Adı:
Define Adası
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053329206
Orijinal adı:
Treasure Island
Çeviri:
Nurettin Elhüseyni
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Stevenson’ın ilk kez 1881 yılında bir dergide tefrika olarak yayımladığı Define Adası, bugüne dek gerek atmosferi ve karakterleriyle, gerek anlattığı heyecanlı define avıyla her yaştan okuru cezbetmiştir. Yetişkin dostlarıyla birlikte çıktığı deniz seferinden sağ salim dönülmesinde önemli rol oynayan, romanın yeniyetme anlatıcısı Jim Hawkins açısından, bir rüştünü ispat etme hikâyesidir. Zira Jim bu seferde ihanetler, sürpriz saldırılar ve kanlı çarpışmalarla karşı karşıya kalmıştır. Romanın en fazla ete kemiğe büründürülmüş, en güçlü karakteri John Silver’ın eylemlerinde ise yazarın “ahlak” kavramının her zaman açık ve net olmamasına ilişkin alaycı yaklaşımı sezilir.

Popüler korsan imgesinin biçimlenmesinde de Define Adası’nın rolü büyüktür. Bugün korsan denildiğinde gözümüzün önünde hemen definenin yerinin işaretli olduğu haritaların, tropikal adaların, omzunda papağanıyla tek bacaklı denizcilerin canlanmasını, romanın çok sayıda film ve dizi versiyonunun bu imgeleri çoğaltarak kolektif belleğimize yerleştirmesine borçluyuz.
280 syf.
·Puan vermedi
Hoo ho hoomm bir şişe rom...aklımdan çikmaz bu cümle...okuduğum ilk yabancı kitap...bana hep cocuklugumun acemi düşlerini hatırlatır...ne zaman görsem çocuk olurum...
280 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Define Adası; İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson’ın macera konulu ünlü eseri. Popüler korsan imgesinin kalıplaşmasında; korsan, define, harita, tropikal adalar, tek bacaklı denizciler ve kurukafa simgesinin hafızamıza yerleşmesinde bu eserin önemli katkısı vardır.
Define Adası ilk kez 1881 yılında bir dergide tefrika edilmiş ve o günden itibaren hemen her yaştan okuru cezbetmeyi başarmıştır. Eserde yetişkin dostlarıyla deniz seferine çıkan ve sağ salim dönmeyi başaran yeniyetme Jim Hawkins’in başından geçenler anlatılmaktadır.
Eser bir anlamda Jim Hawkins karakterinin rüştünü ispat etme ve olgunlaşma sürecini yansıtmaktadır. Eserin başında toy bir delikanlı iken yolculuk boyunca yaşadığı ihanetler, saldırılar ve kanlı çarpışmalarla eserin sonunda olgun bir erkek olmaktadır.
Define Adası; sade ve sürükleyici anlatımının yanı sıra edebiyat tarihindeki önemli başarısından dolayı bilinmesi gerektiğinden okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır…
280 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Evde Tek Başına filmini izlediniz mi bilmiyorum. Bir çocuğun, cesareti sayesinde, eve gelen hırsızlara verdiği dersi anlatan bir filmdi. Küçükken bu filmi izlemekten çok keyif alırdım. Niye bimiyorum, Define Adası, bana bu filmin verdiği hisleri verdi.

Çocuk kitaplarını okumayı çok severim ve bu türün yaşı olmadığına inanırım her zaman. Gel gelelim, Define Adası'nı, yaşım küçükken okusam, daha çok sever ve daha çok etkilenirdim muhtemelen. Okuması keyifli bir kitaptı evet, fakat beklentimin biraz altında kaldı ne yazık ki. Yine de bu kitabı okuduğum ve kitabın verdiği his sayesinde, bir süreliğine çocukluğuma döndüğüm için mutluyum.
112 syf.
·Puan vermedi
küçük Jim babasının ölümünden sonra ve annesine güzel bir yaşam sunmak adına, arkadaşlarıyla çıktığı bu yolda çok cesurdu. Hem de şanslı sayılırdı, defalarca öleceğini düşündüğü durumlardan sağ salim ayrıldı.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Her geçen gün kitap okudukça zihnimiz genişler yani Edebiyat zihnimizi dekora ettikçe büyük resimleri ve mesajları görmeye başlarız.

Bu kitabı okurken yine güzel bir maceraya tanık oldum lakin sanki yaşıma göre biraz basit kalmış bir eserdi. Zihnim belki önceki yıllarda ki gibi az gelişmiş olsaydı çok muhteşem macera harika bir kitap diyebilirdim. Ama bu yaş da okuyunca kurgusu ve karakterlerin özellikleri bakımından basit kalıyor. Ama eseri beğendim çok güzeldi tam korsan macerasıydı. Hazinen bulunacak mı? Neler olacak kim kazanacak? Sorularını sormadan edemedim.

Ana karakter Jim Hawkins üzerinde durmak istiyorum. Ondan dolayı aslında çocuk yaşlarda okunsa eğer daha çok etkiler okuru. Çünkü çocukların hayal dünyası çok geniştir normalde yapamadıkları şeyleri hayal dünyalarında yaparlar. Ana karakterin bir çocuk olması ve kendinden büyük insanlarla böyle tehlikeli maceraya atılması çok başarılıydı.

Çevirmen hakkında konuşmam ama bazı yerlerde bir hitap şekli olarak neden "Kızanlarım" hitap şeklini kullandı bilmiyorum. Trakyalı da değil ne alaka yani? Buna bayağı güldüm :D

Sonuç olarak daha küçük yaşlarda okusaydım beni etkileyen bir eser olabilirdi ama bu yaşlarda okuyunca etkisi doğru orantılı bir şekilde düşük oluyor. Yinede bu yaşlarda kafanızı dağıtmak için güzel bir eser...
280 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Macera sevenler için iyi bir deneyim olacaktır. Ben daha önce kısaltılmış metnini okumuştum ve çok sevmiştim. Küçük bir çocuk ve arkadaşlarının hazine avını konu alıyor kitap.
Çocukluğunu özleyenlere tavsiyem olsun. " :)
269 syf.
·5 günde·6/10
Ne yalan söyleyeyim aklımdan kısaltılmış metnini okusam da bir an önce bitse diye geçmedi değil...
.
Belki çocukken okunsa etkili olur ama ne bileyim sarmadı beni... İçim bayıldı okurken... Kötü diyemem sevenleri de var baya ama her kitap herkese hitap etmiyor kısmına sığınıyorum...
.
Kitap bulunan bir define haritası üzerine çıkılan bir deniz yolculuğunu, yolculuk esnasında yaşanılanları ve adaya vardıklarında ki ihaneti konu alıyor... Ana karakter olan çocuk Jim Hawkins' in çılgınlık derecesindeki cesaretine de hayran kaldım doğrusu... Ayrıca korsan filmlerinin esinlenildiği kitapmış Define Adası...
.
Ve korsanların sıkça söylediği denizci şarkısını buraya bırakıp kaçıyorum...
.
"Ölü adamın sandığı üstünde on beş adam
Yo-ho-ho ve bir şişe rom!"
377 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Sunay Akın’ın okuduğum bir kitabında okunması gereken kitaptandan diye bahsettiği define adasında... Babasının ölümünden sonra işletmiş olduğu handa ölen kaptan Bill ‘in sandığından bulduğu define haritasıyla yola çıkan Jim’in başından geçen olaylar sadece sadece bir anlatımla kaleme alınmış. Benim çok ilgimi çeken taraf ise oğluna hikaye olarak anlatılan olayın daha sonra kitap haline getirilmiş olmasıdır.
280 syf.
·2 günde·7/10
Kitap; Jim Hawkins ile babasının hanına gelip kalmaya başlayan Bill adındaki yaşlı bir kaptanın başından geçenleri konu ediyor. Bill elinde bir define haritası bulunan gizemli bir adamdır & bir bacağı tahta olan korsan & çetesinden kaçmaktadır.

Tabi ki de kitabın adından da anlaşılacağı gibi harita varsa defineyi bulma yolundaki macera da kaçınılmazdır.

Çocuk kitabı olarak belki de 20 yıl önce okuduğumdan çok daha farklı olmayan hislerle bırakıyorum bu yorumu buraya: yine o çocuk ruhuna bürünüp: "peki ya şimdi ne olacak?"

İyi okumalar -.-
270 syf.
·13 günde·8/10
4/5
Bu sıralar modern klasiklere ağırlık vermeye başladım. Kitap siparişlerine mutlaka 3 4 tane ekliyorum. Define Adası da daha önce aldığım uzun zamandır okunmayı bekleyen bir kitaptı. Ve bu kitabı okumaya çok çok geç kalmışım. Ama bu bahsettiğim geç kalkınmışlık aylar değil, yıllar içeriyor. Bazı şeyler küçükken güzeldir aynı şeyi büyüdüğünüz de yapınca keyif alamazsınız ya. Bu kitapta kesinlikle küçükken okunması gerekiyordu, eminim o zaman okusaydım hayran kalacağım sürükleyici bir macera olarak rüyalarımı süsleyecekti. Ancak şuan kitap gayet güzel olmasına rağmen okurken sıkıldığım zamanlar oldu, denizci terimleri haliyle çok fazlaydı ve bir hata olarak bunları araştırmadan okudum. Belki biraz bu yüzden biraz da okunan onca macera kitabından sonra Define Adası biraz basit geldi.
Okunacak kitaplara da, hayata da geç kalmamak gerekiyor... Okumayı düşünüyorsanız bir an önce büyümeden okumanızı tavsiye ediyorum. Ve benim gibi değil de kelimeleri araştırarak öğrenerek okuduğunuz da çok daha fazla keyif alacağınızı düşünüyorum. Özellikle korsanların tasvirlerini, konuşma tarzlarını çok beğendim, eğlenceli buldum. Kitapta çokça geçen korsanlara ait şu şarkı şarkı sözlerini bırakıyorum, kitapla kalın!

"Ölü adamın sandığı üstünde on beş adam
Yo-ho-ho ve bir şişe rom!"
280 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Her ne kadar çocukluğumda okumuş olsam da o yaşlarda verdiği macera keyfinin yanı sıra bu sefer okumamda karakterlerin tahlilini yapabilmenin de keyfini yaşadım.

Karakterlerin yaşadığı korkular, kaçınmalar, saklanmalar ve saf değiştirmeler böyle bir maceranın içinde olsam nasıl davranırdım türünden sorular getiriyor. Soluksuz bir macera keyfinin yanında okura insanlığını da sorgulatabiliyor.

Kitabın korsan temalı kitaplar içinde sıyrılarak karakterlerin yıllar içinde kemikleşmiş karakter halinde bizimle olması tabiki yazarın eşsiz hayal gücü ve kalemi sayesinde olmuştur.

Bize bu keyif veren hayal dünyasını armağan etmiş olan yazarın eseri klasik olmayı bence de haketmiştir. Her yaşta okunmalıdır, herkese iyi okumalar:)
280 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Biliyorum, birçoğunuz bu kitabı on yaşında okudu. Güzel kalpli bir arkadaşım hediye etmese, ben 30 yaşında da okuyamayacaktım. Tom Sawyer'de olduğu gibi, çocukken okumadığıma pişman oldum. Tam ilkokul/ortaokul çağında okumalık kitapmış çünkü. Pollyanna'yla birlikte okurdum, ne var? Bay Stevenson'dan okuduğum üçüncü kitap oldu. Hepsi birbirinden keyifliydi, tavsiyemdir. =)
"Define aramak belalı bir iştir. Bunun çok gizli tutulması gerekir. Böyle olmazsa, define arayanlar hatalarını yaşamlarıyla öderler."
Robert Louis Stevenson
Sayfa 68 - Bilgi Yayınevi
Sizin gibi kalıbı, kıyafeti yerinde, kanlı canlı, gösterişli baylara teşekküre gerek görmüyorum. Ancak her biriniz ne kadar ödlek olduğunuzu çok güzel anlatmış oldunuz bu akşam...
Robert Louis Stevenson
Sayfa 32 - Bilgi Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Define Adası
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053329206
Orijinal adı:
Treasure Island
Çeviri:
Nurettin Elhüseyni
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Stevenson’ın ilk kez 1881 yılında bir dergide tefrika olarak yayımladığı Define Adası, bugüne dek gerek atmosferi ve karakterleriyle, gerek anlattığı heyecanlı define avıyla her yaştan okuru cezbetmiştir. Yetişkin dostlarıyla birlikte çıktığı deniz seferinden sağ salim dönülmesinde önemli rol oynayan, romanın yeniyetme anlatıcısı Jim Hawkins açısından, bir rüştünü ispat etme hikâyesidir. Zira Jim bu seferde ihanetler, sürpriz saldırılar ve kanlı çarpışmalarla karşı karşıya kalmıştır. Romanın en fazla ete kemiğe büründürülmüş, en güçlü karakteri John Silver’ın eylemlerinde ise yazarın “ahlak” kavramının her zaman açık ve net olmamasına ilişkin alaycı yaklaşımı sezilir.

Popüler korsan imgesinin biçimlenmesinde de Define Adası’nın rolü büyüktür. Bugün korsan denildiğinde gözümüzün önünde hemen definenin yerinin işaretli olduğu haritaların, tropikal adaların, omzunda papağanıyla tek bacaklı denizcilerin canlanmasını, romanın çok sayıda film ve dizi versiyonunun bu imgeleri çoğaltarak kolektif belleğimize yerleştirmesine borçluyuz.

Kitabı okuyanlar 1.991 okur

  • George Bailey
  • LALE Q
  • Serhat Uçar
  • Hüsna arslan
  • Engin Bingüller
  • Mehmet Toyran
  • Serkan
  • Meltem Atay
  • Sümeyye
  • Merve

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8
14-17 Yaş
%11.8
18-24 Yaş
%27.5
25-34 Yaş
%22.7
35-44 Yaş
%18.1
45-54 Yaş
%10.1
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.3
Erkek
%39.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.2 (74)
9
%9 (41)
8
%20.6 (94)
7
%15.6 (71)
6
%5.7 (26)
5
%3.7 (17)
4
%1.3 (6)
3
%1.3 (6)
2
%0.9 (4)
1
%1.1 (5)

Kitabın sıralamaları