Seçme Öyküler

Ömür Uzatma Kahvehanesi

Nazlı Eray

Ömür Uzatma Kahvehanesi Konusu

Nazlı Eray, olağanüstü olayları ve insanları inanılır kılmayı, fantastik evrenler kurmayı en iyi bilen yazarlardan. Bu seçkide onun benzersiz bakışıyla, incelikle işlenmiş bazı öykülerini bir araya getiriyoruz: Geceyi Tanıdım, Mutlu Yuvalar, Sıcak Yuvalar, Nehri Bana Geri Ver, Güzel Bir Kuşluk Vakti İnsan Gibi Yaşamak İstedik, Monte Kristo, Laz Bakkal, Ömür Uzatma Kahvehanesi; her biri capcanlı, ayrı bir aleme davet ediyor okuru.
Tahmini Okuma Süresi: 2 sa. 53 dk.Sayfa Sayısı: 102Yayınlanma Tarihi: Ekim 2021Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9786051856587Ülke: TürkiyeDil: Türkçe

Puan

710 üzerinden
170 Puan · 24 İnceleme

Ömür Uzatma Kahvehanesi Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
✰ Yıldız ✰

✰ Yıldız ✰

@yildiztozuuu
·
24 Haziran 2022 23:05
Puan vermedi
“Ben ise sevilmek isteyen, yapayalnız bir insandım. Yazılarımla anlatamamıştım sana bunu. İşte, bu öyküyü onun için yazdım. Gene öyküyü okur. Gene öyküyü seversin.” Ben öykülerini sevdim Nazlı Eray. Yazarın okuduğum ilk kitabı, içinde sıcacık öykülerin olduğu bir kitap. Aslında konuları her an, her yerde karşımıza çıkan insanların hayatlarından yola çıkarak oluşturulmuş gibi olmasına rağmen anlatımı öyle akıcı ve sürükleyici ki kitabı bir çırpıda bitiriveriyorsunuz. Bazı yerlerde sanki bambaşka bir dünyayı, bambaşka bir evreni okuyormuşum gibi hissettiğim kısımlar da kitabı daha da sevmemi sağladı. Bence, kafanızı dinlemek, yaşadığınız andan uzaklaşmak isterseniz kitabı okumalısınız. Şimdiden keyifli okumalar.
87 etkileşim
büşra

büşra

@rosedaws
·
16 Nisan 00:28
5/10 puan verdi
Yolculukta okunabilecek kitaplardan biri. İçerisinde yedi tane öykü bulunmakta. Fantastik derecede farklı bakış açıları tanıdım hayal gücü de uçsuz bucaksız. Fakat bazı hikayeler bana hitap etmedi. İçerisinden iki tane öyküyü tuttum kendime. Umarım diğer öyküler daha iyidir.
6 etkileşim
Selin Deniz

Selin Deniz

@gencokurlardernegi
·
15 Şubat 00:08
7/10 puan verdi
Nazlı Eray kalemiyle tanışma vaktim gelmişti. Okumadan önce yaptığım araştırmalardan da anladığım kadarıyla farklı bir hikâye biçimiyle, farklı bir kalemle tanışacağımın bilincindeydim. Ve gerçekten de alışkın olmadığım bir kalemle karşılaştım. Okuduğum ilk sayfalar inanılmaz bir hayal gücüyle
11 etkileşim
Berika Okur

Berika Okur

@Berikaokur
·
14 Şubat 18:15
Puan vermedi
Minicik bir kitap Ömür Uzatma Kahvehanesi .İçinde 7 fantastik hikaye bulunuyor . Everest Yayınlarının Açık Hava serisiymiş bu elimdeki. İnsanlara otobüste ,metroda ,vapurda okunan kısa öyküler vaat ediyor. Kitapta 1-2 öykü dışında diğerleri güzeldi ama ilk ikisi beni en etkileyenlerdi .
12 etkileşim
Yağmur

Yağmur

@____Yagmur____
·
01 Temmuz 14:52
Puan vermedi
Nazlı Eray kimdir, ne yazar, ne okuyacağım? Hiçbir fikrim olmadan başladım bu kısacık kitaba. Birbirinden farklı, inanılmaz bir hayal gücüyle yazılmış yedi tane öykü okudum. Birkaç öyküyü özellikle çok beğendim ama ben biraz kitaba ismini veren Ömür Uzatma Kahvehanesinden bahsetmek istiyorum. Milas'ta bir kahvehanede her gün oturup sohbet eden, uykularından kısıtladıkları zaman ile ömürlerini uzatan dört ihtiyarı anlatıyor. Ortalama yaşımız yetmiş beş ama biz doksan beş yaşındayız çünkü ömrümüzü yirmi yıl uzattık diyorlar. Benim çok ilgimi çekti çünkü yıllardır uyumadığım her gün ömrümü uzattığımı düşünüyorum :) Nazlı Eray'ın gerçeküstü hikayelerini ben çok sevdim. Diğer kitaplarını da aynı keyifle okumak için sabırsızlanıyorum.
14 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 85.9
Erkek% 14.1
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Nazlı Eray
Nazlı ErayYazar · 60 kitap
Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, İstanbul Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalışmaya başladı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi ve 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üye’sidir. Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Nazlı Eray, anılarının bir bölümünü Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) adıyla kitaplaştırdı.  

Ömür Uzatma Kahvehanesi Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Gmz

Gmz

@Gamzedem
·
24 Mayıs 11:11
Girdim günün içine, gözlerim kamaştı. Geceyi tanıdım.
21 etkileşim
Gmz

Gmz

@Gamzedem
·
24 Mayıs 21:12
İçim yüklü, tek başıma taşıyamam bunca yükü. Bunca garip sevgiyi, hüznü.
17 etkileşim
Gizem

Gizem

@gizemgun_
·
03 Haziran 20:16
İçim yüklü, tek başıma taşıyamam bunca yükü. Bunca garip sevgiyi, hüznü.
67 etkileşim
Gizem

Gizem

@gizemgun_
·
03 Haziran 20:32
Güzel bir kuşluk vakti insan gibi yaşamak istedik.
72 etkileşim
Gmz

Gmz

@Gamzedem
·
24 Mayıs 15:08
Yaşamak güçtü.
15 etkileşim

Ömür Uzatma Kahvehanesi İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok