N.M. Budayev

N.M. Budayev

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Adı:
N.M. Budayev
Unvan:
Yazar
Türkler yabancı bir vücuda konan, üzeri kaplanarak daha sonra büyük hükümdarların krallık tacını süsleyen kum tanelerini andırırlar.
Müneccimlerden birine Halife Al-Mutaz'ın ne kadar yaşayıp, ne kadar iktidarda kalacağını sorduklarında, orada bulunanlardan biri ileri atılıp: '' Türkler (Memlukler) ne kadar isterse!''
Tarihte Türk kabilelerinin (Hunlar, Peçenekler, Selçuklular) düzenledikleri seferler tabii afetlerle eş görülmüştür. Buna karşılık bir paradoks olarak Makedonyalı İskender'den ve Romalılardan başlayarak Haçlı seferlerine kadar olan Avrupalı istilaları hümaniter faaliyetler gibi telakki edilmektedir.
N.M. Budayev
Sayfa 27 - Selenge Yayınları
Onların oklarının dokunmasından korunabilmek için aklı olana düşen şey, bu adamların tuttuğu oku tutmak oldu. Derdini anlatabilmek ve Türklerin gönlünü almak için onların dilleriyle konuşmaktan başka çare yoktur.
Kaşgarlı Mahmud
215 syf.
Galiba bazı tarihi yanlışların artık düzeltilmesi gerekiyor...
Kafkasya tarihimizin en önemli yerlerinden birini oluşturan coğrafyaların başında yer alıyor. Bir çok farklı millete ev sahibi yaptığı gibi milleti doğuran yer olarak karşımıza çıkıyor. Türklerin eski zamanlardan beri Kafkasya bağlantısının olması İskit, Saka, Sarmat, Massaget, Alan, Asgibi nice Türk boylarının doğrudan içinde barındırdığı alan. Ancak tam anlamıyla bu saha hakkında çalışmaların yeterli olmaması orada yaşan Türk boylarının da ya unutulmasına ya da başkaları tarafından sahiplenilmesine neden olmakta.
Bunlardan biri olan Çerkeslerdir. Bulgarca ''Çer'' kara, ''kes'' saç demek yani siyah saçlılar olarak ifade ediyor. Bu arada Çerkesleri farklı akademik çalışmalarda Türk boyları arasında gösterildiği malumdur.
Özellikle Memluk Devleti'nin içerisinde yer almış Çerkeslerin kimliği üzerinde durulmadan;
Türklerde Kültür Ve Hayat Tarzları
Memluk Özel İsimleri
Mısır Memlukleri Nece Konuşuyorlardı?
Türklerin Paralı Asker Olma Sebepleri
konuları açıklanıyor. Her başlık içerisinde akademik çevrelerce Kafkasya, Türk boyları hakkında alıntılar yapılarak Türklükleri noktasında kanıt aranıyor ve yanlış söylemler eleştiriliyor.
Ağırlıklı olarak Rus kaynakları üzerinde durulmakta.
Kitap içerisinde çeşitli resimler gösterilerek kanıtlar zenginleştirilmeye çalışılmakta.
Konuşulan diller karşılaştırılmakta ve ortak özellikleri vurgulanmakta.
Çerkeslerden farklı olarak Kazan ve Kırım Tatarları'nın Moğol ve Tatarlarla hiçbir alakasının olmadığını Kıpçak, Bulgar, Guz gibi boyların karşımı olduğu vurgulanıyor.
Kazakların ve Türkmenlerin içerisinde Çerkes isimlerinin yer aldığı belirtiliyor.
Ruslar özellikle Kafkas haklarının tamamına Çerkes dedikleri bir dönem de Ukraynalılara bile ''haydut, eşkıya'' anlamında ''Çerkes'' dediklerini belirtiyor ve bunun yanlış ve bilinçli yapıldığı vurgulanıyor.
Genel itibariyle Memluk ögeleri içerisinde yer alanların tamamının Türkler olduğunu ve Türkçeye önem verdikleri ispatlanıyor. Bildiğimiz Çerkesler kendilerine Çerkes demedikleri Adige adını kullandıkları ve aralarında ilişki olmadığı gösterilmeye çalışılıyor.
Eleştiriceğim yerlerden biri ağırlıklı olarak Rus kaynaklarından alıntı yapılması kaynakçada 103 çalışma verilmiş ama hepsi kiril alfabesiyle yazılmış.
kanaat not:8/10
215 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Karın ağrılarıyla okuduğum bir kitap oldu. Olağan şartlarda Selenge Yayınları bu tür zayıf kitapları pek basmaz hatta editör Ahsen Batur bizzat kitabın düzenlenmesine yardım etmiş ancak kitap tam bir fiyasko.

Çerkeslerin esas adıyla Adige'lerin ismi öne sürülerek Çerkes tarihine dair hiçbir haltın anlatılamadığı, başlıkların birbiriyle örtüşmediği ve rezalet cümle yapılarıyla tepemin tasını attıran bir eser olmuş.

Bu nevi kitapların neden yazıldıkları hakikaten bir merak konusu. Bu kitaba para vermeyin.

Yazarın biyografisi

Adı:
N.M. Budayev
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.