Giriş Yap

Nazlı Eray

Yazar
7.6
771 Kişi
Unvan
Yazar
Doğum
Ankara, Türkiye, 28 Haziran 1945
Yaşamı
Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, İstanbul Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalışmaya başladı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi ve 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üye’sidir. Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Nazlı Eray, anılarının bir bölümünü Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) adıyla kitaplaştırdı.  

İncelemeler

Tümünü Gör
102 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
“Ben ise sevilmek isteyen, yapayalnız bir insandım. Yazılarımla anlatamamıştım sana bunu. İşte, bu öyküyü onun için yazdım. Gene öyküyü okur. Gene öyküyü seversin.” Ben öykülerini sevdim Nazlı Eray. Yazarın okuduğum ilk kitabı, içinde sıcacık öykülerin olduğu bir kitap. Aslında konuları her an, her yerde karşımıza çıkan insanların hayatlarından yola çıkarak oluşturulmuş gibi olmasına rağmen anlatımı öyle akıcı ve sürükleyici ki kitabı bir çırpıda bitiriveriyorsunuz. Bazı yerlerde sanki bambaşka bir dünyayı, bambaşka bir evreni okuyormuşum gibi hissettiğim kısımlar da kitabı daha da sevmemi sağladı. Bence, kafanızı dinlemek, yaşadığınız andan uzaklaşmak isterseniz kitabı okumalısınız. Şimdiden keyifli okumalar.
·
Reklam
260 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Kayıp Gölgeler Kenti...
Kitap Dünyam
ile #güncelikeşfet maratonumuzun haziran ayını şenlendiren kitabı... Okuması keyifli, nefes aldıran bir metindi... Açıkçası daha önceki okuma deneyimimden dolayı çekincelerim vardı ama maraton kitabıydı, okunacaktı... Bu sefer keyif aldım gerçekten... . Stalin üzerine kurulu fantastik bir roman Kayıp Gölgeler Kenti... Prag yolculuğu yapan anlatıcımızın ölüler diyarından ziyaretçileri ile, yoğun bir şekilde Stalin dönemine ait bilgiler yansıyor satırlara... Mucha kadınları fincandan, intihar etmiş bir doktor gazete haberinden, Kafka ve Stalin'in çevresindeki insanlardan oluşan oldukça kalabalık kişiler de bir yerlerden çıkıp geliyor... Bazıları ise küllerinden doğuyor desem yeri... Birbirleriyle karşılaşmaya yeminli gibiler ancak... Mekan ve boyut geçişleriyle oldukça fantastik bir kurgu Kayıp Gölgeler Kenti... . Farklı bir tarzı var Nazlı Eray'ın... Keyifli vakit geçirmek için okunabilir...
Kayıp Gölgeler Kenti
7.4/10 · 133 okunma
250 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Nazlı Eray'la tanışmam bu kitapla oldu çok ta güzel oldu. Uzun zamandır okuduğum en değişik kitap diyebilirim. Yazar bizi kadın erkek duygularının, tutkularının, yitirişlerinin, acılarının içinde gezintiye çıkarıyor sanki. O insansandan o insana, o duygudan o duyguya bir lunaparktaymış edasıyla geziyorsunuz. Duygu geçişlerini muaazzam yansıtmış.Yaşanılan aşk acısını, kayıpları, ani kavuşmaları, kavuşup yeniden kaybetmeleri,rekabeti öyle sürrealist bir anlatımla sunmuş ki hayran oldum.Düşünce ve duyguları gerçekliğin baskısından kurtarmış adeta. Kesinlikle okunmalı sevgili okur. Ayrılığa bambaşka bir bakış açısı. İnsanların duygularıyla, acılarıyla başa çıkma şekli çok farklı. Bu kitap bunu tekrar anlamamızı sağlıyor.Keyifli okumalar.
Aşk Artık Burada Oturmuyor
6.9/10 · 91 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42