Nahal Tajadod

Nahal Tajadod

Yazar
9.7/10
3 Kişi
·
15
Okunma
·
1
Beğeni
·
500
Gösterim
Adı:
Nahal Tajadod
Unvan:
İranlı Yazar
Doğum:
25 Şubat 1960, Tahran, İran
Dönemin halifesi Harun Reşid, Mecnun'u aşkından çöllere düşüren,vahşi hayvanlarla yatıp kalkmasına sebebiyet veren Leyla'yı huzuruna getirmesini vezirlerinden ister. Nihayet Leyla'yı razı ederler. Akşam çöktükten sonra bütün kandilleri ve mumları yakarlar.Halife içeri girer ve saatlerce durur, Leyla'yı seyreder.Ama bu efsanevi aşkın sırrını keşfedemez. Kendi kendine "en iyisi onu biraz konuşturayım, olur ya gözlerimle göremediğim mucizeyi, belki onun sözleri yüzünde âşikar kılar!" diye düşünür ve :"Leyla sen misin?" diye sorar. O: Evet ben Leyla'yım ama sen Mecnun değilsin! Mecnun'un gözlerine sen, sahip değilsin. Benim güzelliğimi görmek diliyorsan, Mecnun gözlerle bana bakmalısın!" der.
Tabuta konmuş cesedini önceden hazırlanmış bir kağnıya yerleştirirken "Mevlana gitti!" bagırışlarından "Ölümün aslında gitmek olduğunu tekrar kavrayacaktım.
Sade bir balıkçının oğlu, hangi imkânlarla dilbilgisi öğrenebilirdi ki? Bütün konuşmaları baştan sona yanlışlarla doluydu. Ona rağmen Mevlana, hiç kimsenin onun yanlışlarını dile getirmesine ve hatta düzeltmeye kalkışmasına dahi müsaade etmezdi.
Şems'in odasında, efendimin (Mevlana) kapısına "Hızır'ın aşığının evi" ibaresini yazdırdığı ve bununla nasıl Hızır Musa'ya yol göstermişse Şems'in de kendisini doğru yola yönlendirdiğini ima etti ve o odada titrek iki mum yanıyordu.
Bu insanlar zannediyorlar ki yıkımlar, ölümler, yok olmalar, perişanlıklar ve korku Moğolların eseridir. Oysa işin hakikatinden ne kadar da bi haber kalıyorlar.
Şems gittikten sonra Mevlana, uzaktan ya da yakından o gönül dostu ile bir bağ kuran herkese bir başka gözle bakmaya başlamıştı. Öyle ki bazen tek özelliği günlerden bir gün Şemsi ziyarete gelmiş olmak olan katipler veya saray çalışanlarını yanına çağırır uzun uzun seyrederdi yüz hatlarını. İnceden inceye incelerdi ve bazen hayretler içerisinde bazı çizgilerde ondan bir iz bulurdu. Bu iz bana da yabancı gelmiyordu bilakis çok aşinaydı, Şems'in yüzünde görmüşlüğüm vardı.

Sokağın köşesindeki ayakkabı tamircisinin sesi ya da herhangi bir alelade ses, sırf bir gün o yârin dikkatinı çekmiş diye, kutsanmış bir hatıra gibiydi onun nezdinde.Çok sonraları bana şu itirafta bulunmuştu: "Bir zamanlar o yitik yâr ile birlikte girdiğimiz her dükkanın giriş kapısına vardığımda yüreğim başka bir türlü çarpmaya başlıyor." derdi.

Bilakis: (Arapça).Tam tersine.
"Bir şair kafiyeyi, bir hasta ilacı, bir mahpus özgürlüğü ve bir çocuk tatil günlerini nasıl ararsa candan geçenler de ölümü öyle ararlar!".dediğini işittik Şemsin.
440 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı okurken üniversite yıllarımda yazar Sinan Yağmur'a ait Aşkın Gözyaşları bir, iki, üç ve dördüncü serisi bulunan kitaplarını nasıl iştahla okuduğumu anımsamış oldum. Ana tema olarak bu kitaplara benzer konulara değinilmiş. Beşeri aşktan ilahi aşka doğru giden bir yolculuk. Birbirinin gönül hanesinde Rabbine duyulan aşk ile meleki alemlerde buluştuğunu ve asıl mutluluğun ilahi kudret huzurunda yakalanan huzurun olduğunu anlıyoruz tekrar. Aşk ile Islanmış İki Gönül, Mevlana'nın hayatı boyunca yaşadığı olayları birincil tekil ağızla edep kurallarına gayet dikkat edilerek ve akıcı dilinden taviz vermeden birbirinden muntazam olayları akışı içine alan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nahal Tajadod
Unvan:
İranlı Yazar
Doğum:
25 Şubat 1960, Tahran, İran

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.