Nihad Siris

Nihad Siris

Yazar
8.6/10
10 Kişi
·
18
Okunma
·
1
Beğeni
·
484
Gösterim
Adı:
Nihad Siris
Unvan:
Yazar
Doğum:
Halep, Suriye, 1950
1987 yılından bu yana düzenli, kısa hikayeler, oyunlar, senaryolar ve tarihsel romanlar yazıyor.
Böylesi yürüyüşler düzenlemeyi seven iktidar partisine mensup olmak için doğmuş birtakım insanlar vardır. Bu insanların bedensel yetenekleri, kitleleri yönlendirsinler diye âdeta bir terzi tarafından ölçülüp biçilerek kendilerine dikilmiş gibidir.
Sloganların ve hoparlörlerin yürüyüşlerimizde meydana getirdiği gürültü, düşünmeyi devre dışı bırakmak için zorunludur. Düşünmek lanetli bir eylemdir, suçtur, daha doğrusu Lider'e ihanettir. Sessiz ve sakin ortam, insanı düşünmeye sevk ettiğinden, kitleleri ikide bir bu gürültülü yürüyüşlere çekmek insanların beyinlerini yıkamak ve onları düşünce suçundan korumak için gereklidir. Aksi takdirde bu kadar gürültünün ne anlamı var?
Zorlamalar ve engellemeler yağmur gibi yağdı üzerime. Önce ulusal medya organlarında adımı ve eserlerimi zikretmemeyi kararlaştırdılar. Sonra çocuklar için bile olsa yeni herhangi bir kitabımın yayımlanmasına onay verilmemesine yönelik bir talimat Sansür Kurulu'na ulaştı. Ardından beni hem Yazarlar Birliği'nden hem de Gaazeteciler Birliği'nden, iki yıldız üyelik aidatını ödemediğimi gerekçe gösterip attılar. Sonra bazı yoldaş yazarları yönlendirerek eserlerime ve şahsıma saldırttılar. Sonra bana "vatansever olmayan yazar" sıfatını taktılar, çünkü ben onlara göre "milletin esin kaynağı"na ve "insanlığın pusulası"na hakaret etmiştim. Yine öğrendiğime göre millî bir gün dolayısıyla düzenlenen bir konferansta katılımcılardan biri -ki o yoldaş bir yazardır- kalkmış, benim aleyhime "Defol," diye slogan atmış, onun gibilerden bazıları da onu izleyerek, kasıla kasıla "Defol, defol, defol," diye bağırmışlardı.
Sonuç şu ki, eğer iktidardaki kişi halkın kendisini sevmesini istiyorsa, hemen kendisiyle ilgili yeni sloganlar üretecek bir merkez kurmalıdır. Fakat bu sloganların şiire benzemesi şarttır. Çünkü biz şiiri seven bir milletiz, hatta şiire benzeyeni de severiz, sözün içeriğine bakmadan belki kafiyesi ile de yetinebiliriz.
Kitleler çağı şiir çağıdır demediler mi? Aslında tersi doğrudur, devir nesir devridir. Çünkü şiir kitlelere hitaben söylenirken şu anda yazmakta olduğum düzyazı bireye hitap etmektedir. Bu sebeple Fransız Devrimi'nin ilkeleri, üstelik orada bir Mirabeau da varken, şiire dökülmüyordu; tersine Jean-Jacques Rousseau'nun kaleminden düzyazıya dökülüyordu. Düzyazı akla ve bireye hitap ederken şiir kitlelere hitap eder ve onları yönlendirir. Dolayısıyla şiirin önce Batı'da gözden düşmeye başlaması şaşırtıcı değildir. Şiir hamaset yapıp kişiliği yok ederken düzyazı akıl, bireysellik ve kişiler yaratır.
"Öyleyse sen beni hapishanenin sessizliğiyle iktidarın gürültüsü arasında tercih yapmaya zorluyorsun."
“Her bireysellik, Lider’in otoritesi açısından doğrudan bir tehdittir ve kitle oluşturmak da sadece ve sadece bu bireyselliği ortadan kaldırmak anlamına gelir.” http://www.bumesele.com/...gurultu-nihad-siris/
Nihad Siris sürgün hayatı yaşayan Suriyeli bir yazar. Ülkesinde barınamayan yazarın Türkçe’ye çevrilen tek eseri ‘Sessizlik ve Gürültü’ distopya severlerin kesinlikle okuması gereken bir eser. Bu dönem distopik eserleri yakın zamanda okur oldum. Tamamen denk geldi ama okudukça bu türü oldukça sevmeye başladığımı keşfettim. Devamı... http://www.bumesele.com/...gurultu-nihad-siris/
Neresi olduğu "belli" bir arap ülkesinde bir yazarın bağımsız kalma mücadelesi sırasında çektiklerini, sistemle uzlaşamama gerekçelerini işler Siris. Bizde az bilinen bir yazardır. Aşkın ve sevginin insanların zorluklara karşı durabilmesindeki rolüyle birlikte kitabın "sessizlik ve gürültü" nün sembolize ettiği anlamlar bazında kapsamlı incelemeye tabi tutulması gerekir. Sadece bir karşı duruş olarak değil bütünlüklü bir okuma ile kitap hak ettiği şekilde anlamlandırılabilir yoksa basit bir reaksyon kitabı denerek hakkı yenir ki bunu çok doğru bulmuyorum. Logos Düşünce Kulübünün tartışma kitaplarından biridir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nihad Siris
Unvan:
Yazar
Doğum:
Halep, Suriye, 1950
1987 yılından bu yana düzenli, kısa hikayeler, oyunlar, senaryolar ve tarihsel romanlar yazıyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.