Yazar
Oğuz Adanır

Oğuz Adanır

Yazar
Çevirmen
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
472 Kişi
1.528
Okunma
15
Beğeni
1.381
Gösterim
Tam adı
Prof. Dr. Oğuz Adanır
Unvan
Türk Bilimadamı, Yazar, Çevirmen
Doğum
İzmir, Türkiye, 1951
Yaşamı
İlk ve orta öğrenimini İzmir'de gördü. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini Fransa'da Paris I Pantheon/Sorborne Üniversitesi'nde yaptı. "Televizyonun Azgelişmiş bir Ülke Üzerindeki Etkileri" isimli doktora tez çalışmasıyla buradaki eğitimini tamamladı. 1979 yılında Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü'nde, 1985 yılından itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamış, 1988 yılında doçent, 1994 yılında profesör olarak atanmıştır. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü'nde Bölüm Başkanı olarak görevine devam etmektedir. "Senaryo Yazarlığı" ve "Sinema Göstergebilimi"'nin yanı sıra Türkiye'de ilk kez "Simülasyon Kuramı"yla ilgili dersler vermiş, Jean Mitry, Christian Metz ve Jean Baudrillard gibi dünyaca ünlü kuramcıların Türkiye'de tanınmasına büyük katkıda bulunmuştur. Yazarın Sinema, İletişim ve Kültür konularında yayınlanmış pek çok araştırma, incelemesinin yanı sıra; İşitsel ve Görsel Anlam Üretimi, Sinemada Anlam ve Anlatım, Kültür,Politika ve Sinema, Çağdaş Türk Toplumu ve Kültürü Üzerine İronik Bir Varsayım, Eski Dünya'ya Yeni Bir Bakış, Kuramsal Bir Deneme Kitap I-II-III, Kapitalizmin Öncesi Evrensel Kültür/ Zihniyetten Günümüze/ Osmanlı ve Ötekiler gibi özgün çalışmaları; Sinema Estetiği ve Psikolojisi (Jean Mitry), Sessiz Yığınların Gölgesinde ya da Toplumsalın Sonu (Jean Baudrillard), Faucault'yu Unutmak (Jean Baudrillard), Üretimin Aynası (Jean Baudrillard), Simülakralr ve Simülasyon (Jean Baudrillard), Sinemeda Anlam ve Anlatım Üzerine Denemeler (Christian Metz) gibi çevirileri vardır. Antropoloji'den Psikanaliz'e, Göstergebilim'den Sosyoloji'ye, Ekonomi ve Tarih'ten, Simülasyon Kuramı ve Dilbilim'e kadar uzanan geniş bir yelpazede bilimsel bir bilgi birikimine sahip olan bir yazar ve bilim adamıdır.
Hüseyin T.
Sinemada Anlam ve Anlatım'ı inceledi.
184 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitap şu cümleyle başlıyor: "Dünyaya söyleyecek iki çift sözünüz yoksa, yaşamınızın da bir anlamı yok demektir." "Sinemada Anlam ve Anlatım" Baudrillard çevirmeni olarak tanıdığım Oğuz Adanır'ın kitabın adının hakkını verdiği, konusunu çok iyi sınırlandırdığı, meselesini okuru kendinden uzaklaştırmadan net bir şekilde irdelediği bir kitap. Kitapta üç bölüm var. İlk bölümde sinema nedir, tarihi nedir, sanatçı kimdir, sanatçının işlevi nedir, seyirci kimdir, sinemada anlam üretimi nasıl ve neye bağlı olarak yapılır? gibi sorulara cevaplar veriyor Adanır. Bu bölümün anahtar kelimeleri olarak "sinema, anlam, zihniyet, sanatçı" sayılabilir. İkinci bölümde ise yazar bir İngiliz, bir de Türk filmini anlam üretimi bağlamında ince ince analiz ediyor ve daha sonra da o iki filmi anlam üretme noktalarından karşılaştırıyor. Üçüncü bölümde ise elindeki aynayı, kara aynayı "Türk sineması"na tutuyor. Tabii aynayı kaldırdığında da biz, kendi dinamikleri, özgün anlam üretim mekanizması olmayan; cinselliğin simülasyonu olan aşk merkezli melodramlar ve yine cinsellik orijinli komediye dayalı filmlerle dolu bir sinema buluyoruz karşımızda. 1987 yılında basılmış bu kitapta yazar, sinemamızdaki yapımcıyı, yönetmeni, seyirciyi ve oyuncuyu yaylım ateşine tutuyor ve sinemamızı tüm bileşenleriyle bir yeniden kurmaya davet ediyor.
Sinemada Anlam ve Anlatım
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Abdullah Talha Genç
Osmanlı ve Ötekiler'i inceledi.
556 syf.
·
26 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Kitap, Osmanlı ve dünya tarihini yeniden ele alarak, Ülgener, Bloch, Baudrillard gibi isimlerin eserleri ışığında ve temel kavramlar olarak potlaç, simülasyon üzerinden inceliyor. Okunması dünya tarihine bakmada farklı bir perspektif katacaktır.
Osmanlı ve Ötekiler
OKUYACAKLARIMA EKLE