Dr. Jekyll ile Bay Hyde

8,4/10  (80 Oy) · 
188 okunma  · 
55 beğeni  · 
1.823 gösterim
Stevenson yinelenen kâbuslarında çifte yaşam sürüyor; gündüzleri saygın bir doktor olarak çalışırken geceleri sokaklarda geziniyordu. Dr. Jekyll ile Bay Hyde işte bu kâbuslardan doğdu. 1886’da yayımlandığında İngiltere ve Amerika’yı kasıp kavuran yapıt, çok sayıda tiyatro ve sinema uyarlamasıyla bir popüler kültür efsanesine dönüşerek günümüze kadar geldi. Victoria döneminin değerlerine uygun olsa da, olay örgüsü günümüzün toplumsal ve psikolojik kaygılarına denk düşecek biçimde yeniden işlenebilmesine elveriyordu. Bir yandan da, bunca şan şöhretin gölgesinde kalan edebi derinliği ve çok katmanlılığıyla farklı düzeylerde okunabilecek bir metin olarak varlığını sürdürdü. Ruhla bedenin arzuları arasındaki ezeli çatışmadan söz ederken Victoria toplumunun ikiyüzlülüğünü yeren ve psikoloji alanında Freud’un kuramlarını haberleyen gelişmelerle kan bağı bulunan, çağının ötesinde bir başyapıt olarak…

ROBERT LOUIS STEVENSON (1850-1894): Edinburg’da dünyaya gelen yazar, hukuk öğrenimi gördü. Üniversite yıllarında yaz tatillerini Fransa’da geçiren Stevenson’ın An Inland Voyage (1878; İç Kesimlere Yolculuk) ve Travels with a Donkey in the Cévennes (1879; Eşek Sırtında Cévennes Yolculuğu) adlı kitapları bu gezilerinin ürünüydü. Yazar 1879’da, aşık olduğu Amerikalı Fanny Vandegrift Osborne’un ardından ABD’ye gitti. Bu yolculuğu daha sonra The Amateur Emigrant (1895; Amatör Göçmen) ve Across the Plains (1892; Düzlükleri Geçerken) adlı yapıtlarında anlattı. 1880’de Fanny ile evlendi. ABD’de terk edilmiş bir gümüş madeni yakınlarında geçirdikleri balayı yazarın The Silverado Squatters (1883; Gümüş Avcıları) adlı yapıtının konusunu oluşturur. Yazarın en bilinen yapıtları arasında Treasure Island (1881; Define Adası) ve Kidnapped (1886; Kaçırılan Çocuk) sayılabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786053325543
 • Orijinal Adı:
  Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
 • Çeviri:
  Celâl Üster
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
şüheda 
 26 Oca 16:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İçimizdeki iyi ve kötünün vücut bulmuş halini temsil eden 2 ayrı karakter.Bir tarafta Dr.Jekyll bir tarafta Bay Hyde. Aynı bedende farklı karakterler.Biri iyiliği temsil ederken biri kötülük abidesi. Dr.Jekyll içimizde barındırdığımız ve birbirlerine engel teşkil ettiğini düşünen iyi ve kötü karakterleri, birbirinden bağımsız hale getirip özgürleştirmek için deneyler yapar ve kendisi iyilik temsilcisi Dr.Jekyll olarak kalırken ortaya tamamen kötülüğü temsil eden Bay Hyde oluşuverir. Başlarda bunu baskılayabilen Dr.Jekyll, zamanla kötü tarafın etkisinde sürekli kalır ve en sonunda kendini ona teslim ederek, kendi sonunu kendi hazırlar.

Kitap, gizemli ve merak uyandıran bir içeriğe sahip ve ayrıca sıkılmadan okunacak sürükleyicilikte.Yazar insanın ruhundaki çatışmayı,iyilik kötülük arasındaki o gelgitleri ustaca gözler önüne seriyor.

İnsanların mayasında bir miktar iyilik ve bir miktar da kötülük bulunmaktaydı. Oysa tüm insanlık içinde bir tek Edward Hyde yalnızca kötülükten yoğurulmuştu.”
Tavsiye edilir.

Onur Erol 
 04 Şub 15:24 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Stevenson'un soluk soluğa okuyabileceğiniz en iyi kitaplarından biridir. Ritm hiç düşmez. Kitabın sonuna kadar aynı seviyede sizi gerilim/dram dolu bir macera bekliyor. Gündüzleri Dr. Jekyll geceleri ise cani bir canavara dönüşen Bay Hyde'in gizemli hikayesi sizi sarıp sarmalayacaktır. Stevenson'un hayal gücündeki muazzam derinlikleri bu kitapta çok fazla göreceğinize eminim.

Pelin Tunç 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın iki yönlü doğası, iyilik ve kötülüğün başa çıkılamaz tezatlığı arasında mekik dokuyan çaresiz DR. Jekyll'in çifte yaşamı anlatılmakta. Aslında günümüzde topluma aykırı olmamak adına bireyin kendisini gizlemek için oluşturduğu maskeler bu anlatıma en büyük örnek bence. İnsanlığın derinlerinde yatan yabanıl, saldırgan karanlık tarafı herkesin sakladığı, saklamak isteyeceği şeydir. Hangimiz kendisini olduğu gibi yansıtıyor ki...
Vaktiniz varsa kitabı aynı günde bitirmenizi tavsiye ederim, detayların kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ki kısacık, 82 sayfalık kitap. Çok vaktinizi almayan okunması gereken kitaplardan.

Aristokrat 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kişilik bölünmesi üzerine yazılmış bir romandır. Dr. Jekyll'ın Mr. Hyde ismindeki kendinden tamamen farklı, uç noktalar da bulunan kişiliğiyle iyilik ve kötülük çatışması yaşamasını anlatmaktadır. Gayet güzel, okunası, kitaplığınızda olması gereken bir eserdir kanımca.

Ömer 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşünceme göre, insanın bu iki yanı ayrı ayrı yaşayabilseler, hayatlarının bütün çekilmez tarafları ortadan kaybolup gidecek ve bu ikiliden günahkâr olanı, namuslu ikizinin isteklerinden ve vicdan azabından kurtulmuş halde kendi yolunda ilerleyecekti.

Gerçekten de muhteşem ve tuhaf bir öykü..kitabı 2 saatte bitirdim..İnsanın içindeki iyinin ve kötünün savaşını anlatıyor..Okunmalı

Merve Akpınar 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Normalde kitabı "Dr. Jekyll ve Mr. Hyde" hikayesi için almıştım fakat kitap üç farklı hikaye içeriyormuş aldıktan sonra gördüm. Hazır elimdeyken üçünü de okumak istedim ve hemen merak ettiğim hikaye ile başladım.
"Dr Jekyll ve Mr Hyde" yazarın en sevdiğim hikayesi oldu kesinlikle. Bu hikayede yazar psikolojide büyük yeri olan bir hastalıktan bahsediyor -kişilik bölünmesinden- ve açıkçası ben hikayeyi çok sevdim. Saçma sapan laboratuvar karışımı sonucunda Dr Jekyll kendi içindeki kötü yanını dışarı farklı bir insan gibi çıkarmayı başarıyor ve git gide Mr Hyde -Dr Jekyll'in kötü yanı- Dr Jekyll üzerinde etki bırakmaya başlıyor. Zamanla doktor tüm gücünü yitirerek Mr Hyde'a yenilmeye başlıyor ve zaten sonunu söylemiş kadar olacağım için devam etmek istemiyorum bu kısma ama kitabın sonu gerçekten çok iyiydi.
İkinci hikaye ise "Ceset Hırsızı". Bu hikayede yazar 18.yy da tıp fakültesinde okuyan başarılı bir gencin asistan olarak kadavraları teslim alması görevinde başına gelenleri okuyoruz. Bu hikayenin sonu sanırım kitaptaki ortalama derecede iyi olan sondu.
Üçüncü hikaye "Olalla". Bu hikayede yazarımız bir doktorun asker bir hastasına hastalık sürecinde doğal bir ortamda yaşamasının iyi geleceğini söylüyor ve onu tanıdığı bir rahibin önerdiği tepede yaşayan bir ailenin yanında pansiyoner olarak kalmaya ikna ediyor. Ardından askerin oraya gidişini orada aşık olmasını ve yaşananları okuyoruz. Bu kitapta en sıkıldığım hikayeydi ve gerçekten okumamı aşırı yavaşlatandı.
Benim gibi üç hikaye versiyonu olan kitap elinize geçerse tavsiyem "Olalla" ile vakit kaybetmemeniz ve diğer iki güzel hikayeyi mutlaka okumanız olacaktır.

M.Y. 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kitap zaten bilinen ve defalarca filme uyarlanan bir hikaye. Filmlerinin birkaç versiyonunu seyretmiştim ama kitabını ilk defa okudum. Kitabın sonunda Dr. Jekyll’ın itiraflarının bulunduğu bölüm en güzel bölümdü. Benim seyrettiğim filmlerde tabii ki Dr. Jekyll’ın iç dünyasına bu kadar girmemişlerdi. Kitapta bu kısımlarda Dr. Jekyll’ın aslında Mr. Hyde’a dönüşmek için gizli bir isteği olup kötülüğün cazibesinde olduğunu görmek beni baya şaşırttı. Tabi bir yandan kendisiyle iç çekişmeleri de vardı. Herkesin içinde kötülük vardır; falandır filandır diye derin muhabbetlere gider mevzu. O da beni aşar. Ben küçükken seyrettiğim çizgi film versiyonunu ve Mr. Hyde’ın fettan bir kadın olduğu komedi versiyonunu bilirim o kadar :D Son olarak da kitapta Mr. Hyde hiç de öyle filmlerdeki gibi Dr. Jekyll’dan daha iri cüsseli kurt adamvari bir şey olarak tasvir edilmiyor. Tam tersine Dr. Jekyll’dan daha ufak cüsseli birisi.

1932 yapımı harika dönüşüm sahnesi:
https://www.youtube.com/watch?v=uN4Di8DEPf8

Küçükken seyrettiğim çizgi film versiyonu (seyredenler vardır):
https://www.youtube.com/watch?v=EugSL1jbUE0

Ayfesa 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Muhteşem bir hayal gücü. Daha ilgi çekici olansa Jekyll'in kendi elleriyle oluşturduğu başka bir "Jekyll'i" sonunda reddetmesi. En başından onu sahiplenmiş, cinayetten sonra bile ondan vazgeçememiş olmasına rağmen iş yine kendine dönünce doktor uyandı. Herkes için en büyük kötülük kendine yapılan değil mi zaten? Ve sonunda bile sorumluluğu reddetmesi:

"Bunu ancak Allah bilir, benim umrumda değil. Bu benim gerçek ölüm saatim, bundan sonrası beni değil, başka birini ilgilendirir."

"Sonuçta suçlu olan sadece Hyde'dı, sadece Hyde. Jekyll ondan kötü değildi. İyi niteliklerinin farkına varmaya başlamıştı yine."

ümran karaca 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Dr.Jekkly ve Bay Hyde bu kitabı okurken biraz süründürdüm. Halbuki 118 sayfa mini bir kitaptı. başta çok sıkılsam da azimle okumaya devam ettim. kitap bana Buggs bunny çizgi filmini hatırlattı açıkcası. hani Buggs bunny'i iyi kalpli bir doktor alıp evine götürdü. evinde bir ilaç şişesini içtiğinde çirkin kötü birine dönüşerek buggs bunny'i öldürmeye çalışmıştı ya işte o bölüm. kitapta buggs bunny yerine başka biri var. onun dışında aynı gibi. hangisi hangisinden esinlendi bilemem. yine de insanın içindeki iyi ve kötüyü anlatmada başarılı bir kitap.

Corpus 
16 Oca 15:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı uzun zamandır okumak istiyordum ve seveceğimi düşünüyordum ama bu kadarını beklemiyordum.

Farklı bir şey var kitapta. Çok etkilendim ama içime sinmeyen, adını koyamadığım bir şey eksikti sanki. O yüzden mükemmel diyemiyorum ama beni çok sarstığını ve düşündürdüğünü söyleyebilirim gönül rahatlığı ile. Ve tabii ki şiddetle tavsiye ediyorum.

3 /

Kitaptan 21 Alıntı

Şeyma Köse 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yok, hafiflemiyor çekilen azap ancak, katılaşıyor ruhumuz, katlanıyor.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 110)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 110)
şüheda 
26 Oca 15:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her şeyin bir sonu olduğu gibi her şeyin bir sınırı da vardır.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 77)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 77)
Ömer 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İçimdeki şeytan uzun zamandır kafesindeydi, dışarı çıktığında kükrüyordu adeta.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 108)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 108)
Onur Erol 
16 Oca 12:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İşte bu yüzden, elimdeki yeni güç bana o kadar çekici geldi ki, sonunda onun kölesi oldum."

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis StevensonDr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson
Şeyma Köse 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Söylediklerimle yaptıklarım farklı olsa da, hiç bir şekilde asla ikiyüzlü olmadım. İçimde barındırdığım iki kişilik de tamamıyla gerçekti.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 88)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 88)

...neyleyelim güzel bir hayat yaşadım; sevdim hayatı; evet, arkadaş sefasını sürdüm bu hayatın. Bazen düşünüyorum da, bu âlemden kâm almışsak gözümüz arkada kalmamalı.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Aristokrat 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Soru sormak konusunda çekingen davranıyorum, çünkü sormaya başlayınca son yargı gününün havası çöküyor ortalığa. Bir soru soruyorsun, bir taş atmış oluyorsun. Sükunetle bir tepede oturuyorsun ve taş gidiyor, başkalarını harekete geçiriyor. Ve sonra da yaşlı bir kuş kendi arka bahçesinde kafasına bir taş yiyor.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 12)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 12)
Onur Erol 
16 Oca 12:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Aslında insanoğlunun bir değil, iki benliği vardı. İlki diyorsam, bilgilerim şimdilik ancak bu kadarına yettiği için. Benden sonrakiler bu alanda daha da ileri gidecekler; ben insanoğlunun önünde sonunda da türlü türlü, birbiriyle bağdaşmaz, birbirinden bağımsız benlikler bütünüyle bilineceğini tahmin etme cür'etinde bulunuyorum."

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis StevensonDr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız