Ladesçi

7,8/10  (79 Oy) · 
294 okunma  · 
49 beğeni  · 
1.705 gösterim
İnsan manzaralarıyla örülmüş şaşırtıcı bir roman…

Toplumsal yaşamımızda en önemli sorun bir bakıma dürüstlük eksikliği. Bu anlamda neredeyse herkes karşısındakini kandırmaya çalışıyor.

Ladesçi’nin kahramanı Cemil Usanmaz da çocukluğunda babasından öğrendiği lades oyununun büyüsüne kapılıp bunu âdeta bir yaşam felsefesine dönüştürüyor. Hayatın bize sunduğu olanaklara ilişkin bir yol haritasının ortaya çıktığı bu romanda ibret verici insan manzaralarıyla da karşılaşacaksınız. Yaşamın kerteriz defterinden insanlık durumları…
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751413765
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitap süper ötesi bir dil ve üniversite mezunlarının ve tüm milletini vatanını seven özellikle politikacılara önereceğim bir kitap adının Ladesçi olduğuna bakmayın aslında tam tersi doğruluğu ve dürüstlüğü savunan hayatın bir kerteriz defterinin olmadığını söyler şairane bir dille. Ve sadece KENDİN OL!! der. Okuyucusuna Dikkatimi çeken önemli bir konu ise; yazarın kitabında geçen Kahramanlarını evine davet etmesiydi.

Asiye Yıldız 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Eğlenceli bir romandı. Kişisel gelişim romanı. Türk toplumunu anlatan gerçekçi bir kurgu. Akıcı bir şekilde okudum. Çevremdeki insanları değerlendirmek açısından bilgim arttı.

Serdar Sarı 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

okuduğum ilk roman olduğundan gözümde apayrı bir yer edinmiştir. her ne kadar abimin zoruyla okusam da bu konuda hala kendisine borçlu olduğumu düşünüyorum. kitabı okuyalı cidden uzun zaman oldu aklımda kalan çok fazla bir şey yok ama şunları söylemek isterim hayat her zaman rekabet edilicek bir ortam sunsa da bizler bize akıl veren insanlar sayesinde bu rekabet ortamından yara almadan çıkmayı öğrenmeliyiz

Enes ESEN 
21 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ades tutuşmayı bir yaşam saplantısı haline getiren baş kişisi Cemil ile Ladesçi, şaşırtıcı, bolca güldürürken düşündüren, merakla okunan sürükleyici bir öykü. İçinde her birimizin kendisinden bir ya da birçok parça bulacağı bu kitapta Üstün Dökmen, yaşamın kerteriz haritasını sunuyor. Balıkçılar için hazırlanan deniz haritalarının benzerini hayat için hazırlıyor. Tehlikeli kayalıkları, sığlıklarla derinlikleri, bereketli balık sürülerinin yerini işaretliyor üzerine. Kitabı bitirdiğinizde elinizde hayatın barındırdığı olanaklar, tehlike ve sık düşülen tuzaklara ilişkin değerli bir "harita" kalmış olduğunu görüyorsunuz
Ben okurken hem güldüm hem de okuduklarım üzerinde düşündüm; sizin de beğeniyle okuyup yararlanacağınızı düşünüyorum.

sultan seven 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Uzay eğridir; ışık eğriler boyunca yayılır. yani uzayda doğru yoktur; kapalı , bükümlü ve eğridir evren. "Eğri bir evrende nasıl doğru olsun insanlar" diyebilirsiniz ya da demeyebilirsiniz. Belki de en büyük erdem, eğri bir evrende, doğru çizgi çizebilmektir bu dünyada.
-------------------------------------------------------
Üç tür dürüstlük var , doğaya karşı, insanlara karşı, kendine karşı. Bu üç tür dürüstlüğe sahip olan, ne fakirdir ne halinden sızlanır.

Tahin Pekmez 
03 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Psikolog Üstün Dökmen'in ilk romanı.
Öyle yumuşak güzel bir anlatım var ki Cemil ile birlikte Cemil'in hayatına eşlik etmemek mümkün değil...

Ali İsmail Tank 
30 Oca 12:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Türk edebiyatının sınırları içerisinde bağımsız yazılmış güzel , değişik bir o kadar da ilginç yazıların ilki arasında yer alan bir yapıt benim için. Zira bu tarzda yazılmış eserler in azlığından şikayet etmemiz doğru olur. Bazen "evet güzel bir eser okudum" demekten ziyade "way be buda iyiymiş" diyebileceğiniz bir eser arıyorsanız ve değişik fikirlerinden dile getirilmesinden hoşnut oluyorsaniz kesinlikle tavsiye ederim...

selçuk onat 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Üstün Dökmen hocamızı severim, küçük şeyler programlarını severek takip etmişliğim vardır, fakat konu romana gelince başarılı bulduğumu pek söyleyemem, diğer yandan kitabı bir kişisel gelişim kitabı olarak görürsek de, daha akıcılarını okuduğumu söyleyebilirim.Benim için ortalama bir kitaptı, kolay okunabilir olması ve ortalama sürükleyiciliğe sahip olması nedeniyle, kitap okumaya yeni başlayanlara tavsiye edebilirim.

Kitap okumak 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Anadolu insanını daha yakından tanımanıza yardımcı olacak hem akıcı hem eğlenceli güzel bir roman. Yazarı zaten bir çoğumuz ya kitaplarını okuyarak ya da Tv programlarını, seminerlerini izleyerek bir şekilde tanıyor veya en azından adını duymuşuzdur. En az sohbetleri kadar keyif verici bu romanı bitirdiğinizde ´´İyi ki okumuşum´´ diyeceksiniz muhtemelen.

OsmaN MardiN 
09 Şub 14:31 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

üstün dökmen , roman yazmak sana göre değil abi , sen kişisel geliştirmeye devam et .Roman okuyan biri senin bu sacma saban kitapın ile başlasa kitap okumaya , kitaplardan soğur:)

2 /

Kitaptan 70 Alıntı

Sahaflardaki kitapların çoğu eskidir. Ya okunup satılmış elden düşmedir.-yani İngilizce'den tercüme söyleyişle ikinci eldir.- ya da bir yangın veya sel felaketi geçirmiştir. Sahaf kitaplarının çoğu ölümden dönmüştür, çöplükten dönmüştür, bazıları ise daha bir aristokrattır, kataloglara girmiştir, pahalı müzayedeler görmüştür.

Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 87)Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 87)

Uçmayı unutmuş kuşlar gibiydik. Bir açıp bir kapayıp kollarımızı, teker teker bir birimize sarıldık ve ağlıyorduk.

Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 207)Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 207)

Osmanlı Örnekti
Eski İstanbul, Osmanlı'nın başkenti, bir köpek cennetiydi. Batılı gezginleri hayrete düşüren binlerce köpek yaşardı sokaklarında Merhametli insanlar, ki herkes öyleydi onları kollayıp beslerdi.

Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 83)Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 83)

Koca kentte kaybolmuş sokak köpeklerini sevmişti. Bu köpekler yiyecek değil, sevgi, dostluk istiyordu. Büyük şehrin hengamesi içinde insanların kaybettiği değerleri, farkında olmadan bu sokak köpekleri yaşatıyordu şimdi. Dostluk, güven, sevgi...

Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 72)Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 72)
Burak Koç 
18 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oysa ne tahmindir ne de gözetlemektir dürüstlük. Bitimli bir yolda bitmeyen bir çizgiyi düşmektir dürüstlük.

Ladesçi, Üstün DökmenLadesçi, Üstün Dökmen

Enver Paşa'nın babası da paşaymış. Enver Paşayı
bilirsin."
"Duydum abi, Enver Sedat."
"Az okuyorsun aslanım. O Mısır devlet başkanıydı. Benim dediğim
İttihatçı Enver Paşa. Neyse, bunun babası da paşaymış. İkide bir
'Ben hayatım boyunca harama uçkur çözmedim' dermiş. Oğlu
Enver Paşa, tek başına Osmanlıya en büyük zararı veren kişi. Keyfi
bir kararla Birinci Dünya Savaşma sokmuş devleti. Çanakkale'de
kıyıma sebep olmuş. Doksan bin canı Sarıkamış'ta dondurmuş ve
sonuçta koca imparatorluğu kuşa çevirip Sevr'e teslim etmiş.
Bunun babası yine bir gün gururla 'Ben harama hiç uçkur
çözmedim' dediğinde bir dostu, Enver Paşa'yı kastederek 'Paşa
hazretleri, keşke helâle de hiç uçkur çözmeseydiniz, sevabınız daha
büyük olurdu' demiş. Ya. İnsan evlâdı küçük sevaplar beklerken
büyük günahlar işler bazen."

Ladesçi, Üstün DökmenLadesçi, Üstün Dökmen
Zeynep Y. 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu dünyada her insan yalnızca kendi beyni sayesinde uyanır uykudan.

Ladesçi, Üstün DökmenLadesçi, Üstün Dökmen
Bilir T. 
03 Tem 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Kimse kalemle doğmaz, çizgileri doğru ya da eğri çizmek size kalmıştır. Belki de en büyük erdem eğri bir evrende doğru çizgi çizebilmektir bu dünyada."

Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 9)Ladesçi, Üstün Dökmen (Sayfa 9)
Asiye Yıldız 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Bir yerde okudum, çocuklar aynı masal kitabını elli kez okuturlarmış ana babalarına. Bu davranışlarının sebebi dünyanın tutarlı, güvenilir bir yer olduğunu görme isteği imiş. Bilgilerin akşamdan sabaha değişmediğini görmek için, belki de anne babalarının yalan söylemediğini görmek için, ezberledikleri halde aynı kitabı tekrar tekrar okuturlarmış. O halde biz çocuğa yalan söylediğimiz zaman 'Bu dünya güvenilir bir yer değil' mesajını vermiş oluyoruz. Güvenmeyeceksin, babana güvenmeyeceksin, annene, komşulara, 'Bu mala zam yok' diyen, 'Devalüasyon yok' diyen yetkililere güvenmeyeceksin, Türk Lirası'na güvenmeyeceksin, döviz alacaksın, hatta bankaya da güvenmeyeceksin, dövizini evinde saklayacaksın. Bu kadar güvenilmez ortam, üçkâğıtçı yaratır, gemisini yürüten kaptan üretir.

Ladesçi, Üstün DökmenLadesçi, Üstün Dökmen

Ben evliliğe kendimden ötürü karşıyım ama oyuna gelmek istemem, aileye
karşı değilim, aile sarsılırsa ben de sarsılırım."
"Abi" diye karşılık verdi Cemil, "Ben de kendimden ötürü âşık
oldum. Kimse oyuna getirmedi valla. Medyanın kurbanı değil,
meydanın kurbanıyım. Meydanda gördüm bu kızı."

Ladesçi, Üstün DökmenLadesçi, Üstün Dökmen