Geri Bildirim
Pam Jenoff

Pam Jenoff

7.4/10
105 Kişi
·
223
Okunma
·
4
Beğeni
·
599
Gösterim
Adı:
Pam Jenoff
Unvan:
Yazar
Doğum:
Maryland, ABD
Böyle bir hayat değildi beklediğim. Ama hayat dediğin böyleydi...
Pam Jenoff
Sayfa 157 - Pegasus Yayınları
Kimliğin yüzünden reddedilmek gerçekten zor
Pam Jenoff
Sayfa 113 - Pegasus Yayıncılık
Mutluluk... Mutluluk seni yıllar önce bulmak olurdu, demek istedim.
Pam Jenoff
Sayfa 278 - Pegasus Yayınları
Onu seviyor musun?
Artık sevginin ne demek olduğunu bile bilmiyorum ki. diye yanıtladı biktin bir sesle.
Pam Jenoff
Sayfa 233 - Pegasus Yayınları
Ama gerçek özgürlük içten gelir. Insan tarafından verilmez
Pam Jenoff
Sayfa 50 - Pegasus Yayıncılık
Yeni bir hayata zorunluluk duygusuyla başlayamazsın
Pam Jenoff
Sayfa 69 - Pegasus Yayıncılık
Yanlış karar verme korkusundan kendini kurtarmazsan , hayatı dolu dolu yaşama şansını asla elde edemeyeceksin .
Pam Jenoff
Sayfa 180 - Pegasus Yayıncılık
Kitapta İkinci Dünya Savaşı sonrasında insanların ruh hallerini, umutlarını, yeni başlangıçlara yelken açışlarını farklı yazarların işleyişiyle biz okurlara yansıtmış durumda. Birbirinden bağımsız haldeki on hikaye farklı bir tarz olmuş güzel bir kitaptı...
Açıkçası "Yitik Kalpler İstasyonu" kitabında Sarah Jio'yu gördüğüm için merak edip okumak istedim. Sarah Jio ve onun tarzındaki yazarların biraraya gelerek oluşturdukları bu kitapta II. Dünya Savaşı sonrasında Grand Central İstasyonu'ndaki insanların hayatları anlatılıyor. Bir gün, tek yer ve birbirinden farklı birçok insan. Yazarların hikayelerinde birbirlerinin hikayelerinden bazı anlara ya da karakterlere dokunuyor olmaları kitabın güzel yanlarından biriydi bana göre. En çok Sarah Jio'nun kitaba da adını veren "Yitik Kalpler İstasyonu" hikayesini sevdim. Biraz kafa dağıtmaya, biraz zaman geçirmeye, biraz kendinizi yormadan başka bir dünyada kendinizi hissetmeye ihtiyacınız varsa okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar...
Bir birinden ayrı 10 hikaye. Hepsinin yaşandığı bir tren istasyonu. 2. Dünya savaşı sonrası ve o zamanda yaşayan insanlar. Beni en etkileyen şüphesiz obsesiflikle ilgili bölümdü.
Devam kitabı olduğu için direk almıştım..Kumandanın Aşığı'nda ki karakter Emma değil onun hayatını kurtaran direniş arkadaşı Marta'nın hikayesiydi Diplomatın Karısı. Tabi benim aklım hikayesi bitmemiş olan Emmadaydı ve kitabın 229. Sayfasında onu görünce rahatladım.
Genelde Tarihi romanlarda kurgunun geride, tarihi gerçeklerin ön planda olmasını severim. Bu seri tam tersiydi. Bu yönüyle hayal kırıklığı yaşadım fakat Emma ve Marta'nın hikayesini sevdiğime karar verdim.
Yine de yazarın dilini pek başarılı bulduğumu söyleyemem. Fakat serinin ilk kitabına göre daha heyecanlı olduğu bir gerçek..
Diplomatın karısı 2.dünya savaşının bittiği ve yeni bir tehdit olan sovyetlerin kominist yaklaşımlarının olduğu dönemlerde geçen bir hikaye.. Doğu avrupa ülkelerinin savaşın bitmesine sevinemeden Rus tehditini yaşaması gözler önüne serilerken eski dostları buluşturuyor. Ve Marta hayatının şokunu tamda bu serüvende yaşıyor...
Eğer tarihi dönemleri anlatan romanlarda benim gibi kurgunun geri planda olmasını beklemiyorsanız kaçırmayın okuyun derim çünkü seveceksiniz..
Serinin üçüncü kitabı olacak mı şüphe içindeyim çünkü Emma'nın sonu kötü bir durumda yine bilinmezlikte kaldı büyük olasılıkla devam kitabı gelecek diye düşünüyorum.
Kristine Hannah'ı ve Sarah Jio'yu bir arada görünce düşünmeden kitabı aldım. Kitap bir sürü küçük hikayeden oluşuyor. Her bir hikaye farklı bir yazara ait. Hikayeleri birbirine bağlayan tek şey, tesadüf olarak terminalden geçerken görüp bahsettiği kişiler. Bu kişiler farklı öykülerin kahramanı. Kitap beklentimi karşılayamadı. 1. Dünya Savaşı sırasında yaşanılanlar, Yahudilerin yaşadıkları hikayeleştirilmiş bir halde. [Destan yazıp yazıp sildiğim kalan yorumum da kendime kalsın ;)]
Benim gibi tarihi romanları, kurguyla savaşın gerçeklerinin birleşimini okumayı sevenlerin kaçırmayacağı kitap denilebilir.!
Fakat savaş dönemini anlatan bir kitaba göre yazarın dilini yetersiz buldum. Gereken heyecan ve tarihin o içimize işlemesi gereken duygusunu yeterince yansıtamamış.

Yahudi kızı Emma'nın hayatta kalmak için Katolik Anna'ya dönüşürken eşi ve nazi kumandan arasında duygularında bocalayan iki ayrı kimliği gibi iki ayrı kadın olmasına zorlanan bir hikaye. Kitap bir seri ve Diplomatın Karısıyla bu hikayeye devam edeceğim.
Bu türü sevenler için tavsiye edebilir miyim bunu devamında paylaşacağım...
Kitaba büyük bir merakla başlamış olsam da benim için büyük hayalkırıklığı oldu. Hikayelerin sonu çok havada kalmış. Sarah jio ve Kristin Hannah sever bir okur olsam da bu kitabı beğenmediğimi söyleyebilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Pam Jenoff
Unvan:
Yazar
Doğum:
Maryland, ABD

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 223 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 424 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.