Ladesçi

7,8/10  (48 Oy) · 
189 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.307 gösterim
İnsan manzaralarıyla örülmüş şaşırtıcı bir roman…

Toplumsal yaşamımızda en önemli sorun bir bakıma dürüstlük eksikliği. Bu anlamda neredeyse herkes karşısındakini kandırmaya çalışıyor.

Ladesçi’nin kahramanı Cemil Usanmaz da çocukluğunda babasından öğrendiği lades oyununun büyüsüne kapılıp bunu âdeta bir yaşam felsefesine dönüştürüyor. Hayatın bize sunduğu olanaklara ilişkin bir yol haritasının ortaya çıktığı bu romanda ibret verici insan manzaralarıyla da karşılaşacaksınız. Yaşamın kerteriz defterinden insanlık durumları…
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751413765
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitap süper ötesi bir dil ve üniversite mezunlarının ve tüm milletini vatanını seven özellikle politikacılara önereceğim bir kitap adının Ladesçi olduğuna bakmayın aslında tam tersi doğruluğu ve dürüstlüğü savunan hayatın bir kerteriz defterinin olmadığını söyler şairane bir dille. Ve sadece KENDİN OL!! der. Okuyucusuna Dikkatimi çeken önemli bir konu ise; yazarın kitabında geçen Kahramanlarını evine davet etmesiydi.

Asiye Yıldız 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Eğlenceli bir romandı. Kişisel gelişim romanı. Türk toplumunu anlatan gerçekçi bir kurgu. Akıcı bir şekilde okudum. Çevremdeki insanları değerlendirmek açısından bilgim arttı.

Enes ESEN 
21 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ades tutuşmayı bir yaşam saplantısı haline getiren baş kişisi Cemil ile Ladesçi, şaşırtıcı, bolca güldürürken düşündüren, merakla okunan sürükleyici bir öykü. İçinde her birimizin kendisinden bir ya da birçok parça bulacağı bu kitapta Üstün Dökmen, yaşamın kerteriz haritasını sunuyor. Balıkçılar için hazırlanan deniz haritalarının benzerini hayat için hazırlıyor. Tehlikeli kayalıkları, sığlıklarla derinlikleri, bereketli balık sürülerinin yerini işaretliyor üzerine. Kitabı bitirdiğinizde elinizde hayatın barındırdığı olanaklar, tehlike ve sık düşülen tuzaklara ilişkin değerli bir "harita" kalmış olduğunu görüyorsunuz
Ben okurken hem güldüm hem de okuduklarım üzerinde düşündüm; sizin de beğeniyle okuyup yararlanacağınızı düşünüyorum.

sultan seven 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Uzay eğridir; ışık eğriler boyunca yayılır. yani uzayda doğru yoktur; kapalı , bükümlü ve eğridir evren. "Eğri bir evrende nasıl doğru olsun insanlar" diyebilirsiniz ya da demeyebilirsiniz. Belki de en büyük erdem, eğri bir evrende, doğru çizgi çizebilmektir bu dünyada.
-------------------------------------------------------
Üç tür dürüstlük var , doğaya karşı, insanlara karşı, kendine karşı. Bu üç tür dürüstlüğe sahip olan, ne fakirdir ne halinden sızlanır.

Kitap okumak 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Anadolu insanını daha yakından tanımanıza yardımcı olacak hem akıcı hem eğlenceli güzel bir roman. Yazarı zaten bir çoğumuz ya kitaplarını okuyarak ya da Tv programlarını, seminerlerini izleyerek bir şekilde tanıyor veya en azından adını duymuşuzdur. En az sohbetleri kadar keyif verici bu romanı bitirdiğinizde ´´İyi ki okumuşum´´ diyeceksiniz muhtemelen.

Serhat Erdoğan 
03 Nis 17:08 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Psikolog Üstün Dökmen'in ilk romanı.
Öyle yumuşak güzel bir anlatım var ki Cemil ile birlikte Cemil'in hayatına eşlik etmemek mümkün değil...

Y. Yalçın 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşamın kerteriz defterinden bir roman, kesit. Kerteriz defteri balıkçıların rehberidir; hangi balık hangi mevsimde nerede olduğuna dair yol gösterir. Yaşamın kerteriz defteri de hayatlara yol gösterip, gerçek zenginliğin ne olduğunu anlatmaktadır.

Kitabın ana karakteri Âdem’den olma Havva’dan doğma Cemil Usanmaz da lades tutuşmayı çok sever ve ilk kez babasıyla annesinin bir akşam yemeğinde oynayışında görür. Bu ilk görüşte bütün hayatını değiştirecektir. Dürüstlük üzerine yazılmış ve kanmak ile kanmamak gibi yaşamla mücadele, ötekiyle kavga’nın anlatıldığı bir eserdir.


Kerteriz Defterlerine Dair

III. Olta
“Dürüstlükle insan arasındaki en büyük engel insanın kendisidir.”

IV. Olta
“Ahlak hep güçlüden yanaysa, ahlaksız olmak en büyük ahlaktır bu dünyada.”

Kitaptan 58 Alıntı

Sahaflardaki kitapların çoğu eskidir. Ya okunup satılmış elden düşmedir.-yani İngilizce'den tercüme söyleyişle ikinci eldir.- ya da bir yangın veya sel felaketi geçirmiştir. Sahaf kitaplarının çoğu ölümden dönmüştür, çöplükten dönmüştür, bazıları ise daha bir aristokrattır, kataloglara girmiştir, pahalı müzayedeler görmüştür.

Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 87)Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 87)

Uçmayı unutmuş kuşlar gibiydik. Bir açıp bir kapayıp kollarımızı, teker teker bir birimize sarıldık ve ağlıyorduk.

Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 207)Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 207)

Osmanlı Örnekti
Eski İstanbul, Osmanlı'nın başkenti, bir köpek cennetiydi. Batılı gezginleri hayrete düşüren binlerce köpek yaşardı sokaklarında Merhametli insanlar, ki herkes öyleydi onları kollayıp beslerdi.

Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 83)Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 83)

Koca kentte kaybolmuş sokak köpeklerini sevmişti. Bu köpekler yiyecek değil, sevgi, dostluk istiyordu. Büyük şehrin hengamesi içinde insanların kaybettiği değerleri, farkında olmadan bu sokak köpekleri yaşatıyordu şimdi. Dostluk, güven, sevgi...

Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 72)Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 72)
Burak Koç 
18 May 14:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oysa ne tahmindir ne de gözetlemektir dürüstlük. Bitimli bir yolda bitmeyen bir çizgiyi düşmektir dürüstlük.

Ladesçi, Üstün DökmenLadesçi, Üstün Dökmen
Zeynep Y. 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu dünyada her insan yalnızca kendi beyni sayesinde uyanır uykudan.

Ladesçi, Üstün DökmenLadesçi, Üstün Dökmen
Asiye Yıldız 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Bir yerde okudum, çocuklar aynı masal kitabını elli kez okuturlarmış ana babalarına. Bu davranışlarının sebebi dünyanın tutarlı, güvenilir bir yer olduğunu görme isteği imiş. Bilgilerin akşamdan sabaha değişmediğini görmek için, belki de anne babalarının yalan söylemediğini görmek için, ezberledikleri halde aynı kitabı tekrar tekrar okuturlarmış. O halde biz çocuğa yalan söylediğimiz zaman 'Bu dünya güvenilir bir yer değil' mesajını vermiş oluyoruz. Güvenmeyeceksin, babana güvenmeyeceksin, annene, komşulara, 'Bu mala zam yok' diyen, 'Devalüasyon yok' diyen yetkililere güvenmeyeceksin, Türk Lirası'na güvenmeyeceksin, döviz alacaksın, hatta bankaya da güvenmeyeceksin, dövizini evinde saklayacaksın. Bu kadar güvenilmez ortam, üçkâğıtçı yaratır, gemisini yürüten kaptan üretir.

Ladesçi, Üstün DökmenLadesçi, Üstün Dökmen
Bakhtiyar Aliyev 
29 Nis 02:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocuklar Nasıl Fakirleşir
Aslında bütün çocuklar zengindir. Doğaldırlar, dürüsttürler, dünyaya gözbebeklerinin hakkını vere vere, renkli renkli, zengin zengin bakarlar. Sonra, doğallıklarını, dürüstlüklerini kaybetmeye başlarlar. Doğallıklarını ve zengin bakış açılarını, ana babalarına, öğretmenlerine, müfredatlarına, komşu teyzelerine ödünç vermeye başlarlar ve giderek fakirleşirler. Dikdörtgen olur dünyaları, yalnızca parayı görürler. Belki çok para kazanırlar ama artık fakirdirler.

Ladesçi, Üstün Dökmen (Remzi Kitabevi)Ladesçi, Üstün Dökmen (Remzi Kitabevi)
Asiye Yıldız 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

'Acılar sizi öldürmemeli, tatlılara yüreğinizde yer açmalı. Öyle zengin bir sofradır ki yaşam, acılardan sonra tatlıları beklemeli insan.'

Ladesçi, Üstün DökmenLadesçi, Üstün Dökmen
Kitap okumak 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bazı insanlar vardır az konuşarak kapatırlar kendilerini dış dünyaya, bazıları da çok konuşarak...

Ladesçi, Üstün Dökmen (Remzi Kitapevi)Ladesçi, Üstün Dökmen (Remzi Kitapevi)