Adı:
Define Adası
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053329206
Orijinal adı:
Treasure Island
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Stevenson’ın ilk kez 1881 yılında bir dergide tefrika olarak yayımladığı Define Adası, bugüne dek gerek atmosferi ve karakterleriyle, gerek anlattığı heyecanlı define avıyla her yaştan okuru cezbetmiştir. Yetişkin dostlarıyla birlikte çıktığı deniz seferinden sağ salim dönülmesinde önemli rol oynayan, romanın yeniyetme anlatıcısı Jim Hawkins açısından, bir rüştünü ispat etme hikâyesidir. Zira Jim bu seferde ihanetler, sürpriz saldırılar ve kanlı çarpışmalarla karşı karşıya kalmıştır. Romanın en fazla ete kemiğe büründürülmüş, en güçlü karakteri John Silver’ın eylemlerinde ise yazarın “ahlak” kavramının her zaman açık ve net olmamasına ilişkin alaycı yaklaşımı sezilir.

Popüler korsan imgesinin biçimlenmesinde de Define Adası’nın rolü büyüktür. Bugün korsan denildiğinde gözümüzün önünde hemen definenin yerinin işaretli olduğu haritaların, tropikal adaların, omzunda papağanıyla tek bacaklı denizcilerin canlanmasını, romanın çok sayıda film ve dizi versiyonunun bu imgeleri çoğaltarak kolektif belleğimize yerleştirmesine borçluyuz.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Define Adası; İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson’ın macera konulu ünlü eseri. Popüler korsan imgesinin kalıplaşmasında; korsan, define, harita, tropikal adalar, tek bacaklı denizciler ve kurukafa simgesinin hafızamıza yerleşmesinde bu eserin önemli katkısı vardır.
Define Adası ilk kez 1881 yılında bir dergide tefrika edilmiş ve o günden itibaren hemen her yaştan okuru cezbetmeyi başarmıştır. Eserde yetişkin dostlarıyla deniz seferine çıkan ve sağ salim dönmeyi başaran yeniyetme Jim Hawkins’in başından geçenler anlatılmaktadır.
Eser bir anlamda Jim Hawkins karakterinin rüştünü ispat etme ve olgunlaşma sürecini yansıtmaktadır. Eserin başında toy bir delikanlı iken yolculuk boyunca yaşadığı ihanetler, saldırılar ve kanlı çarpışmalarla eserin sonunda olgun bir erkek olmaktadır.
Define Adası; sade ve sürükleyici anlatımının yanı sıra edebiyat tarihindeki önemli başarısından dolayı bilinmesi gerektiğinden okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır…
280 syf.
·Puan vermedi
Hoo ho hoomm bir şişe rom...aklımdan çikmaz bu cümle...okuduğum ilk yabancı kitap...bana hep cocuklugumun acemi düşlerini hatırlatır...ne zaman görsem çocuk olurum...
280 syf.
Define Adası İskoç asıllı romancı Robert Louis Stevenson'un dünyaca ünlü macera romanıdır. Roman tüm dünyaya yayılmış, pek çok türevleri oluşan dünya edebiyatında belki de en çok işlenen bir roman olarak tanınmış, romanın adı yazarının adından çok daha meşhur olmuştur.

Roman dünya edebiyatının korsan ve kayıp define temalarını kullanan ilk roman olmak ve sonrasında yazılmış bu tip temalı romanların öncüsü olarak da dikkati çekmektedir.

Roman ilk kez 1881-1882 yıllarında bir çocuk dergisinde diziler halinde tefrika edilmiş; ilk bölümlerinden sonra tamamlanan kitap daha sonra 1883 yılında basılmıştır.

Eser yayınlandıktan sonra pek çok uyarlamaları da ortaya çıkmış, benzeri konuda pek çok kitap yazılmıştır. Eser birçok kez sinemaya da aktarılmış, Define Adasına Dönüş adındaki İngiliz televizyon dizisine de esin kaynağı olmuştur.

Kitabı çok önceden okumuştum ama isimler ve verdiği heyecan dün gibi aklımda çok severek bir solukta okumuştum bence herkesin bu heyecanı yaşaması gerekiyor..

Keyifli Okumalar...
280 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
Evde Tek Başına filmini izlediniz mi bilmiyorum. Bir çocuğun, cesareti sayesinde, eve gelen hırsızlara verdiği dersi anlatan bir filmdi. Küçükken bu filmi izlemekten çok keyif alırdım. Niye bilmiyorum, Define Adası, bana bu filmin verdiği hisleri verdi.

Çocuk kitaplarını okumayı çok severim ve bu türün yaşı olmadığına inanırım her zaman. Gel gelelim, Define Adası'nı, yaşım küçükken okusam, daha çok sever ve daha çok etkilenirdim muhtemelen. Okuması keyifli bir kitaptı evet, fakat beklentimin biraz altında kaldı ne yazık ki. Yine de bu kitabı okuduğum ve kitabın verdiği his sayesinde, bir süreliğine çocukluğuma döndüğüm için mutluyum.
104 syf.
·5 günde
It was so excited. Every single time, I was shocked again and again... And said "Oh my goshhhh !!!" Şaka şaka, tabi ki böyle bir şey yapmayacağım :)))

Fena değil işte, kafa dağıtmak için ideal. Çizgi filmi ve filmi de var ama genç yaştaki arkadaşlara öneririm :))
112 syf.
·Puan vermedi
küçük Jim babasının ölümünden sonra ve annesine güzel bir yaşam sunmak adına, arkadaşlarıyla çıktığı bu yolda çok cesurdu. Hem de şanslı sayılırdı, defalarca öleceğini düşündüğü durumlardan sağ salim ayrıldı.
280 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Macera sevenler için iyi bir deneyim olacaktır. Ben daha önce kısaltılmış metnini okumuştum ve çok sevmiştim. Küçük bir çocuk ve arkadaşlarının hazine avını konu alıyor kitap.
Çocukluğunu özleyenlere tavsiyem olsun. " :)
143 syf.
·1 günde·8/10 puan
İşte tam bir zaman tüneli kitabı. Zamanı tam hatırlayamasam da kitabı ilk okuduğumda tahminen 10 yaşlarındaydım. Aradan 40 yıl geçti. Önümdeki bir kaç haftayı çocukken okuduğum kitaplarla hasret gidermeye ayırdım. Çocukluğumun hatıralarına yolculuğu da ismi o yılların kıymetine çok yakıştığı için Define Adası ile attım.
1880’lerin başında yazılan kitabı, tam 100 yıl sonra 1980’lerde 10 yaşın heyecanı içinde severek okuduğumu hatırlıyorum.
Şu anda ise okuduklarımı kitabın edebi mahiyeti bir yana bir yetişkin ve bir ebeveyn olarak başka bir gözle değerlendiriyorum. Yoksa 13 yaşındaki bir çocuğun, babasını kaybettiğinin ertesi günü annesi tarafından, hem de korsanların cirit attığı bir dönemde hazine avı için açık denizlere uğurlamasını hoşgörüyle karşılamak pek mümkün olmazdı.
Aynı şekilde bir doktorun aynı zamanda yargıç ve spontane bir hazine avcısı olmasını da anlayamazdım. Yine de böyle bir yolculuğa insanın bir doktorla çıkmasının olabilecek en akıllı ve pratik ekip planlaması olduğunu da belirtmeliyim:)
Sonuç, çocuk kitaplarını çocukken okumanın ve yetişkin hayatında geriye dönüp yad etmenin keyfi bir başka!
280 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
Her geçen gün kitap okudukça zihnimiz genişler yani Edebiyat zihnimizi dekora ettikçe büyük resimleri ve mesajları görmeye başlarız.

Bu kitabı okurken yine güzel bir maceraya tanık oldum lakin sanki yaşıma göre biraz basit kalmış bir eserdi. Zihnim belki önceki yıllarda ki gibi az gelişmiş olsaydı çok muhteşem macera harika bir kitap diyebilirdim. Ama bu yaş da okuyunca kurgusu ve karakterlerin özellikleri bakımından basit kalıyor. Ama eseri beğendim çok güzeldi tam korsan macerasıydı. Hazinen bulunacak mı? Neler olacak kim kazanacak? Sorularını sormadan edemedim.

Ana karakter Jim Hawkins üzerinde durmak istiyorum. Ondan dolayı aslında çocuk yaşlarda okunsa eğer daha çok etkiler okuru. Çünkü çocukların hayal dünyası çok geniştir normalde yapamadıkları şeyleri hayal dünyalarında yaparlar. Ana karakterin bir çocuk olması ve kendinden büyük insanlarla böyle tehlikeli maceraya atılması çok başarılıydı.

Çevirmen hakkında konuşmam ama bazı yerlerde bir hitap şekli olarak neden "Kızanlarım" hitap şeklini kullandı bilmiyorum. Trakyalı da değil ne alaka yani? Buna bayağı güldüm :D

Sonuç olarak daha küçük yaşlarda okusaydım beni etkileyen bir eser olabilirdi ama bu yaşlarda okuyunca etkisi doğru orantılı bir şekilde düşük oluyor. Yinede bu yaşlarda kafanızı dağıtmak için güzel bir eser...
269 syf.
·5 günde·6/10 puan
Ne yalan söyleyeyim aklımdan kısaltılmış metnini okusam da bir an önce bitse diye geçmedi değil...
.
Belki çocukken okunsa etkili olur ama ne bileyim sarmadı beni... İçim bayıldı okurken... Kötü diyemem sevenleri de var baya ama her kitap herkese hitap etmiyor kısmına sığınıyorum...
.
Kitap bulunan bir define haritası üzerine çıkılan bir deniz yolculuğunu, yolculuk esnasında yaşanılanları ve adaya vardıklarında ki ihaneti konu alıyor... Ana karakter olan çocuk Jim Hawkins' in çılgınlık derecesindeki cesaretine de hayran kaldım doğrusu... Ayrıca korsan filmlerinin esinlenildiği kitapmış Define Adası...
.
Ve korsanların sıkça söylediği denizci şarkısını buraya bırakıp kaçıyorum...
.
"Ölü adamın sandığı üstünde on beş adam
Yo-ho-ho ve bir şişe rom!"
280 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
Dr Jekyll ve Bay Hyde'dan sonra okuduğum ikinci Stevenson kitabı. Öncelikle ilk okuduğum kitap bende yazara karşı hafif bir ön yargı oluşturmuş olsa bile bu kitabı okumak istedim çünkü elimde kalan son modern klasik buydu. Bir süre bakıştık kendisiyle çünkü nedensiz bir şekilde veya yazarın okuduğum ilk kitabından ötürü ona pek ılımlı bakmıyor erteliyordum fakat üç dört gün önce bir hışımla bir gazla başladım.

İyi ki de başlamışım diyorum. Yaşımdan olsa gerek zevk alarak okuduğum, okuması hiçte zor olmayan bir eserle karşı karşıyaymışım. Dil o kadar akıcı ki günümüz kitaplarından hiçbir farkı yok. Yazar öyle betimliyor ki pek çok şey kafanızda canlanıyor ve orada yaşıyorsunuz.

Eh böyle olunca kitap ister istemez bitiyor ve geriye tatlı bir mutluluk kalıyor. Kitabın bana zevkli dakikalar dışında bir artısı olmasa da size tavsiye etmekte pek sakınca görmüyorum hala bir yerlerinizde çocukluğunuz yatıyorsa okuyun keyif almaya bakın.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Define Adası
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053329206
Orijinal adı:
Treasure Island
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Stevenson’ın ilk kez 1881 yılında bir dergide tefrika olarak yayımladığı Define Adası, bugüne dek gerek atmosferi ve karakterleriyle, gerek anlattığı heyecanlı define avıyla her yaştan okuru cezbetmiştir. Yetişkin dostlarıyla birlikte çıktığı deniz seferinden sağ salim dönülmesinde önemli rol oynayan, romanın yeniyetme anlatıcısı Jim Hawkins açısından, bir rüştünü ispat etme hikâyesidir. Zira Jim bu seferde ihanetler, sürpriz saldırılar ve kanlı çarpışmalarla karşı karşıya kalmıştır. Romanın en fazla ete kemiğe büründürülmüş, en güçlü karakteri John Silver’ın eylemlerinde ise yazarın “ahlak” kavramının her zaman açık ve net olmamasına ilişkin alaycı yaklaşımı sezilir.

Popüler korsan imgesinin biçimlenmesinde de Define Adası’nın rolü büyüktür. Bugün korsan denildiğinde gözümüzün önünde hemen definenin yerinin işaretli olduğu haritaların, tropikal adaların, omzunda papağanıyla tek bacaklı denizcilerin canlanmasını, romanın çok sayıda film ve dizi versiyonunun bu imgeleri çoğaltarak kolektif belleğimize yerleştirmesine borçluyuz.

Kitabı okuyanlar 2.927 okur

  • Levent Günaydın
  • şadiye koç
  • İbrahim Yalçın Şeker
  • Lefter Hekimoğlu
  • leyla
  • İrem Nur YOL
  • ömer belpınar
  • Gürkan UĞUR
  • Ayşenur
  • Onurcan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%8
13-17 Yaş
%11.8
18-24 Yaş
%27.5
25-34 Yaş
%22.7
35-44 Yaş
%18.1
45-54 Yaş
%10.1
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.3
Erkek
%39.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.5 (103)
9
%8.3 (59)
8
%17.2 (122)
7
%15 (107)
6
%5.8 (41)
5
%3.5 (25)
4
%1.1 (8)
3
%1.1 (8)
2
%0.6 (4)
1
%0.7 (5)

Kitabın sıralamaları