Robert Seethaler

Robert Seethaler

Yazar
7.6/10
208 Kişi
·
498
Okunma
·
11
Beğeni
·
777
Gösterim
Adı:
Robert Seethaler
Unvan:
Avusturyalı Oyuncu, Yazar
Doğum:
Viyana, Avusturya, 7 Ağustos 1966
Robert Seethaler, 1966'da Viyana'da dünyaya geldi. Ödüllü bir oyuncu ve yazar olan Seethaler, Der Trafikant romanı ile dünya çapında üne sahip oldu. Son romanı Ein Ganzes Leben (Bütün Bir Ömür) ile satış rekorları kırdı, Man Booker International'ın da aralarında buluduğu birçok ödüle aday gösterildi. Hayatını Berlin ve Viyana arasında sürdürüyor.
'Yara izleri yıllar gibidir... Birbiri ardına gelir ve hepsi birlikte ancak o zaman bir insan eder.'
Robert Seethaler
Sayfa 31 - Timaş Yayınları
'...Yalnızlığını bir eksiklik olarak görmüyordu. Kimsesi yoktu, ama ihtiyacı olan her şeye sahipti, bu yeterdi.'
Robert Seethaler
Sayfa 125 - Timaş Yayınları
Marie'nin sesini ve onu nasıl zevkle dinlediğini düşündü. Melodisini ve tonunu hatırlamaya çalıştı, ama bir türlü olmadı. Yüksek sesle kendi kendine, 'Bari sesi bende kalsaydı!' dedi.
Robert Seethaler
Sayfa 71 - Timaş Yayınevi
Daha önce donmuş toprağı küçük bir kazmayla kazan mezarcılar, tabutu çukura koyarken belediye papazı soğuktan dondu.
Robert Seethaler
Sayfa 134 - Timaş - Ocak- 2017
Aşk hakkında bir şeyler bilip bilmediğimi soruyorsun. Hakikat şu ki, bu konu hakkında hiçbir fikrim yok. Aşkı daha önce tatmış olmama rağmen üstelik. Kimse aşkın ne olduğunu bilemez. Fakat yine de insanların çoğu onu deneyimlemiştir. Aşk gelir ve gider, kimse öncesinde onu anlamaz, sonrasında da anlamaz, hatta aşk en az oradayken, yani yaşanırken anlaşılır. İşte bu nedenle sana şunu söylememe izin ver lütfen: Kimse aşka uygun değildir, buna rağmen ya da belki tam da bu nedenle aşk, hemen herkesi en az bir kez yakalar.
139 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitabı bitirdiğimde şöyle bir düşündüm; içimizden kaç kişi hayatını beğenmeyip her gün şikayet ediyor acaba ? Bu soruya, ben diye cevap verecek kişilerin büyük çoğunlukta olduklarına eminim. Bazılarımızın ise zaman zaman bu duyguya kapıldıklarından da şüphem yoktur. Oysa hiç birimiz bu kitaptaki ana karakter Andreas Egger 'in yaşadıklarının çeyreğini bile yaşamamışızdır. Ama ilk fırsatta hayatımızdan şikayet ederiz.

Çok sade ve basit bir anlatımla yazılmış ama insan hayatıyla ilgili güzel mesajlar veren bir kitap. Kitapta gerçekten bir ömür anlatılıyor. Avusturya Alp' lerinde 1900'lü yılların hemen başında doğmuş ve yaklaşık 80 yıl yaşamış olan Andreas Egger'in dramatik hayatı anlatılıyor. Öyle bir hayat ki güzel şeylerin çok az olduğu ama talihsizliğin, kadersizliğin, yapayalnızlığın, eziyet çekmenin, dışlanmanın , yoksulluğun daha çocukluk döneminde başladığı ve ömür boyu sürdüğü bir yaşam. Verilen büyük mücadele ve her şeye rağmen şikayet etmeyip , mutlu olmak.
Böyle bir ömrün bile son günlerinde ''çok da kötü bir hayat yaşamadım ben'' diyebilmek. Aynı zamanda da her şeye rağmen bütün bir ömürde, tek ve yüce bir sevgiyle yaşamak.

Kitap çok basit ve sade bir şekilde yazılmış olduğundan süper üstü bir akıcılığa sahip. Arka kapakta yazılı olan bir yazıya aynen katılıyorum. Evet, okumak kısa ama insanı dramatik yönden etkilemesi çok çok uzun zaman sürecek gibi.

Ben büyük beğeniyle okudum. Okunmasını da tavsiye ederim. Ama kesinlikle, sayfalar dolusu, edebi süslemelerle süslenmiş, çok kapsamlı bir kitap olduğu beklentisine kapılmadan, elinize almanızı öneririm.
139 syf.
·5 günde·6/10
Beklentiyi yüksek tuttuğumdan mıdır nedir fazla beğenmedim. Şişirilmiş bir tanıtım yazısının etkisi olduğu muhakkak. Konusu, çocukluğundan itibaren Egger'ın ölünceye denk başına gelen hazin olaylar ve zamanla modernize olmuş vadideki hayatındaki yalnızlığı.
139 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Adı gibi bir ömür...

Fakat bir an gibi anlatılmış. Zevkle okudum. Hüzünlü bir kitap. Egger'in çocukluktan, ölümüne, hayat hikayesine tanık olmak benim adıma güzeldi.

Tavsiyemdir.
218 syf.
https://www.instagram.com/...taken-by=eebru.cemre
Göl kıyısındaki bir kasabada Annesiyle birlikte yaşayan Franz,kendisi pek gönüllü olmasada annesinin isteği üzerine çalışmak için Viyana'ya gider ve
Otto Trsnjek'in tütüncü dükkanında çalışmaya başlar.
Dükkana gelen bir çok müşteri vardır Franz zamanla hepsini tanıyıp işine adapte olur.
O dönemde Profesör,Dr... lakabı çok sık kullanılmaktadır ancak Franz'ın çok etkilendiği gerçek bir Profesör vardır bu kişi Psikanaliz'in kurucusu,nörolog,bilim insanı,filozof ve yazar olan Sigmund Freud'dur.
Franz onun zekasına olan hayranlığı ve hastalarını nasıl tedavi ettiğine dair olan merakı sonucunda Freud'un peşinden ayrılmaz ve aralarında hem çok güzel bir dostluk hem de hayata,aşka dair çok güzel diyaloglar oluşur.
'
'
Franz'ın temiz kalbini,Anezka'ya olan aşkını... Freud'un ona akıl verirken düşündüren sözlerini çok sevdim
Keyifle okunacak,su gibi akıp giden bir kitaptı.Özellikle Hitler dönemini anlattığı için ayrıca sevdim
218 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Yine 2. Dünya Savaşı konulu bir kitap. Naziler edebiyata bu kadar katkı sağlayacaklarını hayal edebilirler miydi acaba?
Bir Tütüncü Çırağı' nın yanısıra Nazi mağduru belki de en ünlü kişilerden biri de var bu kitapta: Sigmund Freud.
Freud' un Avusturya' dan ayrilmak zorunda bırakılırken hayli kalabalık bir liste oluşturduğunu ancak bu listede kardeşlerinin olmadığını biliyordum ancak ayrılma yaşının 82 olduğunu okuyunca şaşırdım doğrusu.
Kitabın duru anlatımı esnasında insanların güçlünün yanında olma eğilimlerini daha net görüyorsunuz bence.
Biz kara kafalara bakışlarında bile bize medeniyet öğreten bu kültür kumkuması insanlarin geçmişlerinin bu derece pislikle dolu oluşu beni hep rahatsız etmiştir. Medeniyet üst başlığı altında bir yerlere gizlenmiş ırkçılığın hala yok olmadığını sadece tavan arasında bir sandıkta tutulduğunu düşünüyorum.
Kitabı severek okudum. Tavsiye ederim.
139 syf.
·Puan vermedi
Egger’in çocukluğundan başlayan şansızlığını, hüzün dolu yaşamını ve yalnızlığını anlatan güzel bir kitap. Ödüllü olmasından dolayı beklentim yüksek oldu ancak kitap beklentimi karşılamadı.
144 syf.
·7 günde·9/10
Bir adamın çocukluğundan itibaren başlayan şanssızlığı ilerleyen yaşında bile karısını çığın altında kaybetmesiyle devam ediyor. Hüzün dolu yaşamına ve yalnızlığına tanık olacağınız bir kitap..
218 syf.
·2 günde·Puan vermedi
1930'lu yılların sonlarında Viyana'da geçen romanda, taşra'daki evinden ayrılarak başka bir ülkede, yeni umutlarla, yeni bir yaşama adım atan Franz, sosyal hayat üzerindeki nazi etkilerinin devam ettiği dönemlerde yakınının Tütüncü dükkanında çıraklığa başlar..

Bir taraftan yeni hayata alışma çabaları, bir tarafta hiç unutamadığı geldiği yerlerin özlemiyle mücadele ederken, bir gün yollarının Freud'la kesişmesi ve amansız bir aşka düşmesiyle işler iyice karışır...
218 syf.
·2 günde·8/10
Genç bir Alman delikanlısının "Nazi Almanyası"nda kendini aramasını ve kısa süre sonra da bulduğu adamı kaybetmesini okuyoruz. (Dünya gezegeni tarihine kara leke olarak geçtiği için) Hepimizin kaybettiği günlere bir pencere açmış Bay Seethaler, önüne de saksı çiçeği olarak Freud'u koymuş keyif vermesi için. "Tütüncü Çırağı" Jaguar Kitap'tan okuduğum ilk romandı, son olmayacağı da kesin. Özenle basıma hazırlandığı belli, yürekten tebrikler. Öte yandan, hikaye sürükleyici olsa da bir şeyler eksikti sanki. Bu yüzden sosyal medyada biraz "abartıldığını" düşünüyorum. Benim için muhteşem değildi ama olumsuz bir yorum da yapamam, sadece bana hitap etmedi diyebilirim. Yine de şans verilmeli mi? Evet. Belki siz seversiniz, kimbilir! Tavsiyemdir. =)
139 syf.
·9/10
' Bütün bir ömür' tek bir anı bekler misiniz? Ana kahramanımızın küçüklüğünden beri bahtsız yaşamı (belki de coğrafya kaderdir) kendi ailesi ile yaşayamaması, ezilmesi, yüksünmesi.. Baştan sona yalın bir dil, öyle büyük bir edebi metin beklemeden sadece bir insan bir hayata neden gelir ve nasıl yaşamalı sorusunu sordurur. Bizim yaşadıklarımız Egger'ın yaşamının yanında ne ki? Bütün bir Ömür..

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert Seethaler
Unvan:
Avusturyalı Oyuncu, Yazar
Doğum:
Viyana, Avusturya, 7 Ağustos 1966
Robert Seethaler, 1966'da Viyana'da dünyaya geldi. Ödüllü bir oyuncu ve yazar olan Seethaler, Der Trafikant romanı ile dünya çapında üne sahip oldu. Son romanı Ein Ganzes Leben (Bütün Bir Ömür) ile satış rekorları kırdı, Man Booker International'ın da aralarında buluduğu birçok ödüle aday gösterildi. Hayatını Berlin ve Viyana arasında sürdürüyor.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 498 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 269 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.