Oğuzhan Uğur

Oğuzhan Uğur

Yazar
7.3/10
191 Kişi
·
398
Okunma
·
75
Beğeni
·
1.646
Gösterim
Adı:
Oğuzhan Uğur
Unvan:
Türk müzisyen, film yönetmeni ve senarist.
Doğum:
Ankara, 29 Ocak 1984
29 Ocak 1984 Ankara'da dünyaya gelen Oğuzhan Uğur oyuncu, şarkıcı ve şimdilerde YouTube'da yayınladığı videolar ile youtuber kimliği ile tanınmaktadır

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümünü mezunu olan Oğuzhan Uğur, okul döneminde sergi, belgesel ve kısa film çalışmaları gerçekleştirmiş ardından Osman Sınav ile çalışmaya başlamıştır.

Okuldan sonra bir dönem Mustafa Şevki Doğan ve Osman Sınav'ın asistanı olarak görev yapmıştır.

2011 yılında beyaz perdede izleyiciyle buluşan Ağır Abi filminin yönetmenliğini ve senaristliğini yapan Uğur'un pek çok single çalışması bulunmaktadır.

2012 yılında ise Çok Şükür adlı ilk albümünü yayınlamış ve ardından single çalışmaları yapmıştır. Ayrıca Murat Dalkılıç'ın Leyla isimli parçasına çekilen video klibin yönetmenliğini üstlenmiştir. Yine Dalkılıç ile Mağlubiyet adlı parçaya düet yapmıştır.

2015 yılında Pişt, 2016 yılında ise Bizans Oyunları projelerinde rol almıştır.

Bir dönem YouTube'da şeberme adını verdiği skeç videoları çeken Oğuzhan Uğur, şimdilerde Youtube kanalı BaBaLa TV ve Onedio üzerinden video programları sunmaktadır.
Hani yavrumuza ‘senin için dünyayı yakarım’ deriz ya... Hiç düşünmeyiz be ortağım, o yaktığımız dünyada bizimkinden hariç kaç tane daha yavrucak var diye. Kaç tane daha ana baba var...
- Genç bir Türk delikanlısısın, daha Türkçe’ yi bile doğru düzgün konuşamayan Türk delikanlısı...

+ Yav Allah aşkına agam... Adama soruyorsun ‘gardaş nerelisin?’ diye ‘Ankaralıyım ama Selanik’ ten geldik’ diyor, ‘Trabzonluyuz ama Yugoslav göçmeniyiz’ diyor, ‘Eskişehirliyim ama Çerkeziz’ diyor. E İstanbul ne? Alayı ‘göçmenim de göçmenim’ diyor. Şimdi siz Türkçe’ yi pek güzel konuşanlar bile bir türlü Türk olduğunuzu kabul edemiyorsunuz da ben konuşamadım diye mi Türk olamadım? Sen nesin agam?
“Hafıza, sırtımızda taşıdığımız seyahat çantasıdır aslında. Sonsuz hayat döngüsünün içinde her gün, her dakika yenileri eklenir de kamburu çıkar insanın onu taşıdıkça. Zamanla bazılarını atmak zorunda kalır ilerleyebilmek için. Hiç vazgeçemedikleri vardır bir de, her gün elinin altında olsun, istediğinde hemen ulaşabilsin ister insan...”
Oğuzhan Uğur
Sayfa 75 - Hayykitap Edebiyat
Zaten birinin kim olduğunu sorunca ya adından ya mesleğinden bahsediyor. Bir fark yarat be, ne olacak? Bana kim olduğunu söyle, inan adın umurumda değil.
"Tecavüz kaçınılmazsa zevk alacaksın' lafının bir erkekten çıktığını biliyor muydun?"
''Neden biliyor musun? Çünkü bir kadın asla tecavüz hakkında şaka yapmaz!"
Zaten birinin kim olduğunu sorunca ya adından ya mesleğinden bahsediyor. Bir fark yarat be, ne olacak? Bana kim olduğunu söyle, inan adın umrumda değil.
İnsan azat edebilir mi kendini kendi azabından? Üstelik her adımda kendini keşfettiği bu yolculuğun sonu kaçmak istediği gerçeklere çıkıyorsa...
Oğuzhan Uğur
Hayykitap
"Hani yavrumuza senin için dünyayı yakarım" deriz ya... Hiç düşünmeyiz be ortağım, o yattığımız dünyada bizimkinden hariç kaç tane daha yavrucak var diye. Kaç tane daha ana baba var... Öyle kolay yakarız dünyayı
"... Allah aşkına! Sen bugüne kadar hangi patronun hapse girdiğini gördün? Olan hep biz garibana olur..."
Oğuzhan Uğur
Sayfa 78 - Hayykitap Edebiyat
Omuz attı, tekmeledi ama nafile. Kapı sanki darbelerin gücünü emiyor, acı olarak onun vücuduna geri zerk ediyor gibiydi.
Oğuzhan Uğur
Sayfa 27 - Hayykitap - Ziya
Oğuzhan Uğur fikirleri ve onları anlatım biçimiyle severek izlediğim, zaman zaman da gülmeme sebep olmasıyla beni mutlu eden bir şahsiyettir. Bu yüzden de kitap çıkartacağı zaman “Bu da popüler oldum ayağına kitap çıkartıyor kardeşim.” diye tepki vermedim de aksine “Çok iyi şeyler çıkartabilir.” düşüncesiyle kitabını merakla bekledim ve çıktığı ilk günlerde alıp okudum.

Kitapla ilgili beklentilerim yüksekti kısaca ama maalesef bu kitap benim beklentilerimi doyurmadı. Edebi yönüyle yavan diye nitelendirebilirim. Bunun sebebi olarak kitabın aslında film senaryosu olması ve olay örgüsüne bağlı olarak pek edebi kaygının güdülmemesi olarak gösterebilirim. Kara mizah türünde-absürt olaylar- yazılan, bir insanın geçmişte yaşadıklarından dolayı iç hesaplaşmalarını konu edinen, akıcı sayılabilecek ama edebi manada vasat diye nitelendirebileceğim bir kitap 67.

Oğuzhan Uğur’dan çok daha iyisi çıkabilir, "Mevzular" tarzında ve fikirleriyle bezeli bir kitap yazmasını çok isterim. Keyifli okumalar :)
Oğuzhan Uğur düşünce ve anlatım tarzıyla sosyal mecralardan severek takip ettiğim biri. Senaristliğini de başarılı bulurum fakat kitap konusunda ne bekleyeceğimi bilmiyordum. Beklenti içinde olmadığım için ilk kitabı beni oldukça tatmin etti. Akıcı ve merak uyandırıcı ve oldukça kafa karıştırıcı bir konusu var. Toplumsal yaralarımıza yine kendi tarzında değinmiş, o çok sevdiğim yorumlarını da serpiştirmeyi ihmal etmemiş. Umarım yazmaya devam eder.
Her kitabı bir diğerinden ayıran bazı özellikler vardır; bir düşünce,bir ayrıntı ya da kitabı bitirip kafanı kaldırdığında seni kendi dünyandan soyutlayacak bir kurgusu vardır fikrimce.

Yaptığımız ve geri dönmediğimiz hatalar ,haksızlıklar ,önem vermediğimiz insanlar aslında her biri sırtımızda oluşan koca bir kamburmuş meğerse. Bu kitap elimizle daha önce fark etmediğimiz kamburumuza dokunmamızı sağlıyor,peşimizde olanların aslında içimizde olduğu gerçeğini çok sert vuruyor yüzümüze. Oğuzhan Uğur'un kıvrak zekasıyla birleşen kurgu uykumuzdan uyanmamız için bize gösterilen 67 dakikalık bir komaya sokuyor. Umarım uykudan uyanmak komadan kalkmakdan daha zor gelmez bizlere. İyi okumalar...
Oğuzhan Uğur’u ortaokul zamanlarımda tanıdım ve sadece müzikleriyle eğlendiğim biriydi. Sonra YouTube Kanalı ile bütün ülkeye virüs gibi yayıldı ve çokta güzel oldu. Kendi fikirleriyle ,düşünceleriyle belki çoğumuzun kafasında ki sorulara cevap oldu. Kitap çıkaracağını duyduğumda asla kötü bir şey gelmez ve daha çok yine kendi fikirlerini konu alan bir kitap olur diye düşünmüştüm. Fakat bence takipçilerini yanıltılarak ilk kitabı olmasına rağmen yine kendi tarzını yansıtarak bir kurgu kitap yazmış çokta başarılı olmuş. Ben sonunu merak ederek okudum. En önemlisi kurgusu beni çok fazla yormadı. muhteşem bir sonla bitirdi. Evet Çete şimdi asıl soru! BİZ KİMİZ?
Oğuzhan abimizi sosyal mecralardan nefes almadan konuşmalarıyla, hızlı cevaplarıyla ve muazzööğr diye bağırışıyla severek takip ediyorum. Kitap yazdığını öğrendiğimde şaşırmadım aksine sevindim de çünkü konuşma kabiliyetini kitaba nasıl yansıtır ne okuruz diye merak ettim açıkçası. Aynı fikirlere sahip olmadığımız cok konu olmasına rağmen bilgi sahibi olup araştırıp fikirlerini onaylayıp sunması çok hoşuma gider. Bu düşüncelerle başladığım kitap çok farklı çıktı ve şaşırdım diyebilirim. Dil olarak çok yavan yüzeysel ve günlük konuşma tarzında yazılmış kitap.İlk kitabı diye bunu eleştirmeyi doğru bulmuyorum ama Oğuzhan Uğur ve cümle kurma kabiliyeti olunca konu, bunu eleştirmeden de geçemiyorum. Sonuna doğru biraz sıkıldım kitaptan ancak bağladığı son çok güzeldi. Kimseye hesap vermemiz gerekmeyen durumlarda kurtulduğumuzu sanarız ancak ufacık görünen ama kocaman bir şeyi atlarız 'iç muhakeme veya vicdan' ona siz karar verin artık.Kelebek etkisi dediğimiz olay devreye girer burada. Bizim için nokta kadar değeri olmayan şeyleri bile yaparken aslında ne dağlar devirdiğimizin farkında bile olmayız çoğu zaman. Dikkatli mi olmak gerekir nasıl davranmak gerekir bunun için genelleme yapıp akıl veremem ama sadece bencil olmamaya özen göstermemiz gereken onlarca konu olduğunu söyleyebilirim.
Yine kitap yazsa yine okurum umarım çok daha iyilerini okutur bize. Keyifli okumalar.
Oğuzhan Uğur’u youtubedan takip ediyorum, onun öncesinde de şarkılarından biliyorum ve başarılı biri olduğunu düşünüyorum. Kitap çıkardığı zaman hemen alıp okumayı istedim ve okurken gerçekten “ben ne okuyorum?” diye sordum kendime sonuna kadar fakat sonlarında her şeyin belli olmasıyla gerçekten ilk kitabı olduğunu göz önüne alırsak gayet iyi iş çıkardığını düşünüyorum. Çok beğendim. Tavsiye ederim hepinize.
#Hafıza, sırtımızda taşıdığımız seyahat çantasıdır aslında. Sonsuz hayat döngüsünün içinde her gün, her dakika yenileri eklenir de kamburu çıkar insanın onu taşıdıkça.

Nasıl desem bilmiyorum. Okurken beynimin ordan oraya gezdiğini hissettim. Çok beğendim. Özellikle sürükleyici oluşunu. Yorucu, anlaşılmaz bir anlatımı yoktu. Beklemediğim bi sonla da bitti. Devamını bekliyor olacağım.
Eşi ve kızıyla tatile gitmek üzere yola çıkan Savcı Ziya Hudutlu'nun bir kaza sonucu bilincini yitirmesini ve sonrasında kendini-kimliğini sorgulamasını okuyoruz 67'de. Tam da Oğuzhan Uğur'dan bekleneceği üzere, bol mesajlı bol göndermeli bir ilk roman. Zaten onlar olmasa ya da bitirdikten sonra insana kendini sorgulatmasa Oğuzhan Uğur, Oğuzhan Uğur olamazdı herhalde. Babala'yı, özellikle de Mevzular'ı sıkı takip ettiğim için yazarın tarzına oldukça aşinayım. Bu da romanı gözümde daha bir cazibeli kıldı. Ancak naçizane fikrimi belirtmeden yorumumu bitirmek istemem; Mevzular'da konuştuğu her cümleyi kağıda döküp kitap yapsa, daha büyük bir keyifle okurdum. Çünkü beklentim daha çok, "Oğuzhan Uğur tarzı" diyebileceğim, bizim açıp bakmaya üşendiğimiz gündemin gerçeklerini eğlenceli bir dille anlatmasından yanaydı. Yine de keyifli bir iki saat geçirmek isteyen, metafor seven okurlara tavsiye edebilirim. =)
Oğuzhan Uğur'un ilk roman kitabı olmasına rağmen öncelikle oldukça başarılı bir kitap olduğunu belirtmek istiyorum. Kitabın ilk başlarında "ben ne okuyorum" dediğim hatta zaman, mekân, kişiler algısı sürekli değiştiği için kafam karışmadı değil fakat daha sonraları çok fazla akıcı ve merak uyandırarak devam ediyor roman ve sonunda "inanmıyorum" dedim. Kesinlikle çok başarılı tavsiye ederim‍️
Oğuzhan Uğur'u sevmeme,yaptığı işlere cokca saygım olmasına ragmen kitap beni hayal kırıklığına uğrattı.
Oğuzhan Uğur'un konusması,üslubu dinleyeni kolayca etkileyebilirken aynı etkiyi maalesef yazısında saglayamamış.Olayların içine bir türlü giremememin dışında,sürekli nerede kaldığımı unuttum.
Belki çok güzel bir iş olacakken kopukluklar yuzunden,belki de benden dolayı sebeplerden sevemedim.Seveni vardır,saygı sonsuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Oğuzhan Uğur
Unvan:
Türk müzisyen, film yönetmeni ve senarist.
Doğum:
Ankara, 29 Ocak 1984
29 Ocak 1984 Ankara'da dünyaya gelen Oğuzhan Uğur oyuncu, şarkıcı ve şimdilerde YouTube'da yayınladığı videolar ile youtuber kimliği ile tanınmaktadır

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümünü mezunu olan Oğuzhan Uğur, okul döneminde sergi, belgesel ve kısa film çalışmaları gerçekleştirmiş ardından Osman Sınav ile çalışmaya başlamıştır.

Okuldan sonra bir dönem Mustafa Şevki Doğan ve Osman Sınav'ın asistanı olarak görev yapmıştır.

2011 yılında beyaz perdede izleyiciyle buluşan Ağır Abi filminin yönetmenliğini ve senaristliğini yapan Uğur'un pek çok single çalışması bulunmaktadır.

2012 yılında ise Çok Şükür adlı ilk albümünü yayınlamış ve ardından single çalışmaları yapmıştır. Ayrıca Murat Dalkılıç'ın Leyla isimli parçasına çekilen video klibin yönetmenliğini üstlenmiştir. Yine Dalkılıç ile Mağlubiyet adlı parçaya düet yapmıştır.

2015 yılında Pişt, 2016 yılında ise Bizans Oyunları projelerinde rol almıştır.

Bir dönem YouTube'da şeberme adını verdiği skeç videoları çeken Oğuzhan Uğur, şimdilerde Youtube kanalı BaBaLa TV ve Onedio üzerinden video programları sunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 75 okur beğendi.
  • 398 okur okudu.
  • 23 okur okuyor.
  • 267 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları