1000Kitap Logosu
Rıdvan Nafiz
Rıdvan Nafiz
Rıdvan Nafiz

Rıdvan Nafiz

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
15 Kişi
37
Okunma
0
Beğeni
43
Gösterim
Seyyah
Sivas Şehri'yi inceledi.
322 syf.
·
9 günde
·
8/10 puan
Büyük tarihçi İsmail Hakkı Uzunçarşılı'nın ilk eseri. 1928 yılında yayımlanmış. Orijinali Osmanlı Türkçesi olan eser günümüz harflerine çevrilmiş. Dilde bir sadeleştirme yapılmamış, eski kelimelerin yoğunlukta kullanıldığı bir metin. Eseri anlatım tarzı olarak ikiye ayırabiliriz. Önce Osmanlı Devleti de dahil olmak kronolojik izah edilmiş bir siyasi tarih kısmı, daha sonra ise Sivas'ta bulunan önemli tarihi eserlerin, kitabelerin incelenmesi. Kitap bu yönüyle oldukça kıymetli. Bununla beraber 1928 senesinde kaleme alındığı için o dönemki Sivas'ı görmek için de önemli bir eser. Hem tarih öğrencilerine hem de kendi şehirlerinin tarihini merak eden Sivaslılara tavsiye ederim.
Sivas Şehri
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
MertcanG
Küçük Türk Tarihi'yi inceledi.
76 syf.
·
8/10 puan
Yüzeysel Türk Tarihi
Çok kısa sürede bitebilen, adından da anlaşılacağı üzere Türklerin tarihinin özet niteliğinde anlatıldığı bir kitap. Derinlere inmeden sadece yüzeysel olarak anlatılmış. Aynı zamanda yazar bu kitabı kaleme aldığı dönemde, halkın çoğunluğu tarafından anlaşılmasını istediği için çok anlaşılır bir dil kullanmaya özen göstermiş. Okurken epey hoşuma gitti, ortaokul öğrencilerine tavsiye edilebilecek seviyede bir kitap.
Küçük Türk Tarihi
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
zafer saraç
Küçük Türk Tarihi'yi inceledi.
76 syf.
·
9/10 puan
Türk Tarihine Geçmişten Bakmak
"Her kitap yazıldığı devir için manalıdır" derler bu eser onu doğrulayacak ölçütlere sahip. Tabii Türk tarihini her ne kadar sathi anlatmış olsa da esasında ciddi tezleri barındırıyor. Bu yüzden tartışmalı konularda biraz peşin hüküm veriyor sanki. Misal yazarın Moğolları direk Türk addetmesi ve Moğol müdafi bir pozisyonda olması devrimizle farklı bir perspektif çizmesine neden oluyor. Yine Hulagu'nun Bağdat'ta zalimane davranışların sorumluluğunun vezire baglanması farklı bir düşünce olarak kendini gösteriyor. Moğollar direk Türk olduğu gibi Bulgarlarda kesinlikle slav olarak nitelendirilmektedir. Bunun gibi birçok yerde mesnetsiz iddalarına karşın kitap tarih bilenlerin zevkle okuyacakları kısa bir Türk tarihi özeti olarak dikkat çekiyor. Devrinde Tarih bilinci oluşmasına büyük yarar sağladığına şüphe yok. Ama günümüzdeki yeni kaynaklarin etkisiyle oluşan tarihi realitlere de fazla yaklaştığını söyleyemeyiz. Her şeye rağmen tarih şuurunun oluşmasına hizmet etmesi günümüz tarihi anlayışıyla tezat oluşturan yönlerini baskılamaktadır. Zira şeksiz şüphesiz bize lazım gelen tarihi kimliğimizi bilmek ve kitaplar vasıtasıyla milletimizi tanımaktır. Kitabın ilk cümlesinde dediği gibi "Kardeş sen Türksün, ulu ve şerefli bir kavimdensin"
Küçük Türk Tarihi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4