Neval Akbıyık

Neval Akbıyık

Çevirmen
8.1/10
32 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
57
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
208 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu kitap 8 bölümden oluşmaktadır.Her bölümde ayrı dersler çıkarmak mümkün bunun yanında şiirle, öykünün beraber kullanıldığı güzel bir eser.Bölümlerin içeriğinde ahlaktan tutun eğitime kadar kıssalar görmek mümkündür.Okumak isteyenlere tavsiye olarak,insanlara karşı bakış açınızı değiştirebilecek bir eser olduğunu söyleye bilirim.
384 syf.
·Puan vermedi
Uzun bir sürede bitirdiğim, beni yoran ama yine de sevdiğim bir kitap Devlet. Platon bu eserini hocası Sokrates'in dilinden yazmış. Onun fikirlerinden oldukça etkilenmiş ve bunları geliştirmiştir. Kitabında ideal Devlet yapısına ulaşmaya çalışırken ilk sayfalarda adaleti ve adaletsizliği sorgulamaya başlar. Sonra adil insan mı adil olmayan insan mı daha mutlu sorusuna cevap vermek için adil devlet yapısının olması gerektiğini düşünerek adil bir devletin nasıl olması gerektiğine dair fikirler üretir. Eğitimden askeriyeye spora kadar tutun da varlık ve bilgi felsefesi üzerine bir çok alanda fikirlerini beyan ederek nasıl olmaları gerektiğini anlatır. Edebiyatı ve sanatı ise biraz dışlar. Siyasette yeri olmamasi gerektigini düşünür. Ona göre devleti filozoflar yönetmelidir. Halk da üç bölüme ayrılır. Üreticile, sert bir eğitimden geçen korucular ve yöneticiler. Bunlar arasında geçiş yoktur devlet bir organizmadir ve kötü olan veya düzeni bozacak hiçbir şey devlete girmemelidir.
Kitap beni neden yordu? Çünkü diyalog şeklinde ilerliyor fakat tek taraflı bir diyalog bu aslında. Sokrates fikirleri üretiyor, öyle değil midir,şöyle olmamalı mıdır şeklinde muhataplarına yöneltiyor soruyu ve her zaman evet, doğru dedin, gerçekten de haklısın gibi cevap alıyor. Aslında tek kişinin konuşması ve diğerlerinin onu onaylaması şeklinde bir kitap. 383 s. olunca bu biraz yorabiliyor. Toparlarsak büyük bölümünde adalete vurgu yapmış, devlet yapısını irdelerken de çocukların eğitimi üzerinde çok durmuştur. Yalan,rüşvet konuları ele alınmış, ruhu müzikle ve bedeni de jimnastik ile eğitmeni mümkün olduğunu söylemiş. (Ve dahası tabi)

Kurguladığı devletin gerçekte mümkün olmayacağını biliyoruz ama yine de (%100 katilmasam da) Antik Yunan'dan gunumuze ulasan bu kitabi, Platon'un fikirlerini okumak keyifliydi. Bu kadar detaylı işlenmiş bir kitap gerçek bir ustalık gerektirir diye düşünüyorum. Günümüze uyarlayabilecegimiz nokta atışı tespitleri de bolca mevcuttu. Enerjimi topladığımda bir diğer diyalog kitabı "Sokrates'in Savunması"nı okuyacağı inşallah