Ozan Bodur

Ozan Bodur

Yazar
9.2/10
162 Kişi
·
338
Okunma
·
75
Beğeni
·
2.656
Gösterim
Adı:
Ozan Bodur
Unvan:
Araştırmacı Yazar
Türkiye ruhunu kaybetti... Toprak mı? En değersiz şeyimizdir belki de! Belki de en değersiz şeyimizi kaybedince her şeyimizi kaybettiğimizi anladık; ruhumuzu...

-Cemil Meriç-
.....


Kudüs, ey Kudüs! Seni unutursam sağ elim hünerini unutsun! Ey Kudüs! Eğer seni anmazsam ve en büyük sevincimden üstün tutmazsam dilim damağıma yapışsın!

.....
Yine Seddülbahir'de Türk siperlerini yerle bir eden bir bombardıman yaşanmıştı. İngilizler öyle atışlar yapmıştı ki toz topraktan göz gözü görmüyordu. Hedef alınan düşman noktalarında bırakın askeri, canlı sinek kalma ihtimali bile düşünülmezken toz ve toprağın kalkması ile türk siperlerinden bir afiş yükselmeye başlamıştı. Pankartın üzerinde düşmanı tiye alan bir ifade yazılmıştı:"No casualties"yani "Kayıp yok!"

Türkler ölümle bile eğleniyorlardı...
.....


Birinin ölmesi için ruhun bedeni terk etmesi gerekir. Türkler'in ruhu ise İslam'dır. Bu ruh öldürülmediği müddetçe Müslümanların birçoğu Türkler'e bağlı kalmaya devam edecektir.

.....
.....


İngiliz Parlamentosu'nda konuşma kürsüsüne elinde Kur'an-ı Kerim ile çıkan adam da odur.
Parlamento üyelerine doğru kutsal kitabımızı göstererek,
Bu,müslümanların elinde kaldıkça İngilizler hiçbir zaman onlara hâkim olamayacaktır. İngiliz politikalarının uygulanması için yegâne çözüm müslümanları bu kitaptan uzaklaşmıştır! demiştir.

.....
366 syf.
·11 günde·10/10 puan
Bütün kirli masabaşı oyunlarina, istihbaratlara, israil'in günumüzdeki oyunlarını bile o zamandan hazırladığı, gafletteki millet, bölünmüş ümmetin planları tuttuktan sonra parçalanan bir devleti anlatan bir kitap.
264 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Bekir Develi ile Peynir Gemisi programında denk geldiğim ve dinlerken vay be diyerek merakla dinlediğim güzel insan Ozan Bodur ile tanışma kitabımdı. Yazarın tane tane anlatımı ve güzel üslubuyla Sultan Abdülhamid Han'ı bu kitaptan okumanızı tavsiye ediyorum.

2.Abdulhamid Han'ın şehzadelik yılları, şahsiyeti, devlet adamlığı, sultan oluşu, devleti tekrar düzenlemesi, zihin dunyası ve hilafet siyaseti gibi konular ele alınmış ve çok güzel anlatılmış. Onun nasıl yenilikçi bir devlet adamı olduğuna şahit olacaksınız.

Abdülhamid Han’ı anlamak” dediğimiz şey o döneme dair onun verdiği mücadeleyi bilmekte saklıdır.

Keyifli okumalar...
272 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Tarihi olayların akıcı bir üslupla başarılı bir şekilde yazıldığı mükemmel bir eser. Bilhassa kitapta bölüm bölüm verilen mektuplar insanın içindeki ölü duyguları bile uyandıracak kuvvette yazılmış. Baştan sona hem aksiyon hem hüzün hem de gurur veren bir kitap. İçinde bir çok duyguyu barındıran ve tek oturuşta bitirebileceğiniz bir kitap. Etkisinden çıkamadığım, tekrar tekrar okuduğum bir kitap. Mutlaka okunmalı..
272 syf.
·3 günde·7/10 puan
İnsanın milli duygularını coşturan bir kitap. Ozan Bodur, başarısız olmuş onlarca darbe girişimlerinden birini ve bu işe bulaşan insanları inceleyerek ele almış. Yakın tarihimizi bilmek isteyen ve akademik kitapları okuyamayalar için güzel bir seçenek olmuş.Sadece bahsettiği darbe günlerini anlatmış ve bunu yaparken de tarihimizde önemli yeri olan ancak değerini hatta isimlerini bilmediğimiz kahramanlarımızdan bahsetmiş. Özellikle dünya genelinde zulme uğrayan mazlumların padişaha yazdıkları mektuplar çok etkileyiciydi.Osmanlı üzerinde oynanan oyunlar ve tüm dünyayı etkileyen tapınakçılardan bahsediliyor genel olarak. Yazarımız bu konuda (siyonizm) biraz takıntılı. Dipnot olarak verdiği bilgiler çok ilgimi çekti. Dikkat etmediğim birçok detayın farkına varmama vesile oldu. Ancak yazım ve imla açısından çok fazla keyif aldığımı söyleyemeyeceğim. Kelime ve harf hataları,ek veya hece eksiklikleri fazlaca vardı ve bu yüzden sık sık dikkatim dağıldı. Anlaşılır, akıcı bir dili var fakat edebi açıdan çok fazla bir doyum beklemeyin. Dönemin kısa bir bölümünü anlattığı için kitabın devamı gelebilir izlenimi bıraktı bende.
Diğer kitabı ‘ Operasyon 1915’ i de aldım okuyacağım.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Eser, Ozan Bodur’dan okuduğum ikinci kitap ve Osmanlı yakın tarihinde en sevdiğim olaylardan birini anlatıyor. Çırağan Vakası’nı. Çırağan Vakası, Sultan Abdülhamid’e yapılan ve Yedisekiz Hasan Paşa’nın kızılcık sopası ile Ali Suavi’nin kafasını kırmasıyla sonuçlanan birkaç saatlik darbe teşebbüsüdür.

Bu vakayı ne zaman okusam ya da ne zaman anlatsam, anımsasam Ali Suavi’nin kırılan kafası gelir aklıma ve beni bir gülme alır... Neyse bu nükteden sonra yazar ve eserden bahsedeyim.

Yazarın ilk Operasyon 1915 kitabını okumuştum. O kitabı okuduğum zamanlarım, kafamın ve gönlümün nice zamandır kitaplardan zorunlu olarak uzak kaldığım zamanlardı ama buna rağmen o sürükleyiciliği ve yakın tarihe ait bilgileriyle çoğunluğunu 1 gecede olmak üzere 2 günde bitirmiştim. Okurken ve bitirdikten sonra bir sürü yerde “vay be” demekten kendimi alamamıştım. Bu eser de çok şahane, elinizden bırakayamacağınız türde tarihi bir roman... Dipnotlarda ise her yaştan ve fikirden insana araştırma kaynağı olacak şekilde bilgilerle donanmış. Masonlar, Amerika’nın keşfi... He eserin en can alıcı noktası ise;
Türkistan Tekkesi Mektupları... Bu babda bilgi vermeyeyim, merak edin okuyun. Ama okurken için için ağladım. Medeniyetten uzak ama kendini medeni olarak lanse eden büyük devletlerin ABD, Çin, Hollanda’nın vahşî hayvanlardan daha vahşi hâllerini okurken kahroldum. Hâsıl-ı kelâm eser bilgi, tarih ve hakikat anlamında tavsiyemizdir. Okuyun, okutun. Darbe 1878 Ozan Bodur
366 syf.
·9 günde
Operasyon 1915, okurken bazı sayfalarında gözlerimin dolduğu, bazı sayfalarında kanımı donduran ifadelerin yer aldığı bir kitap.
Bu kitabı her Müslüman Türk'ün okuması gerektiği kanaatindeyim. Bizler batı hayranlığına devam ederken, onlar ise bizim topraklarımızı, ruhumuzu ele geçirme planındalar. Yüz yıl öncede böyleydi şimdide böyle, değişen bir şey yok.

Kitabı okuduğunuzda farklı ırklardan olan yüz binlerce askerin Çanakkale'ye niçin savaşmaya geldiğini tam anlamıyla idrak edeceksiniz. Kimileri petrol için, kimileri hayallerindeki hakimiyete ulaşabilmek için, kimileri ise sadece Kudüs'ü ele geçirmek için.
Çanakkale ve Kudüs ne alaka diyebilirsiniz, önemini okuduğunuzda anlayacaksınız.

Çanakkale ve Kudüs'te askerlerimizin verdiği destansı mücadele bize anlatılanlardan çok daha fazlası.

Ozan Bodur'un deyimiyle,
"Tarih, çoğu zaman şaşırmak demektir, şaşırmak için okuyun!.."
366 syf.
·Beğendi·10/10 puan
“Tarihi sevmiyorum, ilgimi çekmiyor” diyenlerin ilgisini uyandıracak kadar ilgi çekici bir eser. Usta bir kalem, gerçeğe yakın bir kurgu ve akıcı anlatım. Bir kitapta aranan her özelliğe sahip. Tek oturuşta bitebilecek bir kitap. Sizi olayların yaşandığı zamanlara, mekanlara görüren sürükleyici bir kitap. “Tarihi, tarihi romanlarla seversiniz ama öğrenemezsiniz “diyen bir yazar. Ve, “Kusursuz kurgunun yalnızca Allah tarafından yazıldığına inanan bir yazı işçisinin” muhteşem kurgusu... Ölmeden önce mutlaka okunması ve okutulması gereken bir kitap.
264 syf.
·9/10 puan
Yorum-Lu-Yorum
Göksultan'da bir kez daha görüyoruz ki, düşmanlarımız bir an bile olsun ensemizden inmemiş en ufak bir gevşekliğimizde üzerimize çullanmışlar. İşin garip yanı ise dış düşmanlarımızın yanında birde kendi içimizde ülkesini bölmeye çalışan bu zümreleri anlamak elde değil.
Göksultan ile yine yeniden Abdulhamid'in ülkenin içinden geçtiği zor zamanlarda muhteşem bir politika sergilemesi sonucunda ayakta tutmasına şahit olduk.
Bazı sayfaları içimiz kan ağlayarak okuduk. Tarihi bir kitap okurken sonunu bilmek bana çok acı vermiştir her zaman. Ama şunu da hatırlatır "Tarih tekerrürden ibarettir." öyleyse her zaman uyanık olmalı, dış ve iç mihrakların oyununa gelinmemelidir. Vesselam.
Okunabilir mi?
2.Abdulhamid Han'ın şahsiyeti, devlet adamlığı ve hilafet siyasetini içeren bu kitabı okumalısınız dostlar.
265 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Sultan 2. Abdülhamid Han'ın saltanatının başlarında gerçekleşen bir darbe girişimi olan Ali Suavi'nin, eski Sultan 5. Murad'ı Çırağan Sarayından kaçırıp tekrar tahta geçirmesini anlatan olayı Ozan Bodur bir roman havasında ve kişilerin gözleriyle sermeye çalışması gerçekten çok başarılı olmuş. Özellikle olayların nedenleriyle, doğru ve yanlışlarıyla açıklanması dönemin gerçekleri açısından etkili bir şekilde sunulmuş. Tarihe ilgisi olanları etkileyecek bir roman, yazarın başarısı ayrıca takdire şayan...
366 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Osmanlı son evreleri ve Türkiyenin kuruluşu döneminde yahudilerin yaptıkları siyasi oyunları, hileleri ve sinsi planlarla nasıl düşmanlık yaptıklarını gösteren bir yapıt.
Hem tarihi bilgi birikimimizi artırmak, hem de bu konularda daha da bilinçlenmek için kesinlikle okunması gereken bir eser. Oynanan oyunlara ve kişilere çok şaşıracaksınız....

Yazarın biyografisi

Adı:
Ozan Bodur
Unvan:
Araştırmacı Yazar

Yazar istatistikleri

  • 75 okur beğendi.
  • 338 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 219 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.