1000Kitap Logosu
Robert Seethaler

Robert Seethaler

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
519 Kişi
1.374
Okunma
50
Beğeni
1.835
Gösterim
Unvan
Avusturyalı Oyuncu, Yazar
Doğum
Viyana, Avusturya, 7 Ağustos 1966
Yaşamı
Robert Seethaler, 1966'da Viyana'da dünyaya geldi. Ödüllü bir oyuncu ve yazar olan Seethaler, Der Trafikant romanı ile dünya çapında üne sahip oldu. Son romanı Ein Ganzes Leben (Bütün Bir Ömür) ile satış rekorları kırdı, Man Booker International'ın da aralarında buluduğu birçok ödüle aday gösterildi. Hayatını Berlin ve Viyana arasında sürdürüyor.
Ecem
Bütün Bir Ömür'ü inceledi.
139 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Toprak'ı okurken böyle olmamıştı ama Bütün Bir Ömür bana fazlaca Yu Hua'nın yazım dilini hatırlattı. Bir ömrü, yaşananları böyle sade ama etkili anlatmak herkesin yapabileceği bir şey değil. Bayıldım, Storytel'de Kerem Fırtına'nın seslendirmesiyle dinledim, gayet güzel okumuş.
Bütün Bir Ömür
Okuyacaklarıma Ekle
19
Çağla
Tütüncü Çırağı'nı inceledi.
218 syf.
Her ay bir Jaguar okuma etkinliğimin Ekim ayı kitabıydı Robert Seethaler'ın Tütüncü Çırağı. Şuana kadar Jaguar'dan okuduğum en iyi, en çok iz bırakan kitap diyebilirim. Seethaler'ın küçük kasabayı, Viyana'yı, karakterlerin duygularını tasviri o kadar muazzam ki sanki gözlerinizin önünde yaşanıyor her şey. Hem böyle gerçekçi betimlemeler hem de duru ve akıcı bir anlatımı yakalamak bu kadar kolay olmasa gerek. Hikayemiz 1937 yılında 17 yaşındaki Franz' ın göl kıyısındaki küçük kasabasından Viyana'daki tütüncü dükkanına uzanan yolculuğuyla beraber yeni hayatın ona getirdikleri aslında. Franz'ın annesiyle mektuplaşmaları, birbirlerine gönderdikleri kartpostalların tasvirleri, tütüncü dükkanının sahibi Otto ile sohbetleri, ilk aşkı, Freud ile arkadaş olup aralarında geçen konuşmalar... Hepsi harikaydı. Bütün bu güzelliklere dönemin siyasi olaylarının da etkisiyle ilerliyoruz kitap ve Franz'ı asla unutamayacağınız bir genç olarak bırakıyor kalbinizde. Henüz okumadıysanız lütfen okuyun, lütfen! Seethaler'ın diğer kitaplarını okumak için heyecanlıyım.
Tütüncü Çırağı
Okuyacaklarıma Ekle
6
Ece
Toprak'ı inceledi.
208 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Ölümümüzden sonra konuşma hakkımız olsa neler anlatırdık? Hatıralarımızı mı, son saatlerimizi mi, söyleyemediklerimizi mi yoksa pişmanlıklarımızı mı? Bizi oluşturan şeyler, farklı yaşamlar, inançlar, fikirler, hatalar, pişmanlıklar vb. bambaşka şey. Peki ne kalıyor bizden geriye? Seethaler kitap boyu bu soruları sorgulatıyor. Bir kasabanın mezarlığındaki ölüleri dile getirip onlara hikayelerini anlattırıyor. Aynı kasabada yaşamış insanların yaşamına farklı boyutlarından da bakabiliyoruz, öyküler arasındaki ipuçlarını da yakalayabiliyoruz. Ölümden yaşama doğru bir perspektif bir nevi. Ölümle yaşam arasındaki ince sınırda çok güzel yerlere dokunmuş yazar. Ben yalnız anlatımı biraz tekdüze buldum. Öykülerin tek kişinin ağzından çıktığı çok açıktı. Yazarın biraz farklı şeyler de denemesini dilerdim.
Toprak
7.6/10
· 176 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
17