Ramazan Sarısakal

Ramazan Sarısakal

9.3/10
21 Kişi
·
29
Okunma
·
18
Beğeni
·
787
Gösterim
Adı:
Ramazan Sarısakal
Unvan:
Yazar
Bir insanı tanımak istiyorsanız ona sorular sormayın, ondan sorular sormasını isteyin. İnsanlar cevapların arkasına saklanabilir ama meraklarının, sorularının, sorgulamalarının arkasına saklanamazlar.
Sahip olamadığınız 'büyük şeylere' üzülmeyin. Sahip olduğunuz 'küçük şeyler' hayatın anlamını size verecektir.
"Hayata artık anlam veremeyen bu bakış; aslında onu gerçekten anladığı içindir."

Paul CELAN
Üşümekten değil üşüdüğünün görünmesinden, çaresizlikten değil çaresizliğimin ortaya çıkmasından korkmak..
Unutmamalı ki "hiçbir yara izinin çirkin olmadığı" gibi her kusurunda bir güzelliği vardır.. Bize eksik yanımızı hatırlatır.
...Pessoa öldükten sonra odasında bulunan, içinde göndermediği mektupların / yazıların olduğu bir sandık bulunur... Belki de artık içinde gömülecek yer kalmadığı için bu sandığı bir mezarlık gibi kullanmış Pessoa...
"Taşa şekil vermiyorum." demiş bir sanatçı ve eklemiş "Fazlalıklarını attığımda bu sanat çıkıyor ortaya." Kimbilir hangi fazlalıklar taşlaştırdı ki bizleri kanatları ağırlaştı içimizdeki 'kuşun'...
Hayvanlar üzerine deneyler/incelemeler yapıldığı Galen'den bu yana bilinen bir durum. Ancak 18. yüzyıla gelindiğinde üzerinde inceleme yapılacak olan hayvanların önce ses tellerinin kesildiğini görüyoruz. Modern bir incelik.. Acısını kesemiyorsam, sesini keserim..
İhtiyaç artık icat edilen bir şey halini aldı. Markalar ihtiyaçlar üretiyorlar bize. Bu uydurulmuş ihtiyaçları da satabilmenin en kolay yolu olarak arzularımızı kullanıyorlar.
Yazar Ramazan Sarısakal kitabı yazma nedenini şöyle açıklıyor Twitter adresinde: "Yazmayı becerdiğimin iddiası değil bu kitap, yazmamayı beceremediğimin itirafı.. "Sessizliğimi kaybettim" diyen Blanchot'dan ilhamla.."
O kadar cok alıntı paylasiminda bulundum ki..oradan anlamissinizdir bu kitabi ne kadar cok sevdiğimi. Felsefeye ve edebiyata ilgi duyan herkesin şiddetle okumasini tavsiye ederim. Ancak hizla ve bir cırpida degil üzerine uzuunca düşünerek hazmederek okunmali. Çok değerli kelimelerin bir araya gelip cok degerli bir eser ortaya çıkardigini düşündügüm icin bir kere okumakla yetinmeyeceğim.
Freud, Lacan, Otto Rank, Fromm gibi isimlerle psikolojiye dair, Shakespeare, Goethe, Wilde, Proust, Pavese, A.Hamdi gibi isimlerle edebiyata dair, Deleuze, Nietzsche, Heidegger, Ockhamlı William gibi isimlerle felsefeye dair bir yolculuk
Bir kısım vardı ki , O kısımda resmen aydınlanma yaşadım : “En çok beklediğinin , gelse bile bir gün , hiçbir zaman beklediğin anlamda gelmeyeceğini bilerek”...
Favorilerim arasına ekledim bile :) Apophenia uzun zaman sonra beni tekrar düşünce dünyası labirentinde gezdiren bi kitap oldu , bi çeşit iç seyahat yaptım onunla. Ayrıca yazarımız Ramazan Sarısakal'a da kitabı hediye etme inceliği gösterdiği için teşekkür ediyorum . Zevkle okudum ve okuyacağım . Hayatıma anlam kattığına inanıyorum .
Bence siz de yorumları okumayı bırakın ; elinize kahvenizi alıp Apophenia nın dünyasına bırakın kendinizi . Keyifli okumalar :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Ramazan Sarısakal
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 29 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.