Richard Kearney

Richard Kearney

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
284
Gösterim
Kayıp şey gerçekten kaybedilmiştir artık ve bu durumun tek çaresi gerçekten yas tutmak, yani içimizde tutsak ettiğimiz veya dışarıda günah keçisi ilan ettiğimiz ötekinin yakasını bırakmak, gitmesini kabullenmektir. Esas mesele, Benin tekrar ben olabilmesi için ötekinin öteki olmasına izin vermektir.
...tüm melankoliklerin sonuçta kabullenmesi gereken bir gerçek vardır: Kayıp şey gerçekten kaybedilmiştir artık ve bu durumun tek çaresi gerçekten yas tutmak, yani içimizde tutsak ettiğimiz veya dışarıda günah keçisi ilan ettiğimiz ötekinin yakasını bırakmak, gitmesini kabullenmektir. Esas mesele, benin tekrar ben olabilmesi için ötekinin öteki olmasına izin vermektir.
RK: Fakat différance olarak, dilin açılması olarak dekonstrüksiyon okuma zevkine, bir edebiyat metninin canlı dokusunu
farketmemize katkıda bulunabilir mi? Veya o yegane entelektüel önyargılarımızı bulma, ifşa etme ve gözümüzü alışkanlığa
dönüşmüş okuma illüzyonlarımıza açma stratejisi midir?
JD: Dekonstrüksiyon arzu verdiği için haz verir. Bir metni dekonstrüksiyona tabi tutmak onun nasıl arzu olarak, sonu gelmez şekilde ertelenen bir mevcudiyet ve tatmin arayışı olarak görev yaptığını ifşa etmektir. Kimse kendisini dilin arzusuna,
eksikliği hissedilen şeye ve kendisi dışındakilere açılmaksızın okuyamaz. Belirli bir metin sevgisi olmaksızın hiçbir okuma mümkün değildir. Her okumada okur ile metin arasında bir corps-à-corps, okurun arzusu ile metnin arzusunun buluşması söz konusudur. Haz buradadır ve bu, dekonstrüksiyonun genellikle suçlandığı tatsız entelektüalizmin tam tersidir.
Paris, 1981
Bir toplumun belli bir yalana inanıyormuş gibi görünmesi ,ancak o yalanı kendisine söylüyor olmasıyla mümkündür.Dolayisiyla ıdeolojik zulmün son kertede kendi kendini hezimete uğratan bir dogasi vardır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard Kearney
Unvan:
Yazar
Doğum:
1954

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 17 okur okuyacak.