Rudolf Carnap

Rudolf Carnap

Yazar
8.7/10
6 Kişi
·
13
Okunma
·
3
Beğeni
·
108
Gösterim
If the basis of the constructional system is autopsychological, then the  danger of subjectivism seems to arise. Thus, we are confronted with the  problem of how we can achieve objectivity of knowledge 61 with such a  system form. The requirement that knowledge be objective can be under- stood in two senses. It could mean objectivity in contrast to arbitrariness:  if a judgment is said to reflect knowledge, then this means that it does  not depend on my whims. Objectivity in this sense can obviously be  required and achieved even if the basis for knowledge is autopsychological.
250 syf.
·8 günde·9/10 puan
Öncelikle, Pinhan yayınlarının çeviri eksiği olan düşünce tarihi içindeki her konuya yine başarı ile eğilmeye devam ettiğini not düşeyim.

Kitabın içeriği felsefeden metafiziği tamamen koparmak isteyen Mantıksal Pozitivizm'in yani "Viyana Çevresi"nin kendilerini dünyaya duyurduğu bildiriler üzerine kurulu, alt başlık olan Program Yazıları da zaten bunu belirtiyor.

Kitabın biçimsel şekli üç kısımdan oluşuyor. İlk bölüm Viyana Çevresinin genel tanıtımı/tarihi şeklinde oldukça öğretici derli-toplu bir ön hazırlık şeklinde.

İkinci bölüm üç ayrı program bildirisinden oluşan kitabın asıl kısmı. İlk kez konuyu okuyanlar için bazı bölümler ağır veya sıkıcı gelebilir ama konuyla önceden bilgili iseniz bu ağırlık tam tersi olumlu etki yapacaktır.

Son bölüm ise "Mantıksal Pozitivizmi Aşmak" adı ile bir Viyana Çevresi eleştirisi. Ancak konuya adındaki ince imada olduğu gibi, Mantıksal Pozitivizmi yoldan kaldırılması gereken bir engel gibi görmeden orada olmasaydı eksik kalacağımız ama artık aşılması da gereken bir düşünce olarak yaklaşılmış diyebiliriz. Bu yazının dili biraz rahatsız edebilir, "anlaşılmaz felsefi ağır bir dil" değil ama "akademik gösteri amaçlayan aşırı bir dil"le oldukça zorlama bir terminoloji kullanılmış ve sanki sadece akademik çevreye yazılmış havası veriyor.
112 syf.
·7/10 puan
Güzel kitaptı. Epistemoloji ile ilgili ince ama dolu bir kitaptı. Viyana çevresi sayesinde o dönemin tarihi bir felsefi grubundan da haberdar olmuş oldum. Özellikle kitapta pek çok yerde vurgulanan Wittgenstein ve dilin epistemoloji ile ilişkisine oldukça yer verilmiş. Beğendim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.