Ramazan Sarısakal

Ramazan Sarısakal

Yazar
9.5/10
29 Kişi
·
43
Okunma
·
22
Beğeni
·
1.069
Gösterim
Bir insanı tanımak istiyorsanız ona sorular sormayın, ondan sorular sormasını isteyin. İnsanlar cevapların arkasına saklanabilir ama meraklarının, sorularının, sorgulamalarının arkasına saklanamazlar.
Sahip olamadığınız 'büyük şeylere' üzülmeyin. Sahip olduğunuz 'küçük şeyler' hayatın anlamını size verecektir.
Üşümekten değil üşüdüğünün görünmesinden, çaresizlikten değil çaresizliğimin ortaya çıkmasından korkmak..
"Taşa şekil vermiyorum." demiş bir sanatçı ve eklemiş "Fazlalıklarını attığımda bu sanat çıkıyor ortaya." Kimbilir hangi fazlalıklar taşlaştırdı ki bizleri kanatları ağırlaştı içimizdeki 'kuşun'...
Unutmamalı ki "hiçbir yara izinin çirkin olmadığı" gibi her kusurunda bir güzelliği vardır.. Bize eksik yanımızı hatırlatır.
...Pessoa öldükten sonra odasında bulunan, içinde göndermediği mektupların / yazıların olduğu bir sandık bulunur... Belki de artık içinde gömülecek yer kalmadığı için bu sandığı bir mezarlık gibi kullanmış Pessoa...
Hayvanlar üzerine deneyler/incelemeler yapıldığı Galen'den bu yana bilinen bir durum. Ancak 18. yüzyıla gelindiğinde üzerinde inceleme yapılacak olan hayvanların önce ses tellerinin kesildiğini görüyoruz. Modern bir incelik.. Acısını kesemiyorsam, sesini keserim..
İhtiyaç artık icat edilen bir şey halini aldı. Markalar ihtiyaçlar üretiyorlar bize. Bu uydurulmuş ihtiyaçları da satabilmenin en kolay yolu olarak arzularımızı kullanıyorlar.
168 syf.
·35 günde·Beğendi·10/10
Yazar Ramazan Sarısakal kitabı yazma nedenini şöyle açıklıyor Twitter adresinde: "Yazmayı becerdiğimin iddiası değil bu kitap, yazmamayı beceremediğimin itirafı.. "Sessizliğimi kaybettim" diyen Blanchot'dan ilhamla.."
168 syf.
·Beğendi·10/10
O kadar cok alıntı paylasiminda bulundum ki..oradan anlamissinizdir bu kitabi ne kadar cok sevdiğimi. Felsefeye ve edebiyata ilgi duyan herkesin şiddetle okumasini tavsiye ederim. Ancak hizla ve bir cırpida degil üzerine uzuunca düşünerek hazmederek okunmali. Çok değerli kelimelerin bir araya gelip cok degerli bir eser ortaya çıkardigini düşündügüm icin bir kere okumakla yetinmeyeceğim.
168 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Freud, Lacan, Otto Rank, Fromm gibi isimlerle psikolojiye dair, Shakespeare, Goethe, Wilde, Proust, Pavese, A.Hamdi gibi isimlerle edebiyata dair, Deleuze, Nietzsche, Heidegger, Ockhamlı William gibi isimlerle felsefeye dair bir yolculuk
168 syf.
·Beğendi·9/10
"Apophenia" denilen bir davranış vardır. Bu davranış, insanların birbirinden ilgisiz, bağımsız gibi görünen ya da öyle olan soyut ve somut varlıklar arasında bir bağlantı, bir desen, eşleşme bulma eğilimidir.
Kitap alıntılarıyla hayatımızın desenlerini eşleştirme ortamı sağlıyor bir bakıma.
"E*** G****'e hayatı anlamlı kılma çabasında faydası olması dileğiyle " notuyla açtım kitabın sayfalarını. Felsefenin yolunu çizen bir çok düşünürdan alıntılar barındıran denemelerden oluşuyor . 'Protezlere dair' adlı denemede Baudelaire ait " Nerede değilsem orada mutlu olacakmışım gibi "alıntısını görünce gözbebeklerim büyüdü. Tanıdık, çok tanıdık ancak daha önce tanışılmamış cümlelerle karşılaştım. Apophenia hayatıma anlam kattı mı bilemiyorum. Ancak grilerime renk kattı diyebilirim.
Farkındalık dağıtıyor kitap sayfaları...
Uzun bir yürüyüşün ilk adımı için ideal bir okumaydı. Okumanızı tavsiye ederim : )
168 syf.
·Beğendi·8/10
Favorilerim arasına ekledim bile :) Apophenia uzun zaman sonra beni tekrar düşünce dünyası labirentinde gezdiren bi kitap oldu , bi çeşit iç seyahat yaptım onunla. Ayrıca yazarımız Ramazan Sarısakal'a da kitabı hediye etme inceliği gösterdiği için teşekkür ediyorum . Zevkle okudum ve okuyacağım . Hayatıma anlam kattığına inanıyorum .
Bence siz de yorumları okumayı bırakın ; elinize kahvenizi alıp Apophenia nın dünyasına bırakın kendinizi . Keyifli okumalar :)
Apophenia'da kısa denemelerini okuduğumuz yazar Hayalî Günlükler'de sectiği yazar ve düşünürlerin günlüklerini okuyup, yorumlamış
Bu derinlikteki yazar ve düşünürlerin günlük hayata dair duygu ve düşüncelerini merak edenler için iyi bir deneme olmuş

Yazarın biyografisi

Adı:
Ramazan Sarısakal
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 22 okur beğendi.
  • 43 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.