1000Kitap Logosu
Orhan Şener Koloğlu
Orhan Şener Koloğlu
Orhan Şener Koloğlu

Orhan Şener Koloğlu

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
9 Kişi
50
Okunma
0
Beğeni
94
Gösterim
Unvan
Akademisyen - Yazar
Yaşamı
Orhan Şener Koloğlu, Diğer, İslam kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.  Cübbailer'in Kelam Sistemi kitabının yazarıdır. Orhan Şener Koloğlu kitapları; İsam Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.  Orhan Şener Koloğlu tarafından yazılan son kitap "Cübbailer'in Kelam Sistemi", İsam Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.
Furkan Uzel
İmam Maturidi ve Maturidiyye Mezhebi'yi inceledi.
100 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
İmam Mâtürîdî öncesi Ehl-i Sünnet'in tarihî seyri, İmam Mâtürîdî'nin hayatı, hocaları ve öğrencileri, Mâtürîdiyye mezhebinin ortaya koyduğu görüşleri işleyen bu kitabın içeriğinin çok derin olmadığını ve giriş eseri olduğu kanaatindeyim. Okuyana kolaylık olsun diye terimler de günümüz kelimelerine göre kullanılmış ve açıklanmış.
İmam Maturidi ve Maturidiyye Mezhebi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Beşûş
İmam Maturidi ve Maturidiyye Mezhebi'yi inceledi.
İmam Matürîdî ve Mezhebi
"Maturidiyye mezhebi, temel düşünceleri Ebu Hanife tarafından ortaya konulan ve İmam Matürîdî tarafından kurulan bir kelâm mezhebidir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Eş'ariyye mezhebi ile birlikte, Hz. Peygamber(s.a.v) ve ashabının dinin temel konularında ve özellikle de itikadî konulardaki anlayışı takip eden, bu yönüyle de doğru inancı temsil eden Ehli Sünnet anlayışını temsil eden iki kelâm ekolünden birisidir." - Bu çalışma giriş ve iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda İmam Matürîdî şahsiyeti ve hayatı ele alınıyor. İkinci kısımda ise mezhep hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. - Bilgim vardı genel olarak mezhep hakkında, biraz daha tafsilat edinmiş oldum bu çalışma sayesinde. - Ama çalışma daha objektif bir şekilde ele alınabilirdi. Objektiflikten uzak olması okuyucuyu ziyadesiyle sıkmaktadır. Ve bazı yerlerde aynı şeylerin aynı biçimde tekrar edilmiş olması sıkıcı olan başka bir yanıydı. - Çalışmada bazı yerlerde daha kapsayıcı ve makul kavramlar kullanılabilirdi. Ama her ne olursa olsun bir İlahiyat öğrencisinin alıp incelemesi gereken kitaplardan biridir diye düşünüyorum... Vesselam!
İmam Maturidi ve Maturidiyye Mezhebi
OKUYACAKLARIMA EKLE
6