Nihad Siris

Nihad Siris

Yazar
8.0/10
63 Kişi
·
129
Okunma
·
5
Beğeni
·
575
Gösterim
Adı:
Nihad Siris
Unvan:
Yazar
Doğum:
Halep, Suriye, 1950
İnşaat mühendisliği okudu. Yayımlanan yedi romanının yanı sıra tiyatro oyunları ve çocuk kitapları da yazdı. 1950’li yıllardaki Halep’in kültürel ve siyasi durumunun televizyonlarda ilk kez konu edildiği, gerçekçi yaklaşımı ve cüretkâr diliyle öne çıkan televizyon dizileri hazırladı. Suriye’de daha basılmadan yasaklanan ve bu nedenle Beyrut’ta yayımlanan romanı Sessizlik ve Gürültü [es-Samt ve’s-Sahab, 2004] çevrildiği ülkelerde büyük ilgi gördü. Rejimin baskısı nedeniyle uzun yıllar önce ülkesini terk etmek zorunda kalan Nihad Sîris, 2012’den bu yana Berlin’de yaşamaktadır.

1987 yılından bu yana düzenli, kısa hikayeler, oyunlar, senaryolar ve tarihsel romanlar yazıyor.
...
"Öyleyse sen bı hainsin?" diyerek sözümü kesti; yüzündeki ifade, ısrarla görmemi istediği o nefreti gösteriyordu.

"Sen dilediğini hain ilan edebilirsin, zira kalem senin elinde."

Sözlerim onu fazlası ile rahatsız etmisti.
Kitleler bizde kafiyeli sloganlarla eğitilir...Fakat bu sloganların şiire benzemesi şarttır. Çünkü biz şiiri seven bir milletiz. Hatta şiire benzeyeni de severiz, sözün içeriğine bakmadan belki kafiyesi ile de yetinebiliriz. Şiir kitlelere hitaben söylenirken düz yazı bireye hitap etmektedir. Bu sebeple Fransız devriminin ilkeleri üstelik orada bir Mirabeau da varken , şiire dökülmüyordu ; tersine Jean Jacques Rousseau nun kaleminden düz yazıya dökülüyordu.Düz yazı akla ve bireye hitap ederken şiir kitlelere hitap eder ve onları yönlendirir.
Nihad Siris
Sayfa 17 - Jaguar yayınevi
"Kitleler bizde kafiyeli sloganlarla eğitilir.Her dönem tekrarlanan bir slogan olur.(..)
Sonuç şu ki, eğer iktidardaki kişi halkın kendisini sevmesini istiyorsa, hemen kendisiyle ilgili yeni sloganlar üretecek bir merkez kurmalıdır.."
160 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Suriyeli Nihad Siris, Arap yazarların aksine (belki de diğer Arap ülkelerine nazaran Suriye romancılığı) oldukça sade ve akıcı bir üslupla Suriye'nin "hain" olarak nitelediği yazar Fethi Şiyn'in yaşadıklarını kaleme almıştır.
 
Fethi Şiyn; Suriye'de değerli ve önemli bir yazardı. Ta ki yaptığı programda Lider'i övmeyi reddedinceye kadar... Bu reddetme işinden olmasına ve saygınlığını yitirip devlet haini sıfatını almasına neden olmuştur. Bir yazara yapılacak en kötü şey ise sanıyorum ki yazdıklarına( çocuk eseri dahi olsa) yayın yasağı getirilmesidir.
 
Lakin Suriye Lider'i Fethi Şiynsiz yapamaz ve iğrenç bir teklifle onu Lider'in pisliğini süslemeye davet eder.

Yazar için iki yol vardır ya Liderliğin GÜRÜLTÜ sü (صخب)ya da hayatını karanlık bir hücrede devam ettireceği bir SESSİZLİK (صمت)...


   Suriyeli bir hocam Suriye devletinin bu kadar karışık olmasındaki tek nedenini "cahillik" kavramıyla açıklamıştı. Lider elinde düşünmeyen koyun sürüsü...

"Bizler kendi iradenizle kul köle olmuş kimseleriz...! "


 
160 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Bir yandan dayatılmak istenilen gürültü diğer yandan arzulanan sessizlik..

2004 yılında yazılmış olan bu kitap henüz dağıtıma çıkmadan yasaklanmış. Ortadoğu Distopyası olarak nitelendirilmiş bir kitap. Okurken Orwell’in 1984 kitabını anımsadım.

Halkın sorgulamadan biat ettiği, kendin ilahlaştıran, uğrunda can verilen Lider’e karşı duran Fethi Şiyn adlı yazarın yaşadıkları anlatılıyor kitapta. Lider’in adı geçmiyor ama bu kitabı kim okursa okusun eminim ki herkese tanıdık gelecek anlatılanlar. Psikolojik ve düşünsel öğelerin olmasıyla birlikte böyle bir distopya ortaya çıkmasını aşırı sevdim. Sadece bitişi beni tatmin etmedi, hafızamda farklı kurgulamıştım.

Fazla akıcı fazla düşündüren bir kitap..
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Mizaha düşkünlüğümün ve dünya işlerini umursamaz oluşumun saflık değil aksine daha kurnaz ve güzel bir seçim olduğunun doğruluğunu kanıtlayan bir roman. Kitleleşmektense bireyselleşmenin huzurunu anlatıyor. Özgür ruhlara göre bir roman.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap, Nihad Siris’in muhalif bir yazar olması nedeniyle ülkesinde yasaklanan, Ortadoğu coğrafyasından çıkan çok başarılı bir eser. Kitabın bu denli okuyucuya geçmesinde, kitabın çevirisini yapan Rahmi Er’in de etkili olduğunu düşünüyorum..
Eserde, tüm halkın sorgusuz sualsiz biat ettiği, kendini tanrı ilan eden, uğrunda insanların öldüğü Lider’e karşı duran ve bu nedenle dışlanan, ‘yola getirilmeye’ çalışılan Fethi Siyn adlı bir yazarın yaşadıklarını, ailesini, sevdiklerini, ülkesini ve sessiz kalan halk anlatılıyor.Ülkenin, halkın, liderin adının geçmediği, ancak yaşanılanların insana her dönemden bir şeyler çağrıştırdığı eser, anlaşılır ve akıcı anlatımı ile kesinlikle okunmaya değer bir eser. Hepinize iyi okumalar dilerim
160 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bilinmeyen bir Arap ülkesinde yaşayan Yazar Fethi Şiyn baskının, zulmün, dayatmanın ülkeyi nasıl kötü bir hale getirdiğini gözler önüne seriyor. Bir gün polis tarafından dövülen bir öğrenciyi kurtardığı zaman başına nelerin geleceğinden habersizdir. Gayet akıcı ve yalın bir dille yazılmış. Kısa sürede bitirdim. Okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
160 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Nihad Siris sürgün hayatı yaşayan Suriyeli bir yazar. Ülkesinde barınamayan yazarın Türkçe’ye çevrilen tek eseri ‘Sessizlik ve Gürültü’ distopya severlerin kesinlikle okuması gereken bir eser. Bu dönem distopik eserleri yakın zamanda okur oldum. Tamamen denk geldi ama okudukça bu türü oldukça sevmeye başladığımı keşfettim. Devamı... http://www.bumesele.com/...gurultu-nihad-siris/
160 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Neresi olduğu "belli" bir arap ülkesinde bir yazarın bağımsız kalma mücadelesi sırasında çektiklerini, sistemle uzlaşamama gerekçelerini işler Siris. Bizde az bilinen bir yazardır. Aşkın ve sevginin insanların zorluklara karşı durabilmesindeki rolüyle birlikte kitabın "sessizlik ve gürültü" nün sembolize ettiği anlamlar bazında kapsamlı incelemeye tabi tutulması gerekir. Sadece bir karşı duruş olarak değil bütünlüklü bir okuma ile kitap hak ettiği şekilde anlamlandırılabilir yoksa basit bir reaksyon kitabı denerek hakkı yenir ki bunu çok doğru bulmuyorum. Logos Düşünce Kulübünün tartışma kitaplarından biridir.
160 syf.
·Puan vermedi
Suriyeli yazar Nihad Siris'in cahilliği, gönüllü kulluğu, korkuyu işlediği eleştirel roman.

Fethi Şiyn ülkesinde önemli bir yazardır ve saygı duyulur fakat ülke onun düşüncelerinin ve yaşayış tarzının pek yanından geçmeyen hatta taban tabana zıt olan bir lider tarafından yönetilir.

Lider; her gün kendisi lehine yürüyüşler düzenleten, afişler bastıran, medya organlarınca sürekli pohpohlanan ve övgüler düzülmesinden mest olan biridir. Buna karşı en ufak bir karşı çıkış hainlikle suçlanır. Gün geçmez ki bu yürüyüşler ve sloganların yaşanmadığı GÜRÜLTÜ süz bir zaman geçsin. Her yerde herkesin karşısına Lider'in görüntüsü, sesi ve onun için atılan sloganlar çıkmaktadır.

Yazarımız Fethi Şiyn, Lider'in aleyhine olacak düşünceleri kaleme aldığı için yasaklanır ve hain ilan edilir. Bu durum yazarın pek umrunda olmasa da Lider'in onu ele geçirme düşüncesi zor koşullar atına sokar yazarı.

Yazar ya lehlerine çalışıp GÜRÜLTÜ ye katılacak ya da sonsuza dek SESSİZLİK e bürünecek.

Halkın koyun olarak güdüldüğü, korktuğu ve korktuğu için güdülmeye mecbur kaldığı bir ülkede keyfi uygulamalarını yaşatan bir Lider' in önüne çıkacak tüm engelleri ve engel ihtimallerini ya sonsuza kadar susturduğu ya da tehdit ve satın almayla bünyesine eklediği bir diktatörlüğün karşısında inançlarından taviz vermemeye çalışan bir yazarın yaşamı.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Beklemediğim derece güzel ve sürükleyici bir kitap. Kısa ve öz anlatımıyla bir iki saatte bitirilebilir. Siyasi bir distopya olan eser toplum da baskıcı yönetimin etkilerini anlatıyor. Siyaset ve toplumla ilgilenenler için güzel bir roman

Yazarın biyografisi

Adı:
Nihad Siris
Unvan:
Yazar
Doğum:
Halep, Suriye, 1950
İnşaat mühendisliği okudu. Yayımlanan yedi romanının yanı sıra tiyatro oyunları ve çocuk kitapları da yazdı. 1950’li yıllardaki Halep’in kültürel ve siyasi durumunun televizyonlarda ilk kez konu edildiği, gerçekçi yaklaşımı ve cüretkâr diliyle öne çıkan televizyon dizileri hazırladı. Suriye’de daha basılmadan yasaklanan ve bu nedenle Beyrut’ta yayımlanan romanı Sessizlik ve Gürültü [es-Samt ve’s-Sahab, 2004] çevrildiği ülkelerde büyük ilgi gördü. Rejimin baskısı nedeniyle uzun yıllar önce ülkesini terk etmek zorunda kalan Nihad Sîris, 2012’den bu yana Berlin’de yaşamaktadır.

1987 yılından bu yana düzenli, kısa hikayeler, oyunlar, senaryolar ve tarihsel romanlar yazıyor.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 129 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 82 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.