevenson (Sayfa 108)Define Adası, Robert Louis Stevenson (Sayfa 108)
EfeFurkanCangül 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Böylece gemide namuslu kalmış son tayfayı da baştan çıkarmışlardı.

Define Adası, Robert Louis Stevenson (Sayfa 52)Define Adası, Robert Louis Stevenson (Sayfa 52)
Adem OFLU 
25 Oca 22:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Önemli bir serüvende çekinmemiz gereken tatlı su paçavraları tipinde adamlar olduklarını anında gösterdi bana.

Define Adası, Robert Louis Stevenson (Sayfa 56 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Define Adası, Robert Louis Stevenson (Sayfa 56 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)