Necla Feroğlu

Necla Feroğlu

Editör
8.7/10
92 Kişi
·
189
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
192 syf.
·4 günde·Puan vermedi
İlk okuduğum kitabı Gölge'den sonra örnek aldığım bir isim oldu Ahmet Naç. Bu kitabında ise fazla sevginin çocuklarımıza, öğrencilerimize yarar değil aksine zarar vereceğini anlatmış. Çocuklarımızı severken farkında olmadan onların özgüvenlerini yitirmelerine neden oluyoruz. Onların yerine biz düşünüyoruz belki de. Fakat kendi hayatına yön verecek şekilde onlara rehber olabilirsek hayata karşı dimdik durabilen bireyler yetiştirebiliriz.Farklı bir bakış açısı geliştirmek istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
192 syf.
·10/10
Kitabı okuyalı çok oldu ama bugün evde yaptığım gözlemler sonucu kitabı incelemeye karar verdim.

Kitabın ismini okuduğunuzda “Ne kadar saçma bir kitaba benziyor.” diyebilirsiniz ancak ön yargılarınızdan kurtulup kitabı okumanızı tavsiye ederim. Çünkü yıllardır yanlışlar silsilesinde boğulduğumuzu anlayacaksınız.

Kitabın konusuna gelirsek; günlük yaşantımızdan biliriz ki bir çocuğa verilebilecek en güzel şey anne-baba sevgisidir ama her şeyin fazlası zarardır diye bir söz vardır ya. İşte bu konuya cuk diye oturur. Çocuklarımız/öğrencilerimiz için “O daha küçük yapamaz, ne demek olduğunu bilemez.” deyip, onlar adına yaptığımız her şey onlara 10 kat kötülük olarak geri dönüyor. Bizsiz bir şey yapamayacak hale geliyorlar hatta en kötüsü kendi kararlarını veremeyecek hale geliyorlar. Hem eğitimci adayı hem de anne adayı olarak söylüyorum ki onlara bu kötüğü yapmaya hakkımız yok. Elbette ki onlardan 4*4lük performans bekleyemeyiz. Ancak onları yapması gerekenlere yani sorumluluklarına teşvik ederek onları bekleyebiliriz.

İşte bu kitap da bu anlattıklarımı en ince ayrıntısına kadar anlatıp, yaşanmış olayla desteklemiştir. Her anne-baba adayına hatta öğretmen ve öğretmen adaylarına tavsiyemdir. Güzel günlere ulaşabilmek dileğiyle
288 syf.
·Beğendi·8/10
Bir mimar olarak farklı bir gözle okudum yazılanları. Yazarla sohbet eder gibi olmayı sevenlere tavsiye olunur. Fazlaca bilimsel olmayan yorumlara girmesi ve benzer cümlelerin tekrar tekrar kullanılması dışında keyifli bir kitaptı.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Maalesef öğretmenlerimiz ve ebeveynlerimiz kendi yaşanmışlıklarını doğru kabul ederek ve bize onları dayatarak sorgulama imkanı pek vermiyorlar. Bunu iyi niyetlerinden ötürü böyle yapma ihtiyacı hissediyorlar. Ben bu açıdan şanslı olanlardanım çünkü ailem ve öğretmenlerim bana bu fırsatı hep verdi. Ahmet Naç`ta ailelere ve öğretmenlere harika bir rehber hazırlamış. Çocuklarına engel değil rehber olmak isteyen herkes okumalı.
192 syf.
·4 günde·5/10
Kitap kesinlikle ebeveyn olduktan sonra veya once okunmali cocuksuz idrak etmek biraz zor. İleride tekrar okuyacagim bir rehber oldu benim icin. Cocuk degil birey yetistirmek icin guzel verilerin oldugu bir rehber.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı anlayabilmek için öncelikle ‘sevginin’ ne olduğu ne olmadığını, fazla sevginin vereceği zararları, bir çocuk doğurmakla yetiştirmek arasındaki farkları, çocuğunun bu dünyaya senin aracılığınla gelmesine sadece vesile olduğunu, onun ‘sahibi’ olmadığını, çocuğun sorumluluklarını kendin üstlenmenin ileride nelere yol açabileceğini, ona bir rol model olduğunu, onun senden ayrı bir birey olduğunu kabul etmeyi, onun her konuda duygu ve düşüncelerini belirtmesine izin vermeyi, her çocuğun farklı olduğunu, çocuğunu kıyaslamamayı ve anneliğin doğaçlama gerektiren bir sanat olduğunu, profesyonellik gerektirdiğini bilmeniz gerekiyor. Ben bunları zaten biliyorum diyenlerinde “bilmek hastalığını atlatmaları”, bilmenin ötesine geçebilmeyi ve kendilerini objektif değerlendirebilme yeteneğine sahip olmaları gerekiyor.

◾️ Ahmet Naç, severek takip ettiğim bir sınıf öğretmeni. İlk kitabı “Gölge”yi de çok beğenmiş, çevremdeki çoğu kişiye de tavsiye edip okutmuştum. Bu kitabı da fazlasıyla beğendim. Özellikle, 24 yaşıma girmiş bir kız olarak, hâlâ kahvaltıda ekmeğine yağ süreyim mi kızım diyen, bu yaşıma kadar meyve soyup önüme getiren (meyve soymayı bilmem), hazırcılığa alıştırıpta sonra hiç iş yapmıyorsun diyen sevgili anneciğimin ve herkesin bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum. .

◾️Meşhur anne sözüdür, “Anne olunca anlarsın”, muhakkak bizim de hatalarımız olacaktır, sorun da buna müsaade etmemeleri, kendilerini haklı çıkarma istekleri, “Bak gördün mü nasıl oluyormuş çocuk yetiştirmek?” diyebilme istekleri, başarısız olduğumuzu görüp onlardan yardım almamızı bekleyerek kendilerini tatmin etme istekleri... Bırakın biz de deneyimleyerek, okuyarak, araştırarak, öğrenerek kendi doğrularımızı bulalım. Nesilden nesile aktarılan annelikle değil, “eğitimin bir bilim olduğu” ve profesyonellik gerektirdiği bilinciyle yapabilelim bunu. .

◾️Anlatacak daha çok şey var ama okuyun ve kendiniz deneyimleyin.. Sen hep yaz Ahmet Naç öğretmenim.. Daha iyi bir gelecek için...
192 syf.
·Beğendi·10/10
Önce sosyal medyadaki öğrencileri ile birlikte çekmiş olduğu videolardan tanıdım Ahmet NAÇ’ı. O kadar ilgimi çekmiş ve hayranlıkla izlemiştim ki. Sonra YouTube da bir çok videoları olduğunu fark ettim ve bir gece boyunca uykusuz kalmak pahasına hepsini büyük bir merakla öğrenmeye aç bir şekilde izledim. Nasıl güzel yürekli bir öğretmen...gurur duydum onunla ve yetiştirdiği öğrencileriyle.. “Gölge” kitabını heyecanla bir solukta okuyup bitirdim. O kadar çok şey öğrendim ki. Meslek hayatımda öğrencilerimle olan ilişkilerimde de bir takım aydınlanmalara yol açtı :) sonra ardından “ Beni Bu Kadar Sevme Anne” :) gözyaşlarım eşliğinde, kendimi hep sorgulayarak, öz eleştiri yaparak, hem hiç bitmemesini isteyip hem de çabucak okuyup sonunu görmek istemek.. hayranım çok hayranım sana öğretmenim! Helal olsun diyorum, bana kattığın her şey için de çook teşekkür ediyorum..
192 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Birkaç insanın hayatına annelerinin ve öğretmenlerinin etkisini anlatan roman türünde bir eğitim kitabı.Yazarın öğretmen kişiliğini sayfalar arasında hissetmek güzeldi.
Kitabin felsefesi üniversitede bir hocam sayesinde tanıştığım amerikalı yazar Jackson Brown'ı çağrıştırdı.Etkilenmiş midir bilemem ama Ahmet Naç güzel insan,tüm anne ve babalar okumalı.
Not:Keske kitapta Öykü'nün kitap almasi ve yere düsmesi gibi daha çok örnek olay olsaydı.
192 syf.
·Beğendi·9/10
Ahmet Naç'ın ikinci kitabıyla merhaba.
Geç olmadan bu kitabını da okumuş olmaktan çok mutluyum.
Ufkumu genişletip yaptığım hataları tokat gibi yüzüme vurdu. Anne olmanın bitmek bilmeyen gelişim olduğunu, öğrenmenin hiç bir zaman bitmeyeceğini, "tamam oldu bu iş" diyemeyeceğimi öğretti bana bu kitabında.
Nasıl güzel örneklerle anlatmış, hikayenin içine nasıl yedirmiş o güzel bilgileri... Okurken sıkılmayacağınız hatta heybenize bir sürü bilgi kazanım atacağınız bir kitap.
Aslında kitap uzun süredir elimde. Basta yok canim nasıl olacak diye sorguladım. İmkansız geldi yazdıkları Ve bir gün Kitabin ilk bölümündeki kumbara örneğini denemeye karar verdim.
Sonuç mu? Tahmin edemeyeceğimiz bir sonuç elde ettik.
Kumbarasında ki ilk parasıyla Oğlum Yekta "kitap" aldı. O kitap halen ne kadar kıymetli anlatamam. Ve geçenlerde okul gezisi için parasını verirken üstü eksik kaldı. Eşime üstünü sen tamamlarsın derken içeriden kumbarayı getirdi.
-"Anne üstünü buradan al istersen" dedi.
Ve bu süreçten sonra ben kitabı süngerin suyu çektiği gibi çekmeye çalıştım.
Kitabın o kadar çok cümlesini çizdim ki... Ama en en sevdiğim bir cümleyle bitiriyorum.
"Çocukların bizim uğurlarına feda edeceğimiz hayatlarımıza ihtiyaçları yok, kendi hayatlarına ihtiyaçları var. Var olmasına izin vereceğimiz hayatlarına..."
Okuyun dememe gerek yok sanırım...Lütfen okuyun ve paylaşın!
230 syf.
·Puan vermedi
Kitabın içeriğinde ki bilgiler gerçekten sarsıcı ve doğru fakat Ahmet Naç’ın konuşmalarını dinlemiş, ilk kitabını okumuş biri olarak bu kitapta kendini fazlaca tekrar etmiş olduğunu hissettim. Ayrıca Mustafa’nın şöyle bakması böyle gülmesi Bahar’ın yaşadığı şokları fazla betimlenmiş gibi geldi o bölümlerde biraz sıkıldım.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 189 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 95 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.