Paul Carell

Paul Carell

Yazar
8.4/10
13 Kişi
·
20
Okunma
·
1
Beğeni
·
635
Gösterim
Adı:
Paul Carell
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Kelbra, Almanya, 2 Kasım 1911
Ölüm:
Rottach-Egern, Almanya, Haziran 1997
Paul Carell (doğum adı, Paul Karl Schmidt, 2 Kas 1911, Kelbra - 1997 20 Haziran)

Dışişleri Bakanlığı, baş basın sözcüsü olarak görev yaptı. İkinci Dünya Savaşı sırasında bu sıfatla, o Wehrmacht ile yakın ilişkiler sürdürdü. "Yahudi sorunu" kendi uzmanlık alanlarından biri. Savaştan sonra, revizyonist kitaplar romantize yaptı, çoğunlukla, başarılı bir yazar.
"Önceden belirlenmiş mantıklı zafer diye birşey olmadığı gibi ...
Haklı ve gerekli zaferler diye de bir şey yoktur"
Paul Carell
Sayfa 143 - Başkan yayınları 1981
Tumenin katolik din görevlisi ,Viyanalı rahip Ruzek, can çekişen askerlere yardımcı olmak için mayın tarlasına girmişti ...
Mayın temizleme müfrezesini beklemek istememiş...
_"Tanrıyı bekletemem " demişti.
Sonra tek başına yola çıkmıştı .Ölenlerle can çekisenler arasında üç ağır yaralı bulmuştu .
Bunların canlarının kurtarılması, kendilerine uygulayacak tedavinin cabukluguna bağlıydı.
Bunun üzerine sırtında her seferinde bir yaralı olduğu halde rahip mayın tarlasindaki korkunç yolculuğunu üç gidiş ,üç de geliş olmak üzere altı kez yapmıştı. ..
Oradaki bazı piyadeler ,isa peygamberin teberiye gölünün dalgaları üzerindeki yürüyüşünü görür gibi oldular ..sırtındaki ağır yükle adım adım ilerliyor, her an ayağını bir ölüm aygıtının üzerine basma tehlikesiyle karşılaşıyordu. ..ama hiç biri patlamadı.
Paul Carell
Sayfa 81 - Başkan yayınları 1981
Mareşal von Manstein, Hitler'e yazdığı mektuba şu sözlerle son veriyordu:
"Bu durumda da tam bir hareket özgürlüğü isterim.» «Hareket özgürlüğü mü?"
Hitler'i bundan daha çok ürkütecek bir şey olamazdı. Ona göre bir generalin hareket özgürlüğü istemesi demek, onun başkaldırmanın kaygan inişine kendini kaptırması demekti. Kurt İn inden telefonla gelen yanıt, Mareşal von Manstein'ın isteğinin
Hitler'in Genel Karargahı'nda uyandırdığı telaş ve şaşkınlığı yansıtıyordu.
Cevap şuydu: " Hiçbir girişimde bulunmayın. Geliyorum. İmza: ; Adolf Hitler."
Paul Carell
Sayfa 201 - Baskan Yayınları
268 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Öncelikle elimizdeki kitap bir savaş romanı değil arkadaşlar ..bir belgesel bu sebeple akıp giden sayfaları yok... aksine tarihler ,rakamlar ve adını bilmediğimiz dağlar ovalar ,nehirler var..savaşın bir nevi satranç tahtası olduğunu düşündürüyor okuyucuya ..doğru hamleyi yapan savaşı kazanır derken.. bazen kader ,tesadüf ya da ulvi mudahaleler ile savaş birden yön değiştiriyor. ..
Kursk her daim stalingrad muharebesinin gölgesinde kalmış olsa da canavar tankların birbirini yenmeye çalıştığı bir savaş olarak tarihe geçmiş ..
şöyle bir şey düşünüyorum. .
2700 mayını sadece sopa kullanarak (hiç birini patlatmadan ) sadece bir gecede çıkarabilen 10 komando ile bu gun karsilassak ne dusunurduk. .onlar kahramanmıdır? Evet kahramandır ..ama onlar Alman komandosudur ..Almanlar kötü adamlar ise ?kahraman kime denir?
Peki düşman senin şehrini ele geçirdiğinde hiç bir şeyden faydalanmasin diyerek ..kendi evlerini ,köylerini, köprülerini yakmak,yıkmak?(çorak toprak taktiği:tarihte pek çok kez kullanılmış )

ışte butun bunları dusunerek kapatıyorum her okuduğum savaşa dair kitabı. ...insanlar yeniden aynı deliligin pençesine dusmesinler diye dualar ederek kapatıyorum. ..barış şarkıları söyleyerek selamlıyorum tanımadığım binlerce genç ruhu....ben onların çavdar ile ayçiçek ile ektiği, dibinden mayın fiskirmayan tarlalarında dolaşıyorum. ..ta ki başka bir cephenin tozlu yollarına düşene kadar ....

Barışla kalın. ..
374 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabın incelemesi kesinlikle Führerin şu sözü ile başlanmalı.
"Karşımızda kapısı sağlam, gövdesi çürük bir bina var. Biz yalnızca kapıyı tekmeleyeceğiz ve bina kendiliğinden çökecek"

Führerin Sovyetleri yenebileceğine inancı tamdı çünkü Stalin'in orduda gerçekleştirdiği "Büyük Temizlik" operasyonu Kızıl orduyu bir hayli sarsmıştı. Bunun farkında olan Hitler ise yukarıdaki sözü Sovyetler için uygun buldu. Bence haklıydı da. İşte büyük Barbarossa harekatı böylelikle başlamış oldu toplamda 5 milyona yakın Wehrmacht askeri Sovyetleri istila etmek için hazırdı. Bu kitap serisinde zaferlere, bol bol cesetlere şahit olurken aynı zaman da Avrupalı müttefik kuvvetlerin Sovyetlere Berlin yolunu açmak için yaptıkları gurursuz ve onursuz yardımları göreceksiniz.

Bu kitap ve bu isim bir harekattan daha fazlasıdır. Barbarossa Nazi İmparatorluğu için hiç bir zaman son değil. 4. Reich için bir ilham kaynağıdır. Çünkü bu Sovyetlerde kimliksiz yatan yüz binlerce Alman gencinin inancıdır.
268 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Mareşal "Erich von Manstein". İşte bu isim bir imparatorluğun kaderini değiştirdi. Güney Ordularını zaferden zafere koşturduğu zamanlarda basit ve güçsüz Polonyayı, Leningrand'ı düşmanlardan temizleyebildi. Ama bu ona askeri bir dehanın yanında yüksek bir kibri de hediye etmişti. İşte o kibir 130 bin genç Almanın 130 bin cesur çocuğun yitip gitmesine neden oldu. Bu kitap bir savaş dramından çok talihsiz Nazi Almanyası'nın anne ve babalarına bir ihanettir. Siper siper kan ve ceset kokuları arasında Alman mühendisliğini, Luftwaffe'ın cesur hava operasyonlarını ve durmak bilmeyen Sovyet zırhlı saldırılarına şahitlik edeceksiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Paul Carell
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Kelbra, Almanya, 2 Kasım 1911
Ölüm:
Rottach-Egern, Almanya, Haziran 1997
Paul Carell (doğum adı, Paul Karl Schmidt, 2 Kas 1911, Kelbra - 1997 20 Haziran)

Dışişleri Bakanlığı, baş basın sözcüsü olarak görev yaptı. İkinci Dünya Savaşı sırasında bu sıfatla, o Wehrmacht ile yakın ilişkiler sürdürdü. "Yahudi sorunu" kendi uzmanlık alanlarından biri. Savaştan sonra, revizyonist kitaplar romantize yaptı, çoğunlukla, başarılı bir yazar.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 37 okur okuyacak.