Paracelsus

Paracelsus

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.0
7 Kişi
okuyor-dolu
21
Okunma
v3_begen_dolu
24
Beğeni
goz
876
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Tam adı
Phillipus Theophratus Bombastus von Hohenheim
Doğum
Einsiedeln, İsviçre, 1493
Ölüm
Salzburg, Avusturya, 1541
Yaşamı
Paracelsus. Almanca konuşan İsviçreli doktor ve kimyager. 16. yüzyılın önemli bilim insanlarından ve modern tıbbın kurucularından biri olduğu kabul edilir.
….” Beni suçlayanlar, bilginin tapınağına doğru kapıdan girmemiş olmamdan yakınıyorlar, ama gerçek doğru kapı hangisi ki? Galen mi, İbn-i Sina mı, yoksa Doğa mı? Ben oraya Doğanın kapısından girdim ve benim yolumu aydınlatan eczacının lambası değil de Doğanın ışığıydı.” “ Okumak bir insanı hekim yapmaz. Tıp bir sanattır ve uygulama ister. Hekim olmak için, İbranice, Yunanca ve Latince bilmek yeterli olsaydı, büyük bir başkomutan olmak için de Livius‘u okumak yeterli olurdu. Ben sanatımı, onu, dünyada bana öğretebilen tek bir hoca, tek bir usta olmadığı bilinci içinde yerine getirmedim. Ama ben, onu aynı zamanda kendime kazandırdım da. Benim yaptığım, Tanrı’nın eli tarafından yazılmış Doğanın kitabını okumaktır.”
Sanskrit dilinde Yoga sözcüğü, Din sözcüğüyle eşanlamlıdır. Her ikisi de insanı, Tanrı'ya ve Evren'e bağladığı nokta anlamına gelir. Süreci, bir tohumun karanlık ve biçimsiz bir topraktaki süreciyle aynıdır. Bu sürecin sonunda tohum, güzel ve kokulu bir çiçek meydana getireceği moleküllerden yararlanır. Yoga uygulayanın düşüncesine göre Yoga, görünen bedenin sağlıksız moleküllerini dingin ve değişmez moleküllere dönüştürür. Sönük tutkuları, katışıksız bir coşkuya; akılsal bilgisizliği, gerçeğin ışığına dönüştürür. İşte bu sebeptendir ki, Yoga ustaları kutsal bir ağacın altında betimlenir.
11 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;