Reşit Aşçıoğlu

Reşit Aşçıoğlu

YazarÇevirmen
8.9/10
831 Kişi
·
2.139
Okunma
·
3
Beğeni
·
763
Gösterim
Adı:
Reşit Aşçıoğlu
Unvan:
Hukukçu, Çevirmen, Yazar
Doğum:
1931
Reşit Aşçıoğlu (1931): İÜ Hukuk Fakültesi’ni 1958’de bitirdi. Babıâli’de dış politika ve Akbaba dergisinde mizah yazarlığı yaptı. 1964-1969 arasında Londra’da BBC Türkçe Yayın Kolu’nda çalıştı. Carl Sagan’dan Cosmos ve Tanrının Kapısını Çalan Bilim, Isaac Asimov’dan Bilim Rehberi’ni çevirdi. Uluslararası Rüşvet Yılı, Fen’den Borçlu Batıya Geçmek, İstim Arkadan Radyasyon Önden Geldi, Netçe İtibariyle Bu Toplum Kalkınır mı? ve Tarih Yapılırken Ben Uyuyamam adlı telif eserlerin de sahibidir. İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog çevirisiyle Yerküre’mizi Evren sistemine dahil etmeyi başararak yeni bilim kuran Galileo’nun düşünce öyküsünü 375 yıl sonra ilk kez Türkçeye kazandırdı.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
384 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Evren ve Astronomi ’ye dair doneler konusunda istifade edilecek en önemli eserlerden biri olan bu kitap, gerek tarihteki bilimsel çalışma örnekleriyle okurlarını geçmişe götürüp, gerekse teknolojik çalışmaların ilerlemesine bağlı olarak gelecekte yaşanabilecek yeni keşiflerle insanoğlunun farklı galaksilerde farklı hayatlarla iletişime geçeceği hakkında bizleri aydınlatmaya çalışmıştır.
Vermiş olduğu bilimsel verilerin oluşumu ve gelişimi hakkındaki bilgilerin bir rastlantı sonucu olamayacağını görememesi ve bunu evrim teorisine dayandırması konusunda Bay Sagan ile anlaşamasak ta, fikirlerine ve bilimsel araştırmalarına büyük saygı duymaktayım.
Gerçekten Evren hakkında bilenmesi gerekenlere dair, özel ve temel bir eser bıraktığı için Mr. Carl Sagan’a teşekkürlerimizi sunarız..
384 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
1996 yılında kaybettiğimiz ünlü araştırmacı, uzay bilimci, öğretim üyesi, pulitzer ödüllü yazar Prof. Carl Sagan' ın kaleminden çıkan efsanevi kitaptır. Onüç bölümden oluşmuş ve ilk baskısı1980 yılında basılmıştır. İnsanlığa, "Kozmos'un keşfi, kendimizi keşfin yolculuğudur" mesajı vermiş, "Kozmos" isimli kitabında evrenin ve yaşamın sırlarını sorgulayarak "evrende hayat var mı?" sorusunu irdelemiştir.

Kozmos kitabı yalnız uzayı ve gök cisimlerini incelemekle kalmamış, evrenin oluştuğu tahmin edilen onüç milyar sekizyüz milyon yıl öncesinden başlayarak günümüze kadar geçen süre içerisinde, kainatımıza ait bildiğimiz her şeyi özetlemiştir. Kitapta coğrafyadan, tarihten, biyolojiden, matematikten ve diğer tüm bilimlerden yararlanarak bilinmez olan uzayın sırlarının keşif süreçleri anlatılmıştır.

1980' li yıllarda Dr. Carl Sagan tarafından bizzat sunumu yapılan bir belgesel olan "Cosmos" adlı onüç bölümlük belgeselin de kitabıdır aynı zamanda.

Kitabın basılması ve belgeselinin yayınlanmasının üzerinden geçen otuz yıla rağmen, içerik olarak güncelliğini koruyan ve insan ile evren hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin gönül rahatlığıyla okuyabileceği güzel bir kitaptır. İyi okumalar dilerim.
400 syf.
Kozmos, Carl Sagan'ın okumuş olduğum ikinci kitabı. Sagan'ın kitaplarında şunu farkettim ki, bilim dili mümkün olduğunca toplumun anlayabileceği sade bir dile indirgenmiş. O yüzden okuyan herkesin bir şeyler anlayıp öğrenebileceği bir kitap Kozmos.
Kitap 13 bölüme ayrılmış. Bu başliklar altında kitabın konusunu oluşturan uzay, evren ve dünyamız incelenip irdeleniyor.
-Evren nasıl var oldu?
-Dünyada yaşam nasıl oluştu?
-Dünyamız dışında yaşamı barındıran başka bir gezegen var mıdır?... gibi soruların cevabını arayan herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.
-Sagan, tarihin eski çağlarından beri insanların dünya ve evrene karşı olan merak ve ilgilerini, tarihte bu merakla hareket etmiş filozofları, bilim insanlarını ve buluşlarını da kaleme almış.
-Kozmos, kitap olarak basılmadan önce belgeseli çekilmiş, daha sonra kitap olarak basılmış. Kitabı okuduktan sonra belgeseli de izlenip bilgilerin daha kalıcı olması saglanabilir. En kısa zamanda bende izlemeyi düşünüyorum. Herkese iyi okumalar ve iyi seyirler dilerim :)
384 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Bana göre tam anlamıyla bilim/kültür adamı olan Carl Sagan'ın yazdığı bu muhteşem kitap, geçmişe bakış içeren bilimsel bir tarih kitabı edasıyla yazılmıştı. Kozmos'un içinde yer alan sayısız yıldızın, gezegenin oluşumu ve yeryüzündeki hayat ve insanlığın geçmişi hakkında derin bilgiler sunulmuş. Ki bu bilgileri son derece yalın bir dille ve üslupla sadece bilim insanları okusun diye değil de, bütün insanların okuması için yazmış. Yani herkesi aydınlatmayı amaçlamış, kitabı okurken bu çok hoşuma gitti. Biliyorum edasında değil de sizler de bilmelisiniz edasında.... Bize verdiği güzel tavsiyeler, kesinlikle üstünde düşünülmesi gereken bazı kritik kararlar var. Nasıl desem, edebi zevk de aldım, bilimsel manada da doydum. Sosyolojik analizler dahi yer alıyor böyle bir kitapta gerisini siz düşünün, ben çok sevdim. Mutlaka okunmalı. Bundan sonra okuyacağım kitabı 'Soluk Mavi Nokta' sanki daha çok geleceğe bakış gibi olacak sadece tahmin... İyi ki bilim var. İyi ki meraklıyız.
400 syf.
·10 günde·9/10
Tam anlamıyla ziyafet. İçerdiği bilgiler nedeniyle epey uzun zaman ayırdığım bir kitap oldu.
İçeriğinden bahsetmek gerekirse; Ay, Güneş, Yıldız'lar, Gezegen'ler,Beyin, Savaş'lar, insanlık... Kozmos. Her şey bir kitapta. Bilgilerin daha iyi yerleşmesi için 13 bölümden oluşan belgeselin izlenmesi ise benden bir tavsiye.
Uzay boşluğunda değil biz, dünyamız bile bir toz zerreciği iken nedir bu kavga?...
384 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
* We are Stardust.

Evet arkadaşlar,
Bazı okur arkadaşlarımın(özellikle merih üstadımın) bu kitabı okuduğunu ve yaptığı alıntıları görünce bi geçmişe gittim geldim ve bu his beni bu başyapıt ile ilgili bir inceleme yazmaya sürükledi.

Sagan'ın da dediği gibi:
İnanmak istemiyorum Bilmek istiyorum.
Bu cümle bile bize bu kitabın yazılış amacını anlamamıza yardımcı olacaktır

Bilenler bilir ben incelemelerde en çok kitap-film karşılaştırmalarını severim ve bu kitap-film(belgesel) uyumu 10/10'dur bana göre.
Geçelim incelememize eser, kitap olarak basılmadan önce belgeseli çekilmiş, daha sonra kitap olarak basılmıştır. 13 bölümden oluşan eserin başlıkları şöyledir:
1. İnsanoğlu uzay okyanusuna açılıyor
2. Canlıların ve evrenin yapısı
3. Doğa yasaları tüm evrende geçerlidir
4. Cennet ve cehennem
5. Başka gezegenlerde yaşam var mı?
6. Keşif yolculuklarının öyküsü
7. Samanyolu: Gecenin bel kemiği
8. Zaman ve mekan içinde yolculuk
9. Başka evrenlerin kapısı karadelikler
10. Sonsuzluğun kıyısı: Dördüncü boyut
11. Aklın evreni
12. Galaktik uygarlık
13.Yaşamak ya da yokolmak konusunda kim karara verecek?

Kitap basılalı 40 yıl oluyor ama kanımca şu ana kadar bilim dilini bu kadar sade ve toplumun her kesimine hitap edecek şekilde anlatan başka eser yazılmadı. Carl Sagan, evrenimizin uzun tarihini bir takvim olarak tasvir etmiş ve insanlık tarihini, insanın merak güdüsünü, ve bu merak güdüsü eşliğinde evreni, bilinmeyeni araştıran filozofları, bilim insanlarını, onların fikirlerini ve de buluşlarını da kaleme almayı ihmal etmemiş. Özellikle Democritos'un şu sözü bile evren hakkındaki tutumuzu ortaya koyar nitelikte olmalı: “Bir şeyin nedenini öğrenmeyi, kral olmaya yeğ tutarım”.
Kitap bizleri İskenderiye Kütüphanesinden alıp evrenin bilinmezlerine doğru sürükleyici bir anlatımla ilerliyor. Ara ara (bilmediğimiz için) dalıp gidiyoruz bazı zamanlar ise sayfalar sular seller gibi geçiyor. "Ne ara bu kadar okudum yauv" diyebilirsiniz kendi kendinize..
Sadece astronomiden veya astrofizikten(Sagan bir astrofizikçi idi) ibaret değil: biyolojiden tarihe; kimyadan coğrafyaya; felsefeden matematiğe hemen hemen bütün bilim dallarına ufak da olsa bir dokunuş yapıyor Sagan.
Kozmos adından da anlaşılacağı üzere bizim kitabımız; insanlığın, evrenin, ve yaşamın kitabıdır yani Kozmos'un kitabıdır. Kitabı çok güzel ama belgeseli tadından yenmez. Tabi belgeseldeki bölümlerin başlığı kitaptakinden farklılık gösteriyor. Lakin başlığın ne önemi var yıl 1980 ve o düşünceleri dönemin şartlarında o efektler ile sunmaları bile büyük başarı. 2014 yılında Cosmos: A Personal Voyage(Kişisel bir Yolculuk)'in devam niteliğinde olan ve sunuculuğunu Neil deGrasse Tyson'ın üstlendiği Cosmos: A Spacetime Odyssey (Bir Uzay Serüveni) aynı tadı vermese de teknolojinin nimetlerinden faydalanmış ve gözlere ziyafet efektler ile bizi büyülemiştir. İki dizi de 13 bölümden oluşmaktadır.

Carl Sagan’ın 1975’te “İnsanlığın Refah ve Huzuruna Büyük Katkıda Bulunmuş Kişi” ve 1978’de Pulitzer Edebiyat ödüllerini alırken tüm in­sanlığa mesajı şu:

KOZMOS’UN KEŞFİ, KENDİ KENDİMİZİ KEŞİF YOLCULUĞUDUR.Ve Unutmayın..
Hepimiz SOLUK BİR MAVİ NOKTA üzerinde yaşayan YILDIZ TOZLARIYIZ...


Herkese iyi okumalar, iyi seyirler.

Selam olsun sana Carl Sagan...
288 syf.
·5 günde
“İnanmak istemiyorum,bilmek istiyorum”
-Carl Sagan

•İlk olarak bu zamana kadar bilimle uzaktan yakından ilgisi olmayan benim,bu kitabı okurken zorlandığımı söyleyebilirim.
Bilmediğim terimler,bilmediğim bilim adamları,bilmediğim yazarlar,bilmediğim gelişmeler vesayre vesayre derken kitabı okurken zorlandığımı fark edip bilgisayarın başında okumaya karar verdim :/

•Gelelim konuya farklı bölümlerden oluşan bu kitap
1. DOĞA KARŞISINDA HAYRANLIK:
2. KOPERNİKTEN GERİYE DÖNÜŞ:
ÇAĞDAŞ BİR SİNİRLİLİK:
3. ORGANİK EVREN:
4. YERKÜRE-DIŞI ZEKÂ ARAYIŞI:
5. YERKÜRE-DIŞI FOLKLORU:
6. TANRI VARSAYIMI:
7. DİNSEL DENEYİM:
8. YARATILIŞ ALEYHİNE İŞLENEN SUÇLAR:
9. ARAYIŞ
başlıklarıyla ayrılmış .Hepsini açıklamak uzun olduğundan hepsinden bahsetmeyeceğim.

Tanrı varsayımı ve Arayış en beğendiğim kısımlardan oldu belki de sadece orayı anlayabildim.
Sanırım kitapta ispat tarafı ağır basıyordu ve bu ispat ayetlerle değil bilimle anlatılmış.Kısaca örnekler somuttu,kanıtlanmıştı.

Tam şair olmasa bile sevdiği bir yazarın birkaç dizesi,en beğendiğim şeyler listesine girdi
Benim türüm, hakikaten, meddücezirli bir havuzdan çıkıp gelmedi
değil mi? Yoksa geldik mi?
Tanrım, beni, senin yarattığına inanmak ihtiyacındayım: buralarda öylesine ufacık tefecik şeyleriz ki.
-Lillie Emery

Yazarın biyografisi

Adı:
Reşit Aşçıoğlu
Unvan:
Hukukçu, Çevirmen, Yazar
Doğum:
1931
Reşit Aşçıoğlu (1931): İÜ Hukuk Fakültesi’ni 1958’de bitirdi. Babıâli’de dış politika ve Akbaba dergisinde mizah yazarlığı yaptı. 1964-1969 arasında Londra’da BBC Türkçe Yayın Kolu’nda çalıştı. Carl Sagan’dan Cosmos ve Tanrının Kapısını Çalan Bilim, Isaac Asimov’dan Bilim Rehberi’ni çevirdi. Uluslararası Rüşvet Yılı, Fen’den Borçlu Batıya Geçmek, İstim Arkadan Radyasyon Önden Geldi, Netçe İtibariyle Bu Toplum Kalkınır mı? ve Tarih Yapılırken Ben Uyuyamam adlı telif eserlerin de sahibidir. İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog çevirisiyle Yerküre’mizi Evren sistemine dahil etmeyi başararak yeni bilim kuran Galileo’nun düşünce öyküsünü 375 yıl sonra ilk kez Türkçeye kazandırdı.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 2.139 okur okudu.
  • 218 okur okuyor.
  • 2.984 okur okuyacak.
  • 91 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları