Nevin Avan Özdemir

Nevin Avan Özdemir

ÇevirmenEditör
8.7/10
427 Kişi
·
12,4bin
Okunma
·
2
Beğeni
·
301
Gösterim
Adı:
Nevin Avan Özdemir
Unvan:
Çevirmen, yazar ve editör
İş Bankası Kültür Yay., Çocuk ve Gençlik Kitapları Editörü olarak görev yapmaktadır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
248 syf.
·10/10 puan
Gene muhteşem bir kitap ile anasayfanızda(karşınızdayım) ‍️ Küçük bir çocuğun yaşadığı her gününü değerlendirdiği günce tarzında bir kitap. Yazarımız;İyi bir çocuk olmaktan öte iyi bir insan olmanın güzelliklerini o kadar güzel anlatmış, o kadar güzel öğütler vermiş ki içiniz ısınıyor okurken .. Her kesime hitap eden noktaları da size çok şey öğretiyor . “Arkadaşlarının yanında nasıl sadık bir dost olunmalı, toplumda nasıl iyi bir insan olunmalı, ailede nasıl bir anne - baba olunmalı,okulda nasıl bir öğretmen olunmalı ? “ Sorularını , anlatılan olaylar üzerinde çok güzel cevaplıyorsunuz .. Ve tüm bu cevaplar farkındalığınızı sağlıyor.. Hayatın farklı döneminde okuyup farklı duygular yakalayacağınız , bakış açınızı değiştirebilecek bu kitap ile bence tanışmalısınız ️
192 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitap okurken beni fazlasıyla duygulandıran bir kitap oldu. Çocuk kalbini her yaşta okuyabilirsiniz ve her okuduğunuzda farklı dersler çıkarabilirsiniz. Tek üzüntüm daha önceden okumamış olmak.
Yazar bu kitabı kendi çocuğunun günlüklerinden esinlenerek yazmış. Evet, kitabı kendi eklemeleriyle oluşturmuş ancak kitapta 'çocuk kalbini' okurken görmek çok kolay. Sanırım en çokta bu etkiliyor. Bir çocuğun saf ve temiz kalbiyle çıkardığı dersleri okumak. Buna ek olarak kitapta tek bir çocuk tanımıyorsunuz. Günlük tutan baş karakterimiz Enrico, onun tüm arkadaşları ve onların anne babaları ile tanışıyorsunuz.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
İncelememi okuduğunuz içinde teşekkürler!
:)
328 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Çocuk nedir; şu hayattaki tek sorumluluğu oyun oynamak ve okula gitmek olan bir yaratık mı, bu soruyu bu şekilde kime sorsam karşı gelir ,lakin dönüp yaşamımıza baktığımızda tam olarak böyle olduğunu anlarız. Bana göre en büyük sorumluluk çoçuklarındır aslında çünkü onlar daha hiç kirlenmemiş güzel kalpleriyle bu acımasız dünya ile tanışırlar,bu durumda yapmamız gereken tek şey çocuklarımıza şevkat gösterip ,muhabbet etmektir.
Sevgisiz yetişen her çocuk ,sevgisizlik yayar,sevgiyle yetişen çocukların insanlara zarar verdiği çok az görülmüştür. Örneğin Josè Mauro de Vasconcelos 'un Şeker Portakalı kitabındaki Zezè ,neden onun annesi babası değilde bir başkası Portuga'sı olmuştu ,yada neden biz çocuğumuzun Portuga'sı olmayalım...
Gelelim Çocuk Kalbi 'ne; kitabın konusu üçüncü sınıfa giden Enrico'nun günlük tutarak ,günlüğüne çevresindeki herkesten bir şeyler yazması ,önce kendi ailesi başta olmak üzere arkadaşları ve tanıdığı insanları bize anlatıyor,kimisi zengin kimisi fakir kimisi mutlu kimisi mutsuz bir çok hayat tanımış oluyoruz.Okurken eminim en az bir çocuğu kendinize yakın hissedecek belkide onda kendinizi bulacaksınız,kitapta hoşuma giden bir diğer nokta da anne ve babasının Enrico'ya yazdığı kısa nasihatlar ,onların verdiği her öğütten sonra kendime şunu sordum "sen bunları yaptın mı ,iyi ve çevrene faydalı bir çocuk oldun mu?"
Kimisinin cevabı evet oldu kimisinin hayır ,lakin şunu da unutmamak lazım ki,Enrico çok şanslı bir çocuk, çünkü ailesi ona bir ailenin çocuğuna kalabileceği her şeyi katmış ona çok güzel örnek olup destek olabilecekleri kadar destek olmuşlar hayat yolculuğunda...
Bana öyle geliyor ki iyi insanlar ,iyi çocuk yetiştirmekten geçiyor ,çünkü bir bakıma bugünün çocukları yarının yetişkinleri, ve anne babaları ,maalesef biz insanların yetiştirme diyince aklımıza yalnızca şiddet ve ceza geliyor ,ama ben korkuyla büyüyen hiç bir çocuğun mutlu olup mutlu çocuklar yetiştirdiğine şahit olmadım,kalpler ancak ve ancak sevgi ve şevkat ile mutlu olur çünkü...
Bu kitap gerçekten özel bir kitap ,o yüzden nerde bir öğrenci görürseniz çantasına sıkıştırın veya anne baba olmaya hazırlanan bir yakınınız var ise onlara verebileceğiniz en güzel hediyedir Çocuk Kalbi.
Yakın zamanda okuyacak herkese şimdide iyi okumalar diler ve herkese tavsiye ederim.
Bu güzel eseri ve daha nicesini bana ve birçok okura hediye eden Kitap Şuuru ailesine ve değerli hocam Oğuzhan Saygılı 'ya çok teşekkür ederim.
328 syf.
·Beğendi·10/10 puan
harika bir kitap.Küçükken sadece almış olmak için almıştım okuyup çok beğenmiştim. kitap beni çok etkilemişti nedenini hala kesin bir şeye bağlayamadım.belki de Enriko ile aynı yaşta olmamızdan kaynaklanmıştır.Birkaç yıl sonra ev taşıdığımızda kitabı kaybetmiştim ve çok üzülmüştüm.bir iki hafta sonra almak nasip oldu ve sık sık açıp aylık hikayeleri okurum.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Her ne kadar Eğitim bilim uzmanlarinca "dünyanın en yararlı çocuk kitabı " olarak kabul edilmiş olsa da yetişkinlerin de kesinlikle okuması gereken bir kitap. Çünkü insan bu kitabi okurken hayata dair bircok konuda dersler alıyor. Olaylara çocukların bakış açılarını görmek onların yaşadığı zorlukların aslında onlar için ne kadar ağır olduğunu anlamak insanı duygulandiriyor hatta farkında olmadan kitaba göz yaşlarınız damlıyor.
Birçok bölümde farkında olmadan ağladım ve ileride öğrencilerime nasıl davranmam gerektiğini bu kitap sayesinde bir kez daha öğrenmiş oldum. Ve kitapta adı geçen öğrencilere sarılıp onların göz yaşlarını silip o güzel gözlerinden öpmek istedim. Onların taşıdıkları yükleri onlardan alıp, onların güzel bedenleri,beyinleri yorulmasin istedim. Ama yapamadım!İnanin kitabı okurken kendimi o kadar kaptırmışim ki onlara yararım olmadı diye üzüldüm! Sonra dedim ki kitaptaki öğrencilerine yardim edemesen de yardım edeceğin daha birçok öğrencin var. İşte bu benim için iyi bir teselli oldu!
En kısa sürede okumaniz dileğiyle keyfli okumalar dilerim.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Merhaba!
Beyaz Geceler kitabını 2 yıl önce okumayı denemiştim ama maalesef 2. sayfaya dahi geçememiştim. Bu sefer öyle olmadı ve bir günde okudum.
Kısaltılmış metindi ama yine de çok güzel bir tat verdi. Okuduğum ilk Dostoyevski eseri idi aynı zamanda. Kitaptaki betimlemeler gerçekten çok ince, çok zarifti. Çok zevk alarak okudum bu yüzden puan kırmaya elim gitmedi doğrusu.
Kitap, hayalperest bir adam ve genç bir kızın yaşadıklarını anlatıyor. (Daha fazla şey yazarsam okuma keyfinizi bozabilir bu sebeple bu kadarını yeterli görüyorum.)
Bence imkânınız varsa hemen okuyun, böyle zarif bir eserden mahrum kalmayın.
İyi okumalar kitap kurtları...
328 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
Okurken çok keyif aldım.
Hem beğenerek hem de severek okuduğum bir kitap oldu. Ben en çok Enrico'yu sevdim. Çünkü o karakteri kendime benzettim. Ve ortak yönlerimiz de çok vardı.
Dünyanın en yararlı çocuk kitabı diye düşünüyorum. Bu kitaptan çok şey öğrendim. Herkesin kesinlikle okumasını isterim. Keyifli okumalar:)
328 syf.
·10 günde·10/10 puan
İleride çocuklarımız nasıl yetişecek/yetiştirilecek?
Bunları hiç düşünmediyseniz bu kitabı alın ve en baştan sorgulamaya başlayın kendinizi.

Kitap sadece bir çocuk kitabı değil. Ben okurken kitaba hiç de geç kalmadığımı farkettim.

Hayata dair o kadar güzel ve yerinde tespitler ortaya konmuş ki. Okurken kendinizi ELEŞTİRİYORSUNUZ. Yaptığımız küçücük bir hatayı bile irdelememizi sağlıyor. "İyi bir insan nasıl olunur?" sorusunun cevabını kitap size buldurtmaya çalışıyor. İnsanlık sadece insan olarak yaratılmak değildir. Aynı zamanda insanlara ve kâinattaki daha nice varlığa saygı ve sevgi duymaktır.
Bu kitabı okuduktan sonra inanıyorum ki birçoğumuz daha hassas ve iyi yürekli olacaktır.
328 syf.
Öncelikle bu kitabı incelerken iki göz ile inceleyeceğimi söylemek istiyorum.

Ilki; bir yetişkin gözü ile okursak nasıl değerlendiririz?
Oncelikle kitap bir ilkokul öğrencisinin günlüklerinin babası tarafından düzenlenip daha sonradan kendisinin de bir miktar yorum ve anı ekleyip birlestirilmesiyle oluşan bir eser. 3. Sınıfa gecen Enrico arkadaşları onların aileleri ve öğretmenleri hakkında gözlemler yapıyor ve gelip bunu günlüğüne yazıyor. Aynı zamanda annesi ve babasının ona yazdığı mektuplar da var kitapta.
Nasıl bir birey olmalıyız? Vatanımızı neden sevmeliyiz? Nasıl ahlaklı olabiliriz? Aile ilişkileri nasıl olmalıdır? Arkadaşlarla nasıl geçinilmelidir? İnsanlara bakış açımız nasıl olmalıdır? Gibi gibi bir sürü sorunun cevabı var bu kitapta. Harika mesajlar yer alıyor. Ama neden bilmiyorum bir yerden sonra yordu beni. Sanki sürekli ama sürekli öğüt dinler gibi hissettim kendimi.

Cocuk gözü ile bakacak olsam nasıl değerlendiririm peki?

Oncelikle dili anlaşılır ve sade. 9 yaşındaki bir çocuğun rahatlıkla anlayacağı bir dil kullanılmış. Olaylar da cok basit düzeyde verilmiş. Bunlarda hic sıkıntı yok. Tek sorun yukarıda belirttiğim bir yerden sonra tekrara düşme ve öğüt bolluğu nedeni ile sıkılma duygusu oluşturması.

Ama yine de cok tatlı bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nevin Avan Özdemir
Unvan:
Çevirmen, yazar ve editör
İş Bankası Kültür Yay., Çocuk ve Gençlik Kitapları Editörü olarak görev yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 12,4bin okur okudu.
  • 231 okur okuyor.
  • 2.376 okur okuyacak.
  • 240 okur yarım bıraktı.